Španělská horská vesnička Trasmoz byla minulosti velmi rušné místo, dnes ale zeje prázdnotou. Proč? Město bylo kvůli údajným pletkám s čarodějnictvím španělskou katolickou církví zatraceno a kletbu může sejmout pouze papež.
Dnes žije ve vesnici pouze 65 lidí. V dobách největší slávy zde přebývalo až deset tisíc obyvatel, připomínkou dávných časů je ruina starého hradu ze 13. století.
V té době byl Trasmoz prohlášen svobodným městem, takže byl zproštěn od placení desátků opatství Veruela. V okolí se také nacházely bohatá ložiska stříbra a železa a církevním představitelům leželo v žaludku, že nemají z města žádný příjem.
Představitelé opatství se tak rozhodli, že obviní obyvatele z provozování čarodějnictví a přemluvili arcibiskupa z Tarazony, aby město exkomunikoval a znemožnil obyvatelům účastnit se náboženských obřadů.
Do situace se vložil i tehdejší španělský král Ferdninand II., který církvi přikázal, aby zanechala veškerých intervenčních aktivit.
Církevní hodnostáři ale boj nevzdali a v roce 1511 uvrhl opat z Veruely s přímým souhlasem papeže Julia II. na město mocnou kletbu. Krátce na to vyhořel místní hrad a lidé postupně začali odcházet.
Zpětně může kletbu zvrátit jen další papež, dosud ale k ničemu takovému nedošlo.