V roce 1716 se nad půvabným řeckým ostrovem Korfu stahovala temná mračna. Nejednalo se ovšem o náhlou změnu počasí, ale o agresivní politiku sultána Ahmeda III. (1673-1736).
Osmanská armáda se shromáždila na protilehlé řecké pevnině, na hladinu vyplulo mohutné loďstvo. Pak nastal zázrak!
Podle oficiální historiografie se v roce 1716 střetly u Korfu osmanské námořní síly s benátskou flotilou. Vítězem byly Benátky. Zároveň se však Osmané pokusili hlavní město ostrova i obléhat. Neuspěli. Navzdory učebnicím dějepisu mají lidé jasno. V čem? Osmany porazil svatý Spyridon!

Světec brání ostrov
Svatý Spyridon (270-348) byl křesťanský poustevník, později kněz i biskup, který je respektovaným světcem v západní i východní církvi. Je rovněž populárním patronem ostrova Korfu. V roce 1716 se ovšem svatý Spyridon překonal. Co se tehdy údajně stalo?
I samotní osmanští vojáci si stěžovali, že se jim zjevil nějaký mnich a ohrožoval je zapálenou pochodní v jedné ruce a křesťanským křížem v druhé.

S takovou situací se samozřejmě při vojenském výcviku nesetkali. Není divu, že jejich bojová morálka značně poklesla. Takto oslabené vojsko nakonec prohrálo.
Oficiálně potvrzeno
Řekové a Benátčané slavili. Zní to jako pohádka, ale… Byla to psychologická válka, nebo skutečný zázrak? Kdoví… Benátky opravdu oficiálně uznaly podíl svatého Spyridona při obraně Korfu. Dokonce bylo uzákoněno datum, kdy se bude tento zázrak připomínat. Zdůrazněme, že se jednalo o „podíl“ na vítězství.

Stejnou měrou byly oceněny i statečnost vojáků a zvolená taktika jejich velitelů. Tolik pohled do historie. Současnost? Troufnete si uhodnout, které mužské jméno je i na současném Korfu stále velmi populární? Spyridon, samozřejmě.