26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Neobjasněné události
Proč velryby páchají sebevraždy? Jsou na vině sonary, zemský magnetismus, nebo jejich vlastní vůle?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 26.12.2019
4.9tis
205
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Každý rok zemře na mořských plážích kolem 2000 kytovců. Zdá se přitom, že některé velryby míří na břeh úmyslně a zřejmě vůbec nestojí o záchranu! Jsou snad ve znečištěném a hlučném oceánu tak nešťastné, že dobrovolně odcházejí ze světa?

Pohled na umírající krásná zvířata je velmi smutný.

Starousedlíci i turisté pobíhají po pláži, jako by jim šlo o život. Do kbelíků, kastrolů i PET lahví nabírají mořskou vodu, aby ji následně vylili na velryby, které se bezvládně boří do suchého písku. Přijíždí bagr s mohutnou radlicí a snaží se nehybné živočichy odtlačit do vln.

Je konec roku 2008 a na tasmánském pobřeží u Austrálie bezvládně leží 150 kytovců. Dobrovolníkům se daří několik desítek velryb dostrkat až zpátky do moře – některé z nich se ovšem vrací zpět! Touží snad zemřít?

Pomoc dobrovolníků často nestačí.

JDE O PROMYŠLENÉ ROZHODNUTÍ?

Přírodovědci většinou prohlašují, že zvířata nemají svobodnou vůli, a proto nepáchají sebevraždy. Na alternativní teorii se ovšem nemohou shodnout. Klaus Vaneslow a Klaus Ricklefs z univerzity v německém Kielu naznačují, že smrtící energie možná přichází z vesmíru.

Velrybí tragédie totiž bývají provázeny zvýšenou sluneční aktivitou. Ekologové z americké organizace Natural Resources Defense Council (Kolegium na ochranu přírodních zdrojů, dále jen NRDC) zase upozorňují, že kytovci mají extrémně vyvinuté sluchové ústrojí.

Na mnohakilometrové vzdálenosti vnímají zřetelně i zvuky, které člověk vůbec nezaznamená. Třeba vojenské sonary, jež prostřednictvím nízkofrekvenčních audiosignálů pátrají po nepřátelských ponorkách. Americká armáda prý v Tichém oceánu testuje přístroje, vysílající zvukové vlny, které podle NRDC mnohonásobně přesahují velrybí práh bolesti!

Prožívají kytovci kvůli sonarům taková muka, že radši plavou na pevninu, a páchají tak sebevraždu? „O podobných úkazech psal už řecký myslitel Aristoteles (384–322 př. n. l.), technika tedy jistě nebude jedinou příčinou,“ myslí si přírodovědec Jan Plesník z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Co je tedy skutečným důvodem hromadného úhynu velryb?

Petr Woff

Foto: iflscience.com, theconversation.com, wionews.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 282
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.4tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]