Skip to content

Záhadná smrt Alexandra Dubčeka: Jak to bylo ve skutečnosti?

Je symbolem Pražského jara 1968 a pokusu o „socialismus s lidskou tváří“. Po tzv. normalizaci, kdy jej promoskevští pohlaváři na 20 let odstraňují z politické scény, se na sklonku roku 1989 vrací do čela federálního parlamentu. Po rozdělení Československa patří k nejvážnějším kandidátům na prvního slovenského prezidenta.

Volby se však už Alexander Dubček nedočká. 7. listopadu 1992 umírá na následky těžkého úrazového šoku ze zářijové autonehody.

Ani 16 let po tragické autonehodě ALEXANDERA DUBČEKA (1921 – 1992) nejsou úplně rozptýleny nejasnosti, které ji od počátku provázejí. Dubčekova smrt dodnes vyvolává různé spekulace o spiknutí, nebo dokonce o vraždě. O čem se v této souvislosti nejčastěji hovoří?

O magickém vlivu geopatogenních zón na 88. kilometru dálnice D1 počínaje, přes ztrátu údajných písemností z místa nehody až po předem připravenou akci ze strany tehdejšího slovenského premiéra a předsedy HZDS VLADIMÍRA MEČIARA(*1942) či bývalé sovětské tajné služby KGB. Která verze je nejpravděpodobnější?

Nebo jsou snad tyto domněnky zcela scestné a opravdu šlo o klasickou nehodu?

Související články

Ochraňuje madonu z Družce vyšší moc?

Zdivočelá soldateska za třicetileté války loupí a pálí, nic jí není svaté. Nenechaví Švédi zpustoší také celou ves Družec i s kostelem. Běsnění unikne jen hlavní oltář se soškou Panny Marie s Ježíškem. Zachránila ho snad vyšší moc? JAK SE VRÁTILA DOMŮ? Když se válečné šílenství přežene, poručí vrchnost v nedalekém Smečně přenést sošku do […]

Také Amerika má svou „Čachtickou“ paní!

Uherskou hraběnku Alžbětu Bátoryovou asi není třeba dlouze představovat. Už méně známá je její americká obdoba Delphine LaLaurie, která žila v 19. století v New Orleans. Tato vážená dáma byla ve skutečnosti psychopatická vražedkyně, což odhalil požár jejího sídla v roce 1834. Když u ní hasiči tento požár likvidovali, málem je při pohledu do podkroví […]

Marie Laveau: Záhadná královna voodoo!

V 19. století patřila mezi nejvlivnější osoby nejen v New Orleans. Byla vysoká, krásná, měla černé vlasy a uhrančivé tmavé oči. A byla to také královna voodoo. Řeč je o Marii Catherine Laveau. Ženě, která se dokázala prosadit v době, která ženám příliš nepřála. Zpočátku přitom nic nenasvědčovalo, že se stane takovou ikonou. Laveau – […]

REZNÍK ŘIDIČEM

Je 1. září 1992 a krátce po sedmé hodině ráno zastavuje před Dubčekovým domem v Mišíkově ulici v Bratislavě bleděmodré BMW, které řídí sedmatřicetiletý příslušník federálního Ministerstva vnitra JÁN REZNÍK. Ten ve svém oboru není žádným nováčkem – má už za sebou například práci pro místopředsedu federální vlády RUDOLFA FILKUSE, který ho však posléze vyhazuje kvůli jeho riskantní jízdě.

Dubček v ten den jede s Rezníkem poprvé. Jeho osobního řidiče mu totiž odebrali, když po parlamentních volbách v červnu 1992 přestal vykonávat funkci předsedy Federálního shromáždění. Od té doby je při služebních cestách odkázán jen na právě volné řidiče federální služby, která se stará o ústavní činitele.

„Rezník byl známý tím, že jezdil riskantně,“říká Dubčekův přítel a blízký spolupracovník IVAN LALUHA. „Dříve údajně býval kaskadérem a před osudnou cestou přišel za Dubčekem o něco později, než se dohodli.

Proto prý po dálnici tak spěchal,“ dodává.

Místo nehody

VZADU A BEZ PÁSŮ!

Kam má Dubček namířeno? Do Prahy. Ve Federálním shromáždění se údajně chystá předložit určité kompromitující materiály vztahující se k srpnu 1968. „Vyprovodil jsem otce před dům,“ vzpomíná po letech prostřední ze tří Dubčekových synů, ekonom PETER DUBČEK.

Nenechte si ujít

Bezdůvodný smích děsí uživatele nového inteligentního přístroje!

Smích je obyčejně považován za projev štěstí. Smějeme se když se cítíme dobře, nebo když nás něco pobaví. A když se lidé kolem nás smějí, usmíváme se také. Smích se ale může změnit i v něco děsivého, pro nás velmi nepříjemného. Právě takové pocity si prožili někteří majitelé zařízení Amazon Echo, které se, bez zjevného […]

VIDEO: Existují lidé s tajemnými superschopnostmi?

Jsou neobvyklé dovednosti jako je levitace, teleportace, nebo mizení, jen doménou hollywoodských filmů? Podle následujícího videa je prý možné, že skuteční „X-Meni“ chodí mezi námi! Video je sestříhané z deseti filmů, údajně natočených na různých místech světa (především v USA – pozn. redakce). Kromě záhadného objektu na obloze – snad UFO – uvidíte na většině […]

Projevují se duchové v budově Ministerstva práce v Thajsku?

Víra v duchy je v Thajsku hojně rozšířena. Většina místních, ať už budhistů nebo ne, zde věří v určité formy těchto nadpřirozených bytostí, mnoho duchů zde má svá jména a příběhy. Několik duchů se údajně nacházelo i v budově Ministerstva Práce. Samotný ministr si tak v budově vyžádal rituál, který ji měl od duchů očistit. […]

„Ani ve snu mě nenapadlo, že se může stát něco zlého.“ Ačkoli je jindy Dubček zvyklý sedět vedle šoféra, tentokrát si sedá na zadní sedačku auta – chce si totiž ony dokumenty cestou ještě prostudovat. Bezpečnostní pásy si ze zásady nezapíná – nemá to totiž rád.

To se mu nakonec stává osudným.

ZÁHADNÝCH DESET METRŮ

Venku začíná hustě pršet a silnice je velmi mokrá. Na Vysočině, na 88. kilometru dálnice D1, zničehonic auto letí z vozovky, tříští se sklo i plech. Palubní hodiny se zastavují na 9.25 hodin.

Zadní část karosérie auta trčí do výšky a Dubček se, asi i se svým kufříkem s dokumenty, ocitá deset metrů vedle auta! Podle vyšetřovatelů je jednoznačným viníkem této nehody řidič, který v rychlosti 114 – 131 kilometrů za hodinu nezvládá řízení, za což je také později vojenským soudem v Českých Budějovicích odsouzen na 12 měsíců nepodmíněně a k zákazu výkonu řidičského povolání na 3 roky.

PROČ VRAK SEŠROTOVALI?

Stále tu ale jsou nezodpovězené otázky. Jak se Dubček dostal ven z auta? Jak je možné, že dveře auta byly, jak uvádí úřední zpráva přímo z místa nehody, otevřené? Kdo a kdy je vlastně otevřel? Nebo se snad otevřely při havárii samy? To tehdejší specialisté vylučují!

BMW totiž považují za jedno z nejbezpečnějších aut na světě, a fakt, že by se jeho dveře při havárii otevřely samy, označují za nesmysl.

„A to i v případě, že by vozidlo narazilo do vertikální či horizontální osy,“říká německý specialista Ing. EBERHARD PRESCH z Mnichova. „Žádali jsme společnost BMW o expertizu havarovaného vozu, ale pražské úřady s tím nesouhlasily,“ poznamenává nejstarší Dubčekův syn, chirurg PAVOL DUBČEK. Místo toho vozidlo zkoumají odborníci z pražského ČVUT a posílají ho k sešrotování.

Ivan Laluha se zase podivuje nad tím, že řidič Rezník, který z této nehody vyvázl – narozdíl od Dubčeka – jen s otřesem mozku a ránou na hlavě, o nehodě vůbec nevypovídal.

Není to podezřelé?

STÁL ZA TÍM MEČIAR?

Po Československu se okamžitě šiří fámy o tom, kdo za nehodou stojí. Vyprávějí se dokonce i vtipy. „Víte, kdy měl na sobě Vladimír Mečiar naposledy montérky? Když Dubčekovi seřizoval brzdy!“říká se po hospodách. Proč je z přípravy nehody „podezříván“ právě Vladimír Mečiar?

Tomu totiž mezi lidmi oblíbený a na svůj věk stále čiperný Dubček vůbec nepasuje do politických karet.

A představa, že by se Dubček coby tehdejší odpůrce rozdělení Československa nakonec stal slovenským prezidentem, a mohl tak například ovlivňovat i sestavování slovenské vlády (v jejímž čele chce Mečiar být – pozn. red.), ho znepokojuje. Není to dostatečný důvod? Mečiar zároveň mohl tušit, že i kdyby Dubček tuto nehodu přežil, jeho zranění by byla natolik vážná, že by byl na dlouhé měsíce vyřazen z jakékoli činnosti, a to právě v době, kdy se měl volit slovenský prezident!

SMYK A KOTRMELEC

Jenže to všechno jsou jen spekulace. Konkrétnější svědectví do celého případu přináší výpověď MUDr. ADOLFA BALOGHA, tehdejšího primáře chirurgického oddělení nemocnice v Humpolci, který Dubčekovi 1. září 1992 poskytuje první lékařskou pomoc.

„Podle výpovědí svědků (…) řidič nezpomalil i přes příkazovou značku omezující rychlost na 80 kilometrů za hodinu (…), na mokré vozovce dostal smyk, auto se převrátilo na pravý bok, prorazilo svodidla a po kotrmelci skončilo mimo komunikaci v poli,“ uvádí Balogh. Rezník podle něj později opakovaně uvádí, že nejel moc rychle (jen něco nad 100 kilometrů za hodinu).

Navíc měl ve vládním vozidle výjimku ze zákona. „Spatřil jsem ohromnou kaluž přes všechny jízdní pruhy dálnice,“ svěřuje se mu údajně Rezník krátce po nehodě. „Dal jsem nohu z plynu a zavolal ,Skrčte nohy!´. Domníval jsem se, že ubrzdím rozjetého bavoráka motorem.

Na víc si už nepamatuji.“

Pomník nedaleko osudového místa připomíná politika, na jehož život i smrt existují někdy diametrálně rozdílné názory.

„VEZEME DUBČEKA!“

Co Balogh o okamžicích po nehodě vypovídá dále? „Svědek bouračky (…) byl prý překvapený, že je vrak prázdný. Před zdemolovaným vozidlem asi 10 metrů ležel úplně promáčený starý muž a bolestivě naříkal. U hlavy mu klečel mrtvolně bledý (…) člověk v psychickém šoku. Zřejmě řidič. Hodně krvácel z rány na hlavě. Ptal se, co se stalo a kde se momentálně nacházejí.

Poté se neúspěšně pokoušel z havarovaného vozidla vysílačkou dovolat svým nadřízeným.“Kolem náhodou projíždí sanitka. Ta je však bez lékaře, proto její řidič odjíždí havárii pouze nahlásit. „Po několika minutách prý přijela humpolecká záchranná služba s lékařem, policie i hasiči.

(…) Když zjistili, že se jedná o život ohrožující polytrauma starého muže a nadto shledali, o koho jde, (…) přivolali z Jihlavy leteckou záchrannou službu.

Pak mi lakonicky sdělili: ,Vezeme Dubčeka!´,“ vzpomíná Balogh.

40 MINUT VE VZDUCHU

V humpolecké nemocnici Dubček údajně s Baloghem při plném vědomí komunikuje. „Som Alexander Dubček z Bratislavy. Necítím si nohy. Ja viem, že sa nesmiem veľmi hýbať.“ Jaký je v té chvíli jeho stav? „Dýchání bylo rychlé a puls slabý,“říká Balogh. „Zjevně se jednalo o závažný úraz s počínajícím úrazovým šokem.

(…) Zavedli jsme močovou cévku, zjišťovali známky zlomenin žeber, obratlů, poranění míchy. Nemohli jsme vyloučit ani poranění pánve.“ Pak s vrtulníkem dorážejí letečtí záchranáři z Jihlavy. „Pane Dubčeku, musíme vás dopravit do Prahy, asi bude nutná operace,“ vysvětluje prý Balogh.

„Doktor, konajte svojú povinnosť, ja vám verím,“ odpovídá Dubček a za 40 minut už leží na ARO v pražské Nemocnici Na Homolce.

HOGO FOGO HOMOLKA

Právě s tím však není spokojený jeho syn Pavol Dubček, který přijíždí do Prahy hned po havárii. „Nechápu, že otce převezli právě Na Homolku, když nedaleko byla světoznámá brněnská neurochirurgie, kde operují i ty nejtěžší případy,“ upozorňuje. „Tamní specialisté by byli ochotní otce léčit radikálním způsobem, tedy operovat ho! A také nerozumím tomu, proč se dostal – když už ho převezli do Prahy – zrovna na oddělení, které neléčí zlomeniny páteře, a proč nebyl navzdory slibům přemístěn.“ Primář Adolf Balogh to vysvětluje takto: „Příkaz, aby byl Dubček převezen Na Homolku, dal tehdejší český ministr zdravotnictví MARTIN BOJAR.

Homolka byla tehdy totiž nejlépe personálně a přístrojově vybavena. Budovala se jako tzv. SANOPZ – speciální zařízení pro prominentní politiky, státní představitele.“

ZAVRAŽDILA HO KGB?

A jak probíhá vyšetřování nehody? Případem se zaobírá právník LIBOSLAV LEXA, jenž během soudu zastupuje jak Dubčekovu rodinu, tak slovenskou sociální demokracii, do jejíž řad Dubček v době havárie patří. Lexa v roce 1998 vydává knihu Tragédie na 88. kilometru, v níž píše, že se Dubček stal obětí vrahů ze sovětské KGB. Proč?

Podle něj měl Dubček pár dní po své nehodě svědčit v Moskvě o kriminální činnosti této tajné služby během obsazení Československa v roce 1968. Zároveň Lexa upozorňuje, že 1. září 1992 je ve své vile na předměstí polské Varšavy nájemnými vrahy zavražděn i bývalý polský premiér PIOTR JAROSEWICZ (1909 – 1992), který se prý do Moskvy ve stejné věci chystal také! Je to pouhá náhoda?

Co když se ony dokumenty, které si s sebou Dubček podle svědectví v osudný den vezl v kufříku, týkaly právě této věci?

Nevysvětlovalo by to i jejich následné tajemné zmizení?

S TĚLEM ASI NEMANIPULOVALI

Této teorii však podle slovenských vyšetřovatelů, kteří případ uzavírají v únoru 2000, nic nenasvědčuje. I Ivan Laluha k ní přistupuje s rezervou. „Co mohl Dubček v Moskvě říci, bylo už všeobecně známo,“vysvětluje. Zároveň vylučuje i verzi o odstranění Dubčeka fanatickými stoupenci rozdělení bývalé federace.

„Dubček už se tehdy se zánikem společného státu smířil.“ Navíc pozdější znalecký posudek potvrzuje, že s tělem nebylo nijak manipulováno. „Rozbité zadní sklo a charakter tříštivých zlomenin spíše ukazoval na skutečnost, že tělo bylo vymrštěno z vozidla právě tudy.

Došlo ke značnému ohnutí páteře,“říká humpolecký primář Adolf Balogh.

BALOGH: REZNÍK NENÍ MUSLIM!

Existuje však i verze, že za celou akcí stáli členové bývalého XIII. odboru komunistické Státní bezpečnosti, kteří měli najetím do Dubčekova vozu dostat BMW ze silnice, přičemž bylo pravděpodobné, že vždy nepřipoutaný Dubček bude vážně zraněn. Přitom měli využít kaskadérské zkušenosti Rezníka, pro kterého by „náhodný“ smyk nebyl problém.

Balogh s tím nesouhlasí: „Jsou mnohem vhodnější místa na dálnici, kde by se takový akt dal provést. Průběh havárie byl natolik nepředvídatelný, že hrozilo smrtelné zranění i řidiči. Navíc Ján Rezník není muslim, toužící po spáse po sebevražedném útoku. Takový člověk se každý den nevyptává ,A čo starý? Výjde z toho? Prosím Vás, je už lepšie?

Toto sú najhoršie chvíle mojho života!´ Jsem přesvědčen, že své zoufalství nepředstíral.“Nebo snad ano?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Magie svíček
nasehvezdy.cz

Magie svíček

Čarování se svíčkami patří mezi dávné,...
Vznik francouzské hymny: Autor Marseillaisy dostal jako honorář dvoje housle
epochalnisvet.cz

Vznik francouzské hymny:...

Francie vstupuje do války! Rakousku a Prusku ji z vůle...
Curiosity: 2000 dní na Marsu
21stoleti.cz

Curiosity: 2000 dní na Marsu

Nejsložitější aparát vyrobený lidskou...
Budoucnost energetiky hledejme v kosmu!
epochalnisvet.cz

Budoucnost energetiky...

Energetická náročnost naší civilizace neustále...
Bílý zázrak za 880 milionů z Afriky
iluxus.cz

Bílý zázrak za 880 milionů...

Diamanty jsou jistě nejlepším přítelem ženy....
Osobitý interiér s uměleckým laděním
rezidenceonline.cz

Osobitý interiér s uměleckým...

Originální a výrazný prostor v rekonstruované...
Největší čeští králové: Jak se zapsali do historie?
epochaplus.cz

Největší čeští králové: Jak...

Který náš panovník poprvé získal královskou korunu?...
Káva po ránu? Nezdravý zvyk, tvrdí lékaři
21stoleti.cz

Káva po ránu? Nezdravý zvyk,...

Není snad rozšířenějšího ranního rituálu...
Švýcarští vědci znovu rozchodili ochrnuté hlodavce
21stoleti.cz

Švýcarští vědci znovu...

Odborníci ze Švýcarského federálního technologického...
Vikinští válečníci se těšili na medovinu v záhrobí
epochaplus.cz

Vikinští válečníci se těšili...

Pro svou krutovládu je král Erik,...
Tatiana Vilhelmová: Poslední  šance na dítě si vybrala krutou daň
nasehvezdy.cz

Tatiana Vilhelmová: Poslední ...

Před pěti lety prodělala TATIANA VILHELMOVÁ (39)...
8 vzácných druhů, se kterými se lze setkat v pražské zoo
epochaplus.cz

8 vzácných druhů, se kterými...

Pražská Zoologická zahrada chová řadu výjimečných...