27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
3x nejděsivější monstra vládnoucí nebesům!
Eva Lacinová
od Eva Lacinová 1.12.2017
5.5tis
368
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Vraždící netopýr, můří muž a soví nestvůra. Setkání s nimi věští hrůzu, strach i blízkou smrt. Mají mít křídla, schopnost ovládat vzdušný prostor, ale o ptáky se nejedná. Vypadá to dokonce, že neváhají zabíjet! Jaké nestvůry mají lidem létat nad hlavami?

Žije v jeskyních a živí se lovem pštrosů. Když se vznese na nebesa, rozpětí jeho křídel dosahuje až 9 metrů! O takovém létajícím netvorovi neznámého druhu se vypráví mezi domorodci Namibijské pouště. Jde o nadpřirozeného tvora, nebo obyčejného ptáka, kterého věda nezná?

Zkazky o podobných nebeských monstrech kolují na více místech naší planety. Jejich podoba i povaha se různí, jisté je však to, že by neměly existovat. Může být na takových příbězích něco pravdy?

Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?

Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City. Vypadá to, jako kdyby patřily létavému zvířeti, jež se jen na místo sneslo a zase vylétlo.

Vedou totiž odnikud nikam. Najednou se něco pohne ve křoví. Vesničan neváhá a hodí sem kámen, aby stvoření vyplašil. Ve chvíli, kdy tak učiní, se cosi velkého a tmavého vznese vzhůru. Vzhledem to přitom připomíná netopýra, ovšem na zádech to má hrůzostrašná a ohromná blanitá křídla!

Poté, co tvor odletí, se již v oblasti nikdy neobjeví. Neznamená to ale, že by po něm nezůstaly stopy.

Slavný český záhadolog ARNOŠT VAŠÍČEK (*1953) popisuje, co badatelé našli v koruně jednoho stromu:„… pozůstatky masa a kosti, jakoby upuštěnou kořist nějakého dravce. To vyvolalo domněnku, že jde o zcela konkrétní, i když nám neznámý druh létajícího predátora.“ Co je tento tvor zač?

VRAŽDÍCÍ NETOPÝŘI A BOŽSTVA

Příběh o podivném netopýrovi nekoluje jen ve vesnici Villa García. Historky o okřídleném přízraku se šíří celou Střední Amerikou. Původně pochází z poloviny 90. let a vypráví o monstru požírajícím domácí zvířata.

Blíže tvora popisují profesor latinskoamerických studií JENS ANDERMANN a jeho kolega WILLIAM ROWE:

„Šlo o velkou okřídlenou nestvůru podobnou netopýru, vysokou asi 4 stopy (zhruba 120 centimetrů – pozn. red.), která vycházela v noci a napadala ohrady s kozami.“ Vyprávěními o netopýřím monstru je mexická kultura protknutá.

Svědectví o něm lze nalézt i v mayské mytologii, konkrétně v knize Popol Vuh. Zde se praví, že legendární mayská dvojčata HUNAHPÚ a XBALANQÚE jsou během své cesty do podsvětí napadena netopýřími bytostmi:

„Zavedli je potom do Domu netopýrů. Jenom netopýři byli v tom domě, v domě Camazotzově (mayské netopýří božstvo – pozn. red.), té obludy, jejíž zabijáky jsou jak ostrá jehla. Ihned propadnou smrti, kdo se k ní přiblíží.“

Kresba netopýřího monstra

NOC, SMRT A OBĚŤ

Vypadá to, že příběhy o vražedných netopýrech mohou mít hlubší význam. Americká historička MARY ELLEN MILLER (*1952) totiž společně s americkým archeologem KARLEM TAUBEM (*1957) tvrdí, že netopýr je ve Střední Americe od pradávna považován za symbol noci, smrti a obětí.

Jde tedy o vzor nebezpečí a hrozby. To potvrzuje i Andermann a Rowe, podle nichž není náhodou, že má netopýří monstrum napadat kozy. Ty jsou totiž spojovány se štěstím a plodností:

„Na mexickém venkově je kozí birria (název dušeného pokrmu z masa a zeleniny – pozn. red.) klasickým rituálním jídlem během svateb,“ uvádějí profesoři. Nakolik jejich poznatky vycházejí z reality? Opravdu Mexičany děsí vraždící netopýří monstrum?

Má můří muž mimozemský původ?

Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí ROGER SCARBERRY společně se svou ženou LINDOU a dvěma přáteli.

Do odbití půlnoci zbývá několik málo posledních minut, když se před automobilem zjeví ohromné šedivé stvoření s křídly. Nestvůra dosahující ke 2 metrům stojí na statných nohou a jedoucí vozidlo pozoruje rudýma žhavýma očima.

Vyděšená posádka ihned mění směr. Rychlostí 160 km/h ujíždí pryč, není jí to však nic platné. Monstrum začne vůz pronásledovat a vydává přitom ohromný řev. Konečně zmizí až na samotné hranici města. Události, které se odehrají v Point Pleasant před zhruba 50 lety, jsou neustále předmětem hovorů a spekulací. Nikdo totiž nedokáže říci, zda se jedná o skutečnost.

Nestvůra je popisována jako bytost s ohromnými křídly a neznatelným krkem!

STO VYDĚŠENÝCH SVĚDKŮ

Situace vzbudí zájem médií i veřejnosti. Během následujících 13 měsíců má zpozorovat okřídlenou bytost téměř 100 svědků. O setkání s podivným „můřím mužem“ mluví lidé nejrůznějšího věku i původu. Nejčastěji jde ale o teenagery.

A zprávy přicházejí nejen z Point Pleasant, ale i ze vzdálenějšího okolí. Monstrum se má zjevit i v městečku Salem, které od něj leží asi 140 kilometrů. Na případu je nejvíce pozoruhodné to, že se popisy svědků shodují a doplňují.

Nestvůra je líčena jako člověku podobná bytost s obrovskými křídly a neznatelným krkem. Přirovnávána je k nočnímu motýlu. Často vzpomínané jsou také její velké, rudé a zářící oči. Místní dodavatel stavebnin NEWELL PARTRIDGE v nich dokonce spatřuje podobnost s reflektory bicyklu!

Co je monstrum zač? Po stopách tajuplného netvora se vydávají četníci. Jak píše americká spisovatelka a žurnalistka LISA WADE MCCORMICK: „Roku 1966 pátrala policie po můřím muži v lesích. Mluvila se svědky. Ale vše, co policie našla, bylo jen několik podivných otisků stop.“

DEN ZLOMU

Pro existenci můřího muže nejsou dostatečné důkazy. Na konci roku 1967 o něm utichají i veškeré zvěsti a svědectví.

Dnem zlomu je 15. prosinec roku 1967, kdy v Point Pleasant dojde k obrovské tragédii. Zhroutí se zdejší most, který městečko spojuje s vesnicí Gallipolis. Lávka Silver Bridge se v dopravní špičce zřítí do řeky Ohio, což má za následek smrt 46 lidí.

Od té doby se již monstrum neobjeví. Mělo snad obyvatele městečka varovat? Nebo za pádem dopravního kolosu okřídlená stvůra přímo stála?

MONSTRUM, NEBO PTÁK?

Identita okřídleného muže zůstává záhadou. Názorů na jeho totožnost je však mnoho. A jedná se o vysvětlení zajímavá, ale i bizarní. Biolog ROBERT SMITH se například domnívá, že jde o druh písečného jestřába, který se pyšní šedavým zabarvením a rozměry přibližujícími se velikosti člověka.

Za ptáka považuje můřího muže i badatel MARK A. HALL. Tvrdí ale, že jde o sovu. Zcela odlišný pohled zastává žurnalista a ufolog JOHN KEEL (1930–2009). Předpokládá, že můří muž nepochází z tohoto světa! Podle Keelova přesvědčení může jít o mimozemšťana. Která z teorií je ta správná?

Soví nestvůra z Anglie: Monstrum, nebo dětský výmysl?

V okolí kostela se rozléhá dětský smích. Dvanáctiletá JUNE si hraje se svou devítiletou sestrou VICKY. Dívky si užívají dovolenou s rodiči v jihoanglickém městečku Mawnan. Znenadání ale jejich veselí končí. Ovzduší protne jekot a křik.

Píše se 17. duben roku 1976 a obec na jihu Anglie prožívá příběh, který se navždy zapíše do dějin kryptozoologie. Jak říká britský specialista na záhady TONY SHILEDS: „Během velikonočního víkendu se stala velmi zvláštní věc.

Výletník z Prestonu (město na severu Anglie – pozn. red.) mi vyprávěl o něčem, co viděly jeho malé dcerky… Velkého opeřeného muže vznášejícího se nad kostelní věží v Mawnanu.“ Šlo o doposud neznámou bytost z reálného světa? Nebo se spíše jednalo o vymyšlenou postavu z říše pohádek?

June Melling a Barbara Perry hrůzostrašné zjevení dokonce nakreslily. Nejsou ale dětské obrázky spíše jen výsledkem strachu, nebo výplodem fantazie?

OKŘÍDLENÁ ZRŮDA

Historka, o které mluví Tony Shileds, zní jako jedna z legend, kterých se po světě vyprávějí tisíce. Mawnanský případ je ale jiný. Obě dívky vylíčí bytost jako nestvůru s křídly a nikdo jejich příběh nebere na lehkou váhu.

Hrůzu a strach je totiž možné vyčíst jak z jejich slov, tak i z podivných kreseb. Děvčata jsou tak rozrušená, že rodina dovolenou ukončuje. Bude pouhé svědectví dvou malých cácorek stačit k tomu, aby byly rozvířeny pověsti plné obav z nebezpečného monstra?

Jenže June a Vicky nejsou jediné vypravěčky, které se o děsivém přízraku s křídly v Anglii zmiňují…

JÁ HO TAKY VIDĚLA!

Okřídlená bytost hraje hlavní úlohu v příběhu čtrnáctileté SALLY CHAPMAN. Dospívající slečna stanuje se svou přítelkyní BARBAROU PERRY v lesích nedaleko mawnanského kostela.

Dne 3. července roku 1976 se prý setkávají s podivnou bytostí s křídly: „Vypadalo to jako sova se špičatýma ušima, velká jako člověk. Oči to mělo červené a zářící. Nejdřív jsem si myslela, že je někdo oblečený tak, že si dělá legraci a snaží se nás postrašit.

Smála jsem se na něj, my obě. Pak se to ale zvedlo do vzduchu a my jsme obě křičely. A když to vzlétlo, tak bylo možné vidět nohy, které vypadaly jako kleště,“ popisuje Sally. Co se svou kamarádkou spatřila? A šlo o toho samého tvora jako v případě June a Vicky?

Jaké monstrum kroužilo nad věží kostela v Mawnanu? Jednalo se o nadpřirozenou bytost, nebo spíš šlo jen o velkou sovu?

BYLA TO SOVA?

Vysvětlení podivných událostí je mnoho. Britští záhadologové JANET a COLIN BORDOVI zdůrazňují, že mawnanský kostel je vybudovaný ve středu starodávných násypů a staveb. To vede k myšlence, že existence okřídlené bytosti může být spojená s energií místa.

Pochází snad soví bytost z jiné dimenze nebo času? Britský kryptozoolog KARL SHUKER (*1959) má o případu jiné mínění. Při pohledu na kresby dětí říká, že jde jen o obrázky sov. Svádí ho k tomu především slova o nohách nestvůry, které Sally přirovnala ke kleštím.

Pařáty sov tak totiž opravdu vypadají. Co za zjeveními okřídlené nestvůry stojí? Jedná se opravdu jen o velké sovy, nebo nadpřirozenou bytost?

Foto: archiv Enigmy
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 650
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.2tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.1tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]