V roce 373 př. n. l. prchají z města Heliké tisíce zvířat. Ke smůle tamních obyvatel nikdo nepochopil, že se jedná o předzvěst blížící se katastrofy, která pohřbí celé město pod hladinou i se všemi jeho obyvateli!
Pět dní od zvířecího úprku z města dopadá na Heliké apokalypsa nevídaných rozměrů. Zem se začne silně otřásat a smrt v hroutících se troskách nalézají první lidé.
Dílo zkázy dokoná obří vlna tsunami, která pohltí všechny budovy ve městě bez ohledu na jejich výšku. Nepřežije nikdo.
Lidé v tomto městě uctívali boha moře Poseidona. Proto se tehdy povídalo, že si ho tamní obyvatelé něčím znepřátelili a on na ně za to seslal dílo zkázy.
Až do roku 1861 nebyly o městu žádné stopy, dokud nebyla v oblasti nalezena mince s podobiznou právě Poseidona. To v archeolozích vzbudilo novou vlnu zájmu o pátrání po městě, které si znepřátelilo bohy. A podařilo se.
Na počátku 21. století byly pozůstatky Heliké skutečně nalezeny a odborníci stále pracují na odhalování nových skutečností o příčinách tragédie města.
Říká se, že zkázu Heliké použil jako inspiraci řecký filozof, pedagog a matematik Platón (427 př. n. l. – 347 př. n. l.) když psal příběh o ztracené Atlantidě. Nebo se jednalo o podobnost čistě náhodnou?