3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhadné údolí Uljuju Čerkeček: Místo nebezpečných kotlů
Záhadné údolí Uljuju Čerkeček: Místo nebezpečných kotlů
od 22.3.2022
2.6tis
V okolí kotlů jsou nacházeny zvířecí zdechliny, foto Pixabay
265
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

V ruském Jakutsku se u řeky Olgujdach rozprostírá tajemné údolí, jehož název v řeči místních znamená Údolí smrti. Zlověstné jméno zřejmě souvisí se záhadnými kotly, v jejichž blízkosti bývá nalézáno velké množství zvířecích zdechlin.

V okolí kotlů jsou nacházeny zvířecí zdechliny, foto Pixabay Údolí mrtí leží v povodí řeky Olgujdach, foto Staselnik / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Kotle se zřejmě již potopily v nestabilní půdě, foto Pavel Kazachkov / Creative Commons / CC BY 2.0

V překladu název údolí Uljuju Čerkeček znamená Údolí smrti. Leží v ruské oblasti Jakutsko v povodí řeky Olgujdach, což bychom zase mohli přeložit jako Kotlová. Jsou to právě tyto dva názvy, co nejlépe vystihuje charakter daného místa.

reklama

Podle pověstí, které si mezi sebou předávají jakutští kočovníci a lovci, se ještě před několika lety v údolí kolem řeky vyskytovaly zvláštní útvary. Říkají jim kotle, neboť připomínají obrácené obří hrnce.

Útvary mají načervenalou barvu podobnou mědi a podle všeho jsou tvořeny neznámým extrémně pevným kovem. Některé jsou poměrně malé, do jiných ale může vstoupit i dospělých člověk.

Ten pak s úžasem zjišťuje, že se uvnitř onoho kotle pod zemí nachází ještě několik místností. Nabízí se myšlenka, že jde jen o jakési zvláštní jeskyně či unikátní geologické anomálie.

S tímto vysvětlením by bylo možné celou věc uzavřít, kdyby ovšem záhadné kotle nebyly životu nebezpečné! Co přesně zabíjí lidi a zvířata, která v kotlích hledají úkryt před krutou zimou či predátory?

ZÁHADNÁ NEMOC A SMRT

Podle očitých svědků jsou v kotlích občas nacházeny kostry zvířat a rostliny v jejich blízkosti vykazují různé deformace, mají například jiné zbarvení než jinde v oblastech bez kotlů a tráva jde je vysoká jako dospělý muž.  A člověka, který se u kotlů zdrží déle, než by měl, nebo do jednoho z nich dokonce vstoupí, začnou brzy trápit stupňující se obtíže.

„Člověku se na nich začala točit hlava, onemocněl neznámou chorobou a bez příčiny zemřel.

Proto sem starci zakázali chodit, oblast prohlásili za prokletou a nazvali ji Uljuju Čerkeček – Údolí smrti,“ vypráví český záhadolog Ivan Mackerle (1942–2013), který se ze svého života kotlů, intenzivně věnuje a v květnu 2006 do Jakutska uspořádá expedici.

reklama

Důkaz o existenci obávaných kotlů ovšem nepřiveze. Je možné, že záhadné útvary již nadobro zmizely v mokřadech kolem řeky. Konec konců i Jakuté o nich tvrdili, že se pomalu potápí v nestabilní půdě. Zmizelo s nimi i nebezpečí, které představovaly?

Údolí mrtí leží v povodí řeky Olgujdach, foto Staselnik / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Údolí mrtí leží v povodí řeky Olgujdach, foto Staselnik / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

JE TO RADIACE?

Roky před expedicí Ivana Mackerleho Údolí smrti během tří jednotlivých cest navštěvuje ruský průzkumník Michal Korecký (*1923). Na poslední průzkum místa se vydává s několika přáteli v roce 1947. Tehdy najde celkem sedm jednotlivých kotlů.

reklama

Do jednoho z nich výprava pronikne a rozhodne se v něm přespat. Brzy však pochopí, jak velkou chybu udělali. Do měsíce jednomu z nocležníků vypadají všechny vlasy a Koreckému se na tváři objeví vřídky, které nikdy nezmizí.

Je jen náhoda, že vliv kotlů na lidský organismus je velice podobný nemoci z ozáření? Možná tu skutečně působí nebezpečná radiace.

Tato teorie si nijak neodporuje s legendou, podle níž se kotle kolem řeky objevily po souboji mezi bohy dávných obyvatel oblasti Njurgun Booturem a Tong Duurajem. V tomto souboji totiž dnešní badatelé spatřují možný dopad meteoritu tvořeného převážně kovem.

Mohly být kotle úlomky vesmírného tělesa? Pro meteority sice není tak vysoká úroveň radiace obvyklá, ale vyloučit tuto možnost nelze.

Kotle se zřejmě již potopily v nestabilní půdě, foto Pavel Kazachkov / Creative Commons / CC BY 2.0
Kotle se zřejmě již potopily v nestabilní půdě, foto Pavel Kazachkov / Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.3tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.6tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.6tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.