Kanárské ostrovy si většinou spojujeme s plážemi omývanými Atlantským oceánem. Když už jde řeč o vnitrozemí, evokuje tato krajina spíše představu sucha a vysokých teplot. Přesto mělo být vnitrozemí kanárského ostrova Tenerife domovem vodního kryptida. Co o něm víme?
Tajemný tvor obývající tůň ve vnitrozemí Tenerife se do historie zapsal pod jmény Anquila peluda či Anquila gigante. Rybáři v tomto pojmenování jistě poznají i stopu vedoucí k úhoři říčnímu Anquilla anquilla. Ano, bájný tvor měl být tak trochu „úhoř“, ale hodně jiný!
Vodní ďábel
Domovem vodního kryptida měla být tůň Punta de Anaga v tenerifské rokli Palmital. V lidových pověstech je zmíněno, že tělo obří hadovité ryby bylo pokryté dlouhými chlupy.
Její výraz byl prý nadmíru děsivý a místní obyvatelé se možnosti setkání s tímto vodním ďáblem velmi obávali.
Pozoruhodné je, že celá legenda má otevřený konec. Tvor údajně náhle zmizel. Co se mohlo stát? Je zde samozřejmě varianta, že zvíře uhynulo, nebo se stalo kořistí nějakého srdnatého lovce, kdoví…
Byl to úhoř?
Ukrýval se v kanárské tůni velký úhoř? Vyloučit to samozřejmě nemůžeme. Mohl zde být někým vysazen. Pokud by měla ryba dostatek potravy, narostla by jistě do plné velikosti. V případě úhoře Anquilla anquilla by její délka přesahovala jeden metr.
Stačilo by to na pověst o vodním monstru? Asi sotva.
Úhoř by ale mohl v tůni žít dlouhá léta. To už by stačilo pro vznik legendy. Jediná potíž je s chlupy, kterými mělo být tělo ryby pokryto. Nad chlupatým úhořem zoologové jen bezradně krčí rameny.
Byl to snad neznámý druh? Legendy a báje však nejsou suchopárná vědecká pojednání, co říkáte?!