28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Ztracený v čase. Tajemný případ Edwarda Allena Oxforda
Ztracený v čase. Tajemný případ Edwarda Allena Oxforda
od 27.1.2023
3.4tis
364
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1918 je v Antarktidě zachráněn muž jménem Edward Allen Oxford poté, co dlouhé dva roky přežíval v extrémně nehostinném prostředí.

Nejenže je bez jakéhokoliv vybavení, navíc svým zachráncům tvrdí, že od jeho zmizení uplynulo pouhých šest týdnů a že je prožil na tropickém ostrově. Mluví pravdu, nebo jen blouzní?

Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal? „Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například. Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.

Příběh začíná v roce 1916. U pobřeží Antarktidy v souostroví Jižní Shetlandy torpéduje německá ponorka obchodní loď Spojenců, která se velmi rychle potopí.

reklama

Všichni jsou přesvědčeni, že v mrazivých vodách nemohl nikdo přežít, a stejně tak věří, že je ztracen i celý náklad lodi – na západní frontu vezla jídlo a léky.

Jenže o dva roky později je na bezejmenném malém ostrůvku u západního pobřeží Antarktidy objeven muž, který tvrdí, že potopení lodi jako jediný přežil! Mohl dotyčný už v této chvíli lhát? Prohlásí se za občana Velké Británie jménem Edward Allen Oxford.

Když se ho jeho zachránci vyptávají, jak dokázal tak dlouho přežít na doslova prázdném zmrzlém ostrově, nechápe, čemu se diví.

„Vždyť jsem tu jen asi šest týdnů,“ odpoví prý. Loď ale byla podle všech zpráv skutečně potopena o dva roky dříve. Co se tedy v ledové pustině odehrálo?

„Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.
„Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.

Kam zmizel ostrov?

Oxford vzápětí zachráncům vysvětlí, že na malý ostrůvek zabloudil ve snaze ulovit si něco k jídlu. Těch šest týdnů prý prožil na blízkém větším ostrově. V ten moment jsou si jeho posluchači téměř jistí, že se zbláznil.

reklama

Za malým kusem země, kde se v těch okamžicích nacházejí, je totiž už jen oceán. Dokonce se posléze vypraví směrem, který jim Oxford ukáže, žádný ostrov ale nenaleznou.

Jako by to nestačilo, Oxford tvrdí, že neměl problém přežít, protože na ostrově je teplé, až tropické podnebí a hustá vegetace se spoustou zvěře! Námořníci už mu nevěří ani slovo. Jenže stále nedokážou nijak vysvětlit, jak tedy muž dva roky přežil.

Po návratu do civilizace prohlásí odborníci Oxforda za blázna a je poslán do zotavovny v Novém Skotsku. Protože jeho přežití stále představuje záhadu, je pečlivě sledován, díky čemuž je dnes jeho příběh známý. Mohl mít prostě štěstí? Nebo jde ještě o něco jiného?

Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal?
Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal?

Záhada jménem Quatria

Během pobytu v zařízení se Oxford zamiluje do jedné z ošetřovatelek jménem Mildred, patřící ke Kanadskému armádnímu zdravotnickému sboru.

reklama

Poté, co je po 18 měsících propuštěn, se s Mildred vezmou a odstěhují se do kanadské provincie Quebec, kde má Oxford bratrance. Nějakou dobu pracují na farmě, později vezme Oxford zaměstnání lesníka.

Často je kvůli novému povolání pryč, své ženě proto posílá dopisy. Kromě vyznání lásky a příběhů z dřevorubeckých táborů v nich často vzpomíná na dobu, kterou prožil v Antarktidě.

Ačkoliv o svém zážitku už veřejně nemluví, stále trvá na svojí verzi – žil prý v tropickém ráji, který nazývá Quatria.

Mildred během života údajně obdrží zhruba dvě stovky dopisů, v nichž Oxford popisuje zvláštní ostrov a líčí nejrůznější detaily. Není jasné, zda mu jeho žena věřila, dopisy si ale pečlivě schovávala. Proč Oxford na Antarktidu stále vzpomínal?

Co odhalí dopisy?

Když na konci 40. let minulého století Oxford i Mildred zemřou, zmíněný bratranec zdědí jejich dům a jeho rodina v něm žije dalších více než 50 let. Druhá část celého příběhu pak začíná před několika lety.

Právě pozdější majitelé totiž záhadu Oxfordova přežití vynesou na světlo, a to poté, co při rekonstrukci v domě objeví sbírku jeho dopisů!

V podkroví starého domu naleznou dřevěnou skříňku, obsahující desítky psaní, často s popisem vzdálené Antarktidy. Okamžitě se o historii svého domu začnou zajímat, a dokonce se jim podaří kontaktovat britské námořnictvo.

„Byl námořníkem na obchodní lodi, která byla torpédována. Bez racionálního vysvětlení svého přežití ho zachránili až o dva roky později,“ je jim údajně sděleno. Rovněž jsou upozorněni, že Oxford byl blázen. Má námořnictvo pravdu?

Záhadné zjevení a konspirační teorie

Rodina se rozhodne zveřejnit obsah dopisů a zejména z některých úryvků mrazí. Oxford v nich například popisuje záhadné zjevení, které spatřil v dřevorubeckém táboře. „Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to.

Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.

Navíc tvrdí, že stejnou entitu pozorovali i při oné osudné plavbě u Jižních Shetland a že ho právě ona zachránila z potápějící se lodi!

„Nebyl to žádný vítr, co nás zaválo tak daleko na jih, přestože to oficiální zprávy tvrdí, a rozhodně nebyla náhoda, že nás ta německá ponorka našla a potopila.

O skutečné jižní frontě války nesměl nikdo mluvit, jinak byl prohlášen jako já za blázna, ale můžu tě ujistit, že nás tehdy potopili, abychom neobjevili tajnou železnici přes jižní pól,“ tvrdí Oxford v jiném dopise. Viděl snad v Antarktidě něco, co neměl? Kdo nebo co je Anthuor?

Z dopisů vznikne kniha

Oxford dále tvrdí, že tuto skrytou železnici vybudovali Rusové už v roce 1830, aby měli přístup k „tomu“, co tam nalezli. Co by to ale mělo být, Oxford nikdy v dopisech nevysvětlí, je ale možné, že jeho žena jeho pravdu znala.

„Je tu stále tolik toho, co jsem ti ještě neřekl. Musím ti vysvětlit, jak jsem se k té nešťastné cestě vůbec dostal a co se stalo, když nás Němci našli. Pokud je Bílý jelen nablízku, můj úkol bude brzy u konce,“ končí jeden z dopisů naznačením další záhady.

Jsou psaní jen důkazem Oxfordova bláznovství? Majitelé domu jsou dopisy tak fascinováni, že jeden ze členů rodiny nakonec vydá knihu Ztracené knihy Quatria.

Z velké části má být založena právě na Oxfordových dopisech a popisuje příběh ztracené dávné civilizace, o jejíž existenci věděli jen někteří odvážní objevitelé, kteří zkoumali Antarktidu. Mohou být některé části knihy pravdivé? A bez ohledu na všechny další informace – jak vysvětlit Oxfordovo přežití?

Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.
Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.

Zmizení britského objevitele

Britský objevitel Alfred Isaac Middleton zmizí na konci 19. století v džungli na Sumatře a už ho nikdy nikdo nespatří.

Má tam pátrat po starobylém ztraceném městě Dawleetoo a ačkoliv má za sebou již několik náročných expedic po celém světě, tato je nejspíš nad jeho síly. Město má ležet v blízkosti jezera Lop Nur, které je dnes již úplně vyschlé.

Právě v této oblasti se údajně Middleton ztratil. Slavný Smithsonův institut v USA údajně ale vlastní dokumenty dokazující, že před svým zmizením v okolí jezera nalezl jakýsi poklad, pocházející právě z města Dawleetoo!

Muž jménem John Hargreaves v nich totiž tvrdí, že Middletonova expedice byla úspěšná a město v džungli objevila.

Hargreaves je údajně Middletonovým zástupcem. Když dorazí do města Dawleetoo, naleznou v něm prý mapu ke zlatému pokladu se sochou ženy vyrobenou v bájné Atlantidě.

Jenže Middleton je vzápětí zajat domorodci, v zajetí brzy zemře a mapa zmizí spolu s jeho tělem. Hargreaves má po pokladu v pozdějších letech znovu pátrat, zda ho ale objeví, dokumenty neuvádějí.

Je celý příběh smyšlený, nebo se v hloubce džungle na Sumatře stále ukrývá ztracené město?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, facebook.com, wikimedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.3.2023 477
Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a možná i začátkem sedmdesátých let v severní Kalifornii a nikdy není dopaden. Je mu přisuzováno sedm vražedných útoků, z toho pět dokonaných vražd. Američan Gary L. Stewart nedávno prohlásil, že hledaným zabijákem byl jeho biologický otec! Skutečně odhalil po mnohaletém pátrání pravdu? Jeho činy budí nepředstavite
od 27.3.2023 2.0tis
Je prosinec 1938 a zasněženou krajinou Wyomingu prochází lovec. Obezřetně se blíží k pytli ležícímu na zemi. Když do něj strčí, vysune se ven lidská ruka! Ukáže se, že patří Margaret Martin, slušné dívce, která byla krutě mučena a poté uškrcena. Připletla se do cesty sériovému vrahovi? Zabil ji někdo z místních? Na tyto otázky, podobně jako na jiné záhadné zločiny z depresivních amerických 30.
od 26.3.2023 2.0tis
Naše planeta procházela mnoha epochami, kdy zuby cenil takřka celý svět. Jedním z nejstrašnějších predátorů, který kdy na Zemi žil, byl dozajista žralok megalodon. Jsme si však skutečně jistí, že vyhynul před necelý čtyřmi miliony let a evoluce tuto obří parybu ve světovém oceánu, na nějakém odlehlém místě, nezapomněla? Existenci pravěkého m
od 26.3.2023 2.3tis
Ropná havárie v Mexickém zálivu se svým ekologickým rozměrem vymyká všem „průšvihům“, které Zemi potkaly do té doby. Nový a tajemný rozměr dodává celé události spisovatel Gustav Meyrink, který před více než 100 lety napsal povídku Petroleum, Petroleum. Naprosto věrně v ní popisuje ropnou zkázu likvidující oceán!   Velice se zajímá o okultismus a h
od 26.3.2023 2.6tis
Území Spojených států ukrývá mnoho oblastí plných hlubokých lesů, obtížně přístupných hor nebo studených řek a jezer. Patří mezi ně i Yosemitský park ležící v pohoří Sierra Nevada v severní Kalifornii. Kromě nedotčené přírody lokalita láká i záhadology. Proč jde podle některých z nich o jedno z nejtajemnějších míst v Americe? Po stezce vinoucí se mezi
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz
3 dorty, které si podmanily svět
Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem, ořechy, medem, sýrem, tvarohem, či jinými surovinami, které dané století zrovna nabízí, odolá jim jen málokdo. Zvlášť jsou-li pečené s láskou. &nbs
Svět v číslech: Nevyzpytatelný vítr
epochaplus.cz
Svět v číslech: Nevyzpytatelný vítr
Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Našim předkům pomáhá získat mouku z obilí nebo se opře do plachet na dlouhých cestách po moři, dnes dodává elektřinu. Ale mnohdy se také dokáže změnit na zničující sílu
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
21stoleti.cz
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
Kdyby Ulrich Rorschach, malíř a učitel kreslení, věděl, že talent, který předá, pomůže jeho synovi ke světovému věhlasu, byl by přešťastný. Jen by se divil, k čemu ten chlapec vlastně barvy a papír po
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi nejvyhledávanější místa v Praze, a to nejen kvůli úžasným ubytovacím kapacitám, ale i díky skvělé gastronomii a vyhlášeným eventům, pro Vás připravil „Velik
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
skutecnepribehy.cz
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
Léta jsme si žili v pohodě. Náš život se ale zničehonic zvrátil do napjatých emocí. Dcera nevydýchala, že její táta zaměstnal svou bývalou ženu. S Petrem jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou. Petrova bývalá žena Věra nenesla rozvod dobře a dlouho se snažila, aby
Stala se z Tatiany Dykové stíhačka?
nasehvezdy.cz
Stala se z Tatiany Dykové stíhačka?
Kamkoli vejdou, tam upoutají pozornost. Herečka Tatiana Dyková (44) po boku manžela, muzikanta Vojty Dyka (37), zkrásněla, zatímco on vyzrál ve hvězdu, a zdá se tak, že manželství oběma jenom prospívá
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opo
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz
Léčivé koření pro vaše zdraví
Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z nás by něco namítal třeba proti čaji se skořicí nebo s voňavým anýzem? Koření totiž léčí. Řada druhů koření brání rozvoji zánětů, zlepšuje trávení a podporuje metabolismus. Také naší přirozené imunitě pomáhají, aby pracovala výkonněji. Některé účinkují jemně, jiné razantně. A právě ty druhé jsme
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
epochaplus.cz
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
Jakmile vstoupíte do dnes již slavného domu patřícímu rodině Winchesterových v Kalifornii, zamrazí vás. V této rezidenci vedou schody do stropu a nachází se tu i mnoho slepých dveří. Sídlo bylo prý vy