V roce 55 před naším letopočtem se Julius Caesar poprvé pokusil dobýt Britské ostrovy. Právě v té době byla dána do oběhu drobná mince. Uběhlo více než dva tisíce let a tato mince se stala důkazem o existenci neznámého krále. Jakého?
Římská armáda, kterou vedl Caesar při první invazi do Británie, byla složena pouze ze dvou legií. Byl to spíše průzkum bojem než skutečná invaze. Druhá invazní vlna byla už mohutnější. V roce 54 před naším letopočtem velí Caesar již pěti legiím. Navíc má k dispozici dva tisíce jezdců a k přepravě osm set lodí.
Hledal a našel
Nechtěli jsme vám však připomínat historii římské nadvlády nad Britskými ostrovy. Výčet římské invazní síly byl jen ilustrací, jak mnoho toho víme o Římanech.
V porovnání s tím jsou Britské ostrovy té doby stále neprobádaným územím, kterým si historikové klestí cestu jen s obtížemi. Pak ale zapracuje náhoda. Kde? V hrabství Hampshire v jihovýchodní Anglii. Kdo? Lewis Fudge – nadšenec do hledání pomocí detektoru kovů.
Co? Drobná mince, která se zapsala do britské historie. Mince, kterou našel Lewis díky citlivému přístroji, byla dána do oběhu v době, kdy Caesar poprvé útočí na Britské ostrovy.
Samotní Římané však neměli s ražbou této mince nic společného, ačkoli římské mince se ve Velké Británii jinak nacházejí relativně často. Na této minci totiž bylo záhadné jméno – Esunertos.
Mince jako důkaz
Nález se stal ve Spojeném království obrovskou senzací. Potvrzoval existenci krále doby železné, kterého historie Britských ostrovů téměř neznala. Jedna jediná mince dokázala poodhalit roušku nad epochou takzvaného předřímského období Britských ostrovů.
Ztracená a znovuobjevená mince krále Esunerta ovšem během uplynulých dvou tisíc let výrazně navýšila svoji hodnotu. Prodala se nyní v aukci za téměř dvacet pět tisíc dolarů.
Inu, doufejme, že jednou nebudou potomci luštit naši historii z náhodně objevené dvacetikoruny, která nám vypadla z kapsy při loňském samosběru jahod, co říkáte?!