Skip to content

3 x horory podle skutečných událostí: Do jaké míry se drží reality?

Natočit opravdu děsivý horor, to není nic jednoduchého. Přesto existují filmy, které diváka vyděsí natolik, že nemůže v noci spát. Často to jsou snímky, které prý vznikly podle skutečných událostí. EnigmaPlus vybrala 3 horory, jež mají mít reálnou předlohu.

Opravdu se někdy tyto příběhy staly, nebo nás jen jejich tvůrci tahají za nos?

Strašidelný horor konečně skončil a vy si můžete oddychnout – byl to přece jen film. Existují však i takové, jež měly být natočeny podle skutečných událostí. Paradoxní je, že taková informace je dost často pouhým reklamním tahem.

Podle reality jsou natočeny jen některé snímky. Umírají v nich lidé, řádí zlí duchové a neviditelné síly si s protagonisty pohrávají jako kočka s myší…

3:15 zemřeš

Rok: 2015 Podle skutečnosti: ze 100%

Rodina LUTZOVÝCH se přistěhuje do domu, kde se před rokem odehrála brutální masová vražda. RONALD DEFEO zde zastřelil svoji matku, otce, dva bratry a dvě sestry. Poté, co se noví rezidenti v sídle zabydlí, začínají se zde dít podivné věci a ozývají se tu neznámé hlasy.

Otec rodiny GEORGE LUTZ se navíc každou noc z neznámého důvodu probouzí ve 3:15. Později zjistí, že právě v tento čas došlo v domě k oněm hrozivým vraždám. Filmový příběh je sice děsivý, ovšem řada lidí by jej považovala spíše jen za smyšlený.

Přestože tvůrci zdůrazňují, že je podle skutečné události, příliš důvěryhodně to nezní.

Jak by se něco takového mohlo stát? O to hrozivější je, že filmaři tentokrát říkali pravdu. Podobný příběh se skutečně odehrál! A byl možná ještě děsivější než to, co nám snímek představuje…

George a Kathleen Lutzovi měli takovou hrůzu ze svého obydlí, že se museli odstěhovat. Za svým děsivým příběhem si stojí dodnes.

RODINNÁ POPRAVA

V roce 1974 vyděsí všechny obyvatele amerického městečka Amityville zpráva o brutálních vraždách v rodině DeFeových. RONALD DEFEO (*1951) bez milosti zastřelil své rodiče a všechny své mladší sourozence: devítiletého JOHNA, dvanáctiletého MARCA, třináctiletou ALLISON a osmnáctiletou DAWN.

Vyšetřovatelé se v první řadě pídí hlavně po jeho motivu. Podle všeho měl Ronald své čtyři sourozence rád. Proč tedy tak brutálně zabíjel? Jeho vysvětlení je podivné. Říká, že ho k činu navedly jakési ďábelské hlasy!

A tajemství vražedné noci přibývají. Když totiž na místo činu dorazí policie, zjistí, že všechny oběti leží ve stejné poloze, na břiše, aniž by s těly někdo manipuloval. Byly navíc stříleny postupně, ve spánku.

Jak je možné, že se ani jeden z nich při výstřelech nevzbudil? Nikdo z nich v sobě prokazatelně neměl žádný druh uspávacích léků a Ronaldo při střelbě nepoužil tlumič. Celá záležitost je nanejvýš podivná a na domě DeFeových, v ulici Ocean Avenue, zůstává nesmazatelná stopa.

NEUVÁŽENÉ STĚHOVÁNÍ

„Prokletý“ dům zůstává nějakou dobu opuštěný. V prázdných chodbách se vznáší poslední ozvěny hrůz a pach prolité krve se z pokojů pomalu vytrácí. Netrvá však příliš dlouho a dveře někdejšího domova se znovu otevřou.

Na Ocean Avenue se stěhuje mladý pár, GEORGE a KATHLEEN LUTZOVI.

Své vysněné „království“ zbožňují a nijak jim nevadí, že se tu před časem vraždilo. Ovšem brzy zjistí, že jejich radost byla předčasná. V jejich obydlí začne strašit. Sama od sebe se otevírají okna, přestože není průvan, přesunuje se nábytek a z různých částí domu vychází nesnesitelný zápach bez zjevné příčiny.

Jsou snad místnosti okupovány dušemi nedávno zesnulých členů vyvražděné rodiny?

ODEJDI ODSUD!

Vrcholem všeho je, když je Kathleen přímo fyzicky napadena! Neznámá síla ji ohrožuje na životě a je potřeba jednat. Jelikož se však rodina nechce z domu odstěhovat, zavolá na pomoc místního reverenda RALPHA PECORARA.

Ten ale odmítne přijít. Důvodem má být jeho dřívější návštěva domu, uskutečněná těsně po vraždách, kdy sem přichází, aby požehnal místnostem, kde umírali DeFeovi.

Když je však v pokoji chlapců Marca a Johna, uslyší prý mužský hlas, který mu přikáže: „Odejdi odsud!“ Znovu už se do domu vrátit nechce. Lutzovi se tak nedočkají žádné pomoci a po 28 strastiplných dnech z domu odcházejí.

Opravdu se dělo to, co popisovali? V roce 1979 jsou kvůli svým prohlášením podrobeni výslechu na detektoru lži.

Všem vyrazí dech, když testem projdou! V rozhovoru pro dvojdílný dokument televizního kanálu History Channel roku 2000 George Lutz říká: „…je to pravdivý příběh. Neznamená to, že vše, co kdy bylo řečeno, je pravda.

Určitě to ale není mystifikace. Je lehké něco nazvat nepravdou. Přál bych si, aby to tak bylo. Ale není.“ Hororový příběh je dodnes mnohými lidmi považován za skutečnost. A vypadá to, že právem.

Bytost

Rok: 1981 Podle skutečnosti: z 90%

Američanka CARLA MORAN zažívá ve svém bytě útoky neviditelné síly. Cosi ji surově napadá, a dokonce znásilňuje. Přestože má žena viditelné rány a je silně traumatizována, nikdo jejímu vyprávění nevěří.

Vyšetřování odhalí, že entita je paranormálního původu.

Přestože se Carla i se svými dětmi odstěhuje z domu, kde se jí zlé věci děly, bytost na ni útočit nepřestává. Její projevy pouze zeslábnou. To je příběh představený ve snímku Bytost od kanadského režiséra SIDNEYHO J. FURIE (*1933).

Děsivou skutečností je, že v jeho pozadí stojí události, jež se opravdu odehrály..

Doris Bither byla několikrát zkoumána. Bytost, o níž mluvila, se dokonce objevovala i na fotografiích. Vypadala jako jasná záře.

NEVIDITELNÉ NÁSILÍ

Reálnou předlohou Carly Moran je žena jménem DORIS BITHER. V 70. letech minulého století žije se svou rodinou v kalifornském městečku Culver City, když se v jejím domě začnou dít podivné věci. Nejprve slyší nevysvětlitelné zvuky, neznámé kroky, a dokonce hlasy vycházející odnikud.

Pak se jevy přiostří.

Doris začne být napadána neznámou bytostí. „Věc“, kterou není možné vidět, nebohou ženu bije, škrábe, kouše, a dokonce i znásilňuje! Doris později začne tvrdit, že se jí v domě usídlily celkem čtyři bytosti, jež na ni mají spadeno.

Někdy prý na ně narazí zčistajasna, jako by vrazila do neviditelného člověka, jindy si na ni počíhají.

Bither dokonce vypovídá, že při sexuálních útocích ji často dvě bytosti drží, aby se nemohla bránit. A podivné je, že její zranění jsou nanejvýš výmluvná. Nevypadá to, že by si celou záležitost vymýšlela.

Kerry Gaynor ukazuje snímek, který má dokazovat existenci zlého ducha.

DĚTI SVĚDČÍ

Do domu Doris Bither přicházejí vyšetřovatelé paranormálních jevů DR. BARRY TAFF a KERRY GAYNOR. Nepodaří se jim však odhalit ani tajemství neznámých útočníků, ani to, že by se snad jednalo o podvod. Opakovaná napadení Doris dosvědčují i její tři děti.

Syn BRIAN HARRIS například vypovídá:

„Bylo to jako člověk, muž, jenž stojí před vaší matkou a začíná ji bít. Představte si ženu, která je bita. Vidíte ji, jak je zvedána ze země a odhozena. Zvuky, facky… ale není tam nikdo, kdo by to dělal.“

Bytosti se navíc podaří zachytit i na fotografie – projevují se jako světelná záře obklopující Doris. Zoufalé rodině nakonec zbude jediné řešení – odstěhovat se. Stejně jako ve filmu, ani v jejich případě to však k úplnému vymizení paranormálních jevů nevede.

Doris Bither nakonec umírá na selhání srdce a k vysvětlení podivných úkazů již nikdy nedojde.

Oheň

Rok: 1993 Podle skutečnosti: z 80%

Snímek Oheň v oblacích režiséra ROBERTA LIEBERMANA údajně popisuje skutečné události, které se měly odehrát v roce 1975 v americkém státě Arizona. Vycházejí z vyprávění muže jménem TRAVIS WALTON (*1953), který tvrdí, že byl unesen mimozemšťany.

Přestože některé detaily filmového příběhu se od reality vzdalují, ty hlavní informace s Waltonovou verzí souhlasí. Podle autentických výpovědí spatří sedm lesních dělníků v listopadu 1975 na obloze zářící objekt.

Jeden z nich, Travis Walton, se jde podívat blíže a jakási neznámá síla ho odhodí několik metrů daleko.

Jeho spolupracovníci v panice nastartují auto a ujedou. Jenže Travis se z místa incidentu nevrátí. Celá věc tak putuje na policii. Jelikož policisté verzi o neznámém objektu nevěří, domnívají se, že dřevorubci Waltona zavraždili.

Jsou podrobeni výslechu na detektoru lži, avšak vypadá to, že mluvili pravdu! Byl snad Travis skutečně unesen do mimozemské lodi?

Travis Walton svou verzi příběhu neodvolal, přestože mu mnoho lidí nevěří.

BYL PODROBEN POKUSŮM?

Ke zvratu v neuvěřitelné kauze dochází po pár dnech. Travis Walton se totiž vrátí. Jeho výpověď je však zcela šokující. Tvrdí, že byl unesen do mimozemské lodi a postupně si začíná vybavovat podivné detaily.

V jedné ze svých výpovědí například říká: „Hleděl jsem přímo do očí odporné bytosti… s obrovskýma, hnědýma očima! Zběsile jsem se opět rozhlédl kolem sebe, byly tam tři.“ Neznámá stvoření ho prý vyšetří a zase vrátí zpět do lesa.

Opravdu se mu něco takového přihodilo?

CO ODHALÍ DETEKTOR LŽI?

O svých traumatických zážitcích Walton hovoří veřejně. Ovšem naráží na vlnu kritiky a skepticismu. Lidé jeho příběhu nevěří a někteří, například žurnalista PHILLIP J. KLASS, se domnívají, že si celou kauzu vymyslel proto, aby se zviditelnil a získal peníze.

Jedna z metod, která má ověřit pravost Waltonových výpovědí, je test na detektoru lži. A tím muž bohužel neprojde. Později sice vysvětluje, že test byl proveden pod tlakem a za nevyhovujících podmínek, jeho výsledek je však i přesto „vodou na mlýn“ všem skeptikům. Žádný z klíčových svědků incidentu svou výpověď doposud neodvolal.

Snímek představuje děsivý únos mimozemšťany. Podle jistých výpovědí se skutečně odehrál.

Foto: empireonline.com + archiv Enigmy

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Záhady fyziky hvězd pomáhá v Opavě řešit dalekohled „WHOO!“
21stoleti.cz

Záhady fyziky hvězd pomáhá...

Už pět let provozuje Slezská univerzita dalekohled...
Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!
21stoleti.cz

Chcete se stát astronautem?...

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a...
Kam zmizela dvoučlenná posádka vzducholodi L-8?
epochalnisvet.cz

Kam zmizela dvoučlenná...

Vojenská vzducholoď se dvěma muži na palubě...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Skončí s herectvím kvůli sporům s kolegy?
nasehvezdy.cz

Skončí s herectvím kvůli...

Je na pokraji svých možností?...
Hasiči budou mít nové pomocníky
epochaplus.cz

Hasiči budou mít nové...

V posledních letech se na první příčky popularity na...
Moravská Mariazell: Zázračné místo uprostřed lesů
epochanacestach.cz

Moravská Mariazell: Zázračné...

Stojí za to o něm...
Chutnají jim meteority
epochaplus.cz

Chutnají jim meteority

Meteority jsou nejen kosmickými tělesy...
Nový Peugeot 5008 GT: Majestátní lev, který vidí i v noci
epochalnisvet.cz

Nový Peugeot 5008 GT:...

Nejstarší stále fungující automobilová...
Soundbar Sennheiser AMBEO nově podporuje 3D zvuk Sony 360 Reality Audio
iluxus.cz

Soundbar Sennheiser AMBEO...

Dokonalý televizní obraz musí být...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...