Skip to content

Zasáhly při požáru Notre Dame božské síly?

Lidé na fotkách, které vznikly při požáru slavné pařížské katedrály v ohnivém pekle spatřují obraz Ježíše Krista i děsivou tvář, zakusující se do zřícené věže. Po požáru pak žasnou nad záběry nepoškozeného oltáře, který se tyčí nad hromadou ohořelých trámů.

Projevily se během požáru božské síly, jak někteří věřící tvrdí?

Ikonická pařížská katedrála z 12. století Notre Dame byla vidět večer 15. dubna 2019 na televizních obrazovkách po celém světě. Diváci ze všech koutů planety se zatajeným dechem a mnohdy také slzami v očích sledovali zkázu jednoho z nejslavnějších svatostánků vůbec.

Celá událost okamžitě vyvolala mnoho různých spekulací. Nejvášnivěji se diskutovalo o příčině požáru. Vyšetřovatelé nakonec dospěli k závěru, že dle dostupných důkazu se jednalo o neúmyslný čin a s největší pravděpodobností požár vznikl od od elektrického zkratu zvonu, které byly elektrifikovány v roce 2012.

Brzy ale začne poutat pozornost i něco jiného a mnohem tajemnějšího. V očích mnohých v Paříži hořela především nádherná stará památka do popředí začíná vystupovat také náboženský aspekt události. Skutečně se při požáru odehrálo něco nadpřirozeného?

Zjevil se při požáru katedrály Kristus?
SOUBOJ DOBRA A ZLA

Opakovaně je zmiňován fakt, že k požáru dochází během mše na začátku Svatého týdne, kdy si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Když pak britský deník The Sun zveřejní fotografii bortící se 96 metrů vysoké sanktusové věže, která byla pro Notre Dame tak charakteristická, začnou si mnozí čtenáři všímat démonické tváře vystupující z plamenů a kouře za věží, do níž jako by se zakusovala.

Na záběru hořící střechy pro změnu z plamenů jasně vystupuje silueta, v níž mnozí poznávají právě Ježíše! Lesley Rowan ze Skotska byla mezi prvními, kteří si všimli podivného zjevení a přirovnali ho k Ježíši.

„Když jsem to včera večer viděla, byla jsem naprosto ohromená tím, co vidím. Mám pocit, že v této smutné době to lidem v Paříži a po celém světě přinese útěchu,“ prohlásila. Silueta Ježíše se v plamenech objevila v době, kdy se před katedrálou shromáždily davy lidí a začaly zpívat modlitby.

Svádělo snad nebe a peklo boj o osud slavné katedrály?

Oltář zůstal jako zázrakem neporušen.
OLTÁŘ STÁLE STOJÍ

Logika pochopitelně velí označit vše za iluzi, pouhý optický klam. Strašidelnou tvář či postavu Ježíše nás v neforemných útvarech nutí vidět jev zvaný pareidolie. Je to vlastnost lidského mozku hledat a nacházet známé vzory a obrazce i tam, kde ve skutečnosti nejsou.

Kdyby ve stejný okamžik vznikla fotografie stejného místa jen z maličko odlišného úhlu, tvář ani Ježíš by na ní bezesporu nebyli. Méně zpochybnitelná už je ovšem fotografie z následujícího rána poté, co se podařilo oheň přemoci a začalo se s sčítáním škod.

Poškozeno bylo několik vitrážových oken, zanikla sanktusová věž a zbortila se střecha katedrály. Shořelo také několik lavic. Uprostřed této zkázy se v obklopení ohořelých stále doutnajících trámů jako symbol nové naděje tyčil nedotčený oltář se zlatým křížem.

Po zveřejnění záběrů oltáře mnozí diskutující hovoří o zázraku. Vypadá to totiž, jako by se oheň zastavil přímo před ním. Nad katedrálou prý držel ochrannou ruku sám Bůh. Skutečně oltář ochraňovaly jakési neviditelné síly?

Foto: cdn.extra.ie, cdn.abcotvs.com, cdn.cnn.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články