Představu starověkých pyramid máme nejčastěji spojenou s Egyptem. Avšak i na jiném místě afrického kontinentu najdeme pyramidy, a to dokonce ve vyšším počtu, než jich má na svém území Egyptská arabská republika. Kdo je postavil a proč?
Tyto zapomenuté pyramidy se nachází v Súdánu. Ve starověku se tato oblast nazývala Núbie. Pyramidy zde byly, obdobně jako v Egyptě, důležitou součástí pohřebních obřadů. Jeden podstatný rozdíl mezi núbijskými a egyptskými pyramidami však existuje. Jaký?

Inspirace Egyptem
Pomineme-li fakt, že núbijské pyramidy jsou strmější a menší než ty egyptské, hlavním rozdílem je, že pyramidy budované na území dávné Núbie nesloužily jako hrobky, neobsahovaly pohřební komoru. Byly postaveny jako obří pomníky na vrcholu hrobek.

Nezakrývaly však inspiraci egyptskými pyramidami. Jednalo se o adaptaci egyptské architektury v jiném prostředí. Díky svému umístění v hloubi kontinentu se tyto stavby dočkaly pozornosti později, než tomu bylo v Egyptě.
V moderní době zase jejich zkoumání komplikovala složitá politická a vojenská situace v regionu.
Poslední tajemství
Pyramidy v Súdánu stále čekají na detailní prozkoumání. Bohužel, navzdory jejich jisté odlehlosti se předpokládá, že většina z nich byla vyrabována nájezdníky již v dávných časech.
I tyto stavby jsou spojovány s archeoastronautickými teoriemi, spekuluje se o jejich orientaci vůči světovým stranám i možném skrytém poslání, které nám zatím zůstává utajeno.

Pokud dojde k trvalé stabilizaci politické situace v oblasti a lokality s pyramidami se stanou bezpečnými pro mezinárodní turistický ruch, je jisté, že o nich budeme slýchat velmi často. Podobných záhadných, potažmo zapomenutých míst už na světě příliš není. Možná se jedná o jedno z posledních velkých tajemství Afriky, co říkáte?!