Domů     Neobjasněné události
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.10.2021
2.8tis
Mumie je některými považována za potomka mimozešťanů, foto Genome Research – Emery Smith / Creative Commons / CC BY-NC 4.0
285
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké mumifikované tělíčko, jehož rysy nápadně připomínají současnou představu mimozemšťanů. Výzkumy mumie o několik let později plní stránky novin.

Údajně šlo o bytost, která nejméně několik let žila. Byl to deformovaný člověk, nebo skutečný mimozemšťan?

Mumie je některými považována za potomka mimozešťanů, foto Genome Research – Emery Smith / Creative Commons / CC BY-NC 4.0 Poušť Atacama, foto Kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Steven Greer je velkým zastáncem mimozemské teorie, foto Energy Artist / Creative Commons / Volné dílo

Záhadnou mumii v říjnu roku 2003 našel milovník opuštěných komplexů Oscar Munoz při návštěvě zaniklého hornického městečka v poušti Atacama na severu Chile. Na zaprášené poličce tamního kostela leží podivný uzlíček látky a v něm něco skutečně podivného.

Pouhých 16 centimetrů dlouhé mumifikované tělo s obrovskýma očima a podlouhlou hranatou lebkou připomíná člověka. Zároveň se v mnohém tak výrazně liší, že jej mnozí badatelé odmítají označit za lidskou bytost.

Pro mumii se tak vžívá označení „mimozemšťan z Atacamy“, svým vzhledem má totiž skutečně blíže k tomu, jak si dnes společnost představuje návštěvníky z vesmíru než k člověku. A ani nejrůznější odborníci zkoumající tělíčko v průběhu dalších let se nedokážou shodnout, co přesně se jim dostalo do rukou.

Jde o nedonošený lidský plod, postiženého jedince, který navzdory svým deformacím přežíval několik let, nebo snad o potomka mimozemšťanů?

Poušť Atacama, foto Kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

PŘÍLIŠ MNOHO POSTIŽENÍ

Odborná i laická veřejnost se rychle rozděluje na dva tábory. Jedni věří, že jde o mimozemskou bytost, další jsou přesvědčeni o pozemském původu tělíčka. Druhá skupina se dále štěpí mezi zastánce teorie, že šlo o plod, který po porodu nemohl žít, ty, podle nichž tvoreček žil nejméně několik let.

Všechny tyto skupiny na podporu svých tvrzení předkládají výzkumy ověřené argumenty. Která z nich je tedy nejblíže pravdě? Ata, jak je tělíčko později pojmenováno, projde rukama několika nezávislých odborníků, kteří mumii zrentgenují a vyloučí podvod.

Konečná zpráva mumii označuje za bytost mužského pohlaví, která skutečně žila a zemřela ve věku 6 až 8 let, pravděpodobně při úrazu hlavy, neboť na lebce má rozsáhlou zlomeninu. Věk je odhadován podle toho, jak jsou vyvinuté kosti, zuby a některé vnitřní orgány.

Rentgenové snímky také odhalují deset párů žeber, čímž se Ata liší od běžné lidské populace. Člověk má totiž párů dvanáct. Tyto závěry někteří chápou jako potvrzení, že mumie je mimozemského původu nebo jde přinejmenším o křížence člověka s mimozemšťanem. Mohou mít pravdu?

Steven Greer je velkým zastáncem mimozemské teorie, foto Energy Artist / Creative Commons / Volné dílo

CO ODHALÍ DNA?

Na odpor těmto tvrzením se staví další skupina vědců, podle kterých jde ve skutečnosti o lidský plod, který nikdy nežil. Jeho podivný vzhled svalují na souběh několika genetických mutací, které způsobují zaznamenaná deformace a malý vzrůst.

Navíc byl prý plod postižen nemocí projevující se předčasným stárnutím, což vysvětluje, proč má tělíčko menší než novorozeně vyvinuté kosti a orgány jako osmileté dítě. Americký lékař Garry P. Nolan, který u mumie prováděl analýzu DNA, něco takového striktně odmítá.

„Existují geny spojené s jednou nebo se dvěma z anomálií, které můžeme u exempláře pozorovat, ale není tu žádná známá mutace, která by vyžadovala nebo odpovídala všem anomáliím,“ vysvětluje. Nolan také dále uvádí, že matkou plodu byla „s extrémně vysokou pravděpodobností“ indiánská žena žijící v této chilské oblasti, přesto však nelze tvora jednoznačně prohlásit za člověka.

Určitou část DNA totiž počítač nedokázal rozpoznat a přiřadit. „Je to něco blízkého člověku, bližší, než by mohli být šimpanzi,“ tvrdí Nolan. Že by šlo přece jen o mimozemského potomka?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 946
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 1.9tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.4tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.9tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.7tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]