27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Záhadné údolí Uljuju Čerkeček: Místo nebezpečných kotlů
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.3.2022
2.6tis
V okolí kotlů jsou nacházeny zvířecí zdechliny, foto Pixabay
265
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

V ruském Jakutsku se u řeky Olgujdach rozprostírá tajemné údolí, jehož název v řeči místních znamená Údolí smrti. Zlověstné jméno zřejmě souvisí se záhadnými kotly, v jejichž blízkosti bývá nalézáno velké množství zvířecích zdechlin.

V okolí kotlů jsou nacházeny zvířecí zdechliny, foto Pixabay Údolí mrtí leží v povodí řeky Olgujdach, foto Staselnik / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Kotle se zřejmě již potopily v nestabilní půdě, foto Pavel Kazachkov / Creative Commons / CC BY 2.0

V překladu název údolí Uljuju Čerkeček znamená Údolí smrti. Leží v ruské oblasti Jakutsko v povodí řeky Olgujdach, což bychom zase mohli přeložit jako Kotlová. Jsou to právě tyto dva názvy, co nejlépe vystihuje charakter daného místa.

Podle pověstí, které si mezi sebou předávají jakutští kočovníci a lovci, se ještě před několika lety v údolí kolem řeky vyskytovaly zvláštní útvary. Říkají jim kotle, neboť připomínají obrácené obří hrnce.

Útvary mají načervenalou barvu podobnou mědi a podle všeho jsou tvořeny neznámým extrémně pevným kovem. Některé jsou poměrně malé, do jiných ale může vstoupit i dospělých člověk. Ten pak s úžasem zjišťuje, že se uvnitř onoho kotle pod zemí nachází ještě několik místností.

Nabízí se myšlenka, že jde jen o jakési zvláštní jeskyně či unikátní geologické anomálie. S tímto vysvětlením by bylo možné celou věc uzavřít, kdyby ovšem záhadné kotle nebyly životu nebezpečné! Co přesně zabíjí lidi a zvířata, která v kotlích hledají úkryt před krutou zimou či predátory?

ZÁHADNÁ NEMOC A SMRT

Podle očitých svědků jsou v kotlích občas nacházeny kostry zvířat a rostliny v jejich blízkosti vykazují různé deformace, mají například jiné zbarvení než jinde v oblastech bez kotlů a tráva jde je vysoká jako dospělý muž.  A člověka, který se u kotlů zdrží déle, než by měl, nebo do jednoho z nich dokonce vstoupí, začnou brzy trápit stupňující se obtíže.

„Člověku se na nich začala točit hlava, onemocněl neznámou chorobou a bez příčiny zemřel. Proto sem starci zakázali chodit, oblast prohlásili za prokletou a nazvali ji Uljuju Čerkeček – Údolí smrti,“ vypráví český záhadolog Ivan Mackerle (1942–2013), který se ze svého života kotlů, intenzivně věnuje a v květnu 2006 do Jakutska uspořádá expedici.

Důkaz o existenci obávaných kotlů ovšem nepřiveze. Je možné, že záhadné útvary již nadobro zmizely v mokřadech kolem řeky. Konec konců i Jakuté o nich tvrdili, že se pomalu potápí v nestabilní půdě. Zmizelo s nimi i nebezpečí, které představovaly?

Údolí mrtí leží v povodí řeky Olgujdach, foto Staselnik / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

JE TO RADIACE?

Roky před expedicí Ivana Mackerleho Údolí smrti během tří jednotlivých cest navštěvuje ruský průzkumník Michal Korecký (*1923). Na poslední průzkum místa se vydává s několika přáteli v roce 1947.

Tehdy najde celkem sedm jednotlivých kotlů. Do jednoho z nich výprava pronikne a rozhodne se v něm přespat. Brzy však pochopí, jak velkou chybu udělali. Do měsíce jednomu z nocležníků vypadají všechny vlasy a Koreckému se na tváři objeví vřídky, které nikdy nezmizí.

Je jen náhoda, že vliv kotlů na lidský organismus je velice podobný nemoci z ozáření? Možná tu skutečně působí nebezpečná radiace. Tato teorie si nijak neodporuje s legendou, podle níž se kotle kolem řeky objevily po souboji mezi bohy dávných obyvatel oblasti Njurgun Booturem a Tong Duurajem.

V tomto souboji totiž dnešní badatelé spatřují možný dopad meteoritu tvořeného převážně kovem. Mohly být kotle úlomky vesmírného tělesa? Pro meteority sice není tak vysoká úroveň radiace obvyklá, ale vyloučit tuto možnost nelze.

Kotle se zřejmě již potopily v nestabilní půdě, foto Pavel Kazachkov / Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 650
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.2tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.1tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]