Mohlo by se zdát, že pod drobnohledem historiků a archeologů již dějiny lidstva nedokážou ukrýt žádná velká tajemství. O to větší senzaci vzbudilo objevení neznámé civilizace na území současného Íránu.
V době bronzové zde prosperovala kultura s vlastním písmem a pokročilými řemeslnými dovednostmi. Co o ní vlastně víme?
Podle místa zásadních archeologických vykopávek hovoříme o Džiroftské civilizaci. Její stáří činí 5000 let. Předcházela patrně i rozvoji legendárních sumerských měst. Vědci objevili množství uměleckých artefaktů i keramiky.

Neznámé písmo
Zásadní byl ovšem objev podivných ornamentů, které se našly na povrchu odkrytých zdí. Vyklubalo se z nich totiž písmo, a to starší než klínové či hieroglyfické. Zatím ale obsah zaznamenaného zůstává hádankou. Džiroftské písmo čeká na rozluštění.

Co se dozvíme, až dokážeme nápisy z úsvitu lidských dějin přečíst? Možná vyplníme mezery, které jsou v sumerských pramenech. O jaká bílá místa se jedná?
Kde leží Aratta?
V sumerských pověstech se na několika místech objevuje odkaz na záhadné místo, možná město, označované jako Aratta. Mělo oplývat i bohatstvím zlata. Bohužel, nedostatek informací zatím neumožnil lokalizovat, kde by se Aratta mohla nacházet. Záznamy provedené džiroftským písmem by mohly obsahovat podrobnější informace.

Předpokládá se, že džiroftské a sumerské civilizační okruhy byly ve vzájemném kontaktu. Hledání bájného místa Aratta jistě ovlivní i mýty o pokladech, které by se zde měly nacházet.