25. března 1938: Během plavby z Palerma do Neapole záhadně mizí italský teoretický fyzik Ettore Majorana.
Domů     Zkusili jsme na vlastní kůži: Cesta do minulých životů!
Zkusili jsme na vlastní kůži: Cesta do minulých životů!
od 30.1.2023
3.1tis
308
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Nad domky s plochými střechami se vyhoupne ostré slunce. Mezi malými staveními z kamenů a hlíny panuje ruch. V jednom z nich leží vyhublá žena. Zdá se, že umírá. Je jasné, že se tahle scéna odehrává staletí zpět kdesi v Asii. Přesto se mi zdá důvěrně známá. Vždyť ta vysílená cizí žena – to jsem já!

Někdo nadšeně převypráví desítky údajných vtělení, jiní nevidí vůbec nic. Jedna z forem takzvané abreaktivní terapie, regrese, dokáže prý zahladit staré šrámy na duši. Ostatně, kdo z nás by nějaký neměl?

Rozhodli jsme se tuhle metodu otestovat a zjistit, zda se nám zároveň podaří poodhalit závoj nad našimi minulými životy.

Když vás obestře chlad

Dá se něco poradit dopředu? Samozřejmě. Vyberte si na regresi zkušeného člověka s dobrými referencemi. Na sebe si oblečte pohodlné oblečení, počítejte také s tím, že některým lidem začne být po uvedení do stavu změněného vědomí chladno.

reklama

Mnohé také zajímá, nakolik jim tohle sezení provětrá peněženku. Ceny začínají obvykle na 500 korunách a končí na až na 2000 – podle odbornosti terapeuta i místa, kde se regrese odehrává. V Praze počítejte s vyšší taxou.

Mé vědomí klesá níž a níž

Usazuji se do pohodlného čalouněného křesla. Čekám, že terapeut vytáhne řetízek s hodinkami a začne mi s ním pomalu kývat před obličejem, abych upadla do hypnózy. To se ale nestane. Povede mě jen nízko položeným monotónním hlasem.

„Tvé vědomí klesá stále níž,“ slyším, zatímco mám zavřené oči. Je to relaxace. Bude ale k něčemu dobrá?

Od deseti k nule

Terapeut mě vede k postupnému uvolnění celého těla. Mezi jednotlivými větami nechává kratičké pauzy. Vzpomenu si na léto, kdy jsem chodila ven cvičit tai-chi. Tohle plánované uvolnění mi přijde podobné. Padá ze mě stres, cítím se šťastně.

reklama

„Budu počítat od 10 do 0. S každým číslem jste uvolněnější. Až řeknu nula, nebude vás už čas ani prostor držet…“, pokračuje.

Zapomenout na logiku

Jste úplně uvolněná. Užijte si to všudypřítomné blaho.“ Vede mě do fantazijních míst, která by člověk mohl ve své představivosti považovat za svůj vlastní ráj.

„Cítíte, jak se zvedáte do výšky – a dole, hluboko pod sebou, vidíte své tělo.“ Nechávám pracovat podvědomí a snažím se nezaplétat logiku nebo vědomou představivost. „Ať si mozek sám poradí – a uvidíme, co ukáže,“ říkám si. Můj průvodce mě pomalu, větu po větu, směřuje k údajným minulým životům.

Tohle není důležité

Nemám ponětí, kolik času už tu v křesle sedím. 10 minut? Hodinu? Kdo ví. Se zájmem sleduji, co se mi jako sen odehrává před očima. Nohy mi brouzdají kamenitou pláží, moře je studené.

reklama

Líčím, co vidím, ale někde v jádru vím, že tohle všechno vlastně není důležité. Nevím, jak se – pokud tahle vize je skutečně minulým životem – jmenuji. Jen vím, že jsem někde na severu a vedu celkem bezútěšný život. Ale zároveň nevýrazný. Umřu poměrně zamlada, ale to tu není nic výjimečného.

Říše ohně

A klesáme níž. Vidím oheň. Srdce mi začíná bušit rychleji. Rty podvědomě rozlepuji od sebe, aby se mi lépe dýchalo. Na jednu stranu vím, že sedím tady v křesle, na druhou to ale je jako velmi živé snění. Kdesi v hlavě mi probleskne: Tohle přeci znáš.

Ale to je všechno. Žádná další indicie. Je to divný oheň. Stojím v něm, ale zároveň se necítím zle. Někde vzadu v hlavě našeptává logika: Tohle asi nebude ta pravá vize. Ale – proč by nebyla?

Je abstraktní, těžko pochopitelná, ale vykouzlí mi, aniž bych věděla proč, na rtech letmý úsměv.

Není tu nic. A zároveň všechno

Je to vize plná síly a něčeho uspokojivého, co už dávno proklouzlo mezi prsty a tady a teď se to už takřka nedá pochopit. Terapeut mě stále vybízí, ať mu to popíši. Řeknu pár slov, ale uvědomím si, že popisuji vizuální stránku věci. A ta není podstatná.

Nejsou tu lidé, není tu žádné prostředí. A vlastně tu ani nejsem já, alespoň ne v tom smyslu, jak chápeme lidství. Zvláštní. To mě už terapeut vede dál. Klesáme níž ve vzpomínkách? Nevím. Zdálo se mi, že minulá vize byla vytržená z koloběhu času.

Asi. A dál těžko říct

Co bude dál? Jsem v malém domku s ušlapanou hliněnou podlahou. Už od pohledu je jasné, že to nebude Evropa. Asie. Ale kde? Z koutů paměti vylovím mapu světa a snažím se dotlačit sebe sama, abych si řekla, kde právě jsme.

Sleduji ohromné území a s hrůzou zjišťuji, že kdyby mi mapu ukázal někdo tehdy, neřekla bych mu také nic. Pod ošumělou tkanou dekou leží vyhublá žena. Je mi na nic.

Nechá mě pomalu umírat

Tmavé vlasy nemyté již několik týdnů, v místnosti je cítit puch. Stále vím, že tohle všechno je jen vize, která nemusí mít s realitou nic společného. Přesto mi vyschne v krku. Prásknou dřevěné dveře. Vejde nějaký muž.

Ta nebohá žena jen zvedne ruku – ale on se jen otočí a zase odejde. Vím, že má strašnou žízeň. On jí ale nedá nic. Její nemoc se již táhne dva týdny a on se o ženu odmítne postarat.

Vždyť máme dítě!

Je to jako zapnout televizi, vidět jen jeden díl seriálu, ale přesto znát dokonale kontext. Připadala jsem si, jakože stojím v rohu místnosti a s pusou dokořán to všechno pozoruji. Cítím strašnou bezmoc. A ve hře je navíc dítě.

Co s ním bude poté, až ta žena – až já zemřu? Ten strašný chlap se o něj rozhodně nepostará. Tam někde venku má totiž vlastní rodinu. Nechá ho umřít stejně, jako mě. Bez ptaní mě použil a teď mě zase zahazuje…

Terapie brekem

Snažím se uklidnit, jenže marně. U filmů obvykle nebrečím, snažím se nenatahovat ani při hádce. Teď se to ale nedá vydržet. Hystericky pláču, pláču a pláču. Když posmrkám všechny své papírové kapesníčky, musí mi terapeut podat krabici svých.

Chce, abych popisovala všechno, co jsem viděla – jinak mi nemůže pomoct. Jenže já na druhou stranu nemohu zastavit brek. Není to jen tou vizí. Je to i tím, že tahle metoda na mě zkrátka zafungovala.

Všechno dává smysl

Jak? Tenhle chvilkový obraz plný žalu stačil na to, aby se někde ve mně cosi sepnulo a řeklo: „Aha. Tak proto.“ Najednou mám pocit, že celý dosavadní život, každý krok, který jsem si později vyčítala, má svůj důvod.

Představte si, že před vámi leží puzzle. A teď, v tom krátkém okamžiku, ty nelogicky rozházené kousky složíte dohromady. Konečně pochopíte sebe sama, protože znáte motivaci. Má to jediný háček:

Někdy si můžete uvědomit, že některé věci jste vlastně až tak dopodrobna chápat nechtěli. Jenže to je už pozdě.

Realita nebo výplod mozku?

Můžeme se ptát, zda jsem skutečně viděla minulé životy. Na tohle vám ale odpověď dát nedokážu. Bylo to silné, velmi silné, ale zda se to skutečně před pár staletími stalo? Kdo ví. Jisté je jen jedno: Dávalo to smysl, a to velký, i v kontextu současného života.

Posunulo mě to zase o kousek dál. A v tom případě je jedno, zda šlo o ozvěnu minulosti, nebo jen momentální vizi, kterou mi mozek naservíroval k lepšímu pochopení sebe sama.

Foto: PX FUEL, Text zpracovaly autorky Michaela Holubová a Helena Stejskalová.
reklama
Související články
od 25.3.2023 189
Ochrnutý muž z britského Somersetu za bílého dne zmizel ze zápraží svého domu. Zůstal po něm jen invalidní vozík, bez kterého by neudělal ani krok. V blízkosti domu se přitom tou dobou pohybovalo několik lidí. Mohl paralyzovaný stařík zmizet, aniž by si toho kdokoliv všiml? V roce 1763 měl Owen Parfitt již po sedmdesátce a za sebou dobrodružný život, o němž čast
od 25.3.2023 495
Anakonda velká a krajta mřížkovaná jsou dva nám známé největší druhy hada na světě. V extrémních případech mohou dosáhnout délky 9-10 metrů. Nikdo by nechtěl skončit v jejich drtivém objetí… Ale i tihle obři, kteří dokážou člověka svým tělem obmotat od hlavy až k patě, blednou v porovnání s něčím, co se plazilo Kalifornií v 19. století. V l
od 24.3.2023 1.5tis
Poslední doba ledová měla skončit zhruba před 10 000 lety. Po ní nám dodnes zůstávají ledovce a ledovcová jezera. Jsou zde už tisíce let. Vědci mluví o oteplování klimatu a varují, že i tyto ledové pomníky dávných dob postupně zmizí. Jen málokdo by ale čekal, že se tak může stát takřka ze dne na den!     Správce národního parku Bernarda O´
od 24.3.2023 1.9tis
Vesnice se topí ve tmě. Za zavřenými okenicemi hoří svíčky a lidé se modlí, aby celá ta hrůza už jednou provždy skončila. Někde tam venku je přízrak. Nikdo si nemůže být jistý životem. Kdysi to byl milý soused, teď je to prý upír. Kdo ho zastaví? Muž jménem Jure Grando Alilovič (1579–1656) byl prý historicky jeden z prvních upírů. Jeho hanebné a ne
od 23.3.2023 2.0tis
Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí Roger Scarberry společně se svou ženou Lindou a dvěma přáteli...     Do odbití půlnoci zbývá několik málo posledních minut, když se před automobilem zjeví ohromné šedivé stvoření s křídly. Nestvůra
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lásce jsem se přece jen neubránila
skutecnepribehy.cz
Lásce jsem se přece jen neubránila
Vyrůstala jsem mezi kluky, a tak jsem byla sama tak trošku jako kluk. Případní nápadníci to se mnou neměli snadné. Mít sourozence je velká radost. I když přiznávám, že vyrůstat se dvěma staršími bratry bylo někdy náročné. Maminka zemřela, když mi bylo sedm let, a od té doby jsem byla jedinou ženskou silou v naší domácnosti. Tatínek na nás
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
21stoleti.cz
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené po
Kdo je matkou Mádlova syna?
nasehvezdy.cz
Kdo je matkou Mádlova syna?
Herec Jiří Mádl (36) si své soukromí střeží jako oko v hlavě. Když se tedy objevila zpráva o tom, že se mu přednedávnem narodil syn František, pro mnohé to bylo překvapení. Ačkoli herec potvrdil, že
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
epochaplus.cz
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II.  
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Nanotechnologie znali už staří Římané
21stoleti.cz
Nanotechnologie znali už staří Římané
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
epochaplus.cz
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
Vyprahlá poušť postupně ustupuje a nad obzorem se tyčí vrchol nejvyšší budovy světa, poté si cestující všimnou okolních mrakodrapů. Ty vypadají ve srovnání s dubajskou dominantou jako chudí příbuzní.
Léčitelky s hebkým kožíškem
panidomu.cz
Léčitelky s hebkým kožíškem
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel