reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Život pod vodou a gigantická monstra
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 16.12.2020
5.8tis
Moře může být hodně děsivé… Foto: pinterest.com
111
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Rok co rok se objevují nová a nová šokující odhalení, jež mají být důkazem o existenci zatím nepoznaných mořských příšer. Zaznamenaná svědectví popisují tvory, které věda neuznává, ale zmiňují se o nich kroniky a také námořnické pověsti.

Moře může být hodně děsivé... Foto: pinterest.com Přežívají v hlubinách oživlé noční můry? Foto: bloody-disgusting.com Ukrývají oceány obří hady? Foto: cryptidz.fandom.com S některými svědectvími z oceánů si neví rady ani zkušení biologové. Foto: vocal.media
Přežívají v hlubinách oživlé noční můry? Foto: bloody-disgusting.com

V těchto příbězích gigantické příšery útočí nečekaně, k smrti vyděsí posádku a často způsobí zkázu lodi! Podle mnohých hypotéz žijí tito děsuplní tvorové v temných hlubinách oceánů, jež nejsou fakticky vůbec zmapovány, aby odtud vyrážely na své smrtonosné výpravy.

Podle některých pramenů se mezi mořskými obludami mohou vyskytovat i přerostlí zástupci lidstvu známých vodních živočichů. Pokud je to pravda, z jakého důvodu dorůstají tak monstrózních velikostí?

Ukrývají oceány obří hady? Foto: cryptidz.fandom.com

POZOR, PŘIPLOUVÁ OBŘÍ PLAZ!

Zřejmě nejznámější mořskou bestií, o níž se tradují legendy po celá tisíciletí, je mořský had. Tento zvláštní obratlovec má dosahovat délky několika desítek metrů a podle dochovaných svědectví byl v minulosti již mnohokrát spatřen, a jednou měly být dokonce jeho ostatky objeveny v žaludku ulovené velryby.

Drtivá většina vědecké obce jeho existenci odmítá, ale i mezi akademiky se najdou jedinci, kteří o netvoru z hlubin nepochybují. Jedním z nich je britský badatel a novinář Dr. David Clarke (*1966) ze Sheffield Hallam University.

Ten upozorňuje, že mořský had lidstvo provází již od počátku věků – záznamy o spatření tohoto strašného tvora se totiž objevují od starověku až po současnost. V lodních denících je možné dohledat stovky událostí, které připomínají střet člověka a této mysteriózní příšery.

Bohužel jejich věrohodnost nelze ověřit a s přibývajícím časem četnost svědectví klesá. Přesto zřejmě nejsilnější stopu po mořském hadovi můžeme najít v polovině 19. století, kdy se s ním údajně setkává posádka britské obchodní lodi HMS Daedalus.

S některými svědectvími z oceánů si neví rady ani zkušení biologové. Foto: vocal.media

OBŘÍ TULEŇ, NEBO MONSTRUM?

Osudného 6. srpna roku 1848 se Daedalus vrací z Indie do Anglie a právě proplouvá poblíž afrického pobřeží, na trase mezi mysem Dobré naděje a ostrovem Svaté Heleny, když se na boku lodi náhle objeví zlověstný netvor.

Mořskou obludu má spatřit kapitán Peter M’Quhae, důstojníci i většina posádky! Všichni pak svorně popisují ohromného tvora, který údajně plul podél plavidla s hlavou vystrčenou víc než metr nad hladinu!

Tehdejší přední britský biolog a paleontolog sir Richard Owen (1804–1892) se domnívá, že mohlo jít o obřího oceánského tuleně. Vyděšená posádka však jeho tvrzení odmítá s tím, že bestie měřila zhruba 20 metrů, a takové velikosti žádný tuleň nedoroste!

Brázdí snad světové oceány tvor, jehož existenci sice věda neuznává, ale on přesto žije? Nelze to vyloučit! „Naše znalosti mořských živočichů lze přirovnat k vědomostem přírodovědce, který z fauny určité země prozkoumal pouze to, co zahlédl při jízdě dopravním prostředkem po hlavních silnicích,“ přiznává francouzský zoolog a „otec kryptozoologie“ Bernard Heuvelmans (1916–2001).

Vzhledem k ohromné hloubce a rozloze oceánů je otázkou, jací obří tvorové se ještě mohou pod mořskou hladinou skrývat.

Zdeněk Pospíšil

Foto: pinterest.com, bloody-disgusting.com, cryptidz.fandom.com, vocal.media
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 206
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Dalibor Vrána 2.10.2022 1.6tis
Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let… Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování. Podvodní […]