23. dubna 1957: U Ďáblovy brány v Kalifornii za záhadných okolností mizí osmiletého chlapec Tommy Bowman.
Domů     Záhadná smrt Annie Börjesson: Stojí za ní vláda?
Záhadná smrt Annie Börjesson: Stojí za ní vláda?
od 10.2.2023
3.3tis
335
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2005 je na pláži ve skotském Prestwicku nalezeno tělo třicetileté Švédky Annie Börjesson. Policejní vyšetřování označí její smrt jako sebevraždu, zdrcení rodiče ale odhalí, že skotská policie během vyšetřování udělala neuvěřitelné množství chyb. Je to proto, že Annie byla odstraněna na příkaz někoho z vyšších míst?

Pronásledoval Annie ve Skotsku někdo? Právě na této pláži bylo tělo Annie nalezeno. ze 17. století. Policie smrt rychle označila za sebevraždu. Annie prý byla až téměř do své smrti spokojenou mladou ženou. Spáchala Annie skutečně sebevraždu? Rodina ženy svůj boj za vyřešení případu nevzdává. Německý občan Khaled El-Masri, který byl CIA omylem zatčen a mučen na letišti ve Skopji v Makedonii.

Na začátku prosince roku 2005 se na skotské pláži u letiště Prestwick odehraje tragédie, jejíž pozadí dodnes nikdo přesně nezná. Při ranní vycházce se psem zde muž z blízkého města objeví vyplavené ženské tělo.

Přivolaní policisté mrtvolu identifikují jako mladou Švédku Annie Börjesson, a téměř okamžitě rodině i médiím sdělí, že spáchala sebevraždu. Postupem času ale vyjde najevo, nakolik svou práci

odbyli. Ukáže se, že případ je možná mnohem komplikovanější a sahá až do vysoké politiky. Zdrcení rodiče dodnes bojují za nalezení pravdy o smrti své dcery. Podaří se jim to někdy?

Annie prý byla až téměř do své smrti spokojenou mladou ženou.
Annie prý byla až téměř do své smrti spokojenou mladou ženou.

Pronásleduje ji stalker

Annie do Skotska přijíždí v roce 2004 a více než rok žije v hlavním městě

Edinburghu. Má ale problém najít si práci, většinu času tak žije z podpory nebo z menších přivýdělků. Většinu času tráví sportováním, je zejména výbornou plavkyní. Přesto je dle slov rodiny a přátel spokojená.

Několik týdnů před úmrtím ale v jejím chování dojde k jasně patrné změně. Annie je náhle paranoidní a nešťastná. Podle jedné z teorií o její smrti za tím stojí konkrétní setkání.

Během večerního posezení s přáteli potká Annie muže, který se jí představí jako Martin Leslie, ragbyový hráč z Nového Zélandu. Zprvu se jí údajně líbí, později se ho ale začne obávat.

Muž se totiž náhodně objevuje všude, kde ona, a to i na místech, o nichž mu vůbec neřekla. „Během našeho posledního hovoru vyloženě řekla, že ji děsí,“ popisuje kamarádka Annie Maria Jansson.

Během policejního vyšetřování se později ukáže, že muž lhal o své identitě. Je označen za sexuálního predátora, ale není vypátrán. Mohl Annie zabít on?

Pronásledoval Annie ve Skotsku někdo?
Pronásledoval Annie ve Skotsku někdo?

Podivné chování před smrtí

Dívčiny deprese mohou mít i jiná vysvětlení, trápí se ale tolik, že se rozhodne letět na návštěvu za rodinou do Švédska. Dokonce se objedná ke kadeřnici a sbalí si knížky, které chce vrátit do knihovny.

Jenže své domácí říká, že „se musí nejdřív o něco postarat“ a „že udělala rozhodnutí, které jí změní celý život“. Nejpodivnější je pak její chování v den odletu, v ten den, kdy pravděpodobně i zemře.

Ráno se vypraví na cestu do Prestwicku, ještě dvakrát zkouší vybrat peníze z bankomatu, oba výběry jsou ale zamítnuty, ačkoliv peníze na účtu má.

Na letišti pak stráví podle záznamů kamer pouze necelých pět minut, než naštvaně vyběhne ven na parkoviště a vydá se směrem do města. Do letadla tak nikdy nenastoupí, podle policie ji ještě zachytí kamera u vlakové stanice.

Úplně naposledy je Annie údajně spatřena na pláži, jak zírá na vodu, někdy poté má do vody vstoupit a utopit se. Odehrály se skutečně události takto, jak tvrdí policie?

Právě na této pláži bylo tělo Annie nalezeno. ze 17. století.
Právě na této pláži bylo tělo Annie nalezeno. ze 17. století.

Chybějící záznamy a upravené video

Když se rodina Annie, přesvědčená, že dívka sebevraždu nespáchala, začne o vyšetřování zajímat, ihned narazí. Policie odmítá vydat jakékoliv informace, rodina tak začne pátrat sama, i s pomocí soukromých detektivů. První nesrovnalost se ukáže záhy.

Přestože večer před smrtí volá Annie své matce a kamarádce, ani jeden z telefonních hovorů není v záznamech operátora. Rodiče zjistí, že záznamy o hovorech někdo smazal kompletně a podobně vyčistil i její e-mailovou schránku.

Annie jim navíc volávala i z telefonní budky, neboť tvrdila, že jí mobil někdo odposlouchává. Vyšetřovatelé ale tvrzení rodiny shodí ze stolu, s tím, že vše udělala sama žena. Už hůře ale vysvětlují fakt, že kamerové záznamy z letiště musel někdo upravit.

Annie na nich totiž překoná určitou vzdálenost rychlostí, která není fyzicky možná, ani kdyby běžela. Snažil se někdo ovlivnit případ?

Policie smrt rychle označila za sebevraždu.
Policie smrt rychle označila za sebevraždu.

Chybí výslechy svědků

Podle rodičů má policie více řešit i kamerový záznam z vlakové stanice. Ten je totiž natolik nekvalitní, že na něm není nic poznat. Postava označená za Annie údajně navíc připomíná spíše muže. Velkým přešlapem je pak práce detektivů se svědky.

Prakticky nikoho podrobněji nevyslýchají, ale tvrdí opak. Muži, kteří viděli postavu zírající na vodu, totiž nikdy nepotvrdí, že to byla Annie. Naopak se ozvou další svědci, kteří ji prý vidí ještě o něco později, ve společnosti dvou mužů! Proč policie udělala tolik chyb?

Rodina ženy svůj boj za vyřešení případu nevzdává.
Rodina ženy svůj boj za vyřešení případu nevzdává.

Utopená ve sladké vodě

K dalším absurditám dojde při ohledávání místa činu a pitvě. Annie je nalezena vedle svého kabátu a batohu. Kdyby ji ale vyplavilo moře, jak říká policie, její věci by se pravděpodobně vlivem proudění vody ocitly někde úplně jinde.

Naopak jí chybí mikina a plastové desky s dokumenty. Její tělo je pouze naloženo a odvezeno do márnice, místo činu nikdo neprohledá ani z něj neodebere žádné vzorky.

Patolog pak potvrdí, že se utopila a zranění na těle vysvětlí jako důsledky „střetu těla ve vodě s objekty“. Rodiče si ale vyžádají další pitvu ve Švédsku a jejím výsledkem je něco úplně jiného. Annie se sice utopila, jenže ve sladké vodě!

Skotská policie výsledky jednoduše odmítá, pro rodiče je to ale jasný důkaz, že jejich dceru někdo zabil. Co se Annie opravdu stalo?

Spáchala Annie skutečně sebevraždu?
Spáchala Annie skutečně sebevraždu?

Zabila ji záměna jmen?

Celé dívčino jméno zní Annie Kristina Börjesson. V době, kdy žije ve Skotsku, se letiště v Prestwicku ocitne v zájmu jedné americké novinářky, která podezřívá CIA, že přes místo nelegálně převáží svědky a zločince.

Žena, která dlouhodobě americkou vládu kritizuje, se jmenuje Kristina Borjesson! Mnoho lidí, včetně rodiny, je proto přesvědčeno, že Annie zemřela kvůli záměně s Kristinou.

Agenti ji podle nich sledovali už delší dobu, měl mezi ně patřit i muž vydávající se za Martina Leslie. Spletly si tajné služby svou oběť, nebo je souvislost jen náhodná?

Švédská vláda navíc odmítá k případu zveřejnit jakékoliv informace, neboť byl označen jako tajný a mohl by „ohrozit bezpečnost státních zájmů“. Proč by takto označovala sebevraždu?

Německý občan Khaled El-Masri, který byl CIA omylem zatčen a mučen na letišti ve Skopji v Makedonii.
Německý občan Khaled El-Masri, který byl CIA omylem zatčen a mučen na letišti ve Skopji v Makedonii.

CIA a nelegální převážení lidí

Po událostech 11. září 2001 americká vláda schválila speciální program

na výslech svědků či zločinců spojených s terorismem. CIA se údajně dohodla s nejrůznějšími státy na utajené spolupráci, při níž budou obcházeny zákonné předpisy na veškeré zacházení s lidmi.

Kromě USA se k podílu na programu nikdo oficiálně nepřiznal. Po světě ale takto bylo přepraveno minimálně 136 lidí, vždy za účelem výslechu a hlavně mučení.

Tajné převážení mělo totiž agentům CIA umožňovat používat „pokročilé výslechové techniky“, včetně známého waterboardingu, což přiznal i bývalý prezident George Bush (*1946).

V programu navíc docházelo k chybám. Německý občan Khaled El-Masri byl například takto CIA zaměněn se členem Al-Káidy, agenti ho drželi a mučili na letišti ve Skopji v Makedonii. Letiště byla využívána často, a patřil mezi ně i Prestwick.

Britská vláda na něm povolila CIA přistávat kvůli natankování, měly se na něm ale odehrávat i některé výslechy.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 23.4.2024 79
Dá se říci, že naše zdraví, je v jejich rukou. Zvykli jsme si, že když jsme nemocní, jdeme k doktorovi a pak do lékárny. Je ale celý ten obrovský kolotoč peněz opravdu poháněný jen touhou po uzdravení nemocných? Jaká tajemství skrývá odvrácená tvář farmaceutického průmyslu? Před několika lety doslova šokoval svět svým prohlášen
od 22.4.2024 1.1tis
Bájný příběh s atlantologickým nádechem je součástí historie významného britského hrabství Yorkshire. On to vlastně není mýtus, jen pod nánosy staletí ukrytá realita. Týká se tamní lokality Ravenser Odd. Spolu s pozůstatky města pod hladinou Severního moře se však hledá i odpověď na otázku, jaká katastrofa zapříčinila zánik kdysi prosperujícího přístavu. [gallery ids="139966,139967,139968,13996
od 22.4.2024 1.8tis
Selhání techniky, chyba člověka či řádění přírodních živlů měli zavinit řadu tragických katastrof, které byly tak vážné, že dokázaly změnit tok dějin. Řadu z nich však i po mnoha letech ale obestírají nejasnosti a záhady a tajemství. Co doopravdy způsobilo neštěstí, při nichž umíralo mnoho nevinných lidí? [gallery ids="120918,120919,120875,120922,120921,120920,120924,120925,120926,120927,120928
od 20.4.2024 2.5tis
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než podivných okolností. Kdo je zabil? A jaký k tomu měl důvod? Záhada ostrova Öland, jenž se nachází v Baltském moři, není ve skutečnosti ničím novým. Ar
od 20.4.2024 2.9tis
V roce 2018 obletěla světová média zpráva o podivné nehodě v Singapuru. Auto, které se prý zjevilo prakticky odnikud, se srazilo na křižovatce s jiným vozidlem a způsobilo vážnou nehodu. Jak něco takového vysvětlit? Mohlo auto pocházet z paralelní reality? Bílé vozidlo na rušné křižovatce v Singapuru zatáčí doprava. Cesta se zdá být jasná a na
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna