Obraz zachycující zkázu polární expedice prý dokáže člověka připravit o rozum a je zodpovědný nejméně za jedno úmrtí a nesčetně mnoho selhání při zkouškách. Skutečně dokáže pochmurný obraz ovlivnit psychiku jedince natolik, že ztratí schopnost souvisle přemýšlet?
Když při cestě za objevením Severozápadního průjezdu, který by bylo možné obeplout Severní Ameriku a pokračovat do Pacifiku, zmizí britská polární expedice čítající celkem 129 pod vedením kapitána Johna Franklina (1786–1847), nikdo dalších více než 150 vlastně pořádně netuší, co se s výpravou stalo.
Mnozí se domnívají, že lodě uvízly v ledu a jejich posádku sežrali lední medvědy. Právě tuto drastickou představu na plátno přenesl britský malíř sir Edwin Henry Landseer (1802–1873). A je to skutečně skličující pohled.
Obrazu dominují pochmurné temné odstíny. Pod šedým nebem mezi ledovými krami dvojice ledních medvědů trhá na kusy trosky neúspěšné výpravy. Jeden z nich hoduje na obnažených kostech mrtvého námořníka s kusy masa, druhy se snaží rozervat plachtu nasáklou krví.
V jejich výrazu lze číst chladnou krvelačnost a agresi. Pocit zmaru dokresluje dalekohled ležící v levém rohu ve spodní části obrazu, který mužům v bezútěšné situaci nemilosrdně připomínal, že záchrana je v nedohlednu.
Obraz v člověku umí vyvolat velmi stísněné, až depresivní emoce. Je jeho moc ale silná natolik, aby citliví jedinci propadli šílenství?

PŘI ZKOUŠKÁCH MUSÍ ZMIZET
Obraz zachycující zkázu Franklinovy expedice nese název „Člověk míní, Bůh mění“ a je vystaven v obrazové galerii londýnské univerzity Royal Holloway, v níž studenti obvykle skládají zkoušky. Jméno snad ještě prohlubuje jeho depresivní vyznění.
Rozhodně přitom nejde o pocity, kterým by měli být vystavováni mladí lidé, kteří se už tak potýkají se zvýšenou stresovou zátěží. Zdálo by se tedy naprosto logické, že obraz bývá po dobu zkoušek zakryt, aby studenty nerozptyloval.
Jenže podle zvěstí, která už léta kolují nejen univerzitou, ale celým světem, jsou za vším mnohem zlověstnější zkušenosti. „Každý rok během zkoušek je obraz zahalen vlajkou Spojeného království, protože se studenti obávají, že se zblázní, když se na něj podívají.
Nebo spíš když se obraz podívá na ně,“ vysvětluje poněkud děsivě současná indická publicistka Dessidre Flemingová. Má jejich strach reálné opodstatnění, nebo jde jen o místní legendu?

MEDVĚDI MĚ DONUTILI!
K zakrývání obrazu se univerzita uchýlila už před několika dekádami. Mnoho studentů prý viní obraz ze svého selhání a jedna studentka měla dokonce přijít o život. Během zkoušky do sebe údajně začala bodat nůžkami a vykřikovat, že ji k tomu donutili lední medvědi!
Došlo u ní ke duševnímu zhroucení vlivem stresu ze zkouškového období, nebo je na vině skutečně prokletý obraz? Ani zaměstnanci univerzity si již nejsou zcela jistí. „Nikdo přesně neví, kdy tradice zakrývání obrazu poprvé vznikla.
Ale podle článku publikovaného v roce 1984 to začalo v 70. letech, kdy se začaly šířit zvěsti, že se studentka, která se u zkoušek dívala přímo na tento obraz, na místě zbláznila a spáchala sebevraždu,“ vysvětluje školní kurátorka Laura MacCullochová.
Dodává ovšem, že „neexistuje důkaz, že by šlo o víc než jen městskou legendu“. To ale nic nemění na faktu, že obraz může spustit celou řadu nepříjemných pocitů, s nimiž se studenti u zkoušek nemusí umět vyrovnat. Jeho zahalování se tak jeví jako rozumné rozhodnutí.