23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Nejnebezpečnější monstra planety: Stahuje pod vodu děti i dospělé
Nejnebezpečnější monstra planety: Stahuje pod vodu děti i dospělé
od 27.1.2023
3.2tis
351
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Pokud si otevřete jakýkoliv žebříček nejslavnějších mytických tvorů a kryptidů, rozhodně najdete na prvních místech příšeru ze skotského jezera Loch Ness.

Bájné monstrum ukrývající se pod hladinou majestátní vodní plochy i dnes nahání téměř každý turista či lovec záhad. Jenže co když je lochneska ve skutečnosti úplně jiným tvorem? Tvorem, který je pro skotské báje a mýty snad ještě typičtější?

Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě. Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří. „Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“ Americký záhadolog Nick Redfern. Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman. Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa? Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.

Zdá se vám, že je český folklor plný strašidelných příběhů o démonech, zlých bytostech a nebezpečných tvorech, kteří napadají neopatrné děti, ženy i muže?

Pokud ano, doporučujeme podívat se blíže na folklor skotský, který je v tomto směru ještě o poznání brutálnější a nabízí skutečně zarážející příběhy.

Ostatně že v něm není nouze o pořádné hororové prvky, dokládá i jeden z nejtypičtějších mytických tvorů, které v legendách této severoevropské země najdeme. Kelpie je mezi Skoty známá už po staletí.

Platí za strašidelné a smrtící zvíře, které se dokáže přeměňovat do nejrůznějších podob a které má na svědomí spoustu lidských životů. Jenže opravdu jsou příběhy o ní jen pohádkami, kterými strašívali a dodnes strašívají rodiče své děti? Nebo mají všechny ty děsivé legendy nějaký pravdivý základ?

Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě.
Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě.

Mnoho příběhů

Vydejme se nejprve do historie. Především v 17. a 18. století považují lidé kelpie za něco skutečného. Něco, na co je potřeba si dávat pozor a čeho je dobré se opravdu obávat.

Tento vodní kůň, což je v podstatě přímý překlad starobylého slova „kelpie“, podle legend opravdu tráví většinu času ve vodních tocích a plochách.

Je neuvěřitelně zlý a zákeřný, takže mnohdy číhá na neopatrné kolemjdoucí, na které následně bez varování udeří a stáhne je do vody, kde už je nečeká nic jiného než smrt.

Většina badatelů upozorňuje, že takových zkazek je tolik, až lze předpokládat, že přinejmenším některé z nich se opírají o reálná zmizení dospělých i dětí. „Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět.

Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně,“ uvádí americký záhadolog Nick Redfern ve své stati o kelpii. O jakých případech se tedy lze dočíst?

„Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“
„Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“

Děsivý kůň

Poměrně známá (a na poměry kelpie ještě velmi mírná) pověst vyšla v knize skotského autora Jamese Mackinleyho s názvem Folklor skotských jezer a pramenů. Pojednává o farmáři z Aberdeenshire, kterému jednoho dne při návštěvě mlýna utekl kůň.

Když se s nadávkami vydal v jeho stopách, zastoupil mu cestu kůň úplně jiný a poměrně dost zvláštní. Farmář pokrčil rameny, přivedl ho k mlýnu a nechal naložit pytli s moukou. Vtom se ale to cizí zvíře vytrhlo, rozběhlo se k nedalekému jezeru a skočilo do něj.

Další příběh zase vypráví o cestovateli, který se jedné noci neopatrně procházel po břehu jezera, když vtom spatřil, jak se z něj zvedl obrovský děsivý kůň, jehož černá srst se leskla ve světle měsíce. Tím však výčet incidentů teprve začíná.

Další zkazky hovoří o tom, jak kůň nejen vyskočil na břeh, ale zároveň donutil svým pohledem dotyčného, aby mu vylezl na hřbet, načež zvíře skočilo přímo do temné vody.

Ty nejděsivější zkazky pak hovoří o dětech, které kelpie stáhly do vody, kde je utopily a sežraly.

Americký záhadolog Nick Redfern.
Americký záhadolog Nick Redfern.

Starověký mýtus?

Ačkoliv tyto pověsti naznačují, že kelpie vypadá jednoduše jako velký kůň, z mnoha dalších příběhů vyplývá, že je situace ohledně jejich podoby mnohem složitější.

Mnozí přeživší totiž popustili uzdu fantazii a tvrdili, že tvor, který je přepadl, měl sice koňské tělo a dlouhou hřívu, ale také rybí ocas nebo některé humanoidní prvky.

Mnozí lidé pak věří, že jde ve skutečnosti o démona, který se dokáže proměnit v cokoliv, nejčastěji však v krásnou ženu, která láká poutníky do jezer. Ve své zvířecí podobě pak má být kelpie většinou černá, občas pak naopak sněhově bílá či tmavě modrá.

Můžeme však brát tyto informace za skutečné? To už záleží na tom, čemu věříme. Například americký folklorista Gary R. Varner věří, že víra v kelpie pochází ze starověku a že souvisí s obětováním koní a dalších zvířat vodním božstvům.

Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman.
Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman.

Neznámé zvíře?

U starověkého mýtu to ale nekončí. Britský historik Charles M. Smith přišel pro změnu s teorií, že by vše mohlo souviset s pozorováním vodních smrští – velkých vírů, které se na skotských jezerech často objevují.

Nebo snad mají pravdu ti, podle kterých nejde jen o fikci?

Především kryptozoologové – tedy badatelé věnující se tajemným tvorům – upozorňují, že vedle zjevně vymyšlených pověstí existuje mnoho historických záznamů o lidech, kteří prostě zmizeli při procházce podél řeky nebo jezera.

V kombinaci s tvrzením jiných obyvatel, že byli v blízkosti vodních toků a ploch napadeni nějakým podivným zvířetem vzdáleně připomínajícím koně, lze prý usuzovat, že by se ve skotské divočině mohlo ukrývat nějaké zvíře, které dalo vzniknout legendám o děsivé kelpii.

Ve skutečnosti ani nemusí být tak agresivní, jak se povídá. Pověrčiví obyvatelé si ho prostě jen spojili s několika případy, kdy někdo neopatrný spadl do vody a utonul v ní. O jaké zvíře by se ale mohlo jednat?

Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa?
Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa?

Obří mlok či bigfoot?

Obří mlok nebo nějaká velká ryba podobná dobře známému jeseterovi. To jsou asi nejčastěji zmiňovaná zvířata, která se objevují v souvislosti s kelpií. Zmíněný Nick Redfern spekuluje také o možnosti propojení kelpie s dalšími skotskými monstry a kryptidy.

V první řadě je to tzv. Greyman – šedý muž, což je v podstatě skotská obdoba severoamerického bigfoota.

Redfern poukazuje na to, že dle jedné legendy se kelpie umí proměňovat i ve velké chlupaté zvíře podobné opici a že právě v této podobě ji mělo spatřit několik lidí. To se ostatně mělo stát několikrát i v průběhu 20. století.

V roce 1976 spatřil rybář Paul Bell nejprve podivného tvora, který kolem něj proplouval po hladině kanálu Shropshire Union, aby následujícího dne uviděl na tom samém místě podobného chlupatého tvora, jak opatrně vykukuje z křoví.

Kelpie z jezera Loch ness

Pokud vám přijde teorie propojující bigfoota a kelpii za příliš přitaženou za vlasy, ta druhá, která bytost spojuje s monstrem z jezera Loch Ness, už se jeví být výrazně pravděpodobnější.

„Výzkumník zaměřující se na Nessie, Roland Watson, totiž už dříve zjistil, že většina staletí starých pozorování a zpráv o kelpiích pochází právě z jezera Loch Ness.

Mohly by být i Nessie a kelpie jedna a tatáž bytost?“ ptá se na to i Nick Redfern s tím, že je to podle něj klidně možné.

Za oběma tvory by mohl být kupříkladu prehistorický živočich, který z nějakého důvodu přežívá ve skotském jezeře nebo v něm alespoň ještě před stoletím přežíval. Ve hře však podle Redferna zůstává i mnohem tajemnější možnost:

totiž že je za vším nějaká nadpřirozená bytost s netušenými schopnostmi a možnostmi libovolně se ukrývat třeba i mezi lidmi. Je nakonec kelpie skutečně nějaký démonem z jiného světa?

Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.
Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.

+ Enigma dodává

Kelpie je bytostí, která je se Skotskem neodmyslitelně spojená, což se promítá do všech možných oblastí a především pak do kultury.

Kelpii můžeme najít v literatuře (především ve fantastických dílech), stala se motivem písní (jednu takovou nahrála třeba britská skupina Jethro Tull), obrazů, a inspirovala dokonce jednoho tvora z dětského seriálu Pokémon.

Ovšem asi nejslavnější ztvárnění kelpií je možné spatřit ve skotském Falkirku. V tamním parku Helix se totiž nacházejí obrovské – 30 metrů vysoké – sochy dvou koní, kelpií.

Toto monumentální dílo sochaře Andyho Scotta (*1964), které si vychutnáte díky zvláštnímu nasvícení hlavně v noci, má být odkazem na bohaté mýty a záhady Skotska.

Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří.
Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří.
Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 22.2.2024 1.5tis
50 diváků v publiku zalapá po dechu. Právě jsou svědky toho, jak se z podlahy do vzduchu sám od sebe vznáší stůl! Jezdí ze strany na stranu, cosi neviditelného do něj klepe a celé to zachycují televizní kamery! Jde jen o povedený kouzelnický trik, nebo kanadští badatelé v 70. letech prolomili hranici nemožného?     Kanadský doktor psyc
od 21.2.2024 2.1tis
Je láska silnější než smrt? Všichni doufáme, že odpověď na tuto otázku zní ano. A najdou se i lidé, kteří tvrdí, že je to jisté. Zažili totiž na vlastní kůži situace, kdy jim jejich mrtví milovaní dali znamení ze záhrobí. Podlehli jen vlastní touze po tom, aby úmrtím člověka nic nekončilo? Nebo se takové tajemné romantické příběhy někdy doopravdy dějí?   Bill a Judy Guggenheimovi jsou au
od 19.2.2024 2.6tis
Při návštěvě obce Koněprusy ve Středočeském kraji bývá cílem většiny turistů prohlídka známých krápníkových jeskyní. Ty však zdaleka nejsou jedinou zdejší zajímavostí. Zaujmout by mohl například i neobvyklý název vrchu Kotýz v blízkosti obce, který je opředen nejednou legendou, a to často již z dob keltského osídlení... Starobylý kult koně Pohybujeme se přib
od 19.2.2024 3.4tis
Slečna J. M. Biggs se roku 1908 prochází u řeky Stour v anglickém Hampshiru, když si všímá postavy muže naklánějícího se nad vodu. Asi vyhlíží loď, myslí si, ale jakmile se k němu přiblíží, málem omdlí. Ten člověk nemá hlavu! Přízrak zmizí, a slečna Biggs se třese ještě v roce 1939, kdy o něm vypráví do novin...     Může to znít zvláštně, ale jako kdyby byla Anglie pro bezhlavé duchy tou
od 17.2.2024 3.0tis
V souvislosti s fenoménem UFO se nejčastěji hovoří o případech v USA, Kanadě, Rusku či Velké Británii. Ale jak jsme na tom my? Bývají i nad naší republikou pozorována záhadná světla a podivné vyspělé stroje? Odpověď zní „ano“! Přinášíme 5 nejslavnějších a dosud neobjasněných pozorování z našich krajin.   Neidentifikovatelné létající objekty jsou častým jevem i v České republice. Ačkoli
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd