3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     3 horké otázky: Antrax z laboratoře, sportovní kletba i toxický měsíční prach
3 horké otázky: Antrax z laboratoře, sportovní kletba i toxický měsíční prach
od 16.5.2022
3.0tis
Co se vlastně vyrábí v tajných laboratořích? Foto: UnSplash
312
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál… 

Co se vlastně vyrábí v tajných laboratořích? Foto: UnSplash Na Jordana neplatí ani prokletí... Foto: UnSplash Uvažovat nad měsíčním prachem jako karcinogenem je zvláštní, ale reálný problém... Foto: Pixabay

OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň?

Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském městě Sverdlovsk (dnes Jekatěrinburg).

reklama

Ve zdejší tajné továrně na výrobu biologických zbraní se od konce 2. světové války pěstují spory způsobující onemocnění zvané antrax.

Dne 2. dubna 1979, když končí odpolední směna, odmontuje jeden z dělníků filtr, jenž měl čistit vzduch zanesený od nebezpečných spor. Zanechá o tom zprávu, ale ta se vinou spěchu a přepracování velitele Nikolaje Černyševa nedostane k určené osobě.

Při noční směně tak unikají do ovzduší látky, jež nakazí zdejší pracovníky i pracovníky z okolních továren. Sovětský svaz se snaží celou záležitost ututlat, přesná čísla obětí tedy nejsou zcela zřejmá. Hovoří se o zhruba 66 zemřelých.

Na Jordana neplatí ani prokletí... Foto: UnSplash
Na Jordana neplatí ani prokletí… Foto: UnSplash

OTÁZKA 2.: Existuje kletba, která postihuje sportovce, když se objeví na přebalu jistého časopisu?

reklama

Takovéto zvěsti skutečně kolují o titulní straně amerického magazínu Sports Illustrated. Každého sportovce, jehož fotografie se objeví na titulní straně, prý stihne smůla.

Prvním mužem, který se sem dostal, byl americký baseballový hráč Eddie Mathews (1931–2001). Krátce na to si zranil ruku a nemohl sedm zápasů hrát.

O půl roku později, v roce 1955, se zde objevila lyžařka Jill Kinmont (1936–2012) a ještě tentýž týden se na závodě zranila tak, že zůstala ochrnutá od krku dolů.

Více než rok na to ozdobila titulku fotografie automobilového závodníka Boba Sweikerta (1926–1956). Za tři týdny se v autě zabil. Tak to pokračuje stále dál, smůla postihne desítky sportovců vždy krátce poté, co vyjde Sports Illustrated s nimi na přebalu.

reklama

Je to jen náhoda? Jako argument proti této pověře lze uvést fakt, že americký basketbalista Michael Jordan (*1963) byl na titulní straně celkem 49krát a žádný špatný dopad to na něj nemělo.

Uvažovat nad měsíčním prachem jako karcinogenem je zvláštní, ale reálný problém... Foto: Pixabay
Uvažovat nad měsíčním prachem jako karcinogenem je zvláštní, ale reálný problém… Foto: Pixabay

OTÁZKA 3.: Je měsíční prach je pro člověka jedovatý?

Měsíční prach je pro astronauty skutečně problém. Vědci před nedávnem zjistili, že je toxický a jeho ukládání v plicích může způsobit rakovinu, anebo jiné zdravotní potíže. Neblahý vliv má i na kůži či oči. Pokud se do nich dostane, může způsobit až slepotu!

Badatelé v současnosti zkoumají jeho konkrétní účinky i to, kolik se ho do plic může dostat. Prozatím nejsou známy žádné zdravotní potíže členů posádek, které v minulosti na Měsíc vycestovaly, evidentní hrozba zde však číhá.

Zatím se proto nedá počítat s dlouhodobějšími cestami na tento satelit nebo s vystavěním měsíční základny.

Foto: Pixabay, UnSplash
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 383
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.5tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.