29. února: Den, který se vyskytuje pouze v přestupném roce.
Domů     Zkusili jsme na vlastní kůži: Cesta do minulých životů!
Zkusili jsme na vlastní kůži: Cesta do minulých životů!
od 30.1.2023
3.1tis
308
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Nad domky s plochými střechami se vyhoupne ostré slunce. Mezi malými staveními z kamenů a hlíny panuje ruch. V jednom z nich leží vyhublá žena. Zdá se, že umírá. Je jasné, že se tahle scéna odehrává staletí zpět kdesi v Asii. Přesto se mi zdá důvěrně známá. Vždyť ta vysílená cizí žena – to jsem já!

Někdo nadšeně převypráví desítky údajných vtělení, jiní nevidí vůbec nic. Jedna z forem takzvané abreaktivní terapie, regrese, dokáže prý zahladit staré šrámy na duši. Ostatně, kdo z nás by nějaký neměl?

Rozhodli jsme se tuhle metodu otestovat a zjistit, zda se nám zároveň podaří poodhalit závoj nad našimi minulými životy.

Když vás obestře chlad

Dá se něco poradit dopředu? Samozřejmě. Vyberte si na regresi zkušeného člověka s dobrými referencemi. Na sebe si oblečte pohodlné oblečení, počítejte také s tím, že některým lidem začne být po uvedení do stavu změněného vědomí chladno.

Mnohé také zajímá, nakolik jim tohle sezení provětrá peněženku. Ceny začínají obvykle na 500 korunách a končí na až na 2000 – podle odbornosti terapeuta i místa, kde se regrese odehrává. V Praze počítejte s vyšší taxou.

Mé vědomí klesá níž a níž

Usazuji se do pohodlného čalouněného křesla. Čekám, že terapeut vytáhne řetízek s hodinkami a začne mi s ním pomalu kývat před obličejem, abych upadla do hypnózy. To se ale nestane. Povede mě jen nízko položeným monotónním hlasem.

„Tvé vědomí klesá stále níž,“ slyším, zatímco mám zavřené oči. Je to relaxace. Bude ale k něčemu dobrá?

Od deseti k nule

Terapeut mě vede k postupnému uvolnění celého těla. Mezi jednotlivými větami nechává kratičké pauzy. Vzpomenu si na léto, kdy jsem chodila ven cvičit tai-chi. Tohle plánované uvolnění mi přijde podobné. Padá ze mě stres, cítím se šťastně.

„Budu počítat od 10 do 0. S každým číslem jste uvolněnější. Až řeknu nula, nebude vás už čas ani prostor držet…“, pokračuje.

Zapomenout na logiku

Jste úplně uvolněná. Užijte si to všudypřítomné blaho.“ Vede mě do fantazijních míst, která by člověk mohl ve své představivosti považovat za svůj vlastní ráj.

„Cítíte, jak se zvedáte do výšky – a dole, hluboko pod sebou, vidíte své tělo.“ Nechávám pracovat podvědomí a snažím se nezaplétat logiku nebo vědomou představivost. „Ať si mozek sám poradí – a uvidíme, co ukáže,“ říkám si. Můj průvodce mě pomalu, větu po větu, směřuje k údajným minulým životům.

Tohle není důležité

Nemám ponětí, kolik času už tu v křesle sedím. 10 minut? Hodinu? Kdo ví. Se zájmem sleduji, co se mi jako sen odehrává před očima. Nohy mi brouzdají kamenitou pláží, moře je studené.

Líčím, co vidím, ale někde v jádru vím, že tohle všechno vlastně není důležité. Nevím, jak se – pokud tahle vize je skutečně minulým životem – jmenuji. Jen vím, že jsem někde na severu a vedu celkem bezútěšný život. Ale zároveň nevýrazný. Umřu poměrně zamlada, ale to tu není nic výjimečného.

Říše ohně

A klesáme níž. Vidím oheň. Srdce mi začíná bušit rychleji. Rty podvědomě rozlepuji od sebe, aby se mi lépe dýchalo. Na jednu stranu vím, že sedím tady v křesle, na druhou to ale je jako velmi živé snění. Kdesi v hlavě mi probleskne: Tohle přeci znáš.

Ale to je všechno. Žádná další indicie. Je to divný oheň. Stojím v něm, ale zároveň se necítím zle. Někde vzadu v hlavě našeptává logika: Tohle asi nebude ta pravá vize. Ale – proč by nebyla?

Je abstraktní, těžko pochopitelná, ale vykouzlí mi, aniž bych věděla proč, na rtech letmý úsměv.

Není tu nic. A zároveň všechno

Je to vize plná síly a něčeho uspokojivého, co už dávno proklouzlo mezi prsty a tady a teď se to už takřka nedá pochopit. Terapeut mě stále vybízí, ať mu to popíši. Řeknu pár slov, ale uvědomím si, že popisuji vizuální stránku věci. A ta není podstatná.

Nejsou tu lidé, není tu žádné prostředí. A vlastně tu ani nejsem já, alespoň ne v tom smyslu, jak chápeme lidství. Zvláštní. To mě už terapeut vede dál. Klesáme níž ve vzpomínkách? Nevím. Zdálo se mi, že minulá vize byla vytržená z koloběhu času.

Asi. A dál těžko říct

Co bude dál? Jsem v malém domku s ušlapanou hliněnou podlahou. Už od pohledu je jasné, že to nebude Evropa. Asie. Ale kde? Z koutů paměti vylovím mapu světa a snažím se dotlačit sebe sama, abych si řekla, kde právě jsme.

Sleduji ohromné území a s hrůzou zjišťuji, že kdyby mi mapu ukázal někdo tehdy, neřekla bych mu také nic. Pod ošumělou tkanou dekou leží vyhublá žena. Je mi na nic.

Nechá mě pomalu umírat

Tmavé vlasy nemyté již několik týdnů, v místnosti je cítit puch. Stále vím, že tohle všechno je jen vize, která nemusí mít s realitou nic společného. Přesto mi vyschne v krku. Prásknou dřevěné dveře. Vejde nějaký muž.

Ta nebohá žena jen zvedne ruku – ale on se jen otočí a zase odejde. Vím, že má strašnou žízeň. On jí ale nedá nic. Její nemoc se již táhne dva týdny a on se o ženu odmítne postarat.

Vždyť máme dítě!

Je to jako zapnout televizi, vidět jen jeden díl seriálu, ale přesto znát dokonale kontext. Připadala jsem si, jakože stojím v rohu místnosti a s pusou dokořán to všechno pozoruji. Cítím strašnou bezmoc. A ve hře je navíc dítě.

Co s ním bude poté, až ta žena – až já zemřu? Ten strašný chlap se o něj rozhodně nepostará. Tam někde venku má totiž vlastní rodinu. Nechá ho umřít stejně, jako mě. Bez ptaní mě použil a teď mě zase zahazuje…

Terapie brekem

Snažím se uklidnit, jenže marně. U filmů obvykle nebrečím, snažím se nenatahovat ani při hádce. Teď se to ale nedá vydržet. Hystericky pláču, pláču a pláču. Když posmrkám všechny své papírové kapesníčky, musí mi terapeut podat krabici svých.

Chce, abych popisovala všechno, co jsem viděla – jinak mi nemůže pomoct. Jenže já na druhou stranu nemohu zastavit brek. Není to jen tou vizí. Je to i tím, že tahle metoda na mě zkrátka zafungovala.

Všechno dává smysl

Jak? Tenhle chvilkový obraz plný žalu stačil na to, aby se někde ve mně cosi sepnulo a řeklo: „Aha. Tak proto.“ Najednou mám pocit, že celý dosavadní život, každý krok, který jsem si později vyčítala, má svůj důvod.

Představte si, že před vámi leží puzzle. A teď, v tom krátkém okamžiku, ty nelogicky rozházené kousky složíte dohromady. Konečně pochopíte sebe sama, protože znáte motivaci. Má to jediný háček:

Někdy si můžete uvědomit, že některé věci jste vlastně až tak dopodrobna chápat nechtěli. Jenže to je už pozdě.

Realita nebo výplod mozku?

Můžeme se ptát, zda jsem skutečně viděla minulé životy. Na tohle vám ale odpověď dát nedokážu. Bylo to silné, velmi silné, ale zda se to skutečně před pár staletími stalo? Kdo ví. Jisté je jen jedno: Dávalo to smysl, a to velký, i v kontextu současného života.

Posunulo mě to zase o kousek dál. A v tom případě je jedno, zda šlo o ozvěnu minulosti, nebo jen momentální vizi, kterou mi mozek naservíroval k lepšímu pochopení sebe sama.

Foto: PX FUEL, Text zpracovaly autorky Michaela Holubová a Helena Stejskalová.
reklama
Související články
od 29.2.2024 76
4. prosince 2017 zažehne jiskra poblíž města Santa Paula v Kalifornii požár, který tu svým rozsahem nemá obdoby. Trvá až do 12. ledna 2018, bojuje s ním 8500 hasičů. Zničí 280 000 akrů půdy a domov kvůli němu musí opustit přes 100 000 lidí. Tragédie, nezvladatelný přírodní živel, řeklo by se. Podle některých konspirací ale vše vzniklo úmyslně!  
od 29.2.2024 264
Americký boháč Vanderbilt na poslední chvíli ruší svou rezervaci na palubě zaoceánského parníku Titanic. Co ho k tomu vedlo? Měl snad zlé tušení? Pokud ano, rozhodně nebyl jediný. Tragický osud slavné lodi údajně nejen předvídalo značné množství lidí, ale mluví se rovněž o tom, že Titanic možná poslalo ke dnu prokletí… Snad žád
od 29.2.2024 631
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat? Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se objeví i šedivý
od 28.2.2024 1.5tis
I když je pověstný meč krále Artuše zřejmě jen pouhou legendou, podobný meč, jehož příběh je stejně neuvěřitelný, však skutečně existuje jinde… Najdeme jej v italském Toskánsku. Třicet kilometrů od Massa Marittima, v provincii Siena, se nachází Rotonda di Montesiepi a ruiny starobylého cisterciáckého opatství, postaveného v roce 1182 na míst
od 28.2.2024 2.2tis
Říká se, že po smrti se proměníme v prach. Známé rčení však neplatí pro každého. Existují jedinci, jejichž těla si stále zachovávají svou původní podobu. Jako by jejich smrt byla jen věčným spánkem. Poslední díl seriálu vás seznámí se ženou z Haraldskær. Mohla mumie patřit vikinské královně, jak se někteří domnívají? Lidé, kteří se před několika ti
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
epochaplus.cz
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Zaostřeno na paměť: Existuje jedna, o které jste neměli tušení
21stoleti.cz
Zaostřeno na paměť: Existuje jedna, o které jste neměli tušení
Krátkodobou a dlouhodobou paměť známe všichni. Existuje však ještě jeden typ paměti o jejíž existenci jste do dnešního dne pravděpodobně neměli ani tušení. Jde o paměť senzorickou. V senzorické pa