Skip to content

Zázrak z Vietnamu. Zachránila Panna Marie tamní křesťany?

Katolická víra to na území dnešního Vietnamu dlouho nemá lehké. Od 17. století, kdy ji zde šíří především francouzští kolonizátoři, je spíše tolerována, než že by měla nějakou výraznou podporu. A právě v době největšího útlaku vznikne poutní místo, které je dnes známé po celém světě.

Co se stalo v La Vang?

Na konci 18. století vyvolávají spolupracovníci tehdejšího krále velké nepokoje zaměřené proti cizincům a katolíkům obzvlášť. Dochází dokonce k vydání protikatolického patentu, k vypalování kostelů a rozsáhlému vraždění a pronásledování všech lidí katolické víry.

Jedna taková skupina prchá během těchto událostí do hor v centrálním Vietnamu, kde se shromažďují kolem jednoho výrazného stromu a tráví dlouhé chvíle v modlitbách. „Jednoho dne, když se komunita shromáždila, aby se společně modlila růženec, objevilo se zjevení krásné Paní, která je zahrnovala slovy lásky a útěchy,“ uvádí americká katolická publicistka Eleonore Villarrubia (*1939) s tím, že Bohorodička učinila také několik zázračných uzdravení.

Jak místo tohoto údajného zjevení vypadá dnes?

La Vang je dnes známým poutním místem.
POUTNÍCI TAM STÁLE PŘICHÁZEJÍ

V místě, kde se vše odehrálo, později vzniká malá kaple, ke které se sjíždějí poutníci z celého Vietnamu. Zemí se šíří zprávy, že v La Vang se i nadále zjevuje Panna Marie a z boží vůle koná zázračná uzdravení.

V roce 1805 přichází do La Vangu královští vojáci. Zapalují svatyni a vraždí několik desítek věřících. Jenže tradici se vymýtit nepodaří. Pronásledování křesťanů slábne a v La Vang je postaven nový kostel.

A i když je o desítky let později zničen, tentokrát během války mezi severním a jižním Vietnamem, místo se znovu podaří obnovit. Místní tak věří, že na jeho slávu dohlíží sama Panna Marie, která se tam zjevuje těm, kteří se k ní upřímně a pevně modlí.

Navzdory tomu církev zjevení z La Vang nikdy oficiálně neuznala. A to i přes to, že papež Jan Pavel II. (1920-2005) připustil v roce 1998 náboženský význam tohoto místa. Existují snad ale i přesto mezi duchovními nějaké pochybnosti o tom, co se tam stalo?

Navzdory celé historii církev La Vang jako poutní místo neuznala.
Foto: vietnamcatholictours.com, live.staticflickr.com, catholicpilgrimagenetwork.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články