Mezi lokalitami, kde by mohl údajně ležet bájný ostrov Atlantida, zaujme oblast Panonského moře. Že nemůžete tuto vodní plochu najít na mapě? Nedivte se, už dávno zmizela v čase. Přitom se jednalo o moře, ke kterému bychom to měli blíže než k Jadranu i Baltu.
Panonské moře zasahovalo kdysi i do regionu střední Evropy. Existovalo plných devět milionů let. V posledním období již bylo izolovaným obřím slanovodním jezerem.
I geologové přitom uznávají, že závěr jeho existence se mohl dotýkat období, do kterého Platónovy dialogy zasadily zkázu Atlantidy.
Atlantida za humny
Někteří atlantologové jdou však mnohem dále a hledají na evropské mapě místa, která by byla v souladu s popisem umístění Atlantidy.
Tak například slavné Herkulovy sloupy pro ně nejsou oblastí dnešního Gibraltarského průlivu, ale soutěskou Železná vrata na Dunaji. Zkázu Atlantidy v Panonském moři potom dávají do souvislostí s dopadem meteoritu před necelými dvanácti tisíci lety.
Do té doby údajná atlantská civilizace profitovala z přírodních zdrojů, které jsou i nyní dostupné v Karpatech ohraničujících na severu a východě dnešní Panonskou pánev – dřevo, ložiska stříbra, zlata i mědi, zdroje soli.
Zánik Panonského moře
Samotný zánik Panonského moře je pak vysvětlován pomocí kumulace po sobě jdoucích přírodních katastrof, mezi kterými nechybí zemětřesení a obří povodně.
To, že na území Maďarska, Srbska a Rumunska existovala v minulosti vysoce vyspělá neznámá kultura, je dáváno do kontextu s překvapivými archeologickými nálezy.
Jedná se například o sošky z archeologické lokality tajemné kultury Lepenski Vir v Srbsku (9000 let před naším letopočtem).
Patří sem i prastaré vodovodní potrubí na území Rumunska (7000 let před naším letopočtem). Všechny tyto izolované kulturní okruhy údajně navazovaly na zaniklou atlantskou civilizaci v Panonském moři.