Domů     Zázraky
Zpověď ze dna řeky: Jan prý utekl hrobníkovi z lopaty
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 18.3.2021
3.8tis
Zpověď ze dna řeky: Jan prý utekl hrobníkovi z lopaty
Vodní plochy podle legend lákají nadpřirozené bytosti.
646
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Podívá se pod sebe. Od vodní hladiny ho dělí tři metry. Něco mu říká, ať tentokrát neskáče. Neposlechne to. Odrazí se, ale podklouzne mu noha. Smrt ho chce chytit do náruče.

Je 11. srpna 1988 a jsme na břehu řeky Orlice u Týniště nad Orlicí.

17letý Jan Boštík pomalu klesá pod hladinu. Jsou tu minimálně dva metry hloubky. Má rozdrcený nebo zlomený čtvrtý, pátý a šestý krční obratel. To ještě není to nejhorší. Mladík si i narušil míchu. Nemůže se ani pohnout.

Pod vodou zažívají lidé někdy velmi podivné věci. Patříte i vy mezi ty, kteří se již někdy topili? Vodní plochy podle legend lákají nadpřirozené bytosti.

Poslední vzduchová bublina

„Přišel okamžik, kdy jsem věděl, že mám poslední bublinu vzduchu a budu muset vdechnout vodu a umřít. Otevřel jsem pusu. Když jsem to udělal, řekl jsem si, že je konec,“ líčí Jan. „Nebyl jsem na to připravený – o smrti jsme nikdy nemluvili.“ Namísto tmy a naprostého konce se ale stane něco jiného.

Ví, že je pod vodou, bez vzduchu. Zároveň se ale dívá na dno řeky, kde vidí ležet své tělo.

Byl jsem to stále já

„Zvláštní bylo to, že jsem k němu nic necítil. Neměl jsem potřebu ho zachraňovat a oživovat,“ líčí. Jeho cesta tím ale nekončí. Duše začíná klesat, aniž by s tím mohl cokoliv udělat, jakýmsi černým prostorem.

„Cítil jsem se jako Boštík Jan, celý duševně i duchovně. Normálně jsem myslel, měl pocity – jen jsem neměl fyzické tělo.“ Po chvilce se Jan octl v obrovském růžovožlutém místě.

Pod vodou zažívají lidé někdy velmi podivné věci.

Konečně jsem doma!

„Cítil jsem, že jsem doma, že už jsem tam jednou byl. Byl to krásný pocit.“ Vzpomene si na rodiče – jistě ho budou hledat. Touha zůstat „doma“ je ale silnější. Pocítí přítomnost někoho dalšího. Je to velké světlo, které má tvar postavy.

„Okamžitě jsem věděl, že je to Ježíš Kristus!“ Jenže jak? Mládenec je nadšený motorkář žijící v době socialismu. Zajímá ho metal a děvčata. A o Ježíšovi, dle jeho vlastních slov, do té doby nikdy neslyšel!

Náruč plná lásky

„Vzal mě do náruče a objímal jako malé dítě. Bylo to velmi intimní a plné lásky. Takový pocit jsem nikdy dřív nezažil. Znovu to prožiju až v nebi,“ míní Jan. Před očima se mu mezitím promítne několik, vesměs negativních, okamžiků života.

„Čím chceš obhájit svůj život?“ Tuhle otázku mladík spíše pocítí. A zjistí, že nemá co říct.

Zpátky mezi živými

„Když tíživý pocit odešel, rozhodl jsem se, že tam zůstanu,“ vzpomíná. Vydá se dál. Zdá se, že se ten abstraktní prostor rozděluje na dva směry. V tu chvíli ale cítí, že nemůže dál. „Vrať se, ještě není tvůj čas,“ sdělí mu Ježíš.

„Vzal mě zvláštní silou a najednou mě vrátil do mého těla,“ popisuje Jan návrat mezi živé. Kamarád právě jeho tělo vytahuje z vody.

Patříte i vy mezi ty, kteří se již někdy topili?

Mladíkova proměna

Pro Jana nastal boj o život. „Toužil jsem po návratu do nebe,“ přiznává. Z bezstarostného motorkáře se najednou stane mladý muž hledající svou životní cestu v náboženství. Začne se zajímat o okultismus. „Nenašel jsem tam ale logiku věci a hlavně tu krásnou nepodmíněnou lásku,“ vysvětluje. Jeho život se proti dřívějšku obrátí naruby.

Nechápu, proč jsem se dřív vysmíval

„Nechápu, proč jsem se jednu dobu křesťanství tak vysmíval, celý můj zážitek mi zapadl do kompletní mozaiky ve chvíli, kdy jsem si přečetl bibli,“ říká dnes. Našel svou cestu. „S Ježíšem jsem mluvil v modlitbách,“ tvrdí.

Zpátky by prý neměnil. Dnes již 43letý Jan Boštík si uvědomuje, že všechno jednou skončí. A doufá, že se vrátí „domů“.

Jan Boštík, David Vojtíšek

Kdo je Jan Boštík?

Od osudného skoku do Orlice a fatálního úrazu krční páteře zůstal Jan Boštík na vozíku.

Vystřídal několik zaměstnání, v současné době je jeho pracovní náplní internetová reklama a online marketing.

Miluje cestování, pestré a zdravé jídlo, dobrý spánek a RC modelařinu.

S manželkou Ivetou má dceru Kristýnu.

Štítky:
reklama
Související články
od Jan Šedivý 21.10.2021 306
Poutní místa, léčivé studánky, praslovanská hradiště, posvátné stromy a svatyně.  Tam všude se můžete dočkat nevysvětlitelných událostí, zázračných vyléčení a tajemných zjevení. Svatá Hora Příbram Soška pomáhá a zázračně léčí Podle pověsti nechal kapličku postavit jistý rytíř jako dík Panně Marii za vyslyšené prosby, když jej přepadli loupežníci. Sláva původně skromné kapličky ze 13. století zazářila po jedné […]
od Adriana Vojtíšková 14.10.2021 5.4tis
Jedním z nejnovějších rostlinných objevů ze srdce Amazonie jsou bobule palmy acai. Tmavé plody připomínající borůvky obsahují mimořádné množství antioxidantů, látek přirozeně zpomalujících stárnutí organismu.     Bobule navíc mají ještě vysoký obsah vápníku, který je třeba ve srovnání s podílem tohoto prvku v mléce asi dvojnásobný. Neuvěřitelných 40 % plodu pak tvoří vláknina. Jde tedy o nutriční […]
od Adriana Vojtíšková 13.10.2021 4.2tis
Amazonská rostlinka chanca piedra je nejčastěji využívána jako silnější a v širším spektru účinnější obdoba urologického čaje. Její účinky jsou takřka zázračné…     Chanca piedra znamená v překladu lomikámen. Ale pozor, v češtině už toto pojmenování máme pro rod Saxifraga, kdežto chanca piedra, která v Evropě neroste, nese název smuteň. Nálev z chanca piedry […]
od Eva Soukupová 13.10.2021 4.3tis
Mandylion nebo též obraz z Edessy je čtvercový kus tkaniny, na kterém je viditelný obraz mužské tváře. Jde prý o první vyobrazení Ježíše Krista. Vznikl neznámým způsobem a podle legendy má zázračnou moc, která uzdravila mezopotámského krále. Mandylion údajně vzniká poté, co Abgar Ukkama, král starověkého mezopotámského regionu Osroéné, za Ježíšem vyšle malíře Ananiáše, aby […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.3tis
Na divokých Havajských ostrovech plných přírodní krásy, která však ve své syrové podobě umí být smrtelně nebezpečná, má bohyně sopek Pele v mytologii neodmyslitelné místo. Avšak stejně jako platí, že probuzený vulkán často zapříčiní tragédii, také činy bohyně svírané žárlivostí mohou vést k neštěstí. Verzí příběhu o Pele existuje povícero. Podle jednoho z nich byla […]