Už mnoho let se vědci ptají, z jakých příčin před mnoha miliony let vyhynuli dinosauři. Podle nejslavnější verze je z povrchu zemského smetl obří asteroid. Poslední teorie však naznačuje, že mnohem významnější byl jiný činitel. Neuvěřitelná smůla!
Tyrannosaurus se znepokojeně rozhlíží kolem. Starost mu nedělá nedostatek potravy, nýbrž obří žhavá koule mířící z nebes na Zem. Netrvá dlouho a ozve se ohlušující rána.
Před zhruba 66 miliony let do oblasti dnešního Mexika dopadl asi 10kilometrový asteroid, který způsobil vyhynutí dinosaurů.
V červenci roku 2014 pak 11 předních expertů na dinosauří období z Velké Británie, USA a Kanady zveřejní výsledky studie, podle které mohli pád vesmírného tělesa dinosauři klidně přežít.
Kdyby prý dopadl o několik milionů let dříve nebo později, obývali by planetu až dodnes!
Strašlivá katastrofa
„Studovali jsme aktualizovaný katalog dinosauřích fosílií převážně ze severní Ameriky a jejich výzkum ukázal, že tito tvorové byli jen těsně před pádem meteoritu vystaveni mnoha různým škodlivým faktorům, které je učinili neobyčejně zranitelnými,“ vysvětluje nové souvislosti Steve Brusatte z Univerzity v Edinburghu.
Údajně šlo o všudypřítomnou sopečnou činnost, měnící se teploty nebo neustálé zvyšování hladin moří. Všechny tyto nevyzpytatelné přírodní jevy rozvrátily život dinosaurů, kteří se pak v době pádu meteoritu nedokázali na katastrofu adaptovat.
K tomu se navíc všude rozšířily požáry a zemi postihovaly tsunami či zemětřesení. Již tak oslabené zbytky přeživších druhohorních ještěrů prostě neměli šanci…
Chybělo jim štěstí
Těsně před pádem meteoritu je významně oslabený potravní řetězec, což dinosaurům rovněž nepřidává na síle. „Stali se obětí naprosto kolosální smůly.
Nejen, že je zasáhl gigantický asteroid, ale došlo k tomu v tu nejméně vhodnou dobu,“ tvrdí Brusatte a pokračuje, „o pět milionů let byli dinosauři mnohem silnější, druhy byly rozmanitější, potravní řetězec stál na pevnějších základech.
Kdyby naopak k nárazu došlo o pár milionů let později, zastihl by je meteorit v mnohem lepší kondici a rozhodně by nedošlo k jejich vyhynutí.
Je třeba si uvědomit, že za dobu 160 milionů let, co dinosauři vládli Zemi, přežili ledascos.“ Další z autorů výzkumu, Richard Butler z Birminghamské univerzity, k tomu dodává:
„Samozřejmě si nemůžeme znovu přehrát minulost a podívat se, zda by dopad v jiný čas vedl či nevedl k zániku dinosaurů. Faktem však zůstává, že přišel v obzvlášť nevhodnoudobu.“
Vzniklo díky tomu lidstvo?
Výsledky nového výzkumu ukazují, že k zániku dinosaurů vedla až takřka nadpřirozená dávka smůly. „Pokud by se v té době Zemi meteorit vyhnul, dinosauři by nám pravděpodobně vládli až do současnosti.
Až na to, že bychom na Zemi vlastně nežili, protože savci by neměli šanci se rozvinout,“ říká Brusatte. V době dinosaurů totiž musejí naši předci žít v jejich stínu a teprve pád meteoritu nastartuje evoluci a umožní vznik člověka. Byla to všechno jenom náhoda?
Nebo byl meteorit seslán někým nebo něčím v přesně vyměřenou chvíli? „Naše nové objevy každopádně pomáhají objasnit a vyřešit jednu z největších záhad v dějinách vědy,“ dodává Brusatte. Skutečně už nyní známe definitivní pravdu?