reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Paranormální jevy
Nejslavnější exorcista všech dob tvrdí, že za posednutí může čarodějnictví i jóga
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.12.2020
4.9tis
Otec Amorth, foto sspx.org
390
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

O křesťanském exorcismu toho světu nikdo nesdělil víc než on, vykonal prý na 160 tisíc vymítání, rozdal stovky rozhovorů a napsal mnoho knih. Vše se pochopitelně točí hlavně kolem posedlosti a exorcismu. Jeho názory se však nyní mohou zdát poněkud kontroverzní.

Otec Amorth, foto sspx.org Vymítač ďábla je prý docela přesný, foto myvue.com Obrázky Jana Pavla II. přivádějí démony k šílenství, foto Wikimedia Commons Jóga prý může vést k posednutí.

Filmoví exorcisté bývají nejčastěji z řad křesťanských kněží, ale církve se k dané věci stavějí obvykle odmítavě a ohledně vymítání nejsou její zástupci příliš sdílní. Zcela případ je ovšem otec Gabriele Amorth (1925– 2016), jeden z nejproduktivnějších a také nejvýmluvnějších exorcistů všech dob.

Leckoho překvapí, když se otec Amorth, přizná, že je velkým fanouškem kultovního hororu Vymítač ďábla. Navzdory očekávání se k němu tento římskokatolický kněz nestaví kriticky, naopak prohlašuje, že je to, až na přehnané filmové efekty, poměrně přesné vyobrazení posedlosti a vymítání. Opravdu může takto děsivý horor odrážet skutečnost?

Vymítač ďábla je prý docela přesný, foto myvue.com

VYMÍTÁNÍ VE ZVUKOTĚSNÉ MÍSTNOSTI

Ve svých četných knihách otec Amorth tvrdí, že vymítací rituál obvykle trvá asi 30 minut a je opakován tak dlouho, jak jen je to nutné. V některých obzvláště závažných případech toto může trvat i roky. On sám je při exorcismu obvykle doprovázen čtyřmi asistenty, kteří s vymítáním pomáhají.

Jejich úkolem nejčastěji bývá udržet posedlou osobu v klidu, což je někdy nelehký úkol, neboť posedlí lidé často vykazují nadlidskou sílu a během vymítání se v nich probouzí nebývalá agrese. Také proto je většina vymítání prováděna ve speciální zvukotěsné místnosti mimo hustě obydlené zóny.

Pro dobro účastníků vymítání i náhodných kolemjdoucích je rozhodně lepší, aby nebyl slyšel křik a rozruch uvnitř. Je denní chléb exorcistů skutečně tak dramatický, jak jej líčí filmoví tvůrci?

Obrázky Jana Pavla II. přivádějí démony k šílenství, foto Wikimedia Commons

PAPEŽEM PROTI DÉMONŮM

Otec Amorth přiznává, že ne každý exorcismus probíhá tak dramaticky. Někdy prý postačí v klidu si sednout s obětí a odříkat jednoduché modlitby, jindy je ale nutný plný rituál, při němž pevně svázaná oběť křičí, kope kolem sebe, plive a chrlí ze sebe vulgární nadávky.

Pro tyto případy je Amorth vybaven řadou nástrojů na vypuzování démonů, mezi nimi je například svěcená voda, posvěcený olej, modlitební knížka či obraz papeže Jana Pavla II. ( 1920–2005), který byl sám exorcistou.

Papežův obraz podle Amorthových slov dohání démony k šílenství. Být vymítačem ale není jen o vyhánění démonů z těla obětí, kněz narozený v italské Modeně ve svém díle věnuje mnoho pozornosti také tomu, jak se vlastně démoni své oběti zmocňují. Proč k posednutí dochází a jak si démoni vybírají svou oběť?

Jóga prý může vést k posednutí.

ZA POSEDNUTÍ MŮŽE ČARODĚJNICTVÍ

V posledních letech svého života Gabriele Amorth opakovaně připomíná zvyšující poptávku služeb exorcistů, což sám poněkud kontroverzně klade za vinu „satanským“ východním praktikám jako je jóga, „satanské rockové hudbě“ či dokonce filmům a knihám jako je Harry Potter, neboť zvyšují zájem o magii a spiritismus.

Právě to je podle něj kámen úrazu. „Nejčastějším případem, podle mě tak z 90 procent, je zlé kouzlo. Dochází k němu, když oběť utrpí zlo způsobené démonem, které vyprovokoval někdo, kdo se obrátil na Satana,“ tvrdí Amorth o příčinách posednutí.

„Zbývajících 10 až 15 procent se týká osob, které se účasnily okultních praktik, jako jsou seance nebo satanské sekty, nebo kontaktovaly čarodějnice a věštkyně.“ Slova otce Amortha částečně dokládají opakované případy posednutí po neodborném použití ouija tabulky.

Mohou se ale démoni zmocnit člověk jen proto, že provozuje jógu, nebo jde ze strany otce Amortha o neopodstatněné odsouzení pro něj poněkud neznámé kultury?

Foto: Wikimedia Commons, myvue.com, sspx.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 912
V březnu 2003 se tehdy tříletý Colton Burpo ocitá v ohrožení života. Při operaci prasklého appendixu pak opouští své tělo, sleduje chirurga, který ho operuje, a vydává se do pozoruhodných končin, kde potkává svou nikdy nenarozenou sestru. Chlapec přitom o matčině potratu neměl ani tušení. Rodina Burpových z americké Nebrasky je zrovna na cestě do […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Mirek Brát 30.9.2022 2.7tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.9tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 3.1tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]