Domů     Zázraky
Zkáza v podání Svědků Jehovových: Opakuje se takřka pravidelně!
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 10.3.2021
6.8tis
Zkáza v podání Svědků Jehovových: Opakuje se takřka pravidelně!
Apokalypa. FOTO: PX FUEL
348
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

144 000 vyvolených. Jen tolik věrných Kristu přežije očekávaný konec světa podle Svědků Jehovových. Kdy má konec světa nastat? Je jisté, že brzy. Za svou historii jich společenství totiž vypočítá hned několik!

„Je to tyran a neumí se chovat k ženám,“ popisuje bývalá manželka Marie zakladatele a prvního muže Svědků Jehovových. Ačkoliv od něj jeho žena uteče, víra v blížící se druhý příchod Ježíše Krista přitahuje a ohromuje stále více jeho následovníků.

Za zhruba 140 let své existence se do současnosti zvýší počet Svědků Jehovových na 19 000 000 po celém světě.

Jakým způsobem by podle Bible mělo dojít k zániku světa? Apokalypa. FOTO: PX FUEL Umělecké ztvárnění apokalypsy.

Náboženský individualista

Počátky hnutí najdeme na přelomu 70. a 80. let 19. století u muže, který se původně živí jako obchodník s textilem. Charles Taze Russell (1852–1916) je velice zbožný muž, ale kongregační církev, které je členem, mu nesedí.

Pátrá tedy po své vlastní cestě. Vyhovuje mu teorie druhého příchodu Ježíše, který hlásají adventisté. Podle nich se Kristus vrátí fyzicky, ovšem Russell věří spíš v příchod neviditelný a duchovní. Zanedlouho tak začne kolem sebe shromažďovat skupinky stejně smýšlejících lidí, pro které zakládá časopis Siónská Strážná věž a zvěstovatel přítomnosti Kristovy.

Ten se rozšíří takovým tempem, že jsou náhle sbory Svědků Jehovových rozeseté po celých Spojených státech.

Jakým způsobem by podle Bible mělo dojít k zániku světa? FOTO: PX FUEL

Konce světa na běžícím páse

Rok 1874 je vůbec první biblický výpočet v dlouhém seznamu očekávaných příchodů Ježíše a následného konce světa. K ničemu ovšem nedochází, a tak je původní koncepce přesunutá o čtyři roky později.

Ani tehdy se na první pohled konec světa nekoná a Russell má co vysvětlovat. „Ježíš se skutečně vrátil, ale neviditelně,“ ujišťuje své ovečky a stanovuje další datum, tentokrát na rok 1914. Opět ticho po pěšině.

Dva roky nato umírá a střídá jej Joseph Franklin Rutherford (1869–1942) přezdívaný „Soudce“ Rutherford. Ihned odhaduje konec světa na rok 1925 a zavádí v hnutí tvrdá pravidla. Svědky musí po mnoha zklamaných očekávání semknout, i za cenu tuhé kontroly.

Odteď musí Strážnou věž studovat všichni i doma a nechávat se prozkoušet pravidelnými testy.

1975! A zase nic.

Ani za dalšího následníka Nathana Knorra (1905–1977) Ježíš opět nepřijde. „Probuďte se!“ hlásá časopis již ve svém názvu a 8. října roku 1966 obsahuje předpověď konce světa na rok 1975.

Desítky tisíc věřících si nakupují zásoby jak diví a ve prospěch hnutí se vzdávají svého majetku. To, že se rok nachýlí a svět zůstává beze změny, je pro Svědky další velká rána.

Umělecké ztvárnění apokalypsy. FOTO: PX FUEL

Zmýlili jsme se

Z traumatu se dlouho vzpamatovává i vedení Svědků Jehovových, které tvoří 11 mužů a prezident. „Zmýlili jsme se,“ přiznají až ve vydání Strážné věže z 15. března roku 1980. Blíží se ale další předpověď.

Soudný den má dorazit po 80 letech generace z roku 1914, tedy v roce 1994. O rok později je radši předefinováno slovo „generace“ jako symbol obecných příprav na konec světa. Od té doby se Svědkové Jehovovi proroctvím o návratu Ježíše vyhýbají.

Konečný Armagedon

Jak vlastně konec světa podle Svědků Jehovových vypadá? Čeká nás celosvětová závěrečná bitva mezi božím vojskem v čele s Ježíšem a vojáky Satana, démonů a hříšných lidí. Mezi ně rozhodně nepatří zmiňovaných 144 000 křesťanů, které se stanou duchovními osobami v nebi pod Ježíšovým vedením.

Mezi takzvané malé stádo je ale velmi složité se dostat. Výběr této skupiny začíná již roku 33, tedy po ukřižování a vzkříšení Krista. O tom, kdo se stane vyvoleným, rozhoduje jen Bůh. Pokud jsme spravedliví, nemusíme se ale bát. Řada z nás má prý naději na věčný život v obnoveném božím království.

Ingrid Špátová

reklama
Související články
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Poutní místa, léčivé studánky, praslovanská hradiště, posvátné stromy a svatyně.  Tam všude se můžete dočkat nevysvětlitelných událostí, zázračných vyléčení a tajemných zjevení. Svatá Hora Příbram Soška pomáhá a zázračně léčí Podle pověsti nechal kapličku postavit jistý rytíř jako dík Panně Marii za vyslyšené prosby, když jej přepadli loupežníci. Sláva původně skromné kapličky ze 13. století zazářila po jedné […]
od Adriana Vojtíšková 14.10.2021 5.4tis
Jedním z nejnovějších rostlinných objevů ze srdce Amazonie jsou bobule palmy acai. Tmavé plody připomínající borůvky obsahují mimořádné množství antioxidantů, látek přirozeně zpomalujících stárnutí organismu.     Bobule navíc mají ještě vysoký obsah vápníku, který je třeba ve srovnání s podílem tohoto prvku v mléce asi dvojnásobný. Neuvěřitelných 40 % plodu pak tvoří vláknina. Jde tedy o nutriční […]
od Adriana Vojtíšková 13.10.2021 4.2tis
Amazonská rostlinka chanca piedra je nejčastěji využívána jako silnější a v širším spektru účinnější obdoba urologického čaje. Její účinky jsou takřka zázračné…     Chanca piedra znamená v překladu lomikámen. Ale pozor, v češtině už toto pojmenování máme pro rod Saxifraga, kdežto chanca piedra, která v Evropě neroste, nese název smuteň. Nálev z chanca piedry […]
od Eva Soukupová 13.10.2021 4.3tis
Mandylion nebo též obraz z Edessy je čtvercový kus tkaniny, na kterém je viditelný obraz mužské tváře. Jde prý o první vyobrazení Ježíše Krista. Vznikl neznámým způsobem a podle legendy má zázračnou moc, která uzdravila mezopotámského krále. Mandylion údajně vzniká poté, co Abgar Ukkama, král starověkého mezopotámského regionu Osroéné, za Ježíšem vyšle malíře Ananiáše, aby […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.3tis
Na divokých Havajských ostrovech plných přírodní krásy, která však ve své syrové podobě umí být smrtelně nebezpečná, má bohyně sopek Pele v mytologii neodmyslitelné místo. Avšak stejně jako platí, že probuzený vulkán často zapříčiní tragédii, také činy bohyně svírané žárlivostí mohou vést k neštěstí. Verzí příběhu o Pele existuje povícero. Podle jednoho z nich byla […]