Komunikační fenomén Facebook přichází na svět jako nevinná hříčka amerického studenta Harvardské univerzity.
Mark Zuckerberg (*1984) tvoří v roce 2004 s pomocí kolegů online sociální webový systém, který má původně sloužit pro komunikaci mezi studenty Harvardovy univerzity. V čem může tkvět nebezpečí na první pohled neškodné konverzační zábavy?
Právě v kořenech jejího enormního rozvoje! Dnes totiž tento systém využívají stovky milionů uživatelů a noví dál přibývají.
V druhé vlně navyšování kapitálu rozrůstající se sítě přibývá podezřelý investor. List The New Zealand Herald uveřejňuje informace, že lidé napojení na společnost In-Q-Tel vkládají do kasičky Facebooku nezanedbatelných 12,7 milionů dolarů! Nabízí se otázka:
Kdo investuje tolik peněz do na první pohled obyčejného školního projektu? Štědrá společnost přitom úzce spolupracuje s proslulou CIA (Ústřední zpravodajská služba)! Komunikační firma In-Q-Tel se specializuje převážně na technologii získávání dat.
Britský spisovatel Tom Hodgkinson (*1968) proto upozorňuje na snadné zneužití sociální sítě například pro reklamní účely.
„Uživatel si do profilu zařadí, že má rád filmy s Pánem prstenů a rázem mu odkudsi přicházejí fůry reklam na fantasy.“ Taková praxe rozhodně není příliš etická. A reklamou to prý rozhodně nekončí!
Kdo všechno má přístup k datům ze stránek soukromých osob a jak je může zneužít?
CHRÁNÍ NÁS ŠPICLOVÁNÍ PŘED TERORISTY?
Zdroj z listu The New Zealand Herald pokračuje ještě dál. Důležitou roli kolem Facebooku hraje údajně také další agentura spojená s tajnými službami – DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů).
Tato agentura spadající pod americké ministerstvo obrany je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií. Nenápadná vládní firma hospodaří s neuvěřitelným rozpočtem 3,2 miliardy amerických dolarů!
V roce 2002 zakládá dceřinou společnost IAO (Information Awareness Office), jejímž úkolem má být monitoring internetu v souvislosti s možnými teroristickými hrozbami.
Podle nových konspiračních teorií ovšem může být rovněž prostředkem ke špiclování uživatelů Facebooku. V původních smluvních podmínkách sociální sítě navíc stojí: „Facebook může o vás rovněž shromažďovat informace z jiných zdrojů, jako jsou noviny, blogy…
Pomocí Facebooku dáváte souhlas, aby byly vaše osobní údaje předávány ke zpracování ve Spojených státech.“ Možná tak ani netušíte, kdo všechno vás sleduje prostřednictvím Facebooku a jaké detaily o vás zná!
Zdeněk Pospíšil