reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Etruští věštci: Bez rady shůry ani krok!
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 10.3.2021
3.8tis
252
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Na obzoru se zablýskne. Ohlušující hrom ohlašuje příchod bouřky. Vysoce postavení etruští kněží zvaní haruspikové bedlivě sledují elektrické výboje. Dokážou z nich prý vyčíst nejedno proroctví.

Etrurii byste našli na území dnešní Itálie. Ve 4. století před naším letopočtem je zdejší civilizace na vrcholu. Etrusky proslaví jejich naprostá důvěra v bohy a jejich poselství. Jak se ale dozvědět, co bohové chtějí a jaká budoucnost etruský národ čeká?

Haruspikové, napůl kněží, napůl proroci, dokážou číst v orgánech obětovaných zvířat i počasí!

Slavnosti s ovčími játry

Slavnost je v plném proudu. V ulicích se ozývá smích. K večeru přichází všemi očekávaný vrchol celého dne: Haruspikové zjeví svému lidu budoucnost! Na oltáři leží mrtvá ovce. Kněží bedlivě zkoumají její játra.

Jde o jednu z nejoblíbenějších věšteckých metod, bez které se neobejde žádná veřejná událost. Drobopravectví neboli haruspicie vyžaduje nejen talent, ale i znalosti.

Staré etruské město. Foto: rdesai – CC BY 2.0

Učebnice pro proroky

26. září 1877 najdou archeologové u městečka Gossolengo v italské provincii Piacenza unikátní artefakt. Jde o bronzová ovčí játra v životní velikosti. Brázdí je nápisy se jmény bohů. Jedná se o dokonalou učebnici pro budoucí haruspiky – každý z bohů prý nechává stopy na jiné části orgánu a kněží pak díky tomu podle tvaru, barvy i rýh určí, jaké vlivy a události lze očekávat!

Všechno je znamení!

Harupiskové ale nejsou jednostranní. Etruskové považují vše za znamení od bohů – jakýkoliv meteorologický jev či podivný nález může být vzkazem shůry, na kterých je tento národ doslova závislý.

Bez posvěcení haruspiků neudělá takřka žádné rozhodnutí!

Kam zamíří blesk?

Oblohu křižují blesky. Haruspikové z nich nespouštějí oči. Jejich dráha, křížení i velikost je dalším oblíbeným vodítkem k dešifrování božské vůle. Vždyť blesky sjíždějí z nebes, tedy přímo z rukou božstev!

Velkou váhu pak mají hlavně předměty, do kterých uhodilo. Pro proroky jde o knihy psané tajným písmem, ze kterých umí číst jen ti zasvěcení. Věcí zasažených bleskem si proto všímají i obyčejní vesničané.

Takový nález se dá dobře zpeněžit anebo si zajistit přízeň bohů jeho darováním kněžím v chrámech.

Etruští tanečníci. FOTO: PD-Art YorckProject, volné dílo, Creative Commons

Narodila se zrůda!

Kněžský sbor čítá až 60 členů. Vážnosti se těší nejen v Etrurii, ale i jejím okolí. Vždyť bohaté římské rodiny posílají své syny do učení právě do chrámů Etrusků, aby chlapci pochytili znalosti vyhlášené i ve všech okolních říších!

Naučí se zde číst z vnitřností zvířat, letu ptáků, přírodních úkazů a také ze zrůd. Zrození postižených zvířat je totiž pokládáno za zlé znamení!

Veje padnou

O etruské kultuře se nedochovalo příliš informací, jedno je však jisté: Proroci v ní hráli dominantní roli. A jaké slavili úspěchy? Kněží rozdělili budoucnost Etrusků na etapy. Každou z nich měla uvést znamení či významná událost.

A proroctví přesně sedí! Etruskové tak tuší, že Veje, nejbohatší z etruských měst ležící 16 kilometrů od Říma, padne. A skutečně – ve 4. století před Kristem Řím dobije Veje, aniž by jim jejich krajané přišli na pomoc.

Michaela Holubová

Foto: úvodní foto: Almare / Creative Commons / volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.5tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]