29. září 1812: Den, kdy se dle jedné z teorií narodil Kašpar Hauser, chlapec, který se roku 1828 zjevil v Norimberku dezorientovaný, v otrhaných šatech a zcela bez vzpomínek.
Domů     Nejnebezpečnější monstra planety: Stahuje pod vodu děti i dospělé
Nejnebezpečnější monstra planety: Stahuje pod vodu děti i dospělé
od 27.1.2023
3.2tis
351
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Pokud si otevřete jakýkoliv žebříček nejslavnějších mytických tvorů a kryptidů, rozhodně najdete na prvních místech příšeru ze skotského jezera Loch Ness.

Bájné monstrum ukrývající se pod hladinou majestátní vodní plochy i dnes nahání téměř každý turista či lovec záhad. Jenže co když je lochneska ve skutečnosti úplně jiným tvorem? Tvorem, který je pro skotské báje a mýty snad ještě typičtější?

Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě. Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří. „Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“ Americký záhadolog Nick Redfern. Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman. Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa? Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.

Zdá se vám, že je český folklor plný strašidelných příběhů o démonech, zlých bytostech a nebezpečných tvorech, kteří napadají neopatrné děti, ženy i muže?

Pokud ano, doporučujeme podívat se blíže na folklor skotský, který je v tomto směru ještě o poznání brutálnější a nabízí skutečně zarážející příběhy.

Ostatně že v něm není nouze o pořádné hororové prvky, dokládá i jeden z nejtypičtějších mytických tvorů, které v legendách této severoevropské země najdeme. Kelpie je mezi Skoty známá už po staletí.

Platí za strašidelné a smrtící zvíře, které se dokáže přeměňovat do nejrůznějších podob a které má na svědomí spoustu lidských životů. Jenže opravdu jsou příběhy o ní jen pohádkami, kterými strašívali a dodnes strašívají rodiče své děti? Nebo mají všechny ty děsivé legendy nějaký pravdivý základ?

Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě.
Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě.

Mnoho příběhů

Vydejme se nejprve do historie. Především v 17. a 18. století považují lidé kelpie za něco skutečného. Něco, na co je potřeba si dávat pozor a čeho je dobré se opravdu obávat.

Tento vodní kůň, což je v podstatě přímý překlad starobylého slova „kelpie“, podle legend opravdu tráví většinu času ve vodních tocích a plochách.

Je neuvěřitelně zlý a zákeřný, takže mnohdy číhá na neopatrné kolemjdoucí, na které následně bez varování udeří a stáhne je do vody, kde už je nečeká nic jiného než smrt.

Většina badatelů upozorňuje, že takových zkazek je tolik, až lze předpokládat, že přinejmenším některé z nich se opírají o reálná zmizení dospělých i dětí. „Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět.

Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně,“ uvádí americký záhadolog Nick Redfern ve své stati o kelpii. O jakých případech se tedy lze dočíst?

„Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“
„Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“

Děsivý kůň

Poměrně známá (a na poměry kelpie ještě velmi mírná) pověst vyšla v knize skotského autora Jamese Mackinleyho s názvem Folklor skotských jezer a pramenů. Pojednává o farmáři z Aberdeenshire, kterému jednoho dne při návštěvě mlýna utekl kůň.

Když se s nadávkami vydal v jeho stopách, zastoupil mu cestu kůň úplně jiný a poměrně dost zvláštní. Farmář pokrčil rameny, přivedl ho k mlýnu a nechal naložit pytli s moukou. Vtom se ale to cizí zvíře vytrhlo, rozběhlo se k nedalekému jezeru a skočilo do něj.

Další příběh zase vypráví o cestovateli, který se jedné noci neopatrně procházel po břehu jezera, když vtom spatřil, jak se z něj zvedl obrovský děsivý kůň, jehož černá srst se leskla ve světle měsíce. Tím však výčet incidentů teprve začíná.

Další zkazky hovoří o tom, jak kůň nejen vyskočil na břeh, ale zároveň donutil svým pohledem dotyčného, aby mu vylezl na hřbet, načež zvíře skočilo přímo do temné vody.

Ty nejděsivější zkazky pak hovoří o dětech, které kelpie stáhly do vody, kde je utopily a sežraly.

Americký záhadolog Nick Redfern.
Americký záhadolog Nick Redfern.

Starověký mýtus?

Ačkoliv tyto pověsti naznačují, že kelpie vypadá jednoduše jako velký kůň, z mnoha dalších příběhů vyplývá, že je situace ohledně jejich podoby mnohem složitější.

Mnozí přeživší totiž popustili uzdu fantazii a tvrdili, že tvor, který je přepadl, měl sice koňské tělo a dlouhou hřívu, ale také rybí ocas nebo některé humanoidní prvky.

Mnozí lidé pak věří, že jde ve skutečnosti o démona, který se dokáže proměnit v cokoliv, nejčastěji však v krásnou ženu, která láká poutníky do jezer. Ve své zvířecí podobě pak má být kelpie většinou černá, občas pak naopak sněhově bílá či tmavě modrá.

Můžeme však brát tyto informace za skutečné? To už záleží na tom, čemu věříme. Například americký folklorista Gary R. Varner věří, že víra v kelpie pochází ze starověku a že souvisí s obětováním koní a dalších zvířat vodním božstvům.

Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman.
Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman.

Neznámé zvíře?

U starověkého mýtu to ale nekončí. Britský historik Charles M. Smith přišel pro změnu s teorií, že by vše mohlo souviset s pozorováním vodních smrští – velkých vírů, které se na skotských jezerech často objevují.

Nebo snad mají pravdu ti, podle kterých nejde jen o fikci?

Především kryptozoologové – tedy badatelé věnující se tajemným tvorům – upozorňují, že vedle zjevně vymyšlených pověstí existuje mnoho historických záznamů o lidech, kteří prostě zmizeli při procházce podél řeky nebo jezera.

V kombinaci s tvrzením jiných obyvatel, že byli v blízkosti vodních toků a ploch napadeni nějakým podivným zvířetem vzdáleně připomínajícím koně, lze prý usuzovat, že by se ve skotské divočině mohlo ukrývat nějaké zvíře, které dalo vzniknout legendám o děsivé kelpii.

Ve skutečnosti ani nemusí být tak agresivní, jak se povídá. Pověrčiví obyvatelé si ho prostě jen spojili s několika případy, kdy někdo neopatrný spadl do vody a utonul v ní. O jaké zvíře by se ale mohlo jednat?

Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa?
Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa?

Obří mlok či bigfoot?

Obří mlok nebo nějaká velká ryba podobná dobře známému jeseterovi. To jsou asi nejčastěji zmiňovaná zvířata, která se objevují v souvislosti s kelpií. Zmíněný Nick Redfern spekuluje také o možnosti propojení kelpie s dalšími skotskými monstry a kryptidy.

V první řadě je to tzv. Greyman – šedý muž, což je v podstatě skotská obdoba severoamerického bigfoota.

Redfern poukazuje na to, že dle jedné legendy se kelpie umí proměňovat i ve velké chlupaté zvíře podobné opici a že právě v této podobě ji mělo spatřit několik lidí. To se ostatně mělo stát několikrát i v průběhu 20. století.

V roce 1976 spatřil rybář Paul Bell nejprve podivného tvora, který kolem něj proplouval po hladině kanálu Shropshire Union, aby následujícího dne uviděl na tom samém místě podobného chlupatého tvora, jak opatrně vykukuje z křoví.

Kelpie z jezera Loch ness

Pokud vám přijde teorie propojující bigfoota a kelpii za příliš přitaženou za vlasy, ta druhá, která bytost spojuje s monstrem z jezera Loch Ness, už se jeví být výrazně pravděpodobnější.

„Výzkumník zaměřující se na Nessie, Roland Watson, totiž už dříve zjistil, že většina staletí starých pozorování a zpráv o kelpiích pochází právě z jezera Loch Ness.

Mohly by být i Nessie a kelpie jedna a tatáž bytost?“ ptá se na to i Nick Redfern s tím, že je to podle něj klidně možné.

Za oběma tvory by mohl být kupříkladu prehistorický živočich, který z nějakého důvodu přežívá ve skotském jezeře nebo v něm alespoň ještě před stoletím přežíval. Ve hře však podle Redferna zůstává i mnohem tajemnější možnost:

totiž že je za vším nějaká nadpřirozená bytost s netušenými schopnostmi a možnostmi libovolně se ukrývat třeba i mezi lidmi. Je nakonec kelpie skutečně nějaký démonem z jiného světa?

Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.
Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.

+ Enigma dodává

Kelpie je bytostí, která je se Skotskem neodmyslitelně spojená, což se promítá do všech možných oblastí a především pak do kultury.

Kelpii můžeme najít v literatuře (především ve fantastických dílech), stala se motivem písní (jednu takovou nahrála třeba britská skupina Jethro Tull), obrazů, a inspirovala dokonce jednoho tvora z dětského seriálu Pokémon.

Ovšem asi nejslavnější ztvárnění kelpií je možné spatřit ve skotském Falkirku. V tamním parku Helix se totiž nacházejí obrovské – 30 metrů vysoké – sochy dvou koní, kelpií.

Toto monumentální dílo sochaře Andyho Scotta (*1964), které si vychutnáte díky zvláštnímu nasvícení hlavně v noci, má být odkazem na bohaté mýty a záhady Skotska.

Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří.
Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří.
Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.9.2023 259
Víra v magickou moc kosterních pozůstatků sahá snad až do dob keltských lovců lebek. Zejména pak součástí britského folkloru jsou v moderní době příběhy o lebkách, z nichž vychází nervy drásající křik. Kolem některých z nich se dokonce navíc odehrává i poměrně velké množství dalších paranormálních jevů… Nejslavnější křičící lebka Snad nejslavnější křičící le
od 29.9.2023 593
Úkolem soudců při projednávání kriminálních kauz zpravidla bývá rozhodnout o vině či nevině obžalovaných. V některých případech však věci dostávají nečekaný spád, pročež muži a ženy v taláru musejí také rozhodnout, zda soud oficiálně připouští existenci duchů a démonů. Na lavici obžalovaných usedá mladý muž v dobře padnoucím obleku. J
od 28.9.2023 1.7tis
Na zapomenutý, opuštěný objekt v pražské čtvrti Troja mě upozornil přítel, jenž byl k němu přiveden v podstatě náhodou. Objevil jej při svých pravidelných toulkách. Okamžitě ho zaujal svou tísnivou energií. A tak, bez přílišného váhání, navíc, když viděl, že dům není oplocený, vypadá neobydleně a velice zchátrale, vstoupil… Okamžitě však zaznamenal pon
od 27.9.2023 1.9tis
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé paní z jednoho severoitalského hradu je však jiný. V čem? Legenda o bílé paní se váže k hradu Duino v severní Itálii. Pevnost byla vystavěna již ve čt
od 26.9.2023 2.7tis
Barokní zámek Lemberk, který najdeme nedaleko Jablonného v Podještědí, patří mezi velmi tajemná a mystická místa. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, založený v polovině 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Jeho manželka Zdislava z Lemberka se do širšího povědomí veřejnosti dostala v roce 1995, kdy byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za svatou. Zázraky, které prý Zdislava z Lemb
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
iluxus.cz
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island povede Elias Pertoft
Vedení luxusního resortu Waldorf Astoria Seychelles Platte Island, o jehož brzkém otevření jsme nedávno informovali, oznámilo jmenování Eliase Pertofta generálním ředitelem resortu. Elias Pertoft p
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
epochaplus.cz
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese.
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
21stoleti.cz
Český hudební projekt Nemuer probudí Knihu mrtvých zpět k životu
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Kláro
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
epochaplus.cz
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
S dcerou má krásný vztah
nasehvezdy.cz
S dcerou má krásný vztah
Krásná herečka ze seriálu Co ste hasiči Jana Bernášková (42) pyšně sleduje, jak se daří její půvabné dceři Justýně (16). Bohužel se nedávno musela vyrovnat s tím, že jí poprvé odjela do zahraničí.
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Vydejte se na jeřabiny
panidomu.cz
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
skutecnepribehy.cz
Na rozvod rodičů nikdy nezapomenu
Byla jsem ještě malá holka. A naši po mně chtěli, abych si vybrala, zda chci po rozvodu bydlet s mámou, nebo s tátou. Probrečela jsem tenkrát celé noci. Naši se rozvedli, když mi bylo jedenáct. Nikdy na to nezapomenu, straší mě to ve snech dodnes, a to jsem v důchodu. A tak to občas ve spánku prožiji znovu a budím se zpocená