Pohoří Žlutých hor s posvátnou čínskou horou Chua – šan je významným duchovním místem místních taoistů. Ti podnikají spolu s turisty z celého světa známé odvážné výstupy na její vrchol. Místy i po krkolomných lávkách zavěšených na kolmých skalních stěnách.
Poměrně nedávno, na přelomu 20. a 21. století, se povedl místním vesničanům znamenitý objev. Když v roce 1999 ohlásili nález, ani netušili, o jakou senzaci se postarali. Jde o komplex jeskyní, který je některými odborníky nazýván „osmým divem světa“.
A tak Chua-šan se tentokrát, díky podzemí, opět stává senzací pro turisty, publicisty, ale i vědce.
STAROBYLÉ JESKYNĚ
Jde o lidmi vytvořené rozsáhlé jeskynní prostory nacházející se u řeky Sin´an. Má jich být asi 36, ale dosud byly zpřístupněny pouze dvě jeskyně, neboť ostatní jsou ještě zavaleny nánosy bahna. Jejich zpřístupnění si vyžádá ještě mnoho úsilí.
Jeskyně mají jemně opracované jak stěny, tak i stropy. Uchvacující jsou i rozměry. Vždyť jedna z přístupných jeskyní Chuan-si má rozlohu cca 4800 m². Největší jeskyně Čching-liang, označená číslem 35, je tzv.
Podzemní palác. Nachází se téměř v hloubce 186 metrů. Jeho strop ve výšce 20 metrů podpírá 26 kamenných sloupů. Jeskyně s délkou asi 170 metrů a rozlohou 12 600 m², obsahuje také kamenné mosty, kamenná lůžka, podzemní jezírka s průzračnou vodou apod.
Například jezírko Pi-šuej, které je tak hluboké, že se nepodařilo z něj vyčerpat vodu ani během tří měsíců.

ZÁHADY JESKYNĚ
I když zdaleka není komplex jeskyní probádán, celá řada záhad a otazníků se již projevuje. Jde například o jejich stáří a vlastní účel. I když jde o grandiozní dílo, proč ani v nejstarších písemných dílech o jeskyních není ani zmínka.
V samotných jeskyních totiž není žádný nápis či artefakt, který by odborníkům mohl alespoň napovědět. Není jasné, zda byl komplex budován najednou, nebo v různých časových obdobích. A co teprve úvahy o jeho účelu světském či duchovním?
Kdyby podle některých teorií mělo jít jen o úkryt vojska či lom, proč by si někdo dával práci s jemným opracováním stěn a sloupů? Další záhadou je, kam se podělo obrovské množství vylámaného kamene? Odhad je cca na 100 000 metrů krychlových?
Proč by jej dobývali tímto „tajným“ způsobem, když jednodušší by bylo otevřít lom přímo z povrchu? Jak se tedy odvážel vytěžený kámen a kam? A k čemu by byl tak obrovský komplex jen pro duchovní účely?
Z poznatků je zřejmé, že šlo o dílo detailně promyšlené. Proč by některé stěny přesně kopírovaly sklon vnějšího povrchu? Aby nedošlo k jeho prolomení? K čemu sloužila řada jen 10 cm silných přepážek uvnitř jeskyní, k čemu čtvercové a kruhové otvory v podpěrných sloupech o průměru jednoho metru?
Nebo proč jsou prostory záměrně uspořádány tak, že je zcela vyloučena jakákoliv ozvěna? Jak mohli dělníci pracovat bez světla? Pokud by používali lampy či louče, byl by povrch, především stropů, pokryt vrstvami sazí, což není. A nebylo dílo snad úmyslně zatajeno, když o něm nikde není ani zmínky?
Je pochopitelné, že v podobných případech nastupují nejrůznější fantastické teorie. Vždyť jenom samotná poloha jeskyní je zvláštní. Jeskyně totiž leží těsně u 30. stupně severní šířky. A celá řada center starých civilizací a záhadných oblastí se nacházejí na této linii.
Například jsou to egyptské pyramidy, Noemova archa, Himaláje se svoji kulturou, ale také třeba Bermudský trojúhelník, Sahara apod.

A CO AGHARTA?
A tak i v případě čínských jeskyní lze narazit na teorie o Aghartě. Podle ní nějaký učenec se svým lidem zmizel asi před 60 tisíci lety v podzemí a nikdo z nich se už na povrch země nevrátil.
Prý ji obývají miliony lidí a je královstvím míru a vědy, kde neexistuje zločin. Legendy o mizení lidí v podzemních říších existují jak v Asii, tak třeba mezi americkými indiány. Podzemní říše je prý osvětlována zvláštním světlem, které umožňuje růst rostlin a lidem dopřává poměrně dlouhý život bez nemocí.
Toto světlo by se tedy hodilo i na jeskyně v Číně. Nejsou v nich žádné pozůstatky po kouři, přestože práce na jeskyních musela být velmi dlouhá. Pokud by mělo jít o některý z vchodů do Agharty, je také pochopitelné i úplné zatajení tohoto díla.
Ale protože práce na odhalení celého komplexu jsou teprve na počátku, je potřeba ještě vyčkat dalších výsledků a objevů. Je možné, že se dozvíme víc, ale také je možné, že tajemství jeskynního komplexu nám zůstane navždy utajeno.