15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Zazděná kostra na hradě Vikštejn: Údajně patří paní Magdaleně
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 23.8.2019
6.8tis
586
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Ve Slezsku, u města Vítkova, se na skále nad řekou Moravicí vypínají mohutné hradby zříceniny hradu Vikštejn, česky Vítkův kámen. Byl vybudován v polovině 13. století a ve Slezsku to byl jeden z největších hradů.

Jméno Vikštejn dostal hrad po svém zakladateli, Vítkovi z Kravař. Ten také je i zakladatelem města Vítkov. Byl několikrát poničen, například za válek Jiřího z Poděbrad, několikrát opravován a měnil i své držitele.

V roce 1626 jej za třicetileté války také obsadili Dánové generála Mansfelda, který kolem hradu nechal vybudovat mohutný příkop. Naopak zase například v roce 1648 jej císařští vojáci vyhodili do povětří.

To proto, aby tento a podobně i další hrady se nestávali kořistí nepřítele, který by ho mohl využívat jako opěrné místo. Ale na konci 16. století éra hradů pomalu končila, panstvo si místo neútulných pevností na vysokých skalách začalo budovat daleko pohodlnější zámky v údolí, obklopené parky a zahradami. A hrady zatím pustly a stávaly se zříceninami.

PUSTÝ HRAD?

Avšak hrad nemusí být tak úplně pustý. Jeden den v roce se zde údajně zjevuje duch paní Magdaleny.

Soubor:Zřícenina hradu Vikštejn.jpg

Ale to se ještě musíme vrátit k tomu 16. století. Tehdy měl hrad hned dva majitele. Každý z nich měl v držení polovinu hradu. Jednu polovinu měl Adam Oderský a druhou vlastnil Mikuláš Bravantský.

Adam Oderský byl ženatý a jeho manželkou byla krásná paní Magdalena. Tehdy měli také rytíři své povinnosti a tak se stalo, že v nepřítomnosti Adama se Magdalena zamilovala do Mikuláše a dokonce se k němu nastěhovala.

Mikuláš nejenže Adamovi uloupil manželku, ale začal loupit i po okolí. To se mu stalo osudným, neboť byl prohlášen zemským škůdcem. Tři stovky zbrojnošů pod vedením Adama dobylo hrad a Mikuláš měl být spravedlivě potrestán.

Ale pod hradem jsou dodnes mohutná sklepení a tak se traduje, že tudy oba milenci uprchli tajnou chodbou kamsi do Polska.

Výsledek obrázku pro vikštejn wiki

JAK TO MOHLO BÝT DOOPRAVDY

Ale to samozřejmě mohla být jen oficiální verze. On se totiž v 19. století při archeologických průzkumech našel ve sklepení zazděný výklenek. Nebyl prázdný, ale nacházela se v něm lidská kostra a ještě i další lidské kosti.

To svádí k domněnce, že zhrzený Adam Oderský netoužil postavit svého soka před zemský soud, ale že se s ním a nevěrnou ženou vypořádal po svém. Tehdy to chodilo tak, že sokové bývali zabiti a nevěrné ženy s jejich těly končily zazděné zaživa ve zdech či ve sklepení.

A zřejmě tomu tak bylo i v tomto případě. Navíc se tím řešila otázka, kam s lidskými ostatky.

Ale paní Magdalena prý tolik milovala hrad Vikštejn, že se sem údajně každý rok v den své smrti vrací jako bledý duch. Tehdy bloudí po zřícenině a přitom hledá svého ztraceného milence Mikuláše.

Foto: wikipedie, wikihrady
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]