V rozlehlém velíně sovětských strategických raketových sil vládne napjatá nálada. Kurýr právě doručil tajnou složku nepřátelských cílů, na které mají být namířeny hlavice raket.
Jedny souřadnice jsou navíc zvýrazněny červeným podtržením.Co je to za důležitý cíl? Letecká základna? Vojenské skladiště? Sídlo vlády? Nikoli! Budete se divit…
V době takzvané studené války se nejlepší technické, vědecké i organizační mozky supervelmocí „bavily“ tím, že plánovaly co nejrychlejší vyhlazení protivníka, byť by pravděpodobně na šikmou plochu vedoucí do propasti zániku strhly i celý svět.
Sovětský svaz i Spojené státy americké měly seznamy cílů, které určitě neměly jejich rakety minout.
Tajný superbunkr v podzemí?
Po skončení studené války a rozpadu Sovětského svazu se vyrojily pověsti o tom, že jednomu z cílů na americkém území přikládali Sověti výjimečnou důležitost.
Jednalo se malý objekt, který se nacházel uvnitř komplexu budov Ministerstva obrany USA – legendárního Pentagonu. Při stanovení důležitosti neznámého objektu se vycházelo ze zpravodajských informací včetně družicových snímků. Ty totiž opakovaně ukazovaly velké a pravidelné srocení osob v těchto místech.
Sovětští analytici tak měli přijít s teorií, že se jedná o povrchový vstup do supertajného bunkru, který se nachází pod oficiální budovou Pentagonu. Velké skupiny osob se zdály být celými směnami, které do podzemí vstupují a opět z něho vystupují. Říká se, že do těchto míst pak trvale mířily minimálně dvě sovětské rakety.
Rizikový párek v rohlíku
Co bylo v těchto místech? Světe, div se, ale jednalo se o malý objekt nabízející rychlé občerstvení.
Právě k němu o pracovní přestávce mířili ve velkém zaměstnanci Pentagonu, aby se pro boj se světovým komunismem posilnili párkem v rohlíku, nebo i jiným typem rychlého občerstvení. To, že na ně „míří“ sovětské rakety, nevěděli, jistě by jim to chuti nepřidalo.
Bohužel, informaci o raketách zacílených na tuto provozovnu rychlého občerstvení, se nikdy nepodařilo zcela ověřit.
Sovětské úřady ji tajily z pochopitelných strategických důvodů, pozdější ruské zdroje možná taktně mlčely, aby předešly ironickým poznámkám. Jaké poučení z toho plyne?
Dát si „hot dog“ u stánku před ministerstvem obrany, nemusí představovat jen riziko spojené s konzumací nepříliš zdravé stravy, co říkáte?!