29. září 1812: Den, kdy se dle jedné z teorií narodil Kašpar Hauser, chlapec, který se roku 1828 zjevil v Norimberku dezorientovaný, v otrhaných šatech a zcela bez vzpomínek.
Domů     Ztracený v čase. Tajemný případ Edwarda Allena Oxforda
Ztracený v čase. Tajemný případ Edwarda Allena Oxforda
od 27.1.2023
3.4tis
364
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1918 je v Antarktidě zachráněn muž jménem Edward Allen Oxford poté, co dlouhé dva roky přežíval v extrémně nehostinném prostředí.

Nejenže je bez jakéhokoliv vybavení, navíc svým zachráncům tvrdí, že od jeho zmizení uplynulo pouhých šest týdnů a že je prožil na tropickém ostrově. Mluví pravdu, nebo jen blouzní?

Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal? „Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například. Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.

Příběh začíná v roce 1916. U pobřeží Antarktidy v souostroví Jižní Shetlandy torpéduje německá ponorka obchodní loď Spojenců, která se velmi rychle potopí.

Všichni jsou přesvědčeni, že v mrazivých vodách nemohl nikdo přežít, a stejně tak věří, že je ztracen i celý náklad lodi – na západní frontu vezla jídlo a léky.

Jenže o dva roky později je na bezejmenném malém ostrůvku u západního pobřeží Antarktidy objeven muž, který tvrdí, že potopení lodi jako jediný přežil! Mohl dotyčný už v této chvíli lhát? Prohlásí se za občana Velké Británie jménem Edward Allen Oxford.

Když se ho jeho zachránci vyptávají, jak dokázal tak dlouho přežít na doslova prázdném zmrzlém ostrově, nechápe, čemu se diví.

„Vždyť jsem tu jen asi šest týdnů,“ odpoví prý. Loď ale byla podle všech zpráv skutečně potopena o dva roky dříve. Co se tedy v ledové pustině odehrálo?

„Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.
„Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.

Kam zmizel ostrov?

Oxford vzápětí zachráncům vysvětlí, že na malý ostrůvek zabloudil ve snaze ulovit si něco k jídlu. Těch šest týdnů prý prožil na blízkém větším ostrově. V ten moment jsou si jeho posluchači téměř jistí, že se zbláznil.

Za malým kusem země, kde se v těch okamžicích nacházejí, je totiž už jen oceán. Dokonce se posléze vypraví směrem, který jim Oxford ukáže, žádný ostrov ale nenaleznou.

Jako by to nestačilo, Oxford tvrdí, že neměl problém přežít, protože na ostrově je teplé, až tropické podnebí a hustá vegetace se spoustou zvěře! Námořníci už mu nevěří ani slovo. Jenže stále nedokážou nijak vysvětlit, jak tedy muž dva roky přežil.

Po návratu do civilizace prohlásí odborníci Oxforda za blázna a je poslán do zotavovny v Novém Skotsku. Protože jeho přežití stále představuje záhadu, je pečlivě sledován, díky čemuž je dnes jeho příběh známý. Mohl mít prostě štěstí? Nebo jde ještě o něco jiného?

Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal?
Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal?

Záhada jménem Quatria

Během pobytu v zařízení se Oxford zamiluje do jedné z ošetřovatelek jménem Mildred, patřící ke Kanadskému armádnímu zdravotnickému sboru.

Poté, co je po 18 měsících propuštěn, se s Mildred vezmou a odstěhují se do kanadské provincie Quebec, kde má Oxford bratrance. Nějakou dobu pracují na farmě, později vezme Oxford zaměstnání lesníka.

Často je kvůli novému povolání pryč, své ženě proto posílá dopisy. Kromě vyznání lásky a příběhů z dřevorubeckých táborů v nich často vzpomíná na dobu, kterou prožil v Antarktidě.

Ačkoliv o svém zážitku už veřejně nemluví, stále trvá na svojí verzi – žil prý v tropickém ráji, který nazývá Quatria.

Mildred během života údajně obdrží zhruba dvě stovky dopisů, v nichž Oxford popisuje zvláštní ostrov a líčí nejrůznější detaily. Není jasné, zda mu jeho žena věřila, dopisy si ale pečlivě schovávala. Proč Oxford na Antarktidu stále vzpomínal?

Co odhalí dopisy?

Když na konci 40. let minulého století Oxford i Mildred zemřou, zmíněný bratranec zdědí jejich dům a jeho rodina v něm žije dalších více než 50 let. Druhá část celého příběhu pak začíná před několika lety.

Právě pozdější majitelé totiž záhadu Oxfordova přežití vynesou na světlo, a to poté, co při rekonstrukci v domě objeví sbírku jeho dopisů!

V podkroví starého domu naleznou dřevěnou skříňku, obsahující desítky psaní, často s popisem vzdálené Antarktidy. Okamžitě se o historii svého domu začnou zajímat, a dokonce se jim podaří kontaktovat britské námořnictvo.

„Byl námořníkem na obchodní lodi, která byla torpédována. Bez racionálního vysvětlení svého přežití ho zachránili až o dva roky později,“ je jim údajně sděleno. Rovněž jsou upozorněni, že Oxford byl blázen. Má námořnictvo pravdu?

Záhadné zjevení a konspirační teorie

Rodina se rozhodne zveřejnit obsah dopisů a zejména z některých úryvků mrazí. Oxford v nich například popisuje záhadné zjevení, které spatřil v dřevorubeckém táboře. „Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to.

Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.

Navíc tvrdí, že stejnou entitu pozorovali i při oné osudné plavbě u Jižních Shetland a že ho právě ona zachránila z potápějící se lodi!

„Nebyl to žádný vítr, co nás zaválo tak daleko na jih, přestože to oficiální zprávy tvrdí, a rozhodně nebyla náhoda, že nás ta německá ponorka našla a potopila.

O skutečné jižní frontě války nesměl nikdo mluvit, jinak byl prohlášen jako já za blázna, ale můžu tě ujistit, že nás tehdy potopili, abychom neobjevili tajnou železnici přes jižní pól,“ tvrdí Oxford v jiném dopise. Viděl snad v Antarktidě něco, co neměl? Kdo nebo co je Anthuor?

Z dopisů vznikne kniha

Oxford dále tvrdí, že tuto skrytou železnici vybudovali Rusové už v roce 1830, aby měli přístup k „tomu“, co tam nalezli. Co by to ale mělo být, Oxford nikdy v dopisech nevysvětlí, je ale možné, že jeho žena jeho pravdu znala.

„Je tu stále tolik toho, co jsem ti ještě neřekl. Musím ti vysvětlit, jak jsem se k té nešťastné cestě vůbec dostal a co se stalo, když nás Němci našli. Pokud je Bílý jelen nablízku, můj úkol bude brzy u konce,“ končí jeden z dopisů naznačením další záhady.

Jsou psaní jen důkazem Oxfordova bláznovství? Majitelé domu jsou dopisy tak fascinováni, že jeden ze členů rodiny nakonec vydá knihu Ztracené knihy Quatria.

Z velké části má být založena právě na Oxfordových dopisech a popisuje příběh ztracené dávné civilizace, o jejíž existenci věděli jen někteří odvážní objevitelé, kteří zkoumali Antarktidu. Mohou být některé části knihy pravdivé? A bez ohledu na všechny další informace – jak vysvětlit Oxfordovo přežití?

Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.
Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.

Zmizení britského objevitele

Britský objevitel Alfred Isaac Middleton zmizí na konci 19. století v džungli na Sumatře a už ho nikdy nikdo nespatří.

Má tam pátrat po starobylém ztraceném městě Dawleetoo a ačkoliv má za sebou již několik náročných expedic po celém světě, tato je nejspíš nad jeho síly. Město má ležet v blízkosti jezera Lop Nur, které je dnes již úplně vyschlé.

Právě v této oblasti se údajně Middleton ztratil. Slavný Smithsonův institut v USA údajně ale vlastní dokumenty dokazující, že před svým zmizením v okolí jezera nalezl jakýsi poklad, pocházející právě z města Dawleetoo!

Muž jménem John Hargreaves v nich totiž tvrdí, že Middletonova expedice byla úspěšná a město v džungli objevila.

Hargreaves je údajně Middletonovým zástupcem. Když dorazí do města Dawleetoo, naleznou v něm prý mapu ke zlatému pokladu se sochou ženy vyrobenou v bájné Atlantidě.

Jenže Middleton je vzápětí zajat domorodci, v zajetí brzy zemře a mapa zmizí spolu s jeho tělem. Hargreaves má po pokladu v pozdějších letech znovu pátrat, zda ho ale objeví, dokumenty neuvádějí.

Je celý příběh smyšlený, nebo se v hloubce džungle na Sumatře stále ukrývá ztracené město?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, facebook.com, wikimedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.9.2023 1
Většina tajemných tvorů, kteří mají podle mýtů a legend obývat odlehlé kouty planety, svým vzhledem nijak zvlášť nepřekvapí. Většinou připomínají známé živočichy nebo mají podobu dávno vyhynulých dinosaurů. Vedle nich se však na řadě míst vypráví také příběhy o tvorech mnohem podivnějších. Tvorech, které nelze nazvat jinak než slovem bizarní. Představujeme ty nejpodivnější z nich. [gallery ids=
od 28.9.2023 1.2tis
Thunderbird neboli hromový pták je nám známý zejména z legend indiánů, ti však nemají být ani zdaleka jediní, kdo v jeho existenci věří. Přízračného tvora přinášejícího na křídlech bouři prý v 19. století spatří nespočet svědků. Je tedy možné, že v nějaké podobě skutečně existuje? Mladý novinář z města Tombstone v Arizoně se bolestivě zavrtí v s
od 28.9.2023 1.3tis
Některá místa fascinují zároveň vědce i záhadology. Patří mezi ně i tajemné jeskyně z různých koutů planety, které byly dosud jen málo prozkoumány nebo v nichž dochází k řadě naprosto nevysvětlitelných skutečností. ENIGMA vás zve na jejich prohlídku! Slanit se do některých jeskyní vyžaduje odvahu. Dochází v nich totiž k záhadným jevům
od 27.9.2023 2.0tis
Mořské panny mají být postavy vyskytující se tak maximálně v mýtech a dílech spadajících do žánru fantasy. Alespoň si to myslí drtivá většina lidí. Jenže opravdu to tak je? V posledních letech se doslova roztrhl pytel s různými svědectvími, podle nichž jsou mořské panny ve skutečnosti naprosto reálná stvoření! Již stovky let si lidé vyprávějí
od 27.9.2023 2.6tis
V mytologii nalezneme zmínky o tajemných ještěřích monstrech, která tehdejší lidé považují za draky! Podobná nestvůra měla být spatřena i před několika staletími na Slovensku. O co šlo? A mohou být legendy o dracích alespoň z části založené na skutečnosti?     Velké ještěří monstrum přelétává louku na úpatí Nízkých Tater. Za chvíli pod seb
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
iluxus.cz
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
Vedení luxusního resortu Waldorf Astoria Seychelles Platte Island, o jehož brzkém otevření jsme nedávno informovali, oznámilo jmenování Eliase Pertofta generálním ředitelem resortu. Elias Pertoft p
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
epochaplus.cz
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese.
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
21stoleti.cz
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Kláro
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
epochaplus.cz
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
S dcerou má krásný vztah
nasehvezdy.cz
S dcerou má krásný vztah
Krásná herečka ze seriálu Co ste hasiči Jana Bernášková (42) pyšně sleduje, jak se daří její půvabné dceři Justýně (16). Bohužel se nedávno musela vyrovnat s tím, že jí poprvé odjela do zahraničí.
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Vydejte se na jeřabiny
panidomu.cz
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
skutecnepribehy.cz
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
Byla jsem ještě malá holka. A naši po mně chtěli, abych si vybrala, zda chci po rozvodu bydlet s mámou, nebo s tátou. Probrečela jsem tenkrát celé noci. Naši se rozvedli, když mi bylo jedenáct. Nikdy na to nezapomenu, straší mě to ve snech dodnes, a to jsem v důchodu. A tak to občas ve spánku prožiji znovu a budím se zpocená