reklama
2. října 1928: Ve Španělsku je založena křesťanská organizace Opus Dei. Mnozí ji dodnes podezírají z temných praktik.
Domů     Vesmír a technologie
Záhadný kráter na Sibiři: Pozůstatek sopky, meteoritu nebo UFO?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 1.10.2021
3.5tis
Patomský kráter. FOTO: Dmitri Semenov / Creative Commons / CC BY 4.0
557
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Na Sibiři asi 900 km od jezera Bajkal v Irkutské oblasti, byl teprve v roce 1949 objeven záhadný útvar, nazvaný „Patomský kráter“. Nachází se schován uprostřed rozlehlých sibiřských lesů.

Satelitní snímek jezera Bajkal. FOTO: Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, NASA/GSFC / Creative Commons / Satelitní snímek jetera Bajkal. FOTO: Neznámž autor / Creative Commons / Volné dílo Patomský kráter. FOTO: Dmitri Semenov / Creative Commons / CC BY 4.0

Tvar tohoto skalního kráteru je skutečně fascinující. Jako by obrovská masa materiálu o objemu asi 250 000 metrů krychlových, byla vytlačena nad povrch ve velmi pravidelném tvaru. Jeho hloubka je asi 40 metrů a průměr cca 100 metrů.

To příliš neukazuje na přírodní úkaz. Navíc materiál na povrchu kráteru se prý nenachází nikde jinde. Ve snaze určit stáří kráteru pomohl i jediný strom na středním kuželu. Jeho stáří bylo zjištěno asi na 250 let a od toho se usuzuje, že ani kráter nebude příliš starý, snad kolem 500 let. Je zajímavé, že jinak se na kráteru neuchytil žádný jiný strom.

Místní obyvatelé se tomuto místu důsledně vyhýbali. Říkaly mu „hnízdo ohnivého orla“. Kdo prý do těch míst vstoupil, živý se nevrátil. Ostatně když se teprve v roce 2005 na místo vypravila skutečná vědecká expedice, tak vedoucí týmu zde zemřel.

Hlavním cílem výpravy byla snaha, dokázat, zda útvar nemá nějakou spojitost se známým sibiřským Tunguzským meteoritem a jeho následky. Ale ani to se nepotvrdilo.

TEORIE VZNIKU KRÁTERU

Do oblasti Sibiře byla vysílána celá řada expedic, ale jejich účelem byl něco jiného. Především měly za úkol nalézt a vyznačit důležitá naleziště vzácných kovů, nafty, plynu apod. O odhalování záhad typu Patomského kráteru nebyl tehdy v zájmu státu.

Přesto se objevila řada více či méně možných teorií jeho vzniku. Ale existují důkazy, které některé z nich nelze potvrdit, nebo naopak jednoznačně vyvrátit.

Tak například teorie o meteoritu. I když bylo místo prohledáno, žádné charakteristické, např. kovové zbytky, nebyly nalezeny. Ani nějaká podobnost s následky Tunguzského meteoritu nebyly prokázány. Také teorie o sopečném původu není relevantní.

Tvar neodpovídá typickým sopečným kráterům, je příliš úzký a ani v širém okolí nebyla prokázána nějaká sopečná činnost, či sopečné vyvřeliny. Zato se v kráteru vyskytla jen asi poloviční hodnota přírodní radiace, než v bezprostředním okolí.

V kráteru probíhají prý různé procesy, které nelze plně vysvětlit. V okolí kráteru je též neobvykle vysoký podíl hořčíku. A to až pětkrát vyšší než je běžné. Jeho původ se rovněž nepodařilo objasnit.

satelitní snímek

Ale šokující byla provedená magnetometrická měření. Ta bezpečně prokázala, že hluboko pod kráterem, snad v hloubce 200 metrů, je v zemi ukrytý neznámý velký kovový předmět. A máme tu opět záhadu – jde snad o meteorit, nebo kovové těleso havarovaného UFO?

Je tedy otázkou času, jestli dosavadní oficiální verze o vzniku tohoto nebude jednou nahrazena nějakým šokujícím nálezem. Záhadologové jsou o tom přesvědčeni. A co asi napovídá místní název „hnízdo ohnivého orla?“ Ohnivým orlem mohl být tehdy myšlen jak zářící meteorit, tak třeba i létající stroj či sonda mimozemšťanů.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 1.10.2022 958
Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku života na naší planetě, je dozajista zajímavá hypotéza takzvané panspermie. Ta tvrdí, že první život na Zemi se objevil v podobě mikroorganismů pocházejících z vesmíru. Jak myslíte, že je tato hypotéza stará? Už téměř dva a půl tisíce let! První úvahy na téma zanesení života na Zemi z vesmíru proslovil […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.5tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 2.8tis
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]