reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Záhady nově objevených jeskyní v Číně: K čemu sloužily?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 27.5.2022
402
Mapa posvátných hor Číny – červené tečky označují Pět velkých hor. FOTO: Pufacz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pohoří Žlutých hor s posvátnou čínskou horou Chua – šan je významným duchovním místem místních taoistů. Ti podnikají spolu s turisty z celého světa známé odvážné výstupy na její vrchol. Místy i po krkolomných lávkách zavěšených na kolmých skalních stěnách.

Poměrně nedávno, na přelomu 20. a 21. století, se povedl místním vesničanům znamenitý objev. Když v roce 1999 ohlásili nález, ani netušili, o jakou senzaci se postarali. Jde o komplex jeskyní, který je některými odborníky nazýván „osmým divem světa“.

A tak Chua-šan se tentokrát, díky podzemí, opět stává senzací pro turisty, publicisty, ale i vědce.

Pohled na chua-šan. FOTO: Ondřej Žváček / Creative Commons / CC BY 2.5 Západní vrchol Chua-šanu. FOTO: Ondřej Žváček / Creative Commons / CC BY 2.5 Mapa posvátných hor Číny – červené tečky označují Pět velkých hor. FOTO: Pufacz / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

STAROBYLÉ JESKYNĚ

Jde o lidmi vytvořené rozsáhlé jeskynní prostory nacházející se u řeky Sin´an. Má jich být asi 36, ale dosud byly zpřístupněny pouze dvě jeskyně, neboť ostatní jsou ještě zavaleny nánosy bahna. Jejich zpřístupnění si vyžádá ještě mnoho úsilí.

Jeskyně mají jemně opracované jak stěny, tak i stropy. Uchvacující jsou i rozměry. Vždyť jedna z přístupných jeskyní Chuan-si má rozlohu cca 4800 m². Největší jeskyně Čching-liang, označená číslem 35, je tzv.

Podzemní palác. Nachází se téměř v hloubce 186 metrů. Jeho strop ve výšce 20 metrů podpírá 26 kamenných sloupů. Jeskyně s délkou asi 170 metrů a rozlohou 12 600 m², obsahuje také kamenné mosty, kamenná lůžka, podzemní jezírka s průzračnou vodou apod.

Například jezírko Pi-šuej, které je tak hluboké, že se nepodařilo z něj vyčerpat vodu ani během tří měsíců.

Západní vrchol Chua-šanu. FOTO: Ondřej Žváček / Creative Commons / CC BY 2.5

ZÁHADY JESKYNĚ

I když zdaleka není komplex jeskyní probádán, celá řada záhad a otazníků se již projevuje. Jde například o jejich stáří a vlastní účel. I když jde o grandiozní dílo, proč ani v nejstarších písemných dílech o jeskyních není ani zmínka.

V samotných jeskyních totiž není žádný nápis či artefakt, který by odborníkům mohl alespoň napovědět. Není jasné, zda byl komplex budován najednou, nebo v různých časových obdobích. A co teprve úvahy o jeho účelu světském či duchovním?

Kdyby podle některých teorií mělo jít jen o úkryt vojska či lom, proč by si někdo dával práci s jemným opracováním stěn a sloupů? Další záhadou je, kam se podělo obrovské množství vylámaného kamene? Odhad je cca na 100 000 metrů krychlových?

Proč by jej dobývali tímto „tajným“ způsobem, když jednodušší by bylo otevřít lom přímo z povrchu? Jak se tedy odvážel vytěžený kámen a kam? A k čemu by byl tak obrovský komplex jen pro duchovní účely?

Z poznatků je zřejmé, že šlo o dílo detailně promyšlené. Proč by některé stěny přesně kopírovaly sklon vnějšího povrchu? Aby nedošlo k jeho prolomení? K čemu sloužila řada jen 10 cm silných přepážek uvnitř jeskyní, k čemu čtvercové a kruhové otvory v podpěrných sloupech o průměru jednoho metru?

Nebo proč jsou prostory záměrně uspořádány tak, že je zcela vyloučena jakákoliv ozvěna? Jak mohli dělníci pracovat bez světla? Pokud by používali lampy či louče, byl by povrch, především stropů, pokryt vrstvami sazí, což není. A nebylo dílo snad úmyslně zatajeno, když o něm nikde není ani zmínky?

Je pochopitelné, že v podobných případech nastupují nejrůznější fantastické teorie. Vždyť jenom samotná poloha jeskyní je zvláštní. Jeskyně totiž leží těsně u 30. stupně severní šířky. A celá řada center starých civilizací a záhadných oblastí se nacházejí na této linii.

Například jsou to egyptské pyramidy, Noemova archa, Himaláje se svoji kulturou, ale také třeba Bermudský trojúhelník, Sahara apod.

Pohled na chua-šan. FOTO: Ondřej Žváček / Creative Commons / CC BY 2.5

A CO AGHARTA?

A tak i v případě čínských jeskyní lze narazit na teorie o Aghartě. Podle ní nějaký učenec se svým lidem zmizel asi před 60 tisíci lety v podzemí a nikdo z nich se už na povrch země nevrátil.

Prý ji obývají miliony lidí a je královstvím míru a vědy, kde neexistuje zločin. Legendy o mizení lidí v podzemních říších existují jak v Asii, tak třeba mezi americkými indiány. Podzemní říše je prý osvětlována zvláštním světlem, které umožňuje růst rostlin a lidem dopřává poměrně dlouhý život bez nemocí.

Toto světlo by se tedy hodilo i na jeskyně v Číně. Nejsou v nich žádné pozůstatky po kouři, přestože práce na jeskyních musela být velmi dlouhá. Pokud by mělo jít o některý z vchodů do Agharty, je také pochopitelné i úplné zatajení tohoto díla.

Ale protože práce na odhalení celého komplexu jsou teprve na počátku, je potřeba ještě vyčkat dalších výsledků a objevů. Je možné, že se dozvíme víc, ale také je možné, že tajemství jeskynního komplexu nám zůstane navždy utajeno.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 873
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.3tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.7tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]