26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.10.2021
2.8tis
Mumie je některými považována za potomka mimozešťanů, foto Genome Research – Emery Smith / Creative Commons / CC BY-NC 4.0
285
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké mumifikované tělíčko, jehož rysy nápadně připomínají současnou představu mimozemšťanů. Výzkumy mumie o několik let později plní stránky novin.

Údajně šlo o bytost, která nejméně několik let žila. Byl to deformovaný člověk, nebo skutečný mimozemšťan?

Mumie je některými považována za potomka mimozešťanů, foto Genome Research – Emery Smith / Creative Commons / CC BY-NC 4.0 Poušť Atacama, foto Kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Steven Greer je velkým zastáncem mimozemské teorie, foto Energy Artist / Creative Commons / Volné dílo

Záhadnou mumii v říjnu roku 2003 našel milovník opuštěných komplexů Oscar Munoz při návštěvě zaniklého hornického městečka v poušti Atacama na severu Chile. Na zaprášené poličce tamního kostela leží podivný uzlíček látky a v něm něco skutečně podivného.

Pouhých 16 centimetrů dlouhé mumifikované tělo s obrovskýma očima a podlouhlou hranatou lebkou připomíná člověka. Zároveň se v mnohém tak výrazně liší, že jej mnozí badatelé odmítají označit za lidskou bytost.

Pro mumii se tak vžívá označení „mimozemšťan z Atacamy“, svým vzhledem má totiž skutečně blíže k tomu, jak si dnes společnost představuje návštěvníky z vesmíru než k člověku. A ani nejrůznější odborníci zkoumající tělíčko v průběhu dalších let se nedokážou shodnout, co přesně se jim dostalo do rukou.

Jde o nedonošený lidský plod, postiženého jedince, který navzdory svým deformacím přežíval několik let, nebo snad o potomka mimozemšťanů?

Poušť Atacama, foto Kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

PŘÍLIŠ MNOHO POSTIŽENÍ

Odborná i laická veřejnost se rychle rozděluje na dva tábory. Jedni věří, že jde o mimozemskou bytost, další jsou přesvědčeni o pozemském původu tělíčka. Druhá skupina se dále štěpí mezi zastánce teorie, že šlo o plod, který po porodu nemohl žít, ty, podle nichž tvoreček žil nejméně několik let.

Všechny tyto skupiny na podporu svých tvrzení předkládají výzkumy ověřené argumenty. Která z nich je tedy nejblíže pravdě? Ata, jak je tělíčko později pojmenováno, projde rukama několika nezávislých odborníků, kteří mumii zrentgenují a vyloučí podvod.

Konečná zpráva mumii označuje za bytost mužského pohlaví, která skutečně žila a zemřela ve věku 6 až 8 let, pravděpodobně při úrazu hlavy, neboť na lebce má rozsáhlou zlomeninu. Věk je odhadován podle toho, jak jsou vyvinuté kosti, zuby a některé vnitřní orgány.

Rentgenové snímky také odhalují deset párů žeber, čímž se Ata liší od běžné lidské populace. Člověk má totiž párů dvanáct. Tyto závěry někteří chápou jako potvrzení, že mumie je mimozemského původu nebo jde přinejmenším o křížence člověka s mimozemšťanem. Mohou mít pravdu?

Steven Greer je velkým zastáncem mimozemské teorie, foto Energy Artist / Creative Commons / Volné dílo

CO ODHALÍ DNA?

Na odpor těmto tvrzením se staví další skupina vědců, podle kterých jde ve skutečnosti o lidský plod, který nikdy nežil. Jeho podivný vzhled svalují na souběh několika genetických mutací, které způsobují zaznamenaná deformace a malý vzrůst.

Navíc byl prý plod postižen nemocí projevující se předčasným stárnutím, což vysvětluje, proč má tělíčko menší než novorozeně vyvinuté kosti a orgány jako osmileté dítě. Americký lékař Garry P. Nolan, který u mumie prováděl analýzu DNA, něco takového striktně odmítá.

„Existují geny spojené s jednou nebo se dvěma z anomálií, které můžeme u exempláře pozorovat, ale není tu žádná známá mutace, která by vyžadovala nebo odpovídala všem anomáliím,“ vysvětluje. Nolan také dále uvádí, že matkou plodu byla „s extrémně vysokou pravděpodobností“ indiánská žena žijící v této chilské oblasti, přesto však nelze tvora jednoznačně prohlásit za člověka.

Určitou část DNA totiž počítač nedokázal rozpoznat a přiřadit. „Je to něco blízkého člověku, bližší, než by mohli být šimpanzi,“ tvrdí Nolan. Že by šlo přece jen o mimozemského potomka?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 814
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.1tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.8tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.7tis
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]