reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Záhadná světla nad Phoenixem: Byl zářící bumerang návštěvou z vesmíru?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022
3.1tis
Nad metropolí se neobjeví klasický UFO talíř… Foto: Pixabay
325
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.

Nad metropolí se neobjeví klasický UFO talíř... Foto: Pixabay Phoenix v Arizoně zažije podivný jev.  Nebo snad návštěvu F 35 míří na Luke Air Force Base. Nemají tajemná světla původ práce na této základně? Foto: US Air Force - volné dílo

Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad jedenapůlmilionovým městem se tehdy večer objevila zvláštní jasná světla zformovaná do tvaru písmene V. Záhadný jev trvající několik hodin popsalo nespočet nezávislých svědků z různých míst pozorování.

Tajemný objekt je ve stejný čas hlášen i z Nevady a mexického státu Sonora. Nikdo však dodnes neví, o co tehdy šlo.

První na řadu samozřejmě přicházejí odvážné teorie o tom, že nad Phoenixem se objevila mimozemská loď. Skeptici se tuto hypotézu snaží vyvrátit prohlášeními, že stejně dobře mohlo jít o světlice zavěšené na balonech a někdo si z lidí prostě jen vystřelil.

Později s potvrzením této teorie vystupuje muž jménem Lino Mailo, který v rozhovoru pro televizní stanici ABC15 tvrdí, že vše má na svědomí jeho soused. „Viděl jsem toho chlapa, jak ty balony drží, připravuje světlice a pak je nechává vzlétnout,“ tvrdí Mailo.

Jenže identita onoho souseda, který je údajně strůjcem celé záhady, zůstává až do dnešních dní neznámá.

Všechny dostupné indicie, které k případu z roku 1997 máme, nasvědčují tomu, že pozorovaná světla byla instalována na nějakém předmětu ve tvaru vidlice. Svědci totiž hovoří o jasně patrných obrysech objektu a zmiňují se i o tom, že něco zastínilo hvězdy na pozadí onoho zářícího véčka.

To, na čem se světla vznášela, podle pozorovatelů musel být solidní hmotný předmět. „Nad námi tiše letělo obří písmeno ‚V‘. Neviděl jsem samotný objekt. Vše, co jsem viděl, byl jeho tvar, něco, co zastínilo hvězdy,“ hledá slova přímý pozorovatel tajemného jevu Tim Ley, který událost sledoval i s celou rodinou. Je ale jen jedním z tisíců lidí, kteří hovoří o stejné věci.

Phoenix v Arizoně zažije podivný jev. Nebo snad návštěvu „zvenčí“? Foto: Onel5969 / CC BY-SA 2.0

SVĚDECTVÍ Z VYŠŠÍCH MÍST

Manévrům tajemného objektu na phoenixské obloze onoho 13. března přihlíželi i veřejní činitelé a politici. Tehdy úřadující guvernér Arizony John Fife Symington (*1945) až s odstupem času přiznává, že i on se domnívá, že pozorované těleso nebylo pozemského původu, ačkoliv takové teorie v té době sám zesměšňoval a odmítal.

„Bylo to enormní a nevysvětlitelné. Kdo ví, odkud pochází? Spousta lidí to viděla a já jsem to viděl taky. (…) Nebyla to žádná světlice, na to to bylo příliš symetrické. Mělo to geometrickou osnovu a konstantní tvar,“ vypočítává zpětně Symington, který se nyní aktivně zasazuje o řádné prošetření případu a podílí se na zkoumání svědeckých výpovědí.

I on nepokrytě zavrhuje možnost, že by řešením záhady byly výše zmíněné světlice na balonech.

Svědky popisované světelné body, které byly pozorovány na onom tolik tajemném „véčku“, prý nevypadaly jako žárovky. „Nebyly jako žárovky, spíš připomínaly hořící plyn. Kolem nich nebyla žádná záře. Nikdy jsem nic takového neviděl,“ říká Tim Ley.

Tajemný objekt byl údajně obrovský. Podle odhadů na obloze zaujímal rozlohu asi 3,2 x 2,8 kilometru. Alespoň to tedy tvrdí jistí specialisté v oboru zeměměřičství, kteří se tehdy pohotově pokusili objekt s pomocí své pozemní techniky změřit. Výše uvedené skutečnosti jsou ale vším, co o takzvaných světlech z Phoenixu víme.

F 35 míří na Luke Air Force Base. Nemají tajemná světla původ právě na této základně? Foto: US Air Force – volné dílo

TAJÍ ARMÁDA PRAVDU?

„Už nikdy nebudu takový jako předtím. Teď mám úplně nový pohled na věc a mohu být jen hloupý řidič kamionu, ale viděl jsem něco, co sem nepatří,“ prohlašuje přesvědčeně další očitý svědek události, William Greiner.

Ten pozoroval celou událost pouhý kilometr od phoenixské letecké základny Luke a tvrdí, že k tajemnému objektu odtud byly vyslány stíhačky. Není jediný, kdo se o něčem takovém zmiňuje. Jenže armáda vše k velké nelibosti veřejnosti popírá.

„Lidé nás nazývají lháři. Ale my nemáme co skrývat. Skutečností je, že se nezabýváme UFO,“ prohlašuje stroze podplukovník Mike Hauser z inkriminované základny. Mluví pravdu, nebo jen plní vyšší rozkazy?

Vzhledem k tomu, že k případu došlo v roce 1997, existuje řada fotografií, které pozorování tajemných světel dokumentují. Všechny se v podstatě shodují. Jenže odborníci pořízený materiál nepovažují za průkazný, neboť snímky byly pořízeny moderní technikou.

Podle oficiálních údajů neexistuje jediný obrázek, který by byl zachycen vědeckou technikou, či případně speciální optikou s nočním viděním. Otázkou ovšem je, zda je takový přístup k věci prostým alibismem, nebo opatrností, které není nikdy nazbyt.

Březnem 1997 ovšem kauza světel z Phoenixu nekončí. Dne 6. února 2007 a 21. dubna 2008 se totiž ve stejné oblasti tajemná světla objevují znovu. Případ z roku 2008 je však později odhalen jako podvod. To se ovšem nedá říci o tom z roku 1997.

Dodnes nikdo nedokázal vysvětlit, co se za noční příhodou skrývalo. A zdá se, že to tak ještě nějakou chvíli zůstane.

Foto: CC, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 5.10.2022 1
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 206
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]