12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Neobjasněné události
Záhadný kaňon Chaco: Domov dávných bohů?
Filip Appl
od Filip Appl 21.7.2022
2.9tis
Vyprahlý kaňon ukrývá nejedno tajemství. Foto: Jw4nvc/Creative commons/CC BY 3.0
328
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Vyprahlá půda, skrze kterou se čas od času prožene písečná bouře. Modrá obloha a všudypřítomný prach. Takovou tvář má oblast v Novém Mexiku, ve které se rozkládá jedno z nejpozoruhodnějších míst severní Ameriky.

Kaňon Chaco má za sebou pestrou minulost, ve které nechybí mnohá tajemství. Co se zde před stovkami let odehrávalo?

Místo bylo sídlem dávného národa Anasaziů. Foto: National Park Service (United States)/Creative Commons/Volné dílo Vyprahlý kaňon ukrývá nejedno tajemství. Foto: Jw4nvc/Creative commons/CC BY 3.0 Pueblo Bonito. Foto: John Wiley/Creative Commons/CC BY 3.0

Cesta tam je úmornou zkušeností obnášející drkotání po prašné silnici, zatímco se do rozpálených plechů auta opírají žhavé paprsky slunce. V oblacích zvířeného prachu se projíždí směrem k náhorním planinám, na kterých se nacházejí jedny z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě.

Jedno z nich se rozkládá i v 19 kilometrů dlouhém a přes kilometr a půl širokém kaňonu Chaco. Národní park financovaný z federálního rozpočtu je i přes svou obtížnou dostupnost oblíbeným cílem turistů a lovců záhad, kteří touží alespoň nahlédnout do tajemného světa dávného indiánského národa Anasaziů.

Právě ti totiž v kaňonu žili a právě oni tam také za velmi podivných okolností vybudovali nevídanou síť kamenných staveb. Ale zpátky na začátek: Kam až sahá historie této legendami opředené lokality?

Náhlý pokrok

Oblast čtyř rohů, tedy místo, kde se potkávají dnešní státy Nové Mexiko, Colorado, Arizona a Utah, je dodnes spojena s legendou o dávných bozích, kteří sestoupili na zem v jakýchsi „šípech z blesků“, aby přinesli život.

Věřili tomu především Anasaziové, kteří se v oblasti začínají objevovat v 10. století. Odkud přišli, není dnešním badatelům jasné, pravděpodobně se vyvinuli z původních primitivních lidí obývajících zdejší kraje.

O to podivnější ale je, že s nástupem této nové kultury dochází k obrovskému pokroku ve všech oblastech. „V dobách, kdy prostí lidé v Evropě žili v primitivních chatrčích vyrobených ze dřeva a došků, bydleli obyvatelé kaňonu Chaco v důmyslných městských komplexech, vybudovaných z kamenů,“ uvádí ve své knize o tomto národě česká autorka Magdalena Zachardová. Co všechno Anasaziové v kaňonu postavili?

Místo bylo sídlem dávného národa Anasaziů. Foto: National Park Service (United States)/Creative Commons/Volné dílo

Nevídané stavby

Několik propracovaných osad s mnoha kamennými stavbami, dlouhé a široké silnice nejasného významu nebo ohromující a neuvěřitelně rozlehlé domy – tzv. puebla. To všechno Anasaziové budují. Například pueblo Bonito, jehož pozůstatky lze stále v kaňonu spatřit, má na konci 12.

století až 650 místností! Mnozí badatelé upozorňují, že až do roku 1870, kdy se začíná s moderní výstavbou, se jim co do velikosti na území Spojených států nic nevyrovná. Jenže u stavitelství výčet záhad nekončí.

Anasaziové udivují také propracovanou mytologií a množstvím tajuplných rituálních míst, z nichž mnohá jsou právě v tomto slavném kaňonu. Tím nejslavnějším je bezesporu posvátný prostor zřízený na vrcholku hory Fajada Butte (v překladu Sluneční dýka).

Archeologové tam našli řadu nálezů naznačujících, že místo sloužilo nejen k uctívání bohů, ale i jako astronomická laboratoř. Svědčí o tom například jeskynní malba vytvořená tak, že na ni sluneční svit proniká přesně jen v den zimního slunovratu.

Kam odešli?

Mnozí badatelé upozorňují, že u Anasaziů mělo vše svůj dokonalý smysl. Podle senzibilů jsou navíc jejich mystická místa nabitá pozitivní energií a silnou energetickou aktivitu mají vykazovat i jimi často vytvářené symboly spirál.

Znovu tak vyvstává otázka: Jak tohle všechno dokázali? Záhadologové specializující se na teorie o dávných mimozemšťanech mají v tomto směru jasno. Anasaziové prý byli jedním z národů, které kontaktovali lidé z hvězd.

Osídlení v kaňonu Chaco pak mělo – alespoň dle dávné legendy – vzniknout na příkaz jakéhosi cizince, který s pomocí temných sil získal kontrolu nad přírodou. Působení národa v oblasti však nemá dlouhého trvání.

Na začátku 13. století se kaňon vylidňuje a Anasaziové záhadně mizí. „Dosud nebylo úplně vysvětleno, co se nimi vlastně stalo. Podle některých hypotéz jsou to předkové dnešních kmenů Hopiů a Zuniů,“ uvádí český záhadolog Libor Čermák.

Odešel snad národ na nebe za svými bohy, jak tvrdí legendy? Nebo kaňon opustil kvůli nějaké přírodní katastrofě?

Pueblo Bonito. Foto: John Wiley/Creative Commons/CC BY 3.0
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 1.5tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.4tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]
od Eva Soukupová 8.8.2022 3.3tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]