Terakotová armáda prvního čínského císaře z 3. století před naším letopočtem fascinuje vědce i záhadology z celého světa. Tito hlinění bojovníci prý mají bránit zesnulého vladaře v říši mrtvých. Opravdu v sobě ukrývají jakousi mystickou moc, nebo jde jen o legendy?
Muž jménem Čchin Š’-chuang-ti (260–210 př. n. l.) vstoupí do dějin jako první sjednotitel a císař starověké Číny.
Během své vlády zahájí rozsáhlou stavební činnost a zajistí například spojení severní a jižní části země sítí kvalitních silnic či proslulou Velkou čínskou zeď. A ve velkém stylu pojme rovněž svůj odchod na věčnost.
Poblíž města Si-an v provincii Šen-si si nechá postavit obrovskou hrobku, kterou mají podle plánu chránit sochy vojáků z terakoty. Bojovníci jsou seřazeni ve formaci, jako by hned měli přejít do boje. Z jakého důvodu?
Neuvěřitelný nález
Na sklonku života se císař údajně stále více zabývá mystikou a alchymií. Údajně ho posedne touha po elixíru věčného života. Proto vyšle do světa několik expedic, aby se pokusily tento lektvar najít. Nikomu se to ale nepodaří.
V posledním zoufalém pokusu zajistit císaři nesmrtelnost mu dvorní lékaři podají jistý lék, který však obsahuje vysoce toxickou rtuť. Dávka, kterou Čchin dostane, je příliš silná a vládce v roce 210 př. n. l. odchází na onen svět.
Následně je pohřben uvnitř svého ohromného komplexu.
K nalezení hrobky, které je dnes považována za osmý div světa, dojde znovu až v roce 1974. V odhaleném komplexu jsou mimo jiné i tři podzemí haly, v nichž se nachází více než 8000 terakotových válečníků v životní velikosti. Povedlo se císaři bránit se před svými nepřáteli i na onom světě?
Tajemná šifra
Každý dosud nalezený terakotový válečník je naprosto unikátní. Má svůj jedinečný obličej, účes i uniformu. Sochy v sobě mají podle některých názorů také ukrývat mnoho skrytých významů. Ty lze údajně odhalit například zaměřením se na polohu jejich rukou.
Co se nám autoři tajemné armády snažili kdysi dávno sdělit, však nikdo jednoznačně neví. S armádou je spjato opravdu nesčetné množství záhad.
Vědcům se například před několika lety podařilo zjistit, že barva, kterou byli vojáci natření, má velmi unikátní a komplikované chemické složení.
Jde prý o sloučeninu oxidu křemičitého, mědi a barya, vyrobenou tavením za vysokých teplot kolem 850 až 1000 °C. Jak něco tak složitého Číňané v dávných dobách dokázali vynalézt, je nevysvětlitelné.
Často se také mluví o tom, že terakotová armáda je obdařena jakousi magickou silou. Je to pravda?