reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Neobjasněné události
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.10.2021
2.8tis
Mumie je některými považována za potomka mimozešťanů, foto Genome Research – Emery Smith / Creative Commons / CC BY-NC 4.0
285
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké mumifikované tělíčko, jehož rysy nápadně připomínají současnou představu mimozemšťanů. Výzkumy mumie o několik let později plní stránky novin.

Údajně šlo o bytost, která nejméně několik let žila. Byl to deformovaný člověk, nebo skutečný mimozemšťan?

Mumie je některými považována za potomka mimozešťanů, foto Genome Research – Emery Smith / Creative Commons / CC BY-NC 4.0 Poušť Atacama, foto Kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Steven Greer je velkým zastáncem mimozemské teorie, foto Energy Artist / Creative Commons / Volné dílo

Záhadnou mumii v říjnu roku 2003 našel milovník opuštěných komplexů Oscar Munoz při návštěvě zaniklého hornického městečka v poušti Atacama na severu Chile. Na zaprášené poličce tamního kostela leží podivný uzlíček látky a v něm něco skutečně podivného.

Pouhých 16 centimetrů dlouhé mumifikované tělo s obrovskýma očima a podlouhlou hranatou lebkou připomíná člověka. Zároveň se v mnohém tak výrazně liší, že jej mnozí badatelé odmítají označit za lidskou bytost.

Pro mumii se tak vžívá označení „mimozemšťan z Atacamy“, svým vzhledem má totiž skutečně blíže k tomu, jak si dnes společnost představuje návštěvníky z vesmíru než k člověku. A ani nejrůznější odborníci zkoumající tělíčko v průběhu dalších let se nedokážou shodnout, co přesně se jim dostalo do rukou.

Jde o nedonošený lidský plod, postiženého jedince, který navzdory svým deformacím přežíval několik let, nebo snad o potomka mimozemšťanů?

Poušť Atacama, foto Kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

PŘÍLIŠ MNOHO POSTIŽENÍ

Odborná i laická veřejnost se rychle rozděluje na dva tábory. Jedni věří, že jde o mimozemskou bytost, další jsou přesvědčeni o pozemském původu tělíčka. Druhá skupina se dále štěpí mezi zastánce teorie, že šlo o plod, který po porodu nemohl žít, ty, podle nichž tvoreček žil nejméně několik let.

Všechny tyto skupiny na podporu svých tvrzení předkládají výzkumy ověřené argumenty. Která z nich je tedy nejblíže pravdě? Ata, jak je tělíčko později pojmenováno, projde rukama několika nezávislých odborníků, kteří mumii zrentgenují a vyloučí podvod.

Konečná zpráva mumii označuje za bytost mužského pohlaví, která skutečně žila a zemřela ve věku 6 až 8 let, pravděpodobně při úrazu hlavy, neboť na lebce má rozsáhlou zlomeninu. Věk je odhadován podle toho, jak jsou vyvinuté kosti, zuby a některé vnitřní orgány.

Rentgenové snímky také odhalují deset párů žeber, čímž se Ata liší od běžné lidské populace. Člověk má totiž párů dvanáct. Tyto závěry někteří chápou jako potvrzení, že mumie je mimozemského původu nebo jde přinejmenším o křížence člověka s mimozemšťanem. Mohou mít pravdu?

Steven Greer je velkým zastáncem mimozemské teorie, foto Energy Artist / Creative Commons / Volné dílo

CO ODHALÍ DNA?

Na odpor těmto tvrzením se staví další skupina vědců, podle kterých jde ve skutečnosti o lidský plod, který nikdy nežil. Jeho podivný vzhled svalují na souběh několika genetických mutací, které způsobují zaznamenaná deformace a malý vzrůst.

Navíc byl prý plod postižen nemocí projevující se předčasným stárnutím, což vysvětluje, proč má tělíčko menší než novorozeně vyvinuté kosti a orgány jako osmileté dítě. Americký lékař Garry P. Nolan, který u mumie prováděl analýzu DNA, něco takového striktně odmítá.

„Existují geny spojené s jednou nebo se dvěma z anomálií, které můžeme u exempláře pozorovat, ale není tu žádná známá mutace, která by vyžadovala nebo odpovídala všem anomáliím,“ vysvětluje. Nolan také dále uvádí, že matkou plodu byla „s extrémně vysokou pravděpodobností“ indiánská žena žijící v této chilské oblasti, přesto však nelze tvora jednoznačně prohlásit za člověka.

Určitou část DNA totiž počítač nedokázal rozpoznat a přiřadit. „Je to něco blízkého člověku, bližší, než by mohli být šimpanzi,“ tvrdí Nolan. Že by šlo přece jen o mimozemského potomka?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 1.1tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 1.2tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 1.3tis
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.2tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]