27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Neobjasněné události
3x nejděsivější monstra vládnoucí nebesům!
Eva Lacinová
od Eva Lacinová 1.12.2017
5.5tis
368
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Vraždící netopýr, můří muž a soví nestvůra. Setkání s nimi věští hrůzu, strach i blízkou smrt. Mají mít křídla, schopnost ovládat vzdušný prostor, ale o ptáky se nejedná. Vypadá to dokonce, že neváhají zabíjet! Jaké nestvůry mají lidem létat nad hlavami?

Žije v jeskyních a živí se lovem pštrosů. Když se vznese na nebesa, rozpětí jeho křídel dosahuje až 9 metrů! O takovém létajícím netvorovi neznámého druhu se vypráví mezi domorodci Namibijské pouště. Jde o nadpřirozeného tvora, nebo obyčejného ptáka, kterého věda nezná?

Zkazky o podobných nebeských monstrech kolují na více místech naší planety. Jejich podoba i povaha se různí, jisté je však to, že by neměly existovat. Může být na takových příbězích něco pravdy?

Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?

Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City. Vypadá to, jako kdyby patřily létavému zvířeti, jež se jen na místo sneslo a zase vylétlo.

Vedou totiž odnikud nikam. Najednou se něco pohne ve křoví. Vesničan neváhá a hodí sem kámen, aby stvoření vyplašil. Ve chvíli, kdy tak učiní, se cosi velkého a tmavého vznese vzhůru. Vzhledem to přitom připomíná netopýra, ovšem na zádech to má hrůzostrašná a ohromná blanitá křídla!

Poté, co tvor odletí, se již v oblasti nikdy neobjeví. Neznamená to ale, že by po něm nezůstaly stopy.

Slavný český záhadolog ARNOŠT VAŠÍČEK (*1953) popisuje, co badatelé našli v koruně jednoho stromu:„… pozůstatky masa a kosti, jakoby upuštěnou kořist nějakého dravce. To vyvolalo domněnku, že jde o zcela konkrétní, i když nám neznámý druh létajícího predátora.“ Co je tento tvor zač?

VRAŽDÍCÍ NETOPÝŘI A BOŽSTVA

Příběh o podivném netopýrovi nekoluje jen ve vesnici Villa García. Historky o okřídleném přízraku se šíří celou Střední Amerikou. Původně pochází z poloviny 90. let a vypráví o monstru požírajícím domácí zvířata.

Blíže tvora popisují profesor latinskoamerických studií JENS ANDERMANN a jeho kolega WILLIAM ROWE:

„Šlo o velkou okřídlenou nestvůru podobnou netopýru, vysokou asi 4 stopy (zhruba 120 centimetrů – pozn. red.), která vycházela v noci a napadala ohrady s kozami.“ Vyprávěními o netopýřím monstru je mexická kultura protknutá.

Svědectví o něm lze nalézt i v mayské mytologii, konkrétně v knize Popol Vuh. Zde se praví, že legendární mayská dvojčata HUNAHPÚ a XBALANQÚE jsou během své cesty do podsvětí napadena netopýřími bytostmi:

„Zavedli je potom do Domu netopýrů. Jenom netopýři byli v tom domě, v domě Camazotzově (mayské netopýří božstvo – pozn. red.), té obludy, jejíž zabijáky jsou jak ostrá jehla. Ihned propadnou smrti, kdo se k ní přiblíží.“

Kresba netopýřího monstra

NOC, SMRT A OBĚŤ

Vypadá to, že příběhy o vražedných netopýrech mohou mít hlubší význam. Americká historička MARY ELLEN MILLER (*1952) totiž společně s americkým archeologem KARLEM TAUBEM (*1957) tvrdí, že netopýr je ve Střední Americe od pradávna považován za symbol noci, smrti a obětí.

Jde tedy o vzor nebezpečí a hrozby. To potvrzuje i Andermann a Rowe, podle nichž není náhodou, že má netopýří monstrum napadat kozy. Ty jsou totiž spojovány se štěstím a plodností:

„Na mexickém venkově je kozí birria (název dušeného pokrmu z masa a zeleniny – pozn. red.) klasickým rituálním jídlem během svateb,“ uvádějí profesoři. Nakolik jejich poznatky vycházejí z reality? Opravdu Mexičany děsí vraždící netopýří monstrum?

Má můří muž mimozemský původ?

Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí ROGER SCARBERRY společně se svou ženou LINDOU a dvěma přáteli.

Do odbití půlnoci zbývá několik málo posledních minut, když se před automobilem zjeví ohromné šedivé stvoření s křídly. Nestvůra dosahující ke 2 metrům stojí na statných nohou a jedoucí vozidlo pozoruje rudýma žhavýma očima.

Vyděšená posádka ihned mění směr. Rychlostí 160 km/h ujíždí pryč, není jí to však nic platné. Monstrum začne vůz pronásledovat a vydává přitom ohromný řev. Konečně zmizí až na samotné hranici města. Události, které se odehrají v Point Pleasant před zhruba 50 lety, jsou neustále předmětem hovorů a spekulací. Nikdo totiž nedokáže říci, zda se jedná o skutečnost.

Nestvůra je popisována jako bytost s ohromnými křídly a neznatelným krkem!

STO VYDĚŠENÝCH SVĚDKŮ

Situace vzbudí zájem médií i veřejnosti. Během následujících 13 měsíců má zpozorovat okřídlenou bytost téměř 100 svědků. O setkání s podivným „můřím mužem“ mluví lidé nejrůznějšího věku i původu. Nejčastěji jde ale o teenagery.

A zprávy přicházejí nejen z Point Pleasant, ale i ze vzdálenějšího okolí. Monstrum se má zjevit i v městečku Salem, které od něj leží asi 140 kilometrů. Na případu je nejvíce pozoruhodné to, že se popisy svědků shodují a doplňují.

Nestvůra je líčena jako člověku podobná bytost s obrovskými křídly a neznatelným krkem. Přirovnávána je k nočnímu motýlu. Často vzpomínané jsou také její velké, rudé a zářící oči. Místní dodavatel stavebnin NEWELL PARTRIDGE v nich dokonce spatřuje podobnost s reflektory bicyklu!

Co je monstrum zač? Po stopách tajuplného netvora se vydávají četníci. Jak píše americká spisovatelka a žurnalistka LISA WADE MCCORMICK: „Roku 1966 pátrala policie po můřím muži v lesích. Mluvila se svědky. Ale vše, co policie našla, bylo jen několik podivných otisků stop.“

DEN ZLOMU

Pro existenci můřího muže nejsou dostatečné důkazy. Na konci roku 1967 o něm utichají i veškeré zvěsti a svědectví.

Dnem zlomu je 15. prosinec roku 1967, kdy v Point Pleasant dojde k obrovské tragédii. Zhroutí se zdejší most, který městečko spojuje s vesnicí Gallipolis. Lávka Silver Bridge se v dopravní špičce zřítí do řeky Ohio, což má za následek smrt 46 lidí.

Od té doby se již monstrum neobjeví. Mělo snad obyvatele městečka varovat? Nebo za pádem dopravního kolosu okřídlená stvůra přímo stála?

MONSTRUM, NEBO PTÁK?

Identita okřídleného muže zůstává záhadou. Názorů na jeho totožnost je však mnoho. A jedná se o vysvětlení zajímavá, ale i bizarní. Biolog ROBERT SMITH se například domnívá, že jde o druh písečného jestřába, který se pyšní šedavým zabarvením a rozměry přibližujícími se velikosti člověka.

Za ptáka považuje můřího muže i badatel MARK A. HALL. Tvrdí ale, že jde o sovu. Zcela odlišný pohled zastává žurnalista a ufolog JOHN KEEL (1930–2009). Předpokládá, že můří muž nepochází z tohoto světa! Podle Keelova přesvědčení může jít o mimozemšťana. Která z teorií je ta správná?

Soví nestvůra z Anglie: Monstrum, nebo dětský výmysl?

V okolí kostela se rozléhá dětský smích. Dvanáctiletá JUNE si hraje se svou devítiletou sestrou VICKY. Dívky si užívají dovolenou s rodiči v jihoanglickém městečku Mawnan. Znenadání ale jejich veselí končí. Ovzduší protne jekot a křik.

Píše se 17. duben roku 1976 a obec na jihu Anglie prožívá příběh, který se navždy zapíše do dějin kryptozoologie. Jak říká britský specialista na záhady TONY SHILEDS: „Během velikonočního víkendu se stala velmi zvláštní věc.

Výletník z Prestonu (město na severu Anglie – pozn. red.) mi vyprávěl o něčem, co viděly jeho malé dcerky… Velkého opeřeného muže vznášejícího se nad kostelní věží v Mawnanu.“ Šlo o doposud neznámou bytost z reálného světa? Nebo se spíše jednalo o vymyšlenou postavu z říše pohádek?

June Melling a Barbara Perry hrůzostrašné zjevení dokonce nakreslily. Nejsou ale dětské obrázky spíše jen výsledkem strachu, nebo výplodem fantazie?

OKŘÍDLENÁ ZRŮDA

Historka, o které mluví Tony Shileds, zní jako jedna z legend, kterých se po světě vyprávějí tisíce. Mawnanský případ je ale jiný. Obě dívky vylíčí bytost jako nestvůru s křídly a nikdo jejich příběh nebere na lehkou váhu.

Hrůzu a strach je totiž možné vyčíst jak z jejich slov, tak i z podivných kreseb. Děvčata jsou tak rozrušená, že rodina dovolenou ukončuje. Bude pouhé svědectví dvou malých cácorek stačit k tomu, aby byly rozvířeny pověsti plné obav z nebezpečného monstra?

Jenže June a Vicky nejsou jediné vypravěčky, které se o děsivém přízraku s křídly v Anglii zmiňují…

JÁ HO TAKY VIDĚLA!

Okřídlená bytost hraje hlavní úlohu v příběhu čtrnáctileté SALLY CHAPMAN. Dospívající slečna stanuje se svou přítelkyní BARBAROU PERRY v lesích nedaleko mawnanského kostela.

Dne 3. července roku 1976 se prý setkávají s podivnou bytostí s křídly: „Vypadalo to jako sova se špičatýma ušima, velká jako člověk. Oči to mělo červené a zářící. Nejdřív jsem si myslela, že je někdo oblečený tak, že si dělá legraci a snaží se nás postrašit.

Smála jsem se na něj, my obě. Pak se to ale zvedlo do vzduchu a my jsme obě křičely. A když to vzlétlo, tak bylo možné vidět nohy, které vypadaly jako kleště,“ popisuje Sally. Co se svou kamarádkou spatřila? A šlo o toho samého tvora jako v případě June a Vicky?

Jaké monstrum kroužilo nad věží kostela v Mawnanu? Jednalo se o nadpřirozenou bytost, nebo spíš šlo jen o velkou sovu?

BYLA TO SOVA?

Vysvětlení podivných událostí je mnoho. Britští záhadologové JANET a COLIN BORDOVI zdůrazňují, že mawnanský kostel je vybudovaný ve středu starodávných násypů a staveb. To vede k myšlence, že existence okřídlené bytosti může být spojená s energií místa.

Pochází snad soví bytost z jiné dimenze nebo času? Britský kryptozoolog KARL SHUKER (*1959) má o případu jiné mínění. Při pohledu na kresby dětí říká, že jde jen o obrázky sov. Svádí ho k tomu především slova o nohách nestvůry, které Sally přirovnala ke kleštím.

Pařáty sov tak totiž opravdu vypadají. Co za zjeveními okřídlené nestvůry stojí? Jedná se opravdu jen o velké sovy, nebo nadpřirozenou bytost?

Foto: archiv Enigmy
Štítky:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 1
Americká televize The History Channel přišla v jednom ze svých pořadů se zvláštním případem údajné mimozemské aktivity. Muž jménem David přišel údajně už před několika lety s tvrzením, že se do jeho ložnice v noci vloupala mimozemská entita. Dokládat to má i záznam z bezpečnostní kamery. Vysoká, humanoidní entita, která nahlíží ze strany dveří. Tak […]
od Dalibor Vrána 26.9.2022 38
Je německá obec Wittlich domovem možná nejvěrohodnějších historek o výskytu vlkodlaka vůbec? Svědectví z německého města Morbach to naznačují! Vše začíná už několik staletí nazpět, za časů napoleonských válek (série válečných konfliktů mezi lety 1803–1815 – pozn. red.). Tady měl jeden z dezertujících vojáků, jistý Thomas Johannes Baptist Schwytzer přepadnout a zavraždit farmáře i jeho […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.5tis
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.5tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]