Se šamanismem obvykle spojujeme schopnost prožívat změněné stavy vědomí, komunikovat s bohy, rozumět nadpřirozeným silám. Máme i ve středoevropském geografickém prostoru šamany? Zdá se, že ano. Mohou se skrývat za postavou maďarské mytologie zvanou táltos.
Věrohodnou zprávu o tom, že osoby označované jako táltos měly významnou úlohu v maďarské historii, nám v pojednání o maďarské mytologii – z roku 1854 – zanechal římskokatolický kněz a spisovatel Arnold Ipolyi.
Zabýval se i tím, jak osobu, která bude jednou označena jako táltos, identifikovat již v dětství.
Jak poznat táltose?
Táltos mohl být rozpoznán již jako novorozenec. Stačilo prý, aby měl na jedné ruce šest prstů. Zní to možná úsměvně, ale důkazem byly například malby na stropě kostela v maďarské obci Székelyderzs.
Právě na nich byla dlouhou dobu zobrazena podivná postava, která měla na jedné ruce šest prstů. Později však byla tato anomálie na zobrazení opravena. Komu tato malba vadila? Byl to snad někdo, kdo poznal, že v kostele je zobrazení šamana?
Říká se, že postavy označované jako táltos zmizely z maďarské historie již před stovkami let. Některé indicie ale ukazují, že mohou být i v současnosti v centru pozornosti maďarského novopohanského náboženství.
Vliv sibiřského šamanismu?
I moderní táltos by měl být proslulý zejména schopností dosáhnout změněného stavu vědomí, ve kterém mohou tito šamani léčit nemocné, nebo se i učit takzvaným skrytým pravdám. Odkud se vlastně šamanismus na území současného Maďarska vzal?
Je zajímavé, že shodné prvky najdeme například se sibiřským šamanismem. Výzkumy dávných čarodějnických procesů zase ukazují na spřízněnost maďarského šamanismu s mytologií turkických národů.
Rozšířena je i víra, že Maďaři mají hodně společného i s dávnou civilizací, která kvetla v sumerských městech. Víra ve fenomén jménem „táltos“ v Maďarsku i nadále existuje. Ano, táltos je pravděpodobně živoucí postava středoevropského šamana.