Podle pověsti se mají jednoho dne po světě procházet Ježíš a svatý Petr. Potkají přitom pastýře, který je požádá o věčný život. Promění ho proto v kámen, který je uvnitř pořád živý…
Balvan je možné nalézt zhruba 100 metrů od silnice vedoucí z Klobuk do Telce. Vyprávění má sice pohádkový ráz, skalisko je však skutečně neobyčejného charakteru. Podle poznatků odborníků se nejspíš jedná o pravěký menhir!
Jeho starobylý původ potvrzuje již na sklonku 19. století historik a archeolog Josef Ladislav Píč (1847–1911). Jasně přitom udává, že hornina byla vztyčena uměle. Záhadou však zůstává, kdy a kým.
Historie kamenného pastýře – jak se balvanu přezdívá – se tak stává předmětem častého zájmu odborníků i laiků. Je tomu nejen pro jeho tajuplný původ, ale také velikost. Měří totiž úctyhodných 3,5 metru (70 cm je v zemi)!
KDY BUDE KONEC SVĚTA?
Významu kamenného pastýře u Klobuk se ve svém výzkumu věnuje také český geolog, astrolog a publicista Milan Špůrek (*1938). Svými měřeními dochází k domněnce, že by menhir mohl být spojen s keltskými svátky. A proč se mu říká zkamenělý pastýř?
Zdá se, že byl balvan původně obklopen dalšími asi dvanácti menšími kameny, které musely postupem doby ustoupit orbě. Vyvolával proto nejspíš zdání pastýře a oveček. Ale pozor!
Říká se, že když vyzvání v kostele v Kloboukách zvon, tak se směrem k němu kamenný pastýř přiblíží o krok, který je velký jako zrnko písku. A až prý ke svatostánku jednoho dne dojde, nastane konec světa!