5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Záhadné chování ptáků v Indii: Co je nutí letět do náručí smrti?
Záhadné chování ptáků v Indii: Co je nutí letět do náručí smrti?
od 9.2.2025
3.5tis
Chování ptáků se na podzim podivně změní.
355
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Pár hodin po setmění se začíná dít cosi divného, desítky opeřenců se snášejí k zemi a v letu narážejí do stromů či lidských obydlí. Za krátkou dobu začínají jejich mrtvoly pokrývat zemi.

Taková scéna se odehrává v jedné indické vesnici opakovaně během tří měsíců v roce. Jaká tajemná síla nutí ptáky zemřít?

Chování ptáků se na podzim podivně změní. Množství mrtvých ptáků mnohé rodiny přinutí prodat domy a odstěhovat se. Ptačí sebevraždy jsou nejhorší po setmění.

Malá vesnice jménem Jatinga na severovýchodě Indie je známá po celém světě díky záhadě, nazývané „ptačí sebevraždy“. Tento unikátní fenomén se zde od počátku 20. století pravidelně objevuje vždy na podzim, v měsících září, říjnu a listopadu.

Po západu slunce, přibližně mezi 18. a 22. hodinou klesají ze vzduchu k zemi desítky ptáků. Narážejí do domů nebo stromů a umírají. K tomuto tajemnému chování dochází v bezměsíčných nocích, při mlze nebo mírném dešti.

Pokud se ptákům podaří dosednout na zem, nepokoušejí se odletět. Což pro ně také znamená smrt, protože vesničané ozbrojení holemi je kvůli potravě ubijí. Od chvíle, kdy se jev poprvé objevil, neustávají dohady o jeho příčině.

Mluví se mimo jiné o vědomém chování ptáků a obecným přesvědčením je, že sem přilétají spáchat sebevraždu. Nakolik je tato teorie pravdivá a jaké jsou další možnosti, vysvětlující zdejší záhadný úkaz?

Dobrou chuť přeje démon!

Mnoho obyvatel vesnice prodá hned na počátku 20. století své domy a odstěhuje se poté, co jim na podzim večer co večer padají na zahrádku ptačí mrtvolky. Jiným to nevadí a zůstanou. Ptáci jsou pro ně vítaným zpestřením jídelníčku.

Některé místní legendy tvrdí, že toto místo je územím zla, které lidé nemohou vidět. To je pak nejsilnější během oněch tří hodin po setmění. Z ptáků, kteří v tento čas letí nad vesnicí, pak tato zlá energie údajně vysaje všechnu životní sílu a usmrtí je.

Ironií je, že ani tento fakt nezkazí vesničanům chuť k jídlu a oběti neviditelného démona si klidně upečou k večeři.

Zajímavá je rovněž skutečnost, že ptáci celkem 44 různých druhů se navíc zdají být magicky přitahováni k jasně ohraničené oblasti o délce 1,5 kilometru a šířce 200 metrů. Bylo proto provedeno mnoho výzkumů a studií, snažících se odhalit příčinu fenoménu.

Vědci v nich označují hypotézy o paranormálních silách za povídačky. S čím tedy přicházejí oni sami?

Množství mrtvých ptáků mnohé rodiny přinutí prodat domy a odstěhovat se.
Množství mrtvých ptáků mnohé rodiny přinutí prodat domy a odstěhovat se.

Hrome, proč nespí?!

Několik proslulých ornitologů navštíví Jatingu a studuje celou záležitost. Podle nich je důvodem smrti ptáků dezorientace ve vysokých nadmořských výškách, silném větru a mlze monzunového období.

Svou roli prý mohou sehrát i změny magnetického pole v této oblasti, které narušují biorytmus místního ptactva, jež se začíná chovat abnormálně vůči zdrojům světla z vesnice.

Ty mohou rovněž sloužit jako orientační bod pro ptáky, kteří byli vyhnáni prudkým větrem z jejich úkrytů. Žádná vědecká hypotéza nicméně dosud zcela přesně neobjasnila, co se v indické horské vesnici vlastně děje.

„Proč je takové množství denních druhů ptáků v pohybu tehdy, když by podle všech předpokladů měli spát?“ pozastavil se nad záhadou už dříve proslulý indický ornitolog Salim Ali (1896–1987).

Odborníci si lámou hlavu i nad tím, proč opeřenci uvíznou vždy na stejném místě a proč nikdy nejde o migrující ptáky ze vzdálených oblastí, ale vždy pouze o obyvatele sousedních svahů a údolí.

Ti přilétají navíc vždy ze severu a pokusy o jejich přilákání z opačné strany selhávají. A proč přilétají jen po monzunu a ještě vždy během pouhých tří hodin?

Ptačí sebevraždy jsou nejhorší po setmění.
Ptačí sebevraždy jsou nejhorší po setmění.

Výzkum pokračuje

Ochránci zvířat podnikli řadu kroků proti bezohlednému zabíjení dezorientovaných ptáků ve vesnici Jatinga, což podle oficiálních záznamů snížilo jejich úmrtnost o téměř 40 procent. Místní úřady dokonce zavedly tradiční festival.

Jeho první ročník se konal v roce 2010. Také jeho cílem je zamezit vyvražďování ptáků a zároveň podpořit cestovní ruch v oblasti.

Zda je možné přičítat zdejší fenomén nadpřirozeným silám, anebo zda má racionální vysvětlení, zůstává navzdory mnoha vědeckým hypotézám stále záhadou. Sami ornitologové přiznávají, že je třeba provést další odborné výzkumy.

Odborníci se ale shodují alespoň na jedné věci. „Není to sebevražda,“ jednoznačně konstatoval známý indický přírodovědec Anwaruddin Choudhury (*1959).

Zdroje informací: Times of India, The Sentinel, Hindustan Times
Foto: 1-3 Pixabay
Lokalita:
Související články
od 5.7.2025 906
V ponurých uličkách londýnského Whitechapelu se v roce 1888 odehrály jedny z nejbrutálnějších a nejzáhadnějších vražd v dějinách. Neznámý pachatel, přezdívaný Jack Rozparovač, terorizoval chudé čtvrti a zanechával za sebou znetvořená těla prostitutek, aniž by byl kdy dopaden. Kdo byl tento sériový vrah, proč se mu podařilo uniknout spravedlnosti a proč jeho jméno dodnes vzbuzuje strach a fascinaci
od 4.7.2025 2.2tis
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události, které se kdy povedlo fotograficky zachytit! Čeká nás procházka hustými severoamerickými lesy, kde se má mezi mohutnými borovicemi a jedlemi potulovat tvor, který jako kdyby byl mezikrokem na cestě
od 3.7.2025 2.6tis
Obrovské, složité a dokonale přesné vzory, které se přes noc objevují v polích obilí po celém světě – to jsou kruhy v obilí. Kdo nebo co stojí za jejich vznikem? Jsou to umělecká díla vtipálků, energetické otisky neznámých sil, nebo snad složitá poselství od mimozemských civilizací, která se nám snaží něco sdělit? Ponořte se s námi do světa nejúchvatnějších a nejkontroverznějších záh
od 2.7.2025 2.5tis
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je tato zóna pouhým shlukem nešťastných náhod, nebo se zde skutečně otevírá brána do jiné dimenze? Pojďme se ponořit do hlubin oceánu a prozkoumat nejbizarnější teorie. Bermudský trojúhelník, geograficky
od 30.6.2025 3.6tis
2. července to bude celkem 78 let, kdy došlo v americkém Roswellu k události, která se stala milníkem a ikonou americké, ale i světové ufologie. Událost, k níž tehdy došlo, nebyla doposud uspokojivě vysvětlena, kolují o ní nejrůznější domněnky a je považována za natolik důležitou, že den 2. července byl označen jako „Světový den UFO“. K čemu tedy v červenci 1947 v Roswellu prokazatelně došlo? [
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz