26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Vesmír a technologie
Záhadný kráter na Sibiři: Pozůstatek sopky, meteoritu nebo UFO?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 1.10.2021
3.5tis
Patomský kráter. FOTO: Dmitri Semenov / Creative Commons / CC BY 4.0
557
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Na Sibiři asi 900 km od jezera Bajkal v Irkutské oblasti, byl teprve v roce 1949 objeven záhadný útvar, nazvaný „Patomský kráter“. Nachází se schován uprostřed rozlehlých sibiřských lesů.

Satelitní snímek jezera Bajkal. FOTO: Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, NASA/GSFC / Creative Commons / Satelitní snímek jetera Bajkal. FOTO: Neznámž autor / Creative Commons / Volné dílo Patomský kráter. FOTO: Dmitri Semenov / Creative Commons / CC BY 4.0

Tvar tohoto skalního kráteru je skutečně fascinující. Jako by obrovská masa materiálu o objemu asi 250 000 metrů krychlových, byla vytlačena nad povrch ve velmi pravidelném tvaru. Jeho hloubka je asi 40 metrů a průměr cca 100 metrů.

To příliš neukazuje na přírodní úkaz. Navíc materiál na povrchu kráteru se prý nenachází nikde jinde. Ve snaze určit stáří kráteru pomohl i jediný strom na středním kuželu. Jeho stáří bylo zjištěno asi na 250 let a od toho se usuzuje, že ani kráter nebude příliš starý, snad kolem 500 let. Je zajímavé, že jinak se na kráteru neuchytil žádný jiný strom.

Místní obyvatelé se tomuto místu důsledně vyhýbali. Říkaly mu „hnízdo ohnivého orla“. Kdo prý do těch míst vstoupil, živý se nevrátil. Ostatně když se teprve v roce 2005 na místo vypravila skutečná vědecká expedice, tak vedoucí týmu zde zemřel.

Hlavním cílem výpravy byla snaha, dokázat, zda útvar nemá nějakou spojitost se známým sibiřským Tunguzským meteoritem a jeho následky. Ale ani to se nepotvrdilo.

TEORIE VZNIKU KRÁTERU

Do oblasti Sibiře byla vysílána celá řada expedic, ale jejich účelem byl něco jiného. Především měly za úkol nalézt a vyznačit důležitá naleziště vzácných kovů, nafty, plynu apod. O odhalování záhad typu Patomského kráteru nebyl tehdy v zájmu státu.

Přesto se objevila řada více či méně možných teorií jeho vzniku. Ale existují důkazy, které některé z nich nelze potvrdit, nebo naopak jednoznačně vyvrátit.

Tak například teorie o meteoritu. I když bylo místo prohledáno, žádné charakteristické, např. kovové zbytky, nebyly nalezeny. Ani nějaká podobnost s následky Tunguzského meteoritu nebyly prokázány. Také teorie o sopečném původu není relevantní.

Tvar neodpovídá typickým sopečným kráterům, je příliš úzký a ani v širém okolí nebyla prokázána nějaká sopečná činnost, či sopečné vyvřeliny. Zato se v kráteru vyskytla jen asi poloviční hodnota přírodní radiace, než v bezprostředním okolí.

V kráteru probíhají prý různé procesy, které nelze plně vysvětlit. V okolí kráteru je též neobvykle vysoký podíl hořčíku. A to až pětkrát vyšší než je běžné. Jeho původ se rovněž nepodařilo objasnit.

satelitní snímek

Ale šokující byla provedená magnetometrická měření. Ta bezpečně prokázala, že hluboko pod kráterem, snad v hloubce 200 metrů, je v zemi ukrytý neznámý velký kovový předmět. A máme tu opět záhadu – jde snad o meteorit, nebo kovové těleso havarovaného UFO?

Je tedy otázkou času, jestli dosavadní oficiální verze o vzniku tohoto nebude jednou nahrazena nějakým šokujícím nálezem. Záhadologové jsou o tom přesvědčeni. A co asi napovídá místní název „hnízdo ohnivého orla?“ Ohnivým orlem mohl být tehdy myšlen jak zářící meteorit, tak třeba i létající stroj či sonda mimozemšťanů.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.5tis
Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na nesrovnalost týkající se rozpínání vesmíru. Pro vědce jsou data natolik matoucí, že hovoří o „nové fyzice“, která by toto mohla vysvětlit. O vesmíru toho jistě mnoho nevíme a jedna z nejtrvalejších záhad se týká skutečnosti, že se vesmír rozpíná stále rychleji. Vědci již léta sbírají data a provádějí […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.     Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
O tom, že každé vesmírné těleso má svůj charakteristický zvuk, víme již dlouho. Nedávno vědci z NASA pořídili zvukový záznam akustických vln šířících se plynem v okolí supermasivní černé díry v souhvězdí Persea. Záznam, který pochází z černé díry vzdálené 250 milionů světelných let, byl vytvořen pomocí procesu známého jako sonifikace, který spočívá v přeměně […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
Vynálezce z německé univerzity sestrojil zařízení, které nepřetržitě sleduje dění na obloze a za pomoci umělé inteligence vyhodnocuje původ zaznamenaných objektů. Autor vynálezu nyní doufá v celosvětovou síť kamer pro detekci UFO. Nenápadná šedá krabice umístěná na budově Univerzity Julia Maximiliána ve Würzburgu ukrývá převratný kamerový systém SkyCAM-5, který využívá umělou inteligenci k odhalování neidentifikovaných […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]