Skip to content

Zelená lady z Longleat House: Hledá duch ženy svého milého?

Anglie je pověstná řadou zdejších luxusních sídel. S mnoha z nich jsou přitom spojené příběhy o nadpřirozených jevech a přízracích, které se tudy prohánějí. To je i případ Longleat House. V domě prý straší několik duchů, přičemž s tím nejslavnějším je spojen krvavý příběh.

Luxusní sídlo Longleat House v anglickém Wiltshiru je opředeno řadou duchařských zkazek, opravdu se tu zjevují přízraky bývalých obyvatel?

Z chodby se ozývá pravidelné vrzání dřevěných točitých schodů. Vikomt z Weymouthu Thomas Thynne (1640–1714) nervózně přešlapuje v knihovně a marně se snaží potlačit rostoucí hněv. Když se kroky zastaví před knihovnou, vyrazí prudce ze dveří.

Lokaj nestihne zareagovat. Muž ho popadne za klopy a smýkne s ním ke končícímu zábradlí schodů. Tác, který sluha upustil, s rachotem dopadne na zem. „Pověz pravdu!“ syčí rozlícený vikomt. „Svádí tě má žena? Nechává sluchu dopřát tvým jedovatým lichotkám?“ Sluha vytřeští oči a zalapá po dechu. Chce něco odpovědět, ale pán mu nedá šanci. Sevře ruce kolem jeho krku a postupně zesiluje stisk. Lokaj zápasí o svůj život a nakonec se vikomtovi vytrhne.

Natáhne se po tácu, jako by to byla zbraň, ale Thomas nečeká. Popadne sluhu za kabát a vší silou ho mrští proti zábradlí. Zazní výkřik a lokaj zmizí. O několik pater níže leží jeho bezvládné tělo. Právě zde zřejmě začíná tajemný příběh zelené lady z Longleat House…

Lady Louisa Carteret se měla provinit náklonností ke svému komornému, který pak záhadně zmizel. Zabil ho žárlivý manžel?
VRAŽDA ZE ŽÁRLIVOSTI?

Luxusní sídlo s názvem Longleat House ve Wiltshiru se nachází zhruba 120 kilometrů od britského města Bristol. V roce 1733 ho vlastní Thomas Thynne, který si bere za manželku lady Louisu Carteret. „Thomas souhlasil s tím, že si jeho žena přivede na Longleat vlastní služebnictvo.

Naneštěstí mezi ním byl i mladý lokaj, kterého se Louisa velmi oblíbila,“ přibližuje události z první poloviny 18. století anglický spisovatel Keith Wills. Dodnes není jasné, zda šlo pouze o přátelství, nebo zda byla žárlivost Thomase oprávněná.

Atmosféra na sídle však tehdy pomalu houstne a pak náhle mladý sluha beze stopy mizí. Zavraždil ho při hádce Thomas? Keith Wills věří, že ano: „Thomas pohřbil jeho tělo ve sklepení a lady Louise řekl, že sluha beze slova odešel,“ píše badatel. Louisa tomu ale neuvěřila a strávila celé dny jeho hledáním.

Zůstal duch paní domu připoután k chodbám honosného sídla? Řada svědků tvrdí, že ano.
PŘÍZRAK BISKUPA

Říká se, že právě při hledání lokajova těla lady Louisa dostala zápal plic, kterému také podlehla. Její duch zrozený z žalu a hněvu je prý navždy připoután k domu. Projevuje se podivnými zvuky a boucháním dveří.

Čas od času je také prý v některých koutech sídla spatřena ženská postava v zelených šatech. Tento duch ovšem podle badatelů není jediným přízrakem, který obchází honosným domem na jihu Anglie. Svědci hovoří také o zjevení neznámého kavalíra, který v domě zřejmě zemřel, a především o duchovi anglického biskupa Thomase Kena (1637–1711). Ten se v sídle ukrýval před hněvem krále Jakuba II. (1633–1701). V roce 1711 prý zemřel za podivných okolností v tzv. Rudé knihovně, nejslavnější místnosti sídla, ve které se nachází velké množství vzácných historických svazků.

Proč by tam ale jeho duch stále setrvával?

Červená knihovna v Longleat House je místem, kde se má zjevovat duch anglického biskupa Thomase Kena.
DUCHOVÉ NEBO REKLAMA?

Někteří záhadologové věří, že duch biskupa si z nějakého důvodu knihovnu oblíbil a dohlíží na to, aby v ní nedošlo k poškození vzácných děl. „Duch byl spatřen, jak sedí tiše v křesle a čte si. Když ho svědci vyrušili, okamžitě zmizel,“ píše Keith Wills. V současnosti je dům turistickou atrakcí, kterou navštěvují tisíce lidí toužících spatřit nadpřirozené jevy. Mnozí z nich na internetu popisují své zkušenosti: „Máme také několik svědků z personálu, kteří na různých místech v domě spatřili podivné věci, jejich příběhy jsou součástí prohlídky,“ říká Ruth Charles, která je dnes manažerkou této turistické atrakce.

Jde jen o chytrý tah, který má přilákat další turisty, nebo se impozantního domu skutečně drží nadpřirozené síly?

Autor článku: Filip Appl

Foto: ancient-origins.net, wesminster-abbey.com, batharms.co.uk, picturesofengland.com, freaklore.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rybí delikatesa: Kdo považoval kaviár za lék proti moru?
epochaplus.cz

Rybí delikatesa: Kdo...

Francouzský král Ludvík XV. přijme posla ruského cara Petra Velikého. „Můj panovník vám posílá...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Na Europě existuje život, tvrdí vědkyně
epochalnisvet.cz

Na Europě existuje život,...

Šance nalézt na Europě, měsíci planety Jupiter,...
Opeřený zabiják hadů
epochalnisvet.cz

Opeřený zabiják hadů

Hadilov písař je hvězdou Afriky. Tamní farmáři si ho...
Můry přitahovala negativní zóna
nasehvezdy.cz

Můry přitahovala negativní...

Lidé v tom domě měli psychické problémy a...
Animované filmy: Jaká jsou v nich nejoblíbenější zvířata?
epochaplus.cz

Animované filmy: Jaká jsou v nich...

Jaké zvíře z těch...
Kam sahá psí láska? Během experimentu zachránila svého majitele třetina psů
21stoleti.cz

Kam sahá psí láska? Během...

O silném poutu mezi psy a lidmi se asi...
5 nejkrásnějších kamenných rozhleden Liberecka
epochanacestach.cz

5 nejkrásnějších kamenných...

Jizerské hory jsou...
Hrad Sloup: Skalní hnízdo, odkud poustevníci shlíželi do kraje
epochanacestach.cz

Hrad Sloup: Skalní hnízdo,...

Strmá a nedostupná skála...
Češi se podíleli na odkrytí vzniku kovu
21stoleti.cz

Češi se podíleli na odkrytí...

Mezinárodní tým složený z vědců z Česka,...
Frederique Constant: 88 zlatých hodinek pro cestovatele
iluxus.cz

Frederique Constant: 88...

Classic Manufacture WorldTimer z dílen ženevské...
Vyrobte si mýdlo
nasehvezdy.cz

Vyrobte si mýdlo

Pálí a svědí vás po běžných sprchových...