26. dubna 1986: Ve městě Pripjať na Ukrajině dochází k explozi jaderné elektrárny Černobyl.
Domů     Nejnebezpečnější monstra planety: Stahuje pod vodu děti i dospělé
Nejnebezpečnější monstra planety: Stahuje pod vodu děti i dospělé
od 27.1.2023
3.2tis
351
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Pokud si otevřete jakýkoliv žebříček nejslavnějších mytických tvorů a kryptidů, rozhodně najdete na prvních místech příšeru ze skotského jezera Loch Ness.

Bájné monstrum ukrývající se pod hladinou majestátní vodní plochy i dnes nahání téměř každý turista či lovec záhad. Jenže co když je lochneska ve skutečnosti úplně jiným tvorem? Tvorem, který je pro skotské báje a mýty snad ještě typičtější?

Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě. Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří. „Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“ Americký záhadolog Nick Redfern. Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman. Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa? Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.

Zdá se vám, že je český folklor plný strašidelných příběhů o démonech, zlých bytostech a nebezpečných tvorech, kteří napadají neopatrné děti, ženy i muže?

Pokud ano, doporučujeme podívat se blíže na folklor skotský, který je v tomto směru ještě o poznání brutálnější a nabízí skutečně zarážející příběhy.

Ostatně že v něm není nouze o pořádné hororové prvky, dokládá i jeden z nejtypičtějších mytických tvorů, které v legendách této severoevropské země najdeme. Kelpie je mezi Skoty známá už po staletí.

Platí za strašidelné a smrtící zvíře, které se dokáže přeměňovat do nejrůznějších podob a které má na svědomí spoustu lidských životů. Jenže opravdu jsou příběhy o ní jen pohádkami, kterými strašívali a dodnes strašívají rodiče své děti? Nebo mají všechny ty děsivé legendy nějaký pravdivý základ?

Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě.
Po staletí jsou příběhy o kelpiích vyprávěny dětem s cílem odradit je od výletů k vodě.

Mnoho příběhů

Vydejme se nejprve do historie. Především v 17. a 18. století považují lidé kelpie za něco skutečného. Něco, na co je potřeba si dávat pozor a čeho je dobré se opravdu obávat.

Tento vodní kůň, což je v podstatě přímý překlad starobylého slova „kelpie“, podle legend opravdu tráví většinu času ve vodních tocích a plochách.

Je neuvěřitelně zlý a zákeřný, takže mnohdy číhá na neopatrné kolemjdoucí, na které následně bez varování udeří a stáhne je do vody, kde už je nečeká nic jiného než smrt.

Většina badatelů upozorňuje, že takových zkazek je tolik, až lze předpokládat, že přinejmenším některé z nich se opírají o reálná zmizení dospělých i dětí. „Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět.

Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně,“ uvádí americký záhadolog Nick Redfern ve své stati o kelpii. O jakých případech se tedy lze dočíst?

„Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“
„Je jen velmi málo svědků, kteří se s šelmou setkali a kteří se dožili toho, aby mohli vyprávět. Ti, kterým se to podařilo, ji popsali jako velkého černého nebo bílého koně.“

Děsivý kůň

Poměrně známá (a na poměry kelpie ještě velmi mírná) pověst vyšla v knize skotského autora Jamese Mackinleyho s názvem Folklor skotských jezer a pramenů. Pojednává o farmáři z Aberdeenshire, kterému jednoho dne při návštěvě mlýna utekl kůň.

Když se s nadávkami vydal v jeho stopách, zastoupil mu cestu kůň úplně jiný a poměrně dost zvláštní. Farmář pokrčil rameny, přivedl ho k mlýnu a nechal naložit pytli s moukou. Vtom se ale to cizí zvíře vytrhlo, rozběhlo se k nedalekému jezeru a skočilo do něj.

Další příběh zase vypráví o cestovateli, který se jedné noci neopatrně procházel po břehu jezera, když vtom spatřil, jak se z něj zvedl obrovský děsivý kůň, jehož černá srst se leskla ve světle měsíce. Tím však výčet incidentů teprve začíná.

Další zkazky hovoří o tom, jak kůň nejen vyskočil na břeh, ale zároveň donutil svým pohledem dotyčného, aby mu vylezl na hřbet, načež zvíře skočilo přímo do temné vody.

Ty nejděsivější zkazky pak hovoří o dětech, které kelpie stáhly do vody, kde je utopily a sežraly.

Americký záhadolog Nick Redfern.
Americký záhadolog Nick Redfern.

Starověký mýtus?

Ačkoliv tyto pověsti naznačují, že kelpie vypadá jednoduše jako velký kůň, z mnoha dalších příběhů vyplývá, že je situace ohledně jejich podoby mnohem složitější.

Mnozí přeživší totiž popustili uzdu fantazii a tvrdili, že tvor, který je přepadl, měl sice koňské tělo a dlouhou hřívu, ale také rybí ocas nebo některé humanoidní prvky.

Mnozí lidé pak věří, že jde ve skutečnosti o démona, který se dokáže proměnit v cokoliv, nejčastěji však v krásnou ženu, která láká poutníky do jezer. Ve své zvířecí podobě pak má být kelpie většinou černá, občas pak naopak sněhově bílá či tmavě modrá.

Můžeme však brát tyto informace za skutečné? To už záleží na tom, čemu věříme. Například americký folklorista Gary R. Varner věří, že víra v kelpie pochází ze starověku a že souvisí s obětováním koní a dalších zvířat vodním božstvům.

Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman.
Kelpie se údajně dokáže i proměňovat. Jednou z jejích podob má být i Greyman.

Neznámé zvíře?

U starověkého mýtu to ale nekončí. Britský historik Charles M. Smith přišel pro změnu s teorií, že by vše mohlo souviset s pozorováním vodních smrští – velkých vírů, které se na skotských jezerech často objevují.

Nebo snad mají pravdu ti, podle kterých nejde jen o fikci?

Především kryptozoologové – tedy badatelé věnující se tajemným tvorům – upozorňují, že vedle zjevně vymyšlených pověstí existuje mnoho historických záznamů o lidech, kteří prostě zmizeli při procházce podél řeky nebo jezera.

V kombinaci s tvrzením jiných obyvatel, že byli v blízkosti vodních toků a ploch napadeni nějakým podivným zvířetem vzdáleně připomínajícím koně, lze prý usuzovat, že by se ve skotské divočině mohlo ukrývat nějaké zvíře, které dalo vzniknout legendám o děsivé kelpii.

Ve skutečnosti ani nemusí být tak agresivní, jak se povídá. Pověrčiví obyvatelé si ho prostě jen spojili s několika případy, kdy někdo neopatrný spadl do vody a utonul v ní. O jaké zvíře by se ale mohlo jednat?

Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa?
Je tento tajemný tvor ve skutečnosti nějakým démonem z jiného světa?

Obří mlok či bigfoot?

Obří mlok nebo nějaká velká ryba podobná dobře známému jeseterovi. To jsou asi nejčastěji zmiňovaná zvířata, která se objevují v souvislosti s kelpií. Zmíněný Nick Redfern spekuluje také o možnosti propojení kelpie s dalšími skotskými monstry a kryptidy.

V první řadě je to tzv. Greyman – šedý muž, což je v podstatě skotská obdoba severoamerického bigfoota.

Redfern poukazuje na to, že dle jedné legendy se kelpie umí proměňovat i ve velké chlupaté zvíře podobné opici a že právě v této podobě ji mělo spatřit několik lidí. To se ostatně mělo stát několikrát i v průběhu 20. století.

V roce 1976 spatřil rybář Paul Bell nejprve podivného tvora, který kolem něj proplouval po hladině kanálu Shropshire Union, aby následujícího dne uviděl na tom samém místě podobného chlupatého tvora, jak opatrně vykukuje z křoví.

Kelpie z jezera Loch ness

Pokud vám přijde teorie propojující bigfoota a kelpii za příliš přitaženou za vlasy, ta druhá, která bytost spojuje s monstrem z jezera Loch Ness, už se jeví být výrazně pravděpodobnější.

„Výzkumník zaměřující se na Nessie, Roland Watson, totiž už dříve zjistil, že většina staletí starých pozorování a zpráv o kelpiích pochází právě z jezera Loch Ness.

Mohly by být i Nessie a kelpie jedna a tatáž bytost?“ ptá se na to i Nick Redfern s tím, že je to podle něj klidně možné.

Za oběma tvory by mohl být kupříkladu prehistorický živočich, který z nějakého důvodu přežívá ve skotském jezeře nebo v něm alespoň ještě před stoletím přežíval. Ve hře však podle Redferna zůstává i mnohem tajemnější možnost:

totiž že je za vším nějaká nadpřirozená bytost s netušenými schopnostmi a možnostmi libovolně se ukrývat třeba i mezi lidmi. Je nakonec kelpie skutečně nějaký démonem z jiného světa?

Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.
Kelpie je bytostí, která je se Skotskem natolik spojená, že se promítá do všech možných oblastí života.

+ Enigma dodává

Kelpie je bytostí, která je se Skotskem neodmyslitelně spojená, což se promítá do všech možných oblastí a především pak do kultury.

Kelpii můžeme najít v literatuře (především ve fantastických dílech), stala se motivem písní (jednu takovou nahrála třeba britská skupina Jethro Tull), obrazů, a inspirovala dokonce jednoho tvora z dětského seriálu Pokémon.

Ovšem asi nejslavnější ztvárnění kelpií je možné spatřit ve skotském Falkirku. V tamním parku Helix se totiž nacházejí obrovské – 30 metrů vysoké – sochy dvou koní, kelpií.

Toto monumentální dílo sochaře Andyho Scotta (*1964), které si vychutnáte díky zvláštnímu nasvícení hlavně v noci, má být odkazem na bohaté mýty a záhady Skotska.

Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří.
Je kelpie a lochneska ve skutečnosti jedno a to samé? Mnozí badatelé tomu věří.
Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org, facebook.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 25.4.2024 809
Panenský Týnec je bezesporu jedním z nejproslulejších míst, kam lidé míří za pozitivní energií. Tamní nedostavěný středověký chrám dlouhá desetiletí navštěvují nejrůznější psychotronici, léčitelé i spiritisté. Toto místo prý dokáže navodit dobrou náladu, utlumit deprese i dodat elán do života. Jaké se zde skrývá tajemství? Chrám v Panenském Týnci začal budov
od 24.4.2024 1.9tis
Často se předpokládá, že se přízraky zjevují jako připomínka vlastního tragického osudu. Co když ale některé z nich přicházejí s dobrými úmysly? ENIGMA vám představí několik svědectví o návštěvách z onoho světa, které pomohly živým lidem vyváznout z nebezpečí…   Řidič za volantem jen ztěžka přemáhá únavu. Najednou zjistí, že s ním
od 23.4.2024 2.6tis
Rodina se nastěhuje do domu, který dříve sloužil jako pohřební ústav. Od prvního dne jsou pronásledováni přízraky, které rodinu bez přestání terorizují. Noví obyvatelé jsou dokonce přímo ohroženi na životě! Hrůzostrašné události se pak stali předlohou filmovému hororu, jaká ale byla skutečnost? Manželé Alen a Carmen Snedekerovi a jeji
od 22.4.2024 3.0tis
Můžete se setkat s dvojicí názvů. Prvním z nich je Crumlin Road Gaol, druhým HM Prison Belfast. V obou případech vás místní pošlou ke stejné budově bývalé věznice. Jde prý o jedno z nejstrašidelnějších míst v celém Severním Irsku. Památkově chráněná budova na severu Belfastu patří svými základy ještě do viktoriánské éry. Naproti věznici stojí býval
od 21.4.2024 2.8tis
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově kronice. Obřady černé magie? Sídlo Vranov nad Dyjí má zřejmě mimo jiné i díky své dlouhé historii celou řadu temných tajemství. V 19. století, kdy sídlo patřilo
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se