26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Paranormální jevy
Slender Man: Fiktivní hororová postava, nebo reálná bytost?
Michal Soukup
od Michal Soukup 28.12.2017
5.8tis
613
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Slender Man neboli „štíhlý muž“ je fiktivní hororová postava, vytvořená v roce 2009. Její popularita se odehrává především na internetu, kde se také nejvíce šíří videa a fotografie s údajným zachycením této děsivé postavy.

Ač se však jedná jen o vymyšlenou bytost, mnoho lidí pevně věří v její existenci a nebojí se v jejím jméně i zabíjet.

Slender Man je zobrazován jako hubená vysoká postava v černém obleku. Jeho hlava má být nepřirozeně protažená a bez obličeje, proto se mu někdy také říká „Muž bez tváře“. Má dlouhé končetiny, kterými chytá své oběti.

Občas bývá znázorňován i s dlouhými chapadly, vyrůstajícími ze zad. Pohybuje se v temných zákoutích ulic, v lesích, v temných chodbách, ale i v tmavých rozích místností. Jedná se prý o paranormální bytost, pohybující se napříč několika dimenzemi.

VRAŽDÍCÍ MONSTRUM NEBO „JEN“ STALKER?

Tato bytost se prý zjevuje lidem po celém světě a jeho kořistí se může stát prakticky kdokoli. Své oběti nejprve všude pronásleduje, čímž je přivádí téměř k šílenství. Posléze je unese a již je nikdo nikdy nespatří.

Původní historka hovořila o tom, že oběti vraždí tím nejkrutějším možným způsobem. Napichuje je na větve stromů a rve jim vnitřnosti z těla. V současnosti byla však fáma upravena tak, že Slender Man má prý své oběti jen pronásledovat a pokoušet se ovlivnit jejich chování.

Fotografie, které mají údajně zachycovat Slender Mana.

FIKCE SE STÁVÁ SKUTEČNOSTÍ

O vznik této postavy se zasloužil Američan Eric Knudsen, který se inspiroval v dílech Stephena Kinga. Jeho původním záměrem bylo vytvořit vlastní hororovou bytost a sepsat o ní několik příběhů.

V roce 2009 uveřejnil Knudsen pod pseudonymem Victor Surge na internetovém fóru Something Awful první historky o Slender Manovi. Pro názornou ilustraci a větší senzaci přidal také upravené fotografie, kde mělo být toto stvoření zachyceno.

To, co následovalo, vyděsilo i samotného autora. Příběhu se okamžitě chytlo mnoho jiných internetových fór a autorů, kteří začali pověsti o Slender Manovi rozšiřovat a nafukovat. Vznikly tak celé dějiny pozorování této bytosti.

Na internetu navíc začali lidé zveřejňovat „zaručeně pravdivá“ svědectví a videa s pozorováním Slender Mana. Mnoho lidí skutečně propadlo šílenství, jelikož byli přesvědčeni, že jsou touto bytostí pronásledováni.

Fiktivní podoba Slender Mana.

VRAŽDA VE JMÉNU SLENDER MANA!

Celá hysterie vyvrcholila v roce 2014, kdy se dvě mladé dívky pokusily zavraždit svoji spolužačku údajně proto, že jim to nařídil Slender Man. Incident se odehrál v USA se státě Wisconsin. Dvě dvanáctileté dívky Anissa Weier a Morgan Geyser vylákali stejně starou spolužačku Payton Leutner do městského parku a zde se jí pokusily ubodat.

Dívce zasadily devatenáct ran nožem. Payton měla ale velké štěstí, protože krátce po útoku jí nalezl náhodný cyklista a přivolal záchranku, díky čemuž přežila. Obě útočnice byly ihned dopadeny a odsouzeny k dlouholetému pobytu v psychiatrické léčebně.

Anissa Weier a Morgan Geyser. Dívky, které chtěly vraždit ve jménu Slender Mana.

Slender Man je tak dobrým příkladem toho, jak se díky internetu může jedna malá a dobře zpracovaná historka vymknout kontrole a způsobit globální masovou hysterii. Sám Knudsen k tomu ale říká: „Slender Man je nápad, který vznikl v mé hlavě, ačkoli koncept je založen na množství věcí, které mě děsí.“ Ačkoli je tato bytost skutečně jen výplodem lidské fantazie, každý člověk, který bude usilovně hledat, si svého Slender Mana určitě najde.

Foto: knowyourmeme.com, whenthenewsstops.org, theblaze.com, nationalpost.com
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 910
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 1.7tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.0tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.7tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]