28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Zkáza Challengeru byla plánovaná, věří konspirační teoretici
Zkáza Challengeru byla plánovaná, věří konspirační teoretici
od 17.1.2023
3.0tis
Challenger připravený ke startu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo
313
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Při explozi raketoplánu Challenger, kterou v živém vysílání, které sledují miliony Američanů, umírá všech sedm členů posádky. Tragédie vede k pozastavení vesmírného programu. Podle některých konspiračních teorií však bylo vše součástí plánu.

Challenger připravený ke startu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo Konspirační teoretici věří, že astronauti stále žijí, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo Havárie na dlouho zastavila americký vesmírný program, foto Kennedy Space Center / Creative Commons / Volné dílo

Raketoplán Challenger za sebou měl už devět úspěšných misí a během tří let svého provozu plnil svou funkci zcela spolehlivě. Byl tažným koněm celé NASA a agentura na něj naprosto spoléhala.

Desátá mise, jejímž hlavním cílem bylo vynesení telekomunikační družice a provedení několika experimentů ve stavu beztíže, ovšem přinese neskutečný šok. Nejen pro NASA, ale pro všechny, kteří start raketoplánu napjatě sledují.

Start Challengeru totiž zaznamenávají televizní kamery a vše je živě vysíláno v televizi. Naprostou zkázu a zděšení tak v přímém přenosu sledují miliony Američanů. Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by bylo cokoliv v nepořádku.

Ještě tři vteřiny před havárií velitel mise z kabiny hlásí: „Všechno v pořádku, jedeme na plný plyn!“ Záhy se ale ozve výkřik a kolem raketoplánu se objeví dým. „Zřejmě došlo k vážnému selhání,“ informuje nervózně oficiální hlasatel Steve Nesbitt.

Poté, 73 vteřin po startu, raketoplán zachvátí plameny doprovázené výbuchy. Trosky Challengeru se řítí k zemi. „Nemáme žádné spojení,“ hlesne tiše komentátor. Co explozi Challengeru mohlo způsobit, když se vše zdálo naprosto v pořádku?

Zradila izolace?

Havárie, při níž zahynulo všech sedm členů posádky, je některými zdroji titulována jako jedna z nejdramatičtějších událostí 20. století.

Zasáhla pochopitelně hlavně obyvatele USA. Podle průzkumů o zkáze Challengeru vědělo do hodiny po havárii 85 procent Američanů. O ničem jiném se nemluvilo. Také proto je následné vyšetřování pod bedlivým dozorem všech dotčených.

Nakonec experti dojdou k závěru, že za vším stála závada těsnění, vinou které došlo k požáru a následnému výbuchu. Jenže k celé tragédii zřejmě přispěl i lidský faktor. Na mysu Canaveral se 28. ledna 1986 sejdou davy diváků a zástupci médií.

Toho dne panuje mrazivé počasí s teplotami čtyři stupně pod nulou. Mnozí experti varují, že mráz může snížit funkčnost těsnění, a dožadují se odložení startu. Jenže šéfové NASA o tom nechtějí moc slyšet.

Start byl totiž odložen už několikrát a nikdo nemá zájem odkládat ho znovu. Byl právě tlak na dodržení termínu tím smrtícím faktorem?

Havárie na dlouho zastavila americký vesmírný program, foto Kennedy Space Center / Creative Commons / Volné dílo
Havárie na dlouho zastavila americký vesmírný program, foto Kennedy Space Center / Creative Commons / Volné dílo

Ústup vesmírných misí

Po nějakém čase stejně jako v případě dalších významných událostí začnou na povrch vyvěrat podivné hypotézy a konspirační teorie. O Challengeru se v jistých kruzích proslýchá, že havárie byla od začátku plánovaná.

Měla prý sloužit k pozastavení vesmírných misí. Vysocí představitelé se tehdy obávali, že by časté mise snad mohly objevit život ve vesmíru, na který lidstvo nebylo připraveno. Takový objev by pochopitelně vyvolal mnoho paniky, po níž nikdo zrovna neprahne.

Jiní jsou toho názoru, že nehoda byla využita k vyšším politickým cílům. A další zase tvrdí, že tragédie měla zastavit vesmírný program hlavně z finančních důvodů. Vesmír už byl dobyt a Američané jasně prokázali, že mají navrch.

Do NASA a jejího vesmírného programu přesto stále teče nevídaný objem peněz ze státního rozpočtu. Havárie tak mohla být jednou z možností, jak mise utnout a nenarazit přitom na rozhořčení občanů, kteří letům do kosmu velice fandí.

Byl by ale někdo schopný za tímto cílem obětovat životy sedmi astronautů? I na tuto otázku mají konspirační teoretici odpověď…

Konspirační teoretici věří, že astronauti stále žijí, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo
Konspirační teoretici věří, že astronauti stále žijí, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Jsou živí a daří se jim

Ve skutečnosti prý k žádné tragédii nedošlo. Havárie byla fingovaná, nikdo při ní nezemřel a sedmero astronautů žije spokojeně dodnes. Dokázal by někdo zinscenovat tak bravurní podvrh a lhát celému národu před televizními kamerami v živém přenosu?

Takové tvrzení na první pohled vypadá přinejmenším silně přitažené za vlasy. Jenže o 30 let později se začnou vynořovat důkazy, že pro teorii budící dojem naprostého nesmyslu existují zajímavé podpůrné argumenty.

Většinu astronautů z Challengeru, kteří měli při nehodě zahynout, se údajně podařilo najít.

Prokazatelně existují lidé, kteří mají stejná jména jako členové posádky Challengeru, vzhledem jsou jim neobyčejně podobní a často se také pohybují na stejném profesním poli. Je to jen náhoda?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 26.3.2024 2.2tis
Když sonda Rosetta po 10 letech, v roce 2014, konečně dolétne k cílené kometě, na kterou dosedne její vypuštěný modul, slaví se po celé Zemi. Data z povrchu komety prýmohou zodpovědět spoustu otázek ohledně vzniku sluneční soustavy. Postupně se však množí teorie, že cílem mise je úplně něco jiného – prozkoumat mimozemskou sondu, kterou kometa ve skutečnosti je. [gallery size="full" ids="139122,13
od 24.3.2024 3.3tis
Neidentifikované létající objekty, ve zkratce UFO, fascinují pozorovatele napříč dekádami. Podezření, že se po nebi prohání létající talíř, patřící do neznámých sfér vesmíru či reality, se najdou i u nás v tuzemsku. Vyprávět by o tom mohli zejména obyvatelé středočeského Miličína… Na polovině cesty mezi středočeským Benešovem a jihočeským Táborem se nachází ne příliš velká, na první pohled „tuct
od 18.3.2024 3.4tis
Lidé se otřesů země právem obávají. Ve vteřinách tato gigantická síla ničí a zabíjí. S rozvojem vědy umíme rozpoznat příčiny zemětřesení. Co když se však objeví zemětřesení, které nedokážeme vysvětlit? Nemají tak trochu pravdu i konspirační teorie, když tvrdí, že tyto nevysvětlitelné jevy lze připsat na vrub aktivitám člověka? Podle původu dělíme z
od 13.3.2024 2.9tis
Televizní diváci sedí jako přikovaní u televizních obrazovek. V roce 2024 startuje ze Země vesmírná loď se čtveřicí pozemšťanů, kteří mají za úkol osídlit planetu Mars. Celá událost se těší obrovské mediální pozornosti a přímý přenos z odletu sledují miliony televizních diváků. Je něco takového možné tak maximálně ve sci-fi filmech? Nizozemsk
od 12.3.2024 3.3tis
Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský Rendleshamský les. Lokality, ke kterým se vážou hojně debatované příběhy o neidentifikovaných létajících objektech. Jenže vedle těchto poměrně známých případů existuje i nemálo těch, o kterých se téměř nemluví. A některé sahají poměrně daleko do minulosti. Co víme o incidentu, který se měl odehrát v roce 1790 u francouzského Alenconu?  
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za