28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Nejnebezpečnější monstra planety: Stahuje pod vodu děti i dospělé
Nejnebezpečnější monstra planety: Stahuje pod vodu děti i dospělé
od 27.1.2023
3.2tis
351
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Pokud si otevřete jakýkoliv žebříček nejslavnějších mytických tvorů a kryptidů, rozhodně najdete na prvních místech příšeru ze skotského jezera Loch Ness.

Bájné monstrum ukrývající se pod hladinou majestátní vodní plochy i dnes nahání téměř každý turista či lovec záhad. Jenže co když je lochneska ve skutečnosti úplně jiným tvorem? Tvorem, který je pro skotské báje a mýty snad ještě typičtější?

Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě. Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří. „Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“ Americký záhadolog Nick Redfern. Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman. Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa? Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.

Zdá se vám, že je český folklor plný strašidelných příběhů o démonech, zlých bytostech a nebezpečných tvorech, kteří napadají neopatrné děti, ženy i muže?

reklama

Pokud ano, doporučujeme podívat se blíže na folklor skotský, který je v tomto směru ještě o poznání brutálnější a nabízí skutečně zarážející příběhy.

Ostatně že v něm není nouze o pořádné hororové prvky, dokládá i jeden z nejtypičtějších mytických tvorů, které v legendách této severoevropské země najdeme. Kelpie je mezi Skoty známá už po staletí.

Platí za strašidelné a smrtící zvíře, které se dokáže přeměňovat do nejrůznějších podob a které má na svědomí spoustu lidských životů. Jenže opravdu jsou příběhy o ní jen pohádkami, kterými strašívali a dodnes strašívají rodiče své děti? Nebo mají všechny ty děsivé legendy nějaký pravdivý základ?

Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě.
Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě.

Mnoho příběhů

Vydejme se nejprve do historie. Především v 17. a 18. století považují lidé kelpie za něco skutečného. Něco, na co je potřeba si dávat pozor a čeho je dobré se opravdu obávat.

reklama

Tento vodní kůň, což je v podstatě přímý překlad starobylého slova „kelpie“, podle legend opravdu tráví většinu času ve vodních tocích a plochách.

Je neuvěřitelně zlý a zákeřný, takže mnohdy číhá na neopatrné kolemjdoucí, na které následně bez varování udeří a stáhne je do vody, kde už je nečeká nic jiného než smrt.

Většina badatelů upozorňuje, že takových zkazek je tolik, až lze předpokládat, že přinejmenším některé z nich se opírají o reálná zmizení dospělých i dětí. „Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět.

Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně,“ uvádí americký záhadolog Nick Redfern ve své stati o kelpii. O jakých případech se tedy lze dočíst?

„Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“
„Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“

Děsivý kůň

Poměrně známá (a na poměry kelpie ještě velmi mírná) pověst vyšla v knize skotského autora Jamese Mackinleyho s názvem Folklor skotských jezer a pramenů. Pojednává o farmáři z Aberdeenshire, kterému jednoho dne při návštěvě mlýna utekl kůň.

reklama

Když se s nadávkami vydal v jeho stopách, zastoupil mu cestu kůň úplně jiný a poměrně dost zvláštní. Farmář pokrčil rameny, přivedl ho k mlýnu a nechal naložit pytli s moukou. Vtom se ale to cizí zvíře vytrhlo, rozběhlo se k nedalekému jezeru a skočilo do něj.

Další příběh zase vypráví o cestovateli, který se jedné noci neopatrně procházel po břehu jezera, když vtom spatřil, jak se z něj zvedl obrovský děsivý kůň, jehož černá srst se leskla ve světle měsíce. Tím však výčet incidentů teprve začíná.

Další zkazky hovoří o tom, jak kůň nejen vyskočil na břeh, ale zároveň donutil svým pohledem dotyčného, aby mu vylezl na hřbet, načež zvíře skočilo přímo do temné vody.

Ty nejděsivější zkazky pak hovoří o dětech, které kelpie stáhly do vody, kde je utopily a sežraly.

Americký záhadolog Nick Redfern.
Americký záhadolog Nick Redfern.

Starověký mýtus?

Ačkoliv tyto pověsti naznačují, že kelpie vypadá jednoduše jako velký kůň, z mnoha dalších příběhů vyplývá, že je situace ohledně jejich podoby mnohem složitější.

Mnozí přeživší totiž popustili uzdu fantazii a tvrdili, že tvor, který je přepadl, měl sice koňské tělo a dlouhou hřívu, ale také rybí ocas nebo některé humanoidní prvky.

Mnozí lidé pak věří, že jde ve skutečnosti o démona, který se dokáže proměnit v cokoliv, nejčastěji však v krásnou ženu, která láká poutníky do jezer. Ve své zvířecí podobě pak má být kelpie většinou černá, občas pak naopak sněhově bílá či tmavě modrá.

Můžeme však brát tyto informace za skutečné? To už záleží na tom, čemu věříme. Například americký folklorista Gary R. Varner věří, že víra v kelpie pochází ze starověku a že souvisí s obětováním koní a dalších zvířat vodním božstvům.

Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman.
Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman.

Neznámé zvíře?

U starověkého mýtu to ale nekončí. Britský historik Charles M. Smith přišel pro změnu s teorií, že by vše mohlo souviset s pozorováním vodních smrští – velkých vírů, které se na skotských jezerech často objevují.

Nebo snad mají pravdu ti, podle kterých nejde jen o fikci?

Především kryptozoologové – tedy badatelé věnující se tajemným tvorům – upozorňují, že vedle zjevně vymyšlených pověstí existuje mnoho historických záznamů o lidech, kteří prostě zmizeli při procházce podél řeky nebo jezera.

V kombinaci s tvrzením jiných obyvatel, že byli v blízkosti vodních toků a ploch napadeni nějakým podivným zvířetem vzdáleně připomínajícím koně, lze prý usuzovat, že by se ve skotské divočině mohlo ukrývat nějaké zvíře, které dalo vzniknout legendám o děsivé kelpii.

Ve skutečnosti ani nemusí být tak agresivní, jak se povídá. Pověrčiví obyvatelé si ho prostě jen spojili s několika případy, kdy někdo neopatrný spadl do vody a utonul v ní. O jaké zvíře by se ale mohlo jednat?

Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa?
Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa?

Obří mlok či bigfoot?

Obří mlok nebo nějaká velká ryba podobná dobře známému jeseterovi. To jsou asi nejčastěji zmiňovaná zvířata, která se objevují v souvislosti s kelpií. Zmíněný Nick Redfern spekuluje také o možnosti propojení kelpie s dalšími skotskými monstry a kryptidy.

V první řadě je to tzv. Greyman – šedý muž, což je v podstatě skotská obdoba severoamerického bigfoota.

Redfern poukazuje na to, že dle jedné legendy se kelpie umí proměňovat i ve velké chlupaté zvíře podobné opici a že právě v této podobě ji mělo spatřit několik lidí. To se ostatně mělo stát několikrát i v průběhu 20. století.

V roce 1976 spatřil rybář Paul Bell nejprve podivného tvora, který kolem něj proplouval po hladině kanálu Shropshire Union, aby následujícího dne uviděl na tom samém místě podobného chlupatého tvora, jak opatrně vykukuje z křoví.

Kelpie z jezera Loch ness

Pokud vám přijde teorie propojující bigfoota a kelpii za příliš přitaženou za vlasy, ta druhá, která bytost spojuje s monstrem z jezera Loch Ness, už se jeví být výrazně pravděpodobnější.

„Výzkumník zaměřující se na Nessie, Roland Watson, totiž už dříve zjistil, že většina staletí starých pozorování a zpráv o kelpiích pochází právě z jezera Loch Ness.

Mohly by být i Nessie a kelpie jedna a tatáž bytost?“ ptá se na to i Nick Redfern s tím, že je to podle něj klidně možné.

Za oběma tvory by mohl být kupříkladu prehistorický živočich, který z nějakého důvodu přežívá ve skotském jezeře nebo v něm alespoň ještě před stoletím přežíval. Ve hře však podle Redferna zůstává i mnohem tajemnější možnost:

totiž že je za vším nějaká nadpřirozená bytost s netušenými schopnostmi a možnostmi libovolně se ukrývat třeba i mezi lidmi. Je nakonec kelpie skutečně nějaký démonem z jiného světa?

Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.
Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.

+ Enigma dodává

Kelpie je bytostí, která je se Skotskem neodmyslitelně spojená, což se promítá do všech možných oblastí a především pak do kultury.

Kelpii můžeme najít v literatuře (především ve fantastických dílech), stala se motivem písní (jednu takovou nahrála třeba britská skupina Jethro Tull), obrazů, a inspirovala dokonce jednoho tvora z dětského seriálu Pokémon.

Ovšem asi nejslavnější ztvárnění kelpií je možné spatřit ve skotském Falkirku. V tamním parku Helix se totiž nacházejí obrovské – 30 metrů vysoké – sochy dvou koní, kelpií.

Toto monumentální dílo sochaře Andyho Scotta (*1964), které si vychutnáte díky zvláštnímu nasvícení hlavně v noci, má být odkazem na bohaté mýty a záhady Skotska.

Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří.
Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří.
Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 27.3.2023 1.4tis
Přízraky zemřelých pacientů, křik a pláč vycházející z prázdných místností či dokonce záhadná zmizení lidí. To je jen krátký výčet záhadných jevů zaznamenaných ve strašidelných nemocnicích po celém světě. Co je příčinou těchto děsivých událostí? Zdržují se v nemocničních budovách duše těch, kteří zde vydechli naposledy? Nemocnice nemá nikdo příliš
od 26.3.2023 2.1tis
Mrazivé doteky, ataky strachu, levitující předměty, krvavé otisky na zdech i agresivní útoky neviditelných entit. Některé hotely nabízejí víc než jen luxusní vybavení či postele s nebesy. ENIGMA představuje ty nejstrašidelnější z nich. 10 hotelů, z nichž prý hosté nechtějí odejít ani po smrti!   Je noc a známý hotel v americkém Arkansasu konečně utichl. Hosté spí a v budově panuje klid.
od 24.3.2023 3.3tis
V noci se vydal nabrat vodu z potoka, a místo toho zmizel. Rodina po něm našla jen otisky stop v čerstvém sněhu, které náhle končí, jako by se uprostřed cesty jednoduše vypařil. Mladíka už od té doby nikdo neviděl. Propadl se do paralelního světa, nebo se snad stal obětí únosu do UFO? Rodinu Christiana Ashmorea tvoří jeho manželka, matka, dvě dospělé dcery a
od 23.3.2023 3.3tis
Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou novým fenoménem. Zřejmě se jedná o nejstrašidelnější místo v Indii! Při toulkách v bažinách Sundarbanu můžete narazit na spoustu barevných světel! Co jsou ve skutečnosti zač? Západní Bengálsko v Indii má docela slušné procento strašidelných míst. Vedle hřbitova South Park Street, kde si lidé stě
od 22.3.2023 3.1tis
Už nějakou dobu se v okolí Phoenixu vypráví, že na silnici State Route 87 vedoucí do města straší. Zjevují se tu prý duchové obětí smrtelných dopravních nehod, kterých se tu odehrálo již mnoho. Jednoho z těchto duchů zřejmě zachytila palubní kamera řidiče kamionu. William Church 11. března kolem půl třetí ráno projížděl se svým kamionem po státní silnici 87 mezi městy Phoenix a Payson v Arizoně
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz
3 dorty, které si podmanily svět
Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem, ořechy, medem, sýrem, tvarohem, či jinými surovinami, které dané století zrovna nabízí, odolá jim jen málokdo. Zvlášť jsou-li pečené s láskou. &nbs
Svět v číslech: Nevyzpytatelný vítr
epochaplus.cz
Svět v číslech: Nevyzpytatelný vítr
Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Našim předkům pomáhá získat mouku z obilí nebo se opře do plachet na dlouhých cestách po moři, dnes dodává elektřinu. Ale mnohdy se také dokáže změnit na zničující sílu
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
21stoleti.cz
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
Kdyby Ulrich Rorschach, malíř a učitel kreslení, věděl, že talent, který předá, pomůže jeho synovi ke světovému věhlasu, byl by přešťastný. Jen by se divil, k čemu ten chlapec vlastně barvy a papír po
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi nejvyhledávanější místa v Praze, a to nejen kvůli úžasným ubytovacím kapacitám, ale i díky skvělé gastronomii a vyhlášeným eventům, pro Vás připravil „Velik
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
skutecnepribehy.cz
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
Léta jsme si žili v pohodě. Náš život se ale zničehonic zvrátil do napjatých emocí. Dcera nevydýchala, že její táta zaměstnal svou bývalou ženu. S Petrem jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou. Petrova bývalá žena Věra nenesla rozvod dobře a dlouho se snažila, aby
Stala se z Tatiany Dykové stíhačka?
nasehvezdy.cz
Stala se z Tatiany Dykové stíhačka?
Kamkoli vejdou, tam upoutají pozornost. Herečka Tatiana Dyková (44) po boku manžela, muzikanta Vojty Dyka (37), zkrásněla, zatímco on vyzrál ve hvězdu, a zdá se tak, že manželství oběma jenom prospívá
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opo
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz
Léčivé koření pro vaše zdraví
Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z nás by něco namítal třeba proti čaji se skořicí nebo s voňavým anýzem? Koření totiž léčí. Řada druhů koření brání rozvoji zánětů, zlepšuje trávení a podporuje metabolismus. Také naší přirozené imunitě pomáhají, aby pracovala výkonněji. Některé účinkují jemně, jiné razantně. A právě ty druhé jsme
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
epochaplus.cz
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
Jakmile vstoupíte do dnes již slavného domu patřícímu rodině Winchesterových v Kalifornii, zamrazí vás. V této rezidenci vedou schody do stropu a nachází se tu i mnoho slepých dveří. Sídlo bylo prý vy