25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Paranormální jevy
Slender Man: Fiktivní hororová postava, nebo reálná bytost?
Michal Soukup
od Michal Soukup 28.12.2017
5.8tis
613
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Slender Man neboli „štíhlý muž“ je fiktivní hororová postava, vytvořená v roce 2009. Její popularita se odehrává především na internetu, kde se také nejvíce šíří videa a fotografie s údajným zachycením této děsivé postavy.

Ač se však jedná jen o vymyšlenou bytost, mnoho lidí pevně věří v její existenci a nebojí se v jejím jméně i zabíjet.

Slender Man je zobrazován jako hubená vysoká postava v černém obleku. Jeho hlava má být nepřirozeně protažená a bez obličeje, proto se mu někdy také říká „Muž bez tváře“. Má dlouhé končetiny, kterými chytá své oběti.

Občas bývá znázorňován i s dlouhými chapadly, vyrůstajícími ze zad. Pohybuje se v temných zákoutích ulic, v lesích, v temných chodbách, ale i v tmavých rozích místností. Jedná se prý o paranormální bytost, pohybující se napříč několika dimenzemi.

VRAŽDÍCÍ MONSTRUM NEBO „JEN“ STALKER?

Tato bytost se prý zjevuje lidem po celém světě a jeho kořistí se může stát prakticky kdokoli. Své oběti nejprve všude pronásleduje, čímž je přivádí téměř k šílenství. Posléze je unese a již je nikdo nikdy nespatří.

Původní historka hovořila o tom, že oběti vraždí tím nejkrutějším možným způsobem. Napichuje je na větve stromů a rve jim vnitřnosti z těla. V současnosti byla však fáma upravena tak, že Slender Man má prý své oběti jen pronásledovat a pokoušet se ovlivnit jejich chování.

Fotografie, které mají údajně zachycovat Slender Mana.

FIKCE SE STÁVÁ SKUTEČNOSTÍ

O vznik této postavy se zasloužil Američan Eric Knudsen, který se inspiroval v dílech Stephena Kinga. Jeho původním záměrem bylo vytvořit vlastní hororovou bytost a sepsat o ní několik příběhů.

V roce 2009 uveřejnil Knudsen pod pseudonymem Victor Surge na internetovém fóru Something Awful první historky o Slender Manovi. Pro názornou ilustraci a větší senzaci přidal také upravené fotografie, kde mělo být toto stvoření zachyceno.

To, co následovalo, vyděsilo i samotného autora. Příběhu se okamžitě chytlo mnoho jiných internetových fór a autorů, kteří začali pověsti o Slender Manovi rozšiřovat a nafukovat. Vznikly tak celé dějiny pozorování této bytosti.

Na internetu navíc začali lidé zveřejňovat „zaručeně pravdivá“ svědectví a videa s pozorováním Slender Mana. Mnoho lidí skutečně propadlo šílenství, jelikož byli přesvědčeni, že jsou touto bytostí pronásledováni.

Fiktivní podoba Slender Mana.

VRAŽDA VE JMÉNU SLENDER MANA!

Celá hysterie vyvrcholila v roce 2014, kdy se dvě mladé dívky pokusily zavraždit svoji spolužačku údajně proto, že jim to nařídil Slender Man. Incident se odehrál v USA se státě Wisconsin. Dvě dvanáctileté dívky Anissa Weier a Morgan Geyser vylákali stejně starou spolužačku Payton Leutner do městského parku a zde se jí pokusily ubodat.

Dívce zasadily devatenáct ran nožem. Payton měla ale velké štěstí, protože krátce po útoku jí nalezl náhodný cyklista a přivolal záchranku, díky čemuž přežila. Obě útočnice byly ihned dopadeny a odsouzeny k dlouholetému pobytu v psychiatrické léčebně.

Anissa Weier a Morgan Geyser. Dívky, které chtěly vraždit ve jménu Slender Mana.

Slender Man je tak dobrým příkladem toho, jak se díky internetu může jedna malá a dobře zpracovaná historka vymknout kontrole a způsobit globální masovou hysterii. Sám Knudsen k tomu ale říká: „Slender Man je nápad, který vznikl v mé hlavě, ačkoli koncept je založen na množství věcí, které mě děsí.“ Ačkoli je tato bytost skutečně jen výplodem lidské fantazie, každý člověk, který bude usilovně hledat, si svého Slender Mana určitě najde.

Foto: knowyourmeme.com, whenthenewsstops.org, theblaze.com, nationalpost.com
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 1.2tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.2tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Eva Soukupová 21.9.2022 2.9tis
Podle přesvědčení rozšířeného zejména mezi parapsychology jsou děti citlivější vůči všemožným paranormálním jevům. Dokáží například vidět duchy a jiné nehmotné entity, což často děsí nejen je, ale i jejich rodiče. Setkání, které v dětství prožila dnes již dospělá Diane Davis, je ale jiné než ta ostatní.     Setkání s nadpřirozenou entitou, které popsala dnes […]
od Dalibor Vrána 21.9.2022 3.1tis
Pokud chcete strávit noc jako v hororu, stačí se podle všeho ubytovat v hotelu Fort Garry, který najdete v kanadském městě Winnipeg. Konkrétně by měl být vaším cílem pokoj č. 202, protože zdejší nadpřirozené jevy jsou jako z fantazie spisovatele Stephena Kinga (*1947)! Okolo roku 1920 tu tráví svatební noc páreček novomanželů. Co čert nechtěl, […]