Domů     Záhady historie
Etruští věštci: Bez rady shůry ani krok!
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 10.3.2021
3.8tis
Etruští věštci: Bez rady shůry ani krok!
252
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Na obzoru se zablýskne. Ohlušující hrom ohlašuje příchod bouřky. Vysoce postavení etruští kněží zvaní haruspikové bedlivě sledují elektrické výboje. Dokážou z nich prý vyčíst nejedno proroctví.

Etrurii byste našli na území dnešní Itálie. Ve 4. století před naším letopočtem je zdejší civilizace na vrcholu. Etrusky proslaví jejich naprostá důvěra v bohy a jejich poselství. Jak se ale dozvědět, co bohové chtějí a jaká budoucnost etruský národ čeká?

Haruspikové, napůl kněží, napůl proroci, dokážou číst v orgánech obětovaných zvířat i počasí!

Slavnosti s ovčími játry

Slavnost je v plném proudu. V ulicích se ozývá smích. K večeru přichází všemi očekávaný vrchol celého dne: Haruspikové zjeví svému lidu budoucnost! Na oltáři leží mrtvá ovce. Kněží bedlivě zkoumají její játra.

Jde o jednu z nejoblíbenějších věšteckých metod, bez které se neobejde žádná veřejná událost. Drobopravectví neboli haruspicie vyžaduje nejen talent, ale i znalosti.

Staré etruské město. Foto: rdesai – CC BY 2.0

Učebnice pro proroky

26. září 1877 najdou archeologové u městečka Gossolengo v italské provincii Piacenza unikátní artefakt. Jde o bronzová ovčí játra v životní velikosti. Brázdí je nápisy se jmény bohů. Jedná se o dokonalou učebnici pro budoucí haruspiky – každý z bohů prý nechává stopy na jiné části orgánu a kněží pak díky tomu podle tvaru, barvy i rýh určí, jaké vlivy a události lze očekávat!

Všechno je znamení!

Harupiskové ale nejsou jednostranní. Etruskové považují vše za znamení od bohů – jakýkoliv meteorologický jev či podivný nález může být vzkazem shůry, na kterých je tento národ doslova závislý.

Bez posvěcení haruspiků neudělá takřka žádné rozhodnutí!

Kam zamíří blesk?

Oblohu křižují blesky. Haruspikové z nich nespouštějí oči. Jejich dráha, křížení i velikost je dalším oblíbeným vodítkem k dešifrování božské vůle. Vždyť blesky sjíždějí z nebes, tedy přímo z rukou božstev!

Velkou váhu pak mají hlavně předměty, do kterých uhodilo. Pro proroky jde o knihy psané tajným písmem, ze kterých umí číst jen ti zasvěcení. Věcí zasažených bleskem si proto všímají i obyčejní vesničané.

Takový nález se dá dobře zpeněžit anebo si zajistit přízeň bohů jeho darováním kněžím v chrámech.

Etruští tanečníci. FOTO: PD-Art YorckProject, volné dílo, Creative Commons

Narodila se zrůda!

Kněžský sbor čítá až 60 členů. Vážnosti se těší nejen v Etrurii, ale i jejím okolí. Vždyť bohaté římské rodiny posílají své syny do učení právě do chrámů Etrusků, aby chlapci pochytili znalosti vyhlášené i ve všech okolních říších!

Naučí se zde číst z vnitřností zvířat, letu ptáků, přírodních úkazů a také ze zrůd. Zrození postižených zvířat je totiž pokládáno za zlé znamení!

Veje padnou

O etruské kultuře se nedochovalo příliš informací, jedno je však jisté: Proroci v ní hráli dominantní roli. A jaké slavili úspěchy? Kněží rozdělili budoucnost Etrusků na etapy. Každou z nich měla uvést znamení či významná událost.

A proroctví přesně sedí! Etruskové tak tuší, že Veje, nejbohatší z etruských měst ležící 16 kilometrů od Říma, padne. A skutečně – ve 4. století před Kristem Řím dobije Veje, aniž by jim jejich krajané přišli na pomoc.

Michaela Holubová

reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 919
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 933
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.8tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.0tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]