Kolem roku 740 se na nebi nad Irskem děly věci, a to doslova. Podivné létající objekty zde mělo pozorovat velké množství lidí. V dalších staletích kauza těchto vzdušných korábů ještě eskalovala. Přesto se zdá, že jádro neuvěřitelného příběhu je pravdivé.
V seznamu lokalit, kde byly létající objekty spatřeny, figuruje především opatství Clonmacnoise. Nesmíme si však představovat, že lidé pozorovali nějaké stříbřité doutníky či disky s řadami blikajících světel.
Na nebi prý pluly opravdové koráby, ze kterých se spouštěly tradiční lodní kotvy. Vše v uvěřitelné úrovni tehdejších technologických znalostí. Pokud by ovšem tyto lodě pluly na moři…
Horečka UFO to nebyla
Pokud odstraníme vrstvy, jimiž primární příběh obalili nespočetní další kronikáři s bujnou fantazií, musíme si položit otázku, co tehdy vlastně lidé pozorovali? Nezdá se totiž, že by šlo o zcela smyšlenou událost.
Žádná horečka UFO a pátrání po mimozemských civilizacích se v osmém století samozřejmě nekonaly.
I proto byl celý incident zobrazován v rámci uvěřitelných plachetních lodí, avšak s fantastickými vlastnostmi zahrnujícími schopnost létání. Jaké přízračné divadlo se odehrálo na irském nebi?
Úřadovala fata morgana?
Badatelé se kloní k názoru, že celá událost mohla být přírodním jevem, například fatou morganou poskytující maximálně věrohodný optický klam. Další odborníci navrhují teorii komety nebo meteoritického roje. Mohlo se rovněž jednat o neobvyklou formaci mraků.
Verze o tom, že se nad Irskem konaly manévry mimozemšťanů, se objevily až na přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Dodejme, že motivy vzdušných korábů plujících po nebi jsou doloženy i na několika irských církevních artefaktech z 8. století. I to je podpůrný argument pro tvrzení, že něco velmi originálního se na nebi nad Irskem v osmém století opravdu odehrálo.