Bezmála půlstoletí se už 12. duben slaví jako Mezinárodní den kosmonautiky. Právě v tento den roku 1961 se do vesmíru vydal první člověk, Jurij Gagarin. Tedy alespoň podle oficiální verze. Možná by se ale jako den kosmonautiky měl slavit už sedmý duben.
Podle některých badatelů totiž člověk poprvé opustil Zemi právě tehdy. A Gagarin to nebyl! Je nám pravda o první návštěvě kosmu zatajována?
Silné gravitační přetížení je konečně pryč. 27letý sovětský kosmonaut Jurij Gagarin (1934–1968) se poprvé může z oběžné dráhy zahledět na Zemi.
Je něco málo po půl desáté 12. dubna roku 1961. Kosmická loď Vostok 1 před pár vteřinami dosáhla vesmíru. „Aerodynamický kryt odhozen,“ informuje Gagarin kosmodrom Bajkonur. Stav beztíže ho trochu překvapí. Dokonce mu v něm vyklouzne z ruky tužka na poznámky.
Celý let trvá „pouhých“ 108 minut. Poté Gagarin dosedne na zemský povrch. „Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“ pronese krátce po letu před novináři. Jsou to ale slova prvního muže ve vesmíru, nebo jím byl někdo jiný?
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.