26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Záhadní vrazi: Zločiny, které nebyly nikdy vyřešeny! 
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 6.7.2018
6.3tis
113
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Říká se, že neexistuje dokonalý zločin. Z historie ale známe pár zločinců, kteří po sobě stopy zahladili tak důkladně, že se je nikdy nepodařilo dopadnout…

JACK ROZPAROVAČ – VRAH PROSTITUTEK

Období vraždění: 1888

Počet obětí: 5–10

Místo zločinu: Londýn

V dějinách kriminalistiky neexistuje vrah, kterému by se dostalo takového věhlasu a pozornosti jako právě Jacku Rozparovači. Svou přezdívku přitom získal podle způsobu, jakým zohavoval těla svých obětí (vyjímal jim některé orgány).

I když přesný počet jeho obětí není znám, určitě jeho rukou zemřelo minimálně pět prostitutek. Jeho krátké řádění v roce 1888 probíhalo v chudé čtvrti Whitechapel a v přilehlých částech Londýna.

PRECIZNÍ A ZVRÁCENÝ VRAH

Styl Jackova vraždění se postupně, s nárůstem počtu případů, zhoršoval. Všechny oběti ale vždy nejprve přiškrtil a poté jim prořízl hrdlo (vždy směrem zleva doprava, aby mu krev nepotřísnila oděv). Pak tělo doslova rozpáral.

Velkou pozornost věnoval především oblasti břicha a obličeje. Navíc se policii vysmíval. Po druhé vraždě například do Centrální tiskové agentury přišel dopis: „Posílám vám půlku ledviny, kterou jsem vykuchal z jedný ženský a naložil pro vás.

Druhej kus jsem si usmažil a snědl. Moc jsem si pochutnal. Jestli chvilku počkáte, pošlu vám zakrvácenej nůž, kterým jsem tu ledvinu vydloubl.“

Vrah vraždil s velkou precizností.

LÉKAŘ, ŘEZNÍK NEBO HOLIČ?

Jack Rozparovač vraždil ve všech případech na veřejných prostranstvích, často v naprosté tmě. Musel proto pracovat rychle, aby nebyl chycen. To svědčí o jeho pokročilých anatomických znalostech a chirurgické zručnosti.

Nejčastější teorie hovoří o tom, že se jednalo o lékaře nebo řezníka. Největším podezřelým se ale po více než sto letech stal holič.

IDENTIFIKACE POMOCÍ DNA

V roce 2007 došlo ve vyšetřování Jackova případu k velkému průlomu, a to pomocí DNA analýzy šátku jedné zavražděné, Catherine Eddowesové. Na něm se totiž nacházel ejakulát jednoho z podezřelých, Arona Kosminského, který žil jen pár metrů od místa vraždy.

Tento kadeřník byl známý především svou paranoidní nenávisti k ženám a také se vědělo, že má vražedné sklony. Někteří odborníci ale považují výsledky analýzy za neprůkazné, a proto záhada okolo Jacka Rozparovače přetrvává.

PODEZŘELÍ:

Seweryn Antonowict Klosowski – Polský emigrant a usvědčený trojnásobný vrah otrávil tři své manželky. V době řádění Jacka Rozparovače bydlel ve Whitechapelu, kde pracoval v holičství.

Aaron Kosminski – Duševně nemocný mladík, kterého prý poznal jeden ze svědků, ale odmítl proti němu svědčit, protože byl také Žid.

Francis Tumblety – Americký lékař a výtržník obviněný ze smrti jednoho ze svých pacientů. V Anglii byl v době vražd zadržen kvůli násilnostem. Nakonec uprchl do USA. Byl považován za hlavního podezřelého.

ZODIAC – ZABIJÁK MILENECKÝCH PÁRŮ

Období vraždění: 1968–1970

Počet obětí: 5–37

Místo zločinu: Kalifornie, USA

Slavný sériový vrah, který řádil ve Spojených státech v šedesátých letech minulého století a jehož se nikdy nepodařilo dopadnout, získal svou přezdívku podle podpisu, který připojoval ke svým šifrovaným dopisům policii.

Zodiac vraždil především milenecké páry na odlehlých místech. Zpravidla přijel k jejich odstavenému autu a beze slova začal střílet. Pouze v jednom případě vyměnil pistoli za nůž.

Zodiac posílal do novin šifry s informacemi, policii se vysmíval.

HRA S POLICIÍ A NOVINÁŘI

Zodiac posílal tisku i policii šifrované dopisy, které údajně měly obsahovat vodítka k určení jeho identity. Paradoxní přitom bylo, že šifry, které nedokázali rozluštit ani policejní experti, nakonec vyřešil jeden manželský pár, který se s nimi shledal v novinách.

V dopisech se Zodiac vyznával ze své touhy zabíjet lidi jako zvířata a také v nich vraždy detailně popisoval. Ani tato korespondence ale nijak nepřispěla k jeho dopadení. Policie jeho řádění připisuje sedm obětí, on sám se chlubil sedmatřiceti.

POCHYBENÍ POLICIE

Do konce roku 1974 na sebe Zodiac upozornil více než dvaceti vzkazy. Kriminalisté navíc vyslechli přes 2500 svědků. Jenže i přesto, že dokonce dvě ze Zodiacových obětí přežily a mohly podat jeho popis, pátrání stále vedlo jen do slepých uliček.

Hlavním podezřelým se nakonec ukázal být jistý Arthur Leigh Allen. V roce 2004 policie v San Francisku případ po 36 letech uzavřela. Ale i když o tři roky později byla složka kvůli nálezu pachatelova DNA z archivu opět vyřazena, případ zůstává dodnes otevřený.

PODEZŘELÍ:

Richard Gaikowski – Podezřelým se stal až v roce 1986. V době, kdy se jedna z budoucích obětí, Darlene Ferrinová, předstěhovala, se Richard do stejného města odstěhoval také. V jedné ze šifer se také našlo slovo „Gyke“ (Gaikowski si jméno zkracoval právě na Gyke nebo Gaik).

V době, kdy byl tři roky hospitalizován, přestaly policii chodit od vraha dopisy. Jedna operátorka navíc identifikovala Richardův hlas.

Arthur Leigh Allen – V roce 1966 obdržela policie dopisy psané na stroji, ve kterých se pachatel ke svým činům přiznával. Stroj, na kterém měly být napsány, byl nalezen při domovní prohlídce právě Allena.

Také jeho fascinoval hon na lidi a liboval si v šifrách. Navíc se u všech vražd vyskytoval vždy někde poblíž a jednu z obětí, Darlene Ferrinovou, i znal. Na místě činu se našly stopy bot o velikosti 10,5, což se shoduje s číslem bot, které nosil Allen.

Po jeho smrti našla policie video s označením „Z“. Nikdy nebylo zveřejněno.

VRAH Z LONG ISLANDU – BEZE STOP

Období vraždění: 2010–2011

Počet obětí: 10

Místo zločinu: New York, USA

Před pár lety naháněl Newyorčanům hrůzu tzv. vrah z Long Islandu. V roce 2010 totiž policisté objevili v křovinách na pláži Oak Beach těla čtyř žen, které byly následně identifikovány jako prostitutky. Ostatky další čtyř žen, jednoho muže a jednoho dítěte se pak ve stejné oblasti objevily o rok později.

K nálezu došlo úplnou náhodou, když se pohřešovala jedna z prostitutek, Shannon Gilbertová.

Podél pobřeží se našlo několik těl. S pravděpodobností ale nebyla všechna těla nalezena.

DŮKLADNÉ ZAKRÝVÁNÍ STOP

První z celkem deseti obětí vrah zabil pravděpodobně už v roce 1996. Vyšetřovatelům tak práci velmi komplikuje dlouholetý rozklad ostatků. Protože si vrah také dal velkou práci se zakrýváním stop, má policie podezření, zda jím není někdo z jejich zaměstnanců.

Další teorie ale mluví o tom, že vrah mohl své kriminalistické znalosti získat náruživým sledováním seriálů.

OSTATKY ZABALENÉ V PYTLÍCH

Všechny oběti byly uškrceny, jejich těla poté vrah zabalil do pytlů. Vraždil přitom hlavně prostitutky a prostituty, kteří pracovali na pláži Gilgo v New Yorku. Od prvního nálezu vyšetřovatelé prohledávali okolí a po roce našli dalších šest obětí.

Kromě žen i jednoho muže a také dítěte jedné z prostitutek. Většinou se jednalo o ženy ve věku od 24 do 28 let, které hledaly klienty přes webové stránky. Podezřelý je běloch mezi 20 a 40 lety a je na něj vypsaná odměna v přepočtu asi 1 000 000 korun.

PODEZŘELÍ:

James Burke – V roce 2016 prohlásil advokát Shannon Gilbertové, že existuje spojení mezi bývalým šéfem policie v Suffolku, Jamesem Burkem, a vraždami. Říkalo se, že Burke často chodí za prostitutkami a je velmi hrubý.

Také se zjistilo, že během svého působení ve funkci policejního náčelníka úmyslně blokoval vyšetřování FBI.

John Bittrolff – V letech 1993 a 1994 byl odsouzen za vraždy dvou prostitutek. Podle prokurátora existují mezi jeho vraždami a vraždami v Gilgo Beach shody.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.org
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 538
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.0tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]