4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Záhadný útočník: Kdo se pokusil otrávit obyvatele Mattoonu?
Záhadný útočník: Kdo se pokusil otrávit obyvatele Mattoonu?
od 27.6.2023
3.3tis
Kdo byl tajemný útočník? FOTO: Pixabay
348
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Některé události nejdou zařadit mezi obyčejné zločiny. Patří mezi ně i děsivý příběh z amerického městečka Mattoon, kde kdosi napadá pomocí plynu nepřipravené oběti. Šlo jen o šílence, nebo bytost z jiného světa?

Kdo byl tajemný útočník? FOTO: Pixabay

Noční tmou zní zvuk tikajících hodin, pověšených na zdi ložnice. Jejich ručičky ukazují asi hodinu před půlnocí a je 31. srpna 1944. Spící Američanku Bertu Kearney náhle probouzí nepříjemně nasládlá vůně.

„Tehdy jsem si myslela, že by to mohlo být z květin za oknem. Ale zápach sílil a já začala cítit, že nemohu pohnout nohama a dolní polovinou těla,“ vzpomíná žena, jež záhy dostává strach a křičí. Co způsobilo zvláštní zápach a její následné ochrnutí?

Po chvíli prý stav strnulých končetin pomine a Berta volá sousedy a policii. Všichni prohledávají okolí domu, ale nikoho podezřelého v okolí nenaleznou, a tak odcházejí.

Po půlnoci se do domu vrací manžel John Kearney, který údajně za oknem ložnice zahlédne vysokou nezřetelnou postavu v tmavém plášti. Sotva ho útočník spatří, začne utíkat pryč!

Kdo byl tento „přízrak“, jenž následujících čtrnáct dní napadl pomocí plynu i několik dalších obyvatel Mattoonu (stát Illinois – pozn. redakce)?

Doba druhé světové války byla hojná na záhady. FOTO: Pixabay
Doba druhé světové války byla hojná na záhady. FOTO: Pixabay

Útok bez motivu?

Zatímco se Berta vzpamatovává z účinků podivného plynu, nikdo ještě netuší, že tato noc odstartuje sérii podobných příhod! Až do 13. září 1944 je v Mattoonu zaznamenáno přes dvacet podobných útoků. Tajemného agresora přitom popisují všichni podobně:

Jde prý o nezřetelnou postavu v černém plášti, která vypouští do pokojů plyn, který má krátkodobě ochromující účinky. Ty jsou údajně doprovázeny stavem nemohoucnosti, zvracením, nadýmáním, bolestí na tvářích a rtech. Proč k těmto útokům dochází?

Policií zpočátku předpokládaný motiv loupežného nebo sexuálního zločinu se ukazuje jako nesprávný. Obětem se totiž neztrácí žádné předměty, jsou mezi nimi ženy i muži nejrůznějšího věku, nedochází ani k žádnému fyzickému kontaktu s útočníkem. Jaký tedy byl zločincův záměr?

K útokům v Mattoonu docházelo především v noci. FOTO: Pixabay
K útokům v Mattoonu docházelo především v noci. FOTO: Pixabay

Zkoušeli nové zbraně?

Mohl být pachatelem šílený americký chemik Farley Llewellyn, který měl radost z bezmocnosti svých obětí, jak si myslí spisovatel Scott Maruna, někdejší obyvatel Mattoonu?

V okolí Llewellynova domu je totiž zaznamenáno několik těchto útoků a on sám má zkušenosti s přípravou chemických látek.

Když večer 5. září 1944 přichází Beulah Cordesová na verandu svého domu, najde zde textilii napuštěnou zvláštně vonící tekutinou, po které se dostavují stejné ochromující účinky jako v předešlých případech.

Policie předává nález k analýze vědcům z Illinoiské Univerzity. Avšak ani odborníkům se nepodaří zjistit složení chemikálie! Právě v té době probíhá 2. světová válka, v níž se od roku 1941 angažují i Spojené státy.

Probíhalo snad v Mattoonu testování nových bojových plynů? Kdo by ale něco takového zkoušel na civilistech? Snad japonští nebo němečtí špióni z nepřátelské strany?!

Měla zločiny na svědomí jakási nelidská bytost? FOTO: Pixabay
Měla zločiny na svědomí jakási nelidská bytost? FOTO: Pixabay

Za všechno prý můžou noviny!

Proč žádný svědek nedokáže záhadného útočníka přesně popsat? Podle někoho jde prý o muže, podle jiných o ženu či dokonce o průhlednou postavu! Je to způsobeno špatnou noční viditelností? Anebo bytost není člověk, ale přízrak?

Či snad jakási bytost z „jiného světa“? Americký záhadolog a spisovatel Loren Coleman (*1947) si dokonce myslí, že jde o mimozemšťana!

Po několika dnech marného pátrání vydává velitel policie v Mattoonu C. E. Cole oficiální prohlášení, že žádné plynové útoky neexistují a za rozdmýcháním paniky stojí místní noviny.

 Že by si všichni svědkové (jichž bylo přes třicet!) vymýšleli, a volali policii zbytečně? A co ta záhadná tekutina, kterou nebylo možno analyzovat? Nesnažil se Cole jen vyhovět něčímu přání a případ rychle „smést ze stolu“?

Poslední plynový útok v Mattoonu byl zaznamenán 13. září 1944. Záhadný „přízrak“ nebyl nikdy dopaden a útoky tak zatím zůstávají bez vysvětlení!

Foto: viz popisky
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2023 2.2tis
Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni nádobí. Když tu se ze zahrady ozve křik jejích mladších bratrů. Slečna proto vyhlédne z okna. A poté úplně ztuhne. Spatří totiž obří postavu od hlavy až k patě zarostlou srstí. „Držela něco, co vypadalo jako mrtvý pes,“ vypoví. Bytost se do dějin zapíše jako Momo. Šlo o příbuzného bigfoota?   Rodiče mají
od 2.12.2023 2.4tis
Na území Demokratické republiky Kongo byl opakovaně hlášen výskyt záhadného tvora. Domorodí obyvatelé jej pojmenovali mahamba. S udávanou délkou až patnáct metrů se prý nejedná o žádného známé zvíře. Jedinou možnost srovnání mají představovat krokodýli. Co je mahamba zač? Mahamby mají být patřičně při chuti. Jak tvrdí legendy, s oblibou napadají na
od 1.12.2023 2.3tis
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes veškeré úsilí nakonec údajně objeven nebyl, i tak prý byla kořist z bohatého kláštera veliká. Ota z Bergova měl toto naloupené bohatství ukrýt do spletitého podzemí svého hradu Trosky, kde má být skryto d
od 1.12.2023 2.8tis
Cestování v čase láká lidstvo již odnepaměti. Přestože oficiálně to možné není, tu a tam se objeví zvláštní svědectví lidí, kteří tvrdí, že se do minulosti či budoucnosti podívali. Někteří se tam prý ocitli spontánně, jiní měli k dispozici stroj času. Nejvíce hlášených případů domnělého cestování v čase přitom pochází z anglického města Liverpool. Čím to je? [gallery size="full" ids="134263,13426
od 1.12.2023 3.2tis
Nehostinné místo, kde se teploty pohybují od 40 stupňů pod nulou až po 40 nad nulou a kde na zem dopadá jen minimální množství srážek. Poušť Gobi má také několik stále nerozluštěných tajemství. Mezi ty nejslavnější patří bájný pouštní červ olgoj chorchoj, kterého vám představíme v prvním díle nového seriálu. Ukrývá se tento smrtící tvor hluboko pod rozpáleným pískem?   Večírek je v plném pro
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
epochaplus.cz
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18.
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
epochaplus.cz
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.  
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností