Novinář Stanley Baron se probudí a posadí se na posteli. Během pobytu ve vesnici Sennen Cove v jihozápadním cípu Anglie ho jedné noci probere tlumené zvonění. „To jste asi zaslechl lyonesské zvony,“ dostane se mu ráno vysvětlení.
V oceánu u vesničky má totiž údajně ležet bájné město. Skutečně existovalo a pobýval v něm i král Artuš?
Když rybáři vytahují na palubu nejnovější úlovky, nestačí se divit. Při chytání nedaleko obce Sennen Cove jim v sítích uvíznou kusy neobyčejně starých dveří. „Musejí být z království Lyonesse,“ prohlásí jeden z protřelých mořských vlků.
U nejjihozápadnějšího cípu anglického Cornwallu není nic než voda a pár ostrůvků známých jako Scilly. „Podle pověsti se ale právě zde pod nelítostnými vlnami Atlantského oceánu nacházejí pozůstatky krásného království Lyonesse,“ píše záhadolog Matt Lamy.
Že by tomu tak mohlo být, naznačují časté nálezy úlomků dveří a oken. Podle obyvatel nejbližších obcí lze navíc z oceánu čas od času zaslechnout strašidelné vyzvánění.
Ve 30. letech minulého století prý při pobytu v Sennen Cove probudilo i renomovaného novináře Stanleyho Barona…
Smetla ho prý potopa
Na erbu klanu Trevelyanů je dodnes možné obdivovat bílého koně vzpínajícího se nad hladinou. Podle legendy byl totiž jeden z dávných členů rodu posledním vládcem království Lyonesse.
Drobné ostrůvky Scilly údajně před staletími tvořily velkou pevninu s jedním velkolepým městem. „Lyonesse prý bývalo dechberoucí metropolí se 140 kostely a hlubokými lesy v okolí,“ uvádí profesorka Marea Mitchell.
Dne 11. listopadu 1099 měla ovšem království smést z povrchu zemského obří potopa. Podle pověstí ji přežil jen vládce Trevelyan, který vsedl na koně a odjel na nejvyšší kopec, kde řádění živlu přečkal.
Kouzlil zde Merlin?
„Když jsem stála na útesech v Land’s End, dvakrát jsem viděla, jak z vln vyčuhují lyonesské věže, kupule a cimbuří,“ tvrdí Edith Olivier (1872–1948), spisovatelka a někdejší starostka městečka Wilton. Není přitom sama.
Při odlivu prý v oceánu spatří špičky kostelů řada místních. Podle slavného anglického básníka Alfreda Tennysona (1809–1892) zde měl dokonce král Artuš svůj hrad Kamelot.
Jiná legenda zase říká, že Lyonesse bylo domovem Tristana, jednoho z rytířů kulatého stolu. Artuš se měl na ostrov ukrýt po poslední bitvě s Mordredem, během níž byl raněn.
Když se svými věrnými vystoupal na nejvyšší kopec, přivolal prý Merlin povodeň, jež smetla dotírající nepřátelské vojáky.
Příhodné podmínky
Vědci ovšem mají vyprávění o potopené metropoli za smyšlenku. „Za poslední tři tisíce let nenastala dost velká změna odlivu na to, aby se jí dal jev vysvětlit,“ tvrdí oceánografové.
Neznamená to ovšem jen to, že dějiny Lyonesse jsou výrazně starší, než se myslelo? K rozkvětu civilizace jsou zde příhodné podmínky. Scilly totiž mají díky Golfskému proudu subtropické podnebí. V okolí hory sv.
Michaela skutečně stojí zkamenělé pozůstatky prastarého lesa. Při odlivu je tu navíc možné zahlédnout jakési rozvaliny. Nyní je na archeolozích, aby zjistili, jak jsou staré a čeho byly součástí.
V místech, kde je dnes oceán, ale zřejmě kdysi něco velkého stávalo. Jen to nevzniklo ve středověku, ale už v antice.
Kamelot: Vyrostl na ruinách amfiteátru?
Teorií, kde mohl kdysi stát bájný Kamelot, je takřka bezpočet. Jedna z nejnovějších a zároveň nejpravděpodobnějších ho umisťuje do britského Chesteru, který leží na dohled od Liverpoolu. Ve městě byl totiž objeven římský amfiteátr.
Právě na jeho základech prý vyrostl slavný Artušův hrad. Zkazky o „kulatém stolu“ tak nemají odkazovat ke kusu nábytku, ale k tomu, že rytíři usedali k jednáním do kruhového hlediště někdejší římské arény.
V amfiteátru se navíc nedávno našel památník křesťanským mučedníkům, který se měl nacházet také na Kamelotu. „Objev svatyně v amfiteátru znamená, že v Chesteru sídlil Artušův dvůr a jeho legendární kulatý stůl,“ myslí si historik Chris Gidlow.