Skip to content

Záhadná smrt Alexandra Dubčeka: Jak to bylo ve skutečnosti?

Je symbolem Pražského jara 1968 a pokusu o „socialismus s lidskou tváří“. Po tzv. normalizaci, kdy jej promoskevští pohlaváři na 20 let odstraňují z politické scény, se na sklonku roku 1989 vrací do čela federálního parlamentu. Po rozdělení Československa patří k nejvážnějším kandidátům na prvního slovenského prezidenta.

Volby se však už Alexander Dubček nedočká. 7. listopadu 1992 umírá na následky těžkého úrazového šoku ze zářijové autonehody.

Ani 16 let po tragické autonehodě ALEXANDERA DUBČEKA (1921 – 1992) nejsou úplně rozptýleny nejasnosti, které ji od počátku provázejí. Dubčekova smrt dodnes vyvolává různé spekulace o spiknutí, nebo dokonce o vraždě. O čem se v této souvislosti nejčastěji hovoří?

O magickém vlivu geopatogenních zón na 88. kilometru dálnice D1 počínaje, přes ztrátu údajných písemností z místa nehody až po předem připravenou akci ze strany tehdejšího slovenského premiéra a předsedy HZDS VLADIMÍRA MEČIARA(*1942) či bývalé sovětské tajné služby KGB. Která verze je nejpravděpodobnější?

Nebo jsou snad tyto domněnky zcela scestné a opravdu šlo o klasickou nehodu?

Související články

Spolupracuje podmořská vojenská laboratoř s mimozemšťany?

Na bahamském ostrově Andros se nachází americká přísně utajovaná vojenská základna Atlantic Undersea Test and Evaluation Center (AUTEC), která se má zabývat detekcí a výzkumem mořského dna. Podle některých vědců se ale jedná o podmořskou Oblast 51… Zařízení se nachází ve 180 km dlouhém, 30 km širokém a 1,8 km hlubokém vodním příkopu. někteří vědci […]

Démonické síly v Madridu: Hra s ouija tabulkou stála dívku život

V roce 2017 byl do kin uveden horor Veronika. V něm jsou zachyceny dramatické události kolem španělské studentky, které se začnou odehrávat poté, co se spolužačkami zkusí vyvolávat duchy. Film byl natočen podle skutečného příběhu a mezi svědky záhadných jevů se ocitají i madridští policisté… Dne 27. listopadu 1990 jsou k rodinnému domu na okraji […]

V areálu CIA stojí jedna z největších kryptografických záhad na světě!

Na objednávku americké Ústřední zpravodajské služby CIA vznikla před jejich velitelstvím skulptura, která měla agentům sloužit k tréninkovému namáhání mozkových buněk. Jenže jak se později ukázalo, část této stavby poněkud vyvedla z míry také profesionální kryptografy a zároveň nahrála záhadologům i fanatickým nadšencům, kteří u ní tráví stovky hodin s touhou vyplnit poslední díl skládačky, […]

REZNÍK ŘIDIČEM

Je 1. září 1992 a krátce po sedmé hodině ráno zastavuje před Dubčekovým domem v Mišíkově ulici v Bratislavě bleděmodré BMW, které řídí sedmatřicetiletý příslušník federálního Ministerstva vnitra JÁN REZNÍK. Ten ve svém oboru není žádným nováčkem – má už za sebou například práci pro místopředsedu federální vlády RUDOLFA FILKUSE, který ho však posléze vyhazuje kvůli jeho riskantní jízdě.

Dubček v ten den jede s Rezníkem poprvé. Jeho osobního řidiče mu totiž odebrali, když po parlamentních volbách v červnu 1992 přestal vykonávat funkci předsedy Federálního shromáždění. Od té doby je při služebních cestách odkázán jen na právě volné řidiče federální služby, která se stará o ústavní činitele.

„Rezník byl známý tím, že jezdil riskantně,“říká Dubčekův přítel a blízký spolupracovník IVAN LALUHA. „Dříve údajně býval kaskadérem a před osudnou cestou přišel za Dubčekem o něco později, než se dohodli.

Proto prý po dálnici tak spěchal,“ dodává.

Místo nehody

VZADU A BEZ PÁSŮ!

Kam má Dubček namířeno? Do Prahy. Ve Federálním shromáždění se údajně chystá předložit určité kompromitující materiály vztahující se k srpnu 1968. „Vyprovodil jsem otce před dům,“ vzpomíná po letech prostřední ze tří Dubčekových synů, ekonom PETER DUBČEK.

Nenechte si ujít

Když rabín koná zázraky: Kdo byl Judah ben Samuel?

Patrně nejslavnějším židovským duchovním je rabbi Löw, který se v 16. století v Praze zabývá nejen vírou, ale i matematikou a mystickým uměním kabalou. Málokdo ale ví, že dlouho před ním žil ve střední Evropě jiný židovský badatel a mystik. Muž, který měl údajně nevídané znalosti a vykonal mnohé zázraky. Kdo stojí za jménem Judah […]

Záhada ztracené australské ponorky je prý konečně rozluštěna!

V roce 1914 na počátku 1. světové války zmizela nedaleko pobřeží ostrova Papua-Nová Guinea australská ponorka HMAS AE1. Všech 35 členů posádky se ztratilo spolu s ponorkou. Až dosud bylo záhadou, co se s ponorkou stalo a kam se poděla. Minulý rok ale byla konečně nalezena… V době 1. světové války bojovala australská vojska nejen […]

Ovládají celosvětový obchod tajné bezpečnostní služby?

Je zajímavé, že u většiny dnes kolující konspiračních teorií, se vyskytuje americká výzvědná agentura CIA. Výjimkou není ani obchod s drogami, který prý z velké části sama organizuje. Po roce 1980, během vlády Ronalda Reagana byly obchody CIA s kokainem dokonce i předmětem řady velkých mediálních kauz. Poté, co se v médiích provalily styky CIA […]

„Ani ve snu mě nenapadlo, že se může stát něco zlého.“ Ačkoli je jindy Dubček zvyklý sedět vedle šoféra, tentokrát si sedá na zadní sedačku auta – chce si totiž ony dokumenty cestou ještě prostudovat. Bezpečnostní pásy si ze zásady nezapíná – nemá to totiž rád.

To se mu nakonec stává osudným.

ZÁHADNÝCH DESET METRŮ

Venku začíná hustě pršet a silnice je velmi mokrá. Na Vysočině, na 88. kilometru dálnice D1, zničehonic auto letí z vozovky, tříští se sklo i plech. Palubní hodiny se zastavují na 9.25 hodin.

Zadní část karosérie auta trčí do výšky a Dubček se, asi i se svým kufříkem s dokumenty, ocitá deset metrů vedle auta! Podle vyšetřovatelů je jednoznačným viníkem této nehody řidič, který v rychlosti 114 – 131 kilometrů za hodinu nezvládá řízení, za což je také později vojenským soudem v Českých Budějovicích odsouzen na 12 měsíců nepodmíněně a k zákazu výkonu řidičského povolání na 3 roky.

PROČ VRAK SEŠROTOVALI?

Stále tu ale jsou nezodpovězené otázky. Jak se Dubček dostal ven z auta? Jak je možné, že dveře auta byly, jak uvádí úřední zpráva přímo z místa nehody, otevřené? Kdo a kdy je vlastně otevřel? Nebo se snad otevřely při havárii samy? To tehdejší specialisté vylučují!

BMW totiž považují za jedno z nejbezpečnějších aut na světě, a fakt, že by se jeho dveře při havárii otevřely samy, označují za nesmysl.

„A to i v případě, že by vozidlo narazilo do vertikální či horizontální osy,“říká německý specialista Ing. EBERHARD PRESCH z Mnichova. „Žádali jsme společnost BMW o expertizu havarovaného vozu, ale pražské úřady s tím nesouhlasily,“ poznamenává nejstarší Dubčekův syn, chirurg PAVOL DUBČEK. Místo toho vozidlo zkoumají odborníci z pražského ČVUT a posílají ho k sešrotování.

Ivan Laluha se zase podivuje nad tím, že řidič Rezník, který z této nehody vyvázl – narozdíl od Dubčeka – jen s otřesem mozku a ránou na hlavě, o nehodě vůbec nevypovídal.

Není to podezřelé?

STÁL ZA TÍM MEČIAR?

Po Československu se okamžitě šiří fámy o tom, kdo za nehodou stojí. Vyprávějí se dokonce i vtipy. „Víte, kdy měl na sobě Vladimír Mečiar naposledy montérky? Když Dubčekovi seřizoval brzdy!“říká se po hospodách. Proč je z přípravy nehody „podezříván“ právě Vladimír Mečiar?

Tomu totiž mezi lidmi oblíbený a na svůj věk stále čiperný Dubček vůbec nepasuje do politických karet.

A představa, že by se Dubček coby tehdejší odpůrce rozdělení Československa nakonec stal slovenským prezidentem, a mohl tak například ovlivňovat i sestavování slovenské vlády (v jejímž čele chce Mečiar být – pozn. red.), ho znepokojuje. Není to dostatečný důvod? Mečiar zároveň mohl tušit, že i kdyby Dubček tuto nehodu přežil, jeho zranění by byla natolik vážná, že by byl na dlouhé měsíce vyřazen z jakékoli činnosti, a to právě v době, kdy se měl volit slovenský prezident!

SMYK A KOTRMELEC

Jenže to všechno jsou jen spekulace. Konkrétnější svědectví do celého případu přináší výpověď MUDr. ADOLFA BALOGHA, tehdejšího primáře chirurgického oddělení nemocnice v Humpolci, který Dubčekovi 1. září 1992 poskytuje první lékařskou pomoc.

„Podle výpovědí svědků (…) řidič nezpomalil i přes příkazovou značku omezující rychlost na 80 kilometrů za hodinu (…), na mokré vozovce dostal smyk, auto se převrátilo na pravý bok, prorazilo svodidla a po kotrmelci skončilo mimo komunikaci v poli,“ uvádí Balogh. Rezník podle něj později opakovaně uvádí, že nejel moc rychle (jen něco nad 100 kilometrů za hodinu).

Navíc měl ve vládním vozidle výjimku ze zákona. „Spatřil jsem ohromnou kaluž přes všechny jízdní pruhy dálnice,“ svěřuje se mu údajně Rezník krátce po nehodě. „Dal jsem nohu z plynu a zavolal ,Skrčte nohy!´. Domníval jsem se, že ubrzdím rozjetého bavoráka motorem.

Na víc si už nepamatuji.“

Pomník nedaleko osudového místa připomíná politika, na jehož život i smrt existují někdy diametrálně rozdílné názory.

„VEZEME DUBČEKA!“

Co Balogh o okamžicích po nehodě vypovídá dále? „Svědek bouračky (…) byl prý překvapený, že je vrak prázdný. Před zdemolovaným vozidlem asi 10 metrů ležel úplně promáčený starý muž a bolestivě naříkal. U hlavy mu klečel mrtvolně bledý (…) člověk v psychickém šoku. Zřejmě řidič. Hodně krvácel z rány na hlavě. Ptal se, co se stalo a kde se momentálně nacházejí.

Poté se neúspěšně pokoušel z havarovaného vozidla vysílačkou dovolat svým nadřízeným.“Kolem náhodou projíždí sanitka. Ta je však bez lékaře, proto její řidič odjíždí havárii pouze nahlásit. „Po několika minutách prý přijela humpolecká záchranná služba s lékařem, policie i hasiči.

(…) Když zjistili, že se jedná o život ohrožující polytrauma starého muže a nadto shledali, o koho jde, (…) přivolali z Jihlavy leteckou záchrannou službu.

Pak mi lakonicky sdělili: ,Vezeme Dubčeka!´,“ vzpomíná Balogh.

40 MINUT VE VZDUCHU

V humpolecké nemocnici Dubček údajně s Baloghem při plném vědomí komunikuje. „Som Alexander Dubček z Bratislavy. Necítím si nohy. Ja viem, že sa nesmiem veľmi hýbať.“ Jaký je v té chvíli jeho stav? „Dýchání bylo rychlé a puls slabý,“říká Balogh. „Zjevně se jednalo o závažný úraz s počínajícím úrazovým šokem.

(…) Zavedli jsme močovou cévku, zjišťovali známky zlomenin žeber, obratlů, poranění míchy. Nemohli jsme vyloučit ani poranění pánve.“ Pak s vrtulníkem dorážejí letečtí záchranáři z Jihlavy. „Pane Dubčeku, musíme vás dopravit do Prahy, asi bude nutná operace,“ vysvětluje prý Balogh.

„Doktor, konajte svojú povinnosť, ja vám verím,“ odpovídá Dubček a za 40 minut už leží na ARO v pražské Nemocnici Na Homolce.

HOGO FOGO HOMOLKA

Právě s tím však není spokojený jeho syn Pavol Dubček, který přijíždí do Prahy hned po havárii. „Nechápu, že otce převezli právě Na Homolku, když nedaleko byla světoznámá brněnská neurochirurgie, kde operují i ty nejtěžší případy,“ upozorňuje. „Tamní specialisté by byli ochotní otce léčit radikálním způsobem, tedy operovat ho! A také nerozumím tomu, proč se dostal – když už ho převezli do Prahy – zrovna na oddělení, které neléčí zlomeniny páteře, a proč nebyl navzdory slibům přemístěn.“ Primář Adolf Balogh to vysvětluje takto: „Příkaz, aby byl Dubček převezen Na Homolku, dal tehdejší český ministr zdravotnictví MARTIN BOJAR.

Homolka byla tehdy totiž nejlépe personálně a přístrojově vybavena. Budovala se jako tzv. SANOPZ – speciální zařízení pro prominentní politiky, státní představitele.“

ZAVRAŽDILA HO KGB?

A jak probíhá vyšetřování nehody? Případem se zaobírá právník LIBOSLAV LEXA, jenž během soudu zastupuje jak Dubčekovu rodinu, tak slovenskou sociální demokracii, do jejíž řad Dubček v době havárie patří. Lexa v roce 1998 vydává knihu Tragédie na 88. kilometru, v níž píše, že se Dubček stal obětí vrahů ze sovětské KGB. Proč?

Podle něj měl Dubček pár dní po své nehodě svědčit v Moskvě o kriminální činnosti této tajné služby během obsazení Československa v roce 1968. Zároveň Lexa upozorňuje, že 1. září 1992 je ve své vile na předměstí polské Varšavy nájemnými vrahy zavražděn i bývalý polský premiér PIOTR JAROSEWICZ (1909 – 1992), který se prý do Moskvy ve stejné věci chystal také! Je to pouhá náhoda?

Co když se ony dokumenty, které si s sebou Dubček podle svědectví v osudný den vezl v kufříku, týkaly právě této věci?

Nevysvětlovalo by to i jejich následné tajemné zmizení?

S TĚLEM ASI NEMANIPULOVALI

Této teorii však podle slovenských vyšetřovatelů, kteří případ uzavírají v únoru 2000, nic nenasvědčuje. I Ivan Laluha k ní přistupuje s rezervou. „Co mohl Dubček v Moskvě říci, bylo už všeobecně známo,“vysvětluje. Zároveň vylučuje i verzi o odstranění Dubčeka fanatickými stoupenci rozdělení bývalé federace.

„Dubček už se tehdy se zánikem společného státu smířil.“ Navíc pozdější znalecký posudek potvrzuje, že s tělem nebylo nijak manipulováno. „Rozbité zadní sklo a charakter tříštivých zlomenin spíše ukazoval na skutečnost, že tělo bylo vymrštěno z vozidla právě tudy.

Došlo ke značnému ohnutí páteře,“říká humpolecký primář Adolf Balogh.

BALOGH: REZNÍK NENÍ MUSLIM!

Existuje však i verze, že za celou akcí stáli členové bývalého XIII. odboru komunistické Státní bezpečnosti, kteří měli najetím do Dubčekova vozu dostat BMW ze silnice, přičemž bylo pravděpodobné, že vždy nepřipoutaný Dubček bude vážně zraněn. Přitom měli využít kaskadérské zkušenosti Rezníka, pro kterého by „náhodný“ smyk nebyl problém.

Balogh s tím nesouhlasí: „Jsou mnohem vhodnější místa na dálnici, kde by se takový akt dal provést. Průběh havárie byl natolik nepředvídatelný, že hrozilo smrtelné zranění i řidiči. Navíc Ján Rezník není muslim, toužící po spáse po sebevražedném útoku. Takový člověk se každý den nevyptává ,A čo starý? Výjde z toho? Prosím Vás, je už lepšie?

Toto sú najhoršie chvíle mojho života!´ Jsem přesvědčen, že své zoufalství nepředstíral.“Nebo snad ano?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čeští vědci udávají světu směr v mikroskopickém zkoumání rostlin
21stoleti.cz

Čeští vědci udávají světu směr...

Vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a...
Satelit, který má sledovat tání ledovců, se vydal na orbitu
21stoleti.cz

Satelit, který má sledovat...

Z Vandenbergovy letecké základny v...
Iva Kubelková: Skončí jako invalida?
nasehvezdy.cz

Iva Kubelková: Skončí jako...

Známé osobnosti se všeobecně příliš nešetří....
LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU JACHTU
epochalnisvet.cz

LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU...

Jachtařský průmysl by vždy velmi prestižní...
Strom jako z ráje: Plodí 40 odrůd ovoce!
epochaplus.cz

Strom jako z ráje: Plodí 40...

Nemusíte mít celý sad, abyste měli různé...
Do jakého typu opilosti patříte?
epochalnisvet.cz

Do jakého typu opilosti...

Málokterá společenská akce se obejde bez...
4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký mají význam?
epochaplus.cz

4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký...

Na světě jsou jen čtyři barvy...
Zdeněk Pohlreich: Všichni jsou prý líní
nasehvezdy.cz

Zdeněk Pohlreich: Všichni jsou...

Zase se pustil do Čechů! ZDEŇKU POHLREICHOVI (61)...
Nejkrutější velitelé koncentračních táborů: Stihl je podobný osud jako jejich vězně?
epochaplus.cz

Nejkrutější velitelé...

Velí masovému vyhlazování. Někteří proto, že...
Antidepresiva zvyšují odolnost bakterií, zjistili vědci
21stoleti.cz

Antidepresiva zvyšují...

Účinnost antibiotik klesá, což by mohlo v brzké...
Prodlužte si léto a vydejte se do exotiky. Přinášíme tipy na nejlepší destinace
iluxus.cz

Prodlužte si léto a vydejte se do...

Nejteplejší měsíce již pominuly, a pokud...
Království amerického prezidenta
rezidenceonline.cz

Království amerického...

Donald Trump, který v lednu 2017 stanul v...