Skip to content

Nejslavnější exorcista všech dob tvrdí, že za posednutí může čarodějnictví i jóga

O křesťanském exorcismu toho světu nikdo nesdělil víc než on, vykonal prý na 160 tisíc vymítání, rozdal stovky rozhovorů a napsal mnoho knih. Vše se pochopitelně točí hlavně kolem posedlosti a exorcismu.

Jeho názory se však nyní mohou zdát poněkud kontroverzní.

Filmoví exorcisté bývají nejčastěji z řad křesťanských kněží, ale církve se k dané věci stavějí obvykle odmítavě a ohledně vymítání nejsou její zástupci příliš sdílní. Zcela případ je ovšem otec Gabriele Amorth (1925– 2016), jeden z nejproduktivnějších a také nejvýmluvnějších exorcistů všech dob.

Leckoho překvapí, když se otec Amorth, přizná, že je velkým fanouškem kultovního hororu Vymítač ďábla. Navzdory očekávání se k němu tento římskokatolický kněz nestaví kriticky, naopak prohlašuje, že je to, až na přehnané filmové efekty, poměrně přesné vyobrazení posedlosti a vymítání.

Opravdu může takto děsivý horor odrážet skutečnost?

Vymítač ďábla je prý docela přesný, foto myvue.com
VYMÍTÁNÍ VE ZVUKOTĚSNÉ MÍSTNOSTI

Ve svých četných knihách otec Amorth tvrdí, že vymítací rituál obvykle trvá asi 30 minut a je opakován tak dlouho, jak jen je to nutné. V některých obzvláště závažných případech toto může trvat i roky.

On sám je při exorcismu obvykle doprovázen čtyřmi asistenty, kteří s vymítáním pomáhají. Jejich úkolem nejčastěji bývá udržet posedlou osobu v klidu, což je někdy nelehký úkol, neboť posedlí lidé často vykazují nadlidskou sílu a během vymítání se v nich probouzí nebývalá agrese.

Také proto je většina vymítání prováděna ve speciální zvukotěsné místnosti mimo hustě obydlené zóny. Pro dobro účastníků vymítání i náhodných kolemjdoucích je rozhodně lepší, aby nebyl slyšel křik a rozruch uvnitř.

Je denní chléb exorcistů skutečně tak dramatický, jak jej líčí filmoví tvůrci?

Obrázky Jana Pavla II. přivádějí démony k šílenství, foto Wikimedia Commons
PAPEŽEM PROTI DÉMONŮM

Otec Amorth přiznává, že ne každý exorcismus probíhá tak dramaticky. Někdy prý postačí v klidu si sednout s obětí a odříkat jednoduché modlitby, jindy je ale nutný plný rituál, při němž pevně svázaná oběť křičí, kope kolem sebe, plive a chrlí ze sebe vulgární nadávky.

Pro tyto případy je Amorth vybaven řadou nástrojů na vypuzování démonů, mezi nimi je například svěcená voda, posvěcený olej, modlitební knížka či obraz papeže Jana Pavla II. ( 1920–2005), který byl sám exorcistou.

Papežův obraz podle Amorthových slov dohání démony k šílenství. Být vymítačem ale není jen o vyhánění démonů z těla obětí, kněz narozený v italské Modeně ve svém díle věnuje mnoho pozornosti také tomu, jak se vlastně démoni své oběti zmocňují.

Proč k posednutí dochází a jak si démoni vybírají svou oběť?

Jóga prý může vést k posednutí.
ZA POSEDNUTÍ MŮŽE ČARODĚJNICTVÍ

V posledních letech svého života Gabriele Amorth opakovaně připomíná zvyšující poptávku služeb exorcistů, což sám poněkud kontroverzně klade za vinu „satanským“ východním praktikám jako je jóga, „satanské rockové hudbě“ či dokonce filmům a knihám jako je Harry Potter, neboť zvyšují zájem o magii a spiritismus.

Právě to je podle něj kámen úrazu. „Nejčastějším případem, podle mě tak z 90 procent, je zlé kouzlo. Dochází k němu, když oběť utrpí zlo způsobené démonem, které vyprovokoval někdo, kdo se obrátil na Satana,“ tvrdí Amorth o příčinách posednutí.

„Zbývajících 10 až 15 procent se týká osob, které se účasnily okultních praktik, jako jsou seance nebo satanské sekty, nebo kontaktovaly čarodějnice a věštkyně.“ Slova otce Amortha částečně dokládají opakované případy posednutí po neodborném použití ouija tabulky.

Mohou se ale démoni zmocnit člověk jen proto, že provozuje jógu, nebo jde ze strany otce Amortha o neopodstatněné odsouzení pro něj poněkud neznámé kultury?

Foto: Wikimedia Commons, myvue.com, sspx.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články