26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Záhady starověkého Řecka: Eleusinská mystéria a socha boha Dia
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 27.10.2022
3.2tis
Socha boha Dia. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
361
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Ačkoliv je éra starověkého Řecka jednou z nejpopulárnějších epoch naší historie, v porovnání například se starověkým Egyptem o záhadách a tajemstvích dávných Řeků víme málo. Skrze propast času se nám jich dochovala jen hrstka, máme ještě šanci najít řešení některých z nich?

Socha boha Dia. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Co bylo skutečným smyslem Eleusinských mystérií? FOTO: Gaius Cornelius / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajná organizace, náboženský kult z období asi 1600 př. n. l. – 392 n. l. provádějící při svých setkáních mystické rituály a obřady, o nichž nám dodnes není skoro nic známo. To vše se říká o Eleusinských mystériích, díky kterým získalo slovo „mystery“ svůj všude na světě srozumitelný význam – záhada, tajemství.

Členové organizace měli zakázáno vyzradit jakékoliv podrobnosti o její činnosti, a kdo by se snad chtěl pokusit odhalit veřejnosti pravdu, ten by byl okamžitě ztrestán smrtí. Řecký archeolog George E. Mylonas (1898–1988) se jimi zabýval celý život, dokázal zjistit různé podrobnosti kolem, jako např.

vyúčtování za některé proběhnuté rituály, ale to hlavní nevypátral ani on, ani nikdo jiný – co bylo skutečným smyslem Eleusinských mystérií? Kvůli nedostatku jakýchkoliv zdrojů pro zisk dalších informací se to už asi nikdy nedozvíme.

Co bylo skutečným smyslem Eleusinských mystérií? FOTO: Gaius Cornelius / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Zmizení sochy Dia

Socha vládce řeckých bohů Dia (v 1. pádě Zeus – pozn. red.) patří k původním sedmi divům světa. Šlo o ohromující výtvor sochaře Feidía (asi 490–430 př. n. l.). Na výšku měla třináct metrů a její provedení vskutku bralo dech.

Samotný Zeus byl vytesán ze slonoviny, jeho vlasy a oděv ze zlata. Seděl na trůnu z cedrového dřeva zdobeného opět zlatem a slonovinou, ale navíc ještě ebenem a těmi nejvzácnějšími drahokamy. Původně se socha nacházela v Diově chrámě v řecké Olympii, ale o tom, jak to s ní dopadlo, můžeme jen spekulovat.

Na každý pád se zdá být pravděpodobné, že skončila v plamenech. Podle některých historiků se tak stalo přímo v Diově chrámu, jiní odborníci zastávají názor, že odtud byla socha roku 394 odvezena do Konstantinopole, dnešního tureckého Istanbulu.

Zde se bohužel měla rovněž proměnit v popel, při jednom z požárů, který se tu odehrál roku 475. Skutečně mocný Zeus shořel, nebo žije alespoň miniaturní naděje, že leží někde zavalený pod nánosem staletí písků a zeminy?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 324
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.1tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.4tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.9tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.6tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]