26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
Tajemství Parthenónu a ztracených prací řeckých velikánů
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 27.10.2022
3.0tis
Parthenón. FOTO: Phanatic – Parthenon / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
333
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Nádherný athénský chrám Parthenón je pro řadu lidí vizuálním symbolem starověkého Řecka. Jako zázrakem přečkal téměř 2500 let a my se jím tak můžeme kochat dodnes. Jeho výdrž je o to úžasnější, že byl na svou dobu dokončen za mimořádně krátký časový úsek a podle všeho bez použití celkového detailního stavebního plánu.

Parthenón. FOTO: Phanatic - Parthenon / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Aristotelés. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Pro srovnání – staří Řekové jej stavěli devět let, v letech 447–438 př. n. l., novodobá rekonstrukce probíhá od roku 1975 a očekává se, že ještě dalších patnáct let potrvá. V jeho zdech se ukrývají mnohá tajemství a číselné symboliky, jejichž dokonalé zvládnutí je dnes možné jen díky počítačům.

Jak to, že je dokázali už tehdy spočítat a provést s přesností na milimetry? „Prostě nejsme tak dobří, jako byli oni,“ říká s obdivným povzdechem Lena Lambrinou, řecká architektka podílející se na opravných pracích.

Živě se debatuje i o tom, co znamenají některé vlysy zdobící interiér chrámu a jaké postavy mají zobrazovat. Jde o lidi, kteří jej stavěli, jak zní jedna z teorií? Výjevy ze života? Scény z eposů či dějin?

Uvnitř se našly také dvě komory, přičemž u té menší se rovněž nikdy nezjistilo, k čemu sloužila. Parthenón nás tak stále nepřestává fascinovat nejen svým vzhledem, ale i tajemstvími, které si střeží.

Aristotelés. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Ztracené práce tří řeckých velikánů

Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) toho kromě slavné Pythagorovy věty vymyslel nejspíš mnohem více, jenže vedl filozofickou školu za jeho éry fungující pod velmi přísnými pravidly, zcela uzavřenou před veřejností.

Pod některé své práce se tedy zřejmě vůbec nepodepsal, či se nám nedochovaly. V pozdních dialozích Platóna (427–347 př. n. l.) Tímaios a Krítías se poprvé objevuje zmínka o bájné Atlantidě, je tu popsána její zkáza a potopení do hlubin Atlantiku.

Původně mělo jít o trilogii, jenže Platón nedokončil už Krítías a do plánovaného završení nazvaného Hermocrates se vůbec nepustil. Proč? Co ho přimělo úvahy o Atlantidě nechat nedořečené? Aristotelés (384–322 př.

n. l.) patří k nejvýznamnějším filozofům vůbec. Snažil se obsáhnout a uspořádat veškeré vědění své doby, k němuž sám vydatně přispíval. Jeho Poetika se stala základním kamenem pro budoucí literární a divadelní teorii.

Údajně k ní existoval ještě druhý díl, zabývající se pouze komedií, ale pokud je to pravda, je zřejmě nenávratně ztracen.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 746
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 1.8tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 2.7tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.3tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.6tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]