reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Zázraky
Zkáza v podání Svědků Jehovových: Opakuje se takřka pravidelně!
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 10.3.2021
6.8tis
Apokalypa. FOTO: PX FUEL
348
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

144 000 vyvolených. Jen tolik věrných Kristu přežije očekávaný konec světa podle Svědků Jehovových. Kdy má konec světa nastat? Je jisté, že brzy. Za svou historii jich společenství totiž vypočítá hned několik!

„Je to tyran a neumí se chovat k ženám,“ popisuje bývalá manželka Marie zakladatele a prvního muže Svědků Jehovových. Ačkoliv od něj jeho žena uteče, víra v blížící se druhý příchod Ježíše Krista přitahuje a ohromuje stále více jeho následovníků.

Za zhruba 140 let své existence se do současnosti zvýší počet Svědků Jehovových na 19 000 000 po celém světě.

Jakým způsobem by podle Bible mělo dojít k zániku světa? Apokalypa. FOTO: PX FUEL Umělecké ztvárnění apokalypsy.

Náboženský individualista

Počátky hnutí najdeme na přelomu 70. a 80. let 19. století u muže, který se původně živí jako obchodník s textilem. Charles Taze Russell (1852–1916) je velice zbožný muž, ale kongregační církev, které je členem, mu nesedí.

Pátrá tedy po své vlastní cestě. Vyhovuje mu teorie druhého příchodu Ježíše, který hlásají adventisté. Podle nich se Kristus vrátí fyzicky, ovšem Russell věří spíš v příchod neviditelný a duchovní. Zanedlouho tak začne kolem sebe shromažďovat skupinky stejně smýšlejících lidí, pro které zakládá časopis Siónská Strážná věž a zvěstovatel přítomnosti Kristovy.

Ten se rozšíří takovým tempem, že jsou náhle sbory Svědků Jehovových rozeseté po celých Spojených státech.

Jakým způsobem by podle Bible mělo dojít k zániku světa? FOTO: PX FUEL

Konce světa na běžícím páse

Rok 1874 je vůbec první biblický výpočet v dlouhém seznamu očekávaných příchodů Ježíše a následného konce světa. K ničemu ovšem nedochází, a tak je původní koncepce přesunutá o čtyři roky později.

Ani tehdy se na první pohled konec světa nekoná a Russell má co vysvětlovat. „Ježíš se skutečně vrátil, ale neviditelně,“ ujišťuje své ovečky a stanovuje další datum, tentokrát na rok 1914. Opět ticho po pěšině.

Dva roky nato umírá a střídá jej Joseph Franklin Rutherford (1869–1942) přezdívaný „Soudce“ Rutherford. Ihned odhaduje konec světa na rok 1925 a zavádí v hnutí tvrdá pravidla. Svědky musí po mnoha zklamaných očekávání semknout, i za cenu tuhé kontroly.

Odteď musí Strážnou věž studovat všichni i doma a nechávat se prozkoušet pravidelnými testy.

1975! A zase nic.

Ani za dalšího následníka Nathana Knorra (1905–1977) Ježíš opět nepřijde. „Probuďte se!“ hlásá časopis již ve svém názvu a 8. října roku 1966 obsahuje předpověď konce světa na rok 1975.

Desítky tisíc věřících si nakupují zásoby jak diví a ve prospěch hnutí se vzdávají svého majetku. To, že se rok nachýlí a svět zůstává beze změny, je pro Svědky další velká rána.

Umělecké ztvárnění apokalypsy. FOTO: PX FUEL

Zmýlili jsme se

Z traumatu se dlouho vzpamatovává i vedení Svědků Jehovových, které tvoří 11 mužů a prezident. „Zmýlili jsme se,“ přiznají až ve vydání Strážné věže z 15. března roku 1980. Blíží se ale další předpověď.

Soudný den má dorazit po 80 letech generace z roku 1914, tedy v roce 1994. O rok později je radši předefinováno slovo „generace“ jako symbol obecných příprav na konec světa. Od té doby se Svědkové Jehovovi proroctvím o návratu Ježíše vyhýbají.

Konečný Armagedon

Jak vlastně konec světa podle Svědků Jehovových vypadá? Čeká nás celosvětová závěrečná bitva mezi božím vojskem v čele s Ježíšem a vojáky Satana, démonů a hříšných lidí. Mezi ně rozhodně nepatří zmiňovaných 144 000 křesťanů, které se stanou duchovními osobami v nebi pod Ježíšovým vedením.

Mezi takzvané malé stádo je ale velmi složité se dostat. Výběr této skupiny začíná již roku 33, tedy po ukřižování a vzkříšení Krista. O tom, kdo se stane vyvoleným, rozhoduje jen Bůh. Pokud jsme spravedliví, nemusíme se ale bát. Řada z nás má prý naději na věčný život v obnoveném božím království.

Ingrid Špátová

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Kopie zázračného obrazu z italského města Re začíná v chalupě chudého klatovského krejčího ronit tekutinu podobnou krvi. Madona je poté střežena v místním kostele, kde před zraky velkého množství svědků opakovaně otevírá a zavírá oči. Podle církve je obraz zázračný.     Freska Panny Marie s Ježíšem v náruči si pro italského opilce připraví perné […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Zprávy o zjeveních Panny Marie doprovázených nejrůznějšími zázraky přicházejí nejčastěji ze zahraničních oblastí se silně zakořeněnou vírou. Ovšem i v české historii lze najít neméně zázračná setkání. K jednomu takovému došlo v 18. století na Rychnovském vrchu. Nevyléčitelně nemocní se často obracejí pánu Bohu se s úpěnlivými modlitbami, v nichž pokorně žádají o zásah shůry […]
od Adriana Vojtíšková 15.6.2022 3.2tis
K vrchu Blaník ve středních Čechách se váže zvláštní pověst, podle níž je v nitru hory ukryta celá armáda rytířů, kteří bdí nad naší vlastí.     Až prý bude Čechům nejhůře, mají blaničtí rytíři z hory vyjet a pomoci. Velitelem bájného vojska má být patron českého národa svatý Václav. Etnologové předpokládají, že prazáklad legendy […]
od Adriana Vojtíšková 14.6.2022 1.9tis
Tajemný muž známý jen jako slepý mládenec je asi nejznámějším českým věštcem. Ve svých vizích hovoří o střídání vládců Čech, druhé světové válce, upadání mravů, ale také o genetickém inženýrství, jehož rozkvět prý předznamená blízký konec.     Jeho proroctví ovšem pro Čechy nekončí nijak dobře. Měli bychom slovům slepého mládence věnovat pozornost, nebo je […]
od Jiří Nechanický 12.6.2022 8.4tis
V několikakilometrových frontách se tísní desetitisíce lidí. Někteří si s sebou přinášejí láhve, jiní kanystry. Každý si chce nabrat vodu z „pramene života“ v Tlacote. V naději sem přicházejí nemocní, ale i zdraví. Lačně polykají doušky zázračné vody jako prevenci proti všem nemocem, nebo se ji snaží získat pro své churavé blízké. Přibližně 300 kilometrů […]