3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhadná Mona Lisa: Jde o mistrův autoportrét, nebo o tvář mimozemšťana?
Záhadná Mona Lisa: Jde o mistrův autoportrét, nebo o tvář mimozemšťana?
od 5.11.2022
3.5tis
357
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

O nejslavnější obraz světa se od nepaměti zajímají milovníci umění i záhad. Vidí v něm zakódované poselství z jiného světa a nově snad i podobiznu mimozemštana. K čemu odkazují šifry, které do obrazu Leonardo da Vinci zakomponoval? A kdo mu vlastně stál modelem?

Zcela nejčerstvější teorií je ta, že na obraze zvaném Mona Lisa (1503) vidíme tvář mimozemšťana. Záhadologové na to přicházejí následujícím způsobem:

pokud obraz zdvojíme a jednu část zrcadlově překlopíme k té první, objeví se před námi obrázek „aliena“, který nápadně připomíná toho z filmu Predátor (1987)!

reklama

Tahle teorie  je sice možná přitažená za vlasy, nicméně jiní záhadologové mimozemské poselství v obraze vidí také.

Italský umělec a vynálezce Leonardo da Vinci (1452–1519) nám podle nich chce vzkázat, že náboženství není darem od Boha, ale vzpomínkou na setkání s mimozemšťany.

Někteří jdou ještě dál a tvrdí, že tímto obrazem se mistr sám přiznává ke svému mimozemskému původu. Podobně divoké teorie se zakládají mimo jiné na tom, že mistr na obraze používá mnoho malířských postupů, které však v tu dobu nebyly umělcům vůbec známy. Mohl snad vycházet z technik používaných v jiném než nám známém světě?

Hledá se žena

Ačkoli v obraze je ukryto mnoho tajemství, dlouhodobě odborníky nejvíce trápí právě otázka, kdo je vlastně portrétovaná žena.

reklama

Obecně nejvíce přijímanou odpovědí je, že jde o Lisu del Giocondo (1479–1542), manželku bohatého obchodníka z Florencie Francesca del Gioconda (1465–1542).

Da Vinci má podle této teorie malovat portrét ženy prostě na zakázku zadanou jejím manželem. Že je tomu ale skutečně tak, to dodnes nelze na sto procent dokázat. Navíc existuje mnoho dalších věrohodných teorií o tom, že je na obraze někdo jiný.

Obraz pod rentgenem

Následující úvaha o totožnosti portrétované ženy vychází z rentgenového zkoumání obrazu, které provedou francouzští vědci. Objevují další vrstvy malby a přicházejí tak na to, že postava měla původně namalované fousy!

reklama

To vede k domněnce, že da Vinci nejprve maluje svůj autoportrét. Tato teorie je také dodnes velmi živá. I proto chtějí italští archeologové exhumovat Leonardovy ostatky a podrobit zkoumání jeho lebku.

Pokud by se nápadně shodovala s hlavou ženy na obraze, mohlo by jít o potvrzení toho, že jde skutečně o mistrův autoportrét (ostatně žánru malování sebe sama se mistr, jak známo, rád věnuje).

Jenomže problém spočívá v tom, že ačkoli víme, kde se mistrův hrob nachází (na francouzském zámku Amboise v údolí řeky Loiry), tak není jasné, zda ostatky v něm skutečně patří slavnému umělci.

Kaple, kde byl totiž Leonardo pochován, je roku 1789 při francouzské revoluci zničena. A tělo umělce mizelo. Později jsou ostatky sice znovu nalezeny, nicméně o to, zda jsou to skutečně ty pravé, se vedou dodnes spory…

Úsměv nymfomanky?

Pátrejme tedy po totožnosti ženy na obraze dále. Určitě jste již někdy slyšeli, že velmi zvláštní je i úsměv Mony Lisy. Víte ale, čím to vlastně je?

Spočívá to v tom, že žena na obraze se na vás bude zdánlivě usmívat pouze v případě, že se jí podíváte do očí, nebo že se na ni budete dívat nepřímo, periferně.

Pokud však pohlédnete přímo na její ústa, uvidíte, že se vlastně vůbec neusmívají… To je něco, co je velmi neobvyklé.

Nehledě na to, že v dobách da Vinciho se takovéto úsměvy vůbec nemalovaly (mimochodem i to, že se na vás Mona Lisa z obrazu neustále dívá, je na začátek 16. století naprosto nebývalé).

Mistr tohoto výsledku dosáhl použitím unikátní metody malby nízkofrekvenčními barvami. Ovšem o tom, z jakého důvodu se žena usmívá tímto neobvyklým způsobem, se dodnes vedou spory.

Kalifornský lékař Kedara Ardour si myslí, že je to tím, že žena na obraze trpí ochrnutím, takzvanou Bellovo paralýzou.

Podle marylandského zubaře Josepha Borkowskiho je zvláštní tvar úsměvu způsoben tím, že modelce chyběly přední zuby… A podle psychologů z newyorské univerzity lze z výrazu ženy vyčíst fakt, že jde o velmi náruživou dámu, která flirtuje s každým na potkání.

Jenže ničím takovým Lisa del Giocondo, údajná žena z obrazu, podle dochovaných záznamů netrpěla!

Manželka, nebo hraběnka?

S poslední zmíněnou teorií, tedy že žena na obraze má nápadně svůdný výraz, souvisejí i následující otázky. Portrétovaná dáma nemá řasy ani obočí, což je rovněž velmi podivné.

Při zkoumání jednotlivých vrstev však bylo odhaleno, že dříve žena obočí i řasy namalované měla. Proč? Nabízí se vysvětlení, že během práce na díle onemocněla, o řasy a obočí přišla a mistr tak musel obraz  upravit.

Německá malířka a historička umění Magdalena Soest se k této teorii přiklání a dodává: „S velkou pravděpodobností maloval Leonardo hraběnku Caterinu Sforzu, jež měla být podle dochovaných pramenů velká svůdnice.

Z toho důvodu se také nakazila syfilidou, která u ní zapříčinila ztrátu obočí a řas. V roce 1509 pak tato hraběnka umírá.“ Je tedy portrétovanou osobou členka dynastie Sforzů, jež tehdy vládla v Miláně?

Padá snad nejznámější teorie o tom, že na obraze je manželka bohatého obchodníka Lisa del Giocondo? Nahrává tomu i fakt, že Mona Lisa se nápadně podobá hraběnce Sforza tak, jak ji na obraze namaloval italský malíř Lorenzo di Credi (1459–1537).

Záhadná písmena S a L

V roce 2011 nacházejí francouzští vědci v obrazu další senzaci. V pravém oku ženy objevují písmeno S a v levém písmeno L. Tyto symboly však nejsou pouhým okem viditelné, protože jsou namalované maličkým štětcem, nicméně prokazatelně tam jsou!

Tento objev učiní italský vědec Silvano Vincetti a po složité úvaze vysvětluje jeho význam následovně. L podle něj znamená prostě „Leonardo“ a S by mohlo odkazovat na dynastii Sforzů! Jde o další důkaz, že Leonardo skutečně maloval vášnivou hraběnku?

Šifry skryté v pozadí

Vedle úsměvu a písmen S a L v očích (přičemž pro pořádek dodejme, že další badatelé prý v obrazu objevují i mnohá další skrytá písmena) je tu ještě další záhada – číslo 72 skryté v pozadí. Přesněji řečeno jde spíše o čísla sedm a dva.

I ty objevuje italský vědec Silvano Vincetti a podle něj odkazují k symbolice stvoření světa (za sedm dní) a k dualitě muže a ženy (číslo dva). Vědec upozorňuje na to, že da Vinci nikdy nic nedělá náhodně!

Jiní však přicházejí s dalšími teoriemi. Jednou z nich je ta, že číslice 72 odkazuje k mostu, který je v pozadí. Mohlo by totiž jít o most Ponte Gobbo, který je v roce 1472 zničen povodní. Číslo 72 by pak prostě odkazovalo na tento rok.

Ale u pozadí obrazu ještě chvíli zůstaňme, protože skrývá i další záhadu. Levá a pravá část horizontu (za hlavou ženy) se od sebe velmi liší a nepasují k sobě. Proč? To nikdo netuší.

Mimochodem i krajina je velmi zvláštní a podle některých badatelů neodpovídá krajině z našeho světa… A v pozadí obrazu se možná ukrývá ještě hlava opice, lva a krokodýla. Alespoň to tvrdí Ron Piccirilla, umělec z amerického Rochesteru.

Abyste však tato zvířata v pozadí obrazu viděli, musíte se na něj podívat hodně ze strany. Tak až se někdy ocitnete ve francouzském Louvru, zkuste to.

Foto: Galerie de tableaux en trés haute / Creative Commons / volné dílo, La Gioconda / Creative Commons / volné dílo, Francesco Melzi / Creative Commons / volné dílo, Cayetano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.9tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz