Domů     Vesmír a technologie
Záhadný kráter na Sibiři: Pozůstatek sopky, meteoritu nebo UFO?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 1.10.2021
3.5tis
Patomský kráter. FOTO: Dmitri Semenov / Creative Commons / CC BY 4.0
557
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Na Sibiři asi 900 km od jezera Bajkal v Irkutské oblasti, byl teprve v roce 1949 objeven záhadný útvar, nazvaný „Patomský kráter“. Nachází se schován uprostřed rozlehlých sibiřských lesů.

Satelitní snímek jezera Bajkal. FOTO: Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, NASA/GSFC / Creative Commons / Satelitní snímek jetera Bajkal. FOTO: Neznámž autor / Creative Commons / Volné dílo Patomský kráter. FOTO: Dmitri Semenov / Creative Commons / CC BY 4.0

Tvar tohoto skalního kráteru je skutečně fascinující. Jako by obrovská masa materiálu o objemu asi 250 000 metrů krychlových, byla vytlačena nad povrch ve velmi pravidelném tvaru. Jeho hloubka je asi 40 metrů a průměr cca 100 metrů.

To příliš neukazuje na přírodní úkaz. Navíc materiál na povrchu kráteru se prý nenachází nikde jinde. Ve snaze určit stáří kráteru pomohl i jediný strom na středním kuželu. Jeho stáří bylo zjištěno asi na 250 let a od toho se usuzuje, že ani kráter nebude příliš starý, snad kolem 500 let. Je zajímavé, že jinak se na kráteru neuchytil žádný jiný strom.

Místní obyvatelé se tomuto místu důsledně vyhýbali. Říkaly mu „hnízdo ohnivého orla“. Kdo prý do těch míst vstoupil, živý se nevrátil. Ostatně když se teprve v roce 2005 na místo vypravila skutečná vědecká expedice, tak vedoucí týmu zde zemřel.

Hlavním cílem výpravy byla snaha, dokázat, zda útvar nemá nějakou spojitost se známým sibiřským Tunguzským meteoritem a jeho následky. Ale ani to se nepotvrdilo.

TEORIE VZNIKU KRÁTERU

Do oblasti Sibiře byla vysílána celá řada expedic, ale jejich účelem byl něco jiného. Především měly za úkol nalézt a vyznačit důležitá naleziště vzácných kovů, nafty, plynu apod. O odhalování záhad typu Patomského kráteru nebyl tehdy v zájmu státu.

Přesto se objevila řada více či méně možných teorií jeho vzniku. Ale existují důkazy, které některé z nich nelze potvrdit, nebo naopak jednoznačně vyvrátit.

Tak například teorie o meteoritu. I když bylo místo prohledáno, žádné charakteristické, např. kovové zbytky, nebyly nalezeny. Ani nějaká podobnost s následky Tunguzského meteoritu nebyly prokázány. Také teorie o sopečném původu není relevantní.

Tvar neodpovídá typickým sopečným kráterům, je příliš úzký a ani v širém okolí nebyla prokázána nějaká sopečná činnost, či sopečné vyvřeliny. Zato se v kráteru vyskytla jen asi poloviční hodnota přírodní radiace, než v bezprostředním okolí.

V kráteru probíhají prý různé procesy, které nelze plně vysvětlit. V okolí kráteru je též neobvykle vysoký podíl hořčíku. A to až pětkrát vyšší než je běžné. Jeho původ se rovněž nepodařilo objasnit.

satelitní snímek

Ale šokující byla provedená magnetometrická měření. Ta bezpečně prokázala, že hluboko pod kráterem, snad v hloubce 200 metrů, je v zemi ukrytý neznámý velký kovový předmět. A máme tu opět záhadu – jde snad o meteorit, nebo kovové těleso havarovaného UFO?

Je tedy otázkou času, jestli dosavadní oficiální verze o vzniku tohoto nebude jednou nahrazena nějakým šokujícím nálezem. Záhadologové jsou o tom přesvědčeni. A co asi napovídá místní název „hnízdo ohnivého orla?“ Ohnivým orlem mohl být tehdy myšlen jak zářící meteorit, tak třeba i létající stroj či sonda mimozemšťanů.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 23.11.2021 1.6tis
Podle oficiálních tvrzení Bílého domu (sídlo americké vlády) byla ponorka NR-1 postavena v 60. letech minulého století pro výzkum a sledování rozličných forem podmořského života.   Až s výpovědí očitého svědka a jednoho z členů posádky důstojníka Lee Vybornyho vyšlo najevo, že biologická stanice byla ve skutečnosti špionážní ponorka s jaderným potenciálem! Těleso o váze […]
od Eva Soukupová 16.11.2021 3.1tis
Průmyslové či domovní kamery leckdy zachytí podivuhodné věci. Kamera, kterou má na zvonku umístěnou muž z Hertfordshiru na jihu Anglie, před několika dny zaznamenala přelet neznámého objektu ve tvaru trojúhelníku. 43letý Matt Doughty z Hertfordshiru spolu se svým přítelem Kevinem seděl doma a sledoval fotbal v televizi, když mu na telefon přišlo upozornění z kamery […]
od Jiří Nechanický 12.11.2021 2.9tis
Nestává se často, že někomu na jeho pozemku přistane neznámý stroj. I proto tato událost vzbudila velké pozdvižení v malém texaském městečku Aurora, kde v roce 1897 právě k tomuto došlo. O podivné události se zachovalo svědectví v místních novinách Neznámý přístroj prý nevypadal, že by se k zemi řítil úmyslně. Odpovídal tomu i prudký […]
od Mirek Brát 7.11.2021 1.9tis
Mezi třinácti miliony dokumentů, které v nedávné době odtajnila americká zpravodajská služba CIA, byly i materiály týkající se pozorování UFO v lokalitě italského města Taormina. Nejednalo se pouze o pozorování, ale i o hlášení pádu neidentifikovatelného létajícího objektu do okolního moře. V současnosti je Taormina jedno z hlavních turistických center na Sicílii. Město má dlouhou historii a řadu zajímavých […]
od Mirek Brát 6.11.2021 3.2tis
V naší informačními technologiemi propojené současnosti se zdá, že pozorování UFO je celosvětovým fenoménem. Vždyť otázka, zda jsme ve vesmíru osamoceni, nemůže nechat žádného člověka chladným. Jak je to však s pozorováním UFO v jedné z nejizolovanějších zemí světa? Co si o UFO myslí lidé v Korejské lidově demokratické republice (KLDR)? Samozřejmě, že fenomén UFO byl v minulosti zaznamenán i nad […]